صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اسفند ۱۰، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روز یکشنبه معلمین ایران در 20 شهر کشور در یک تظاهرات گسترده سراسری، علیه اختناق و دزدیهای رژیم دست به
اعتراض زدند. معلمین آزاده در شهرهای همدان، رشت، تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، آبادان، اراک، شیراز، زنجان، یاسوج، کرمانشاه، بوشهر، اردبیل، خرم‌آباد، سنندج، بندرعباس، بروجرد، گناوه، سقز، پاوه، کرج، قزوین و مریوان با شعارهایی از قبیل: فعالین معلم را آزاد کنید، زندانی سیاسی آزاد باید گردد، رسول بداغی آزاد باید گردد، نه زندان  نه تهدید نه اخراج نه تبعید، خط فقر 2 میلیون-حقوق معلم یک میلیون، اعتراض کردند. بنا به گزارشهای منتشر شده در تهران بیش از 6 هزار معلم در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند اما نیروهای گارد ویژه تجمع کنندگان را محاصره نمودند. در سنندج معلمین شعار می دادند: خشونت، شکنجه و اعدام ممنوع باید گردد، تبعیض و نابرابری ممنوع باید گردد، هم از فقر می‌نالیم هم از فرق بیزاریم. خبرگزاری حکومتی ایلنا نیز گزارشی از اعتراض معلمان را انعکاس داد.

مقاومت ایران یک سایت غنی سازی اورانیوم رژیم ایران بنام لویزان 3 را افشا کرد
روز سه شنبه 24 فوریه در کنفرانس مطبوعاتی شورای ملی مقاومت در کلوپ ملی خبرنگاران در واشینگتن، سایت غنی سازی
اورانیوم لویزان 3 که به گفته مقاومت ایران بیش از یک دهه توسط رژیم مخفی نگاه داشته شده بود، افشا گردید.
بنا به گزارشی که در سایت همبستگی ملی در اینباره درج شده، تحقیقات گسترده و چند ساله کمیسیون امنیت و ضدتروریسم و کمیسیون تحقیقات دفاعی و استراتژیک شورای ملی مقاومت ایران به کمک سازمان مجاهدین خلق ایران و با 200 گزارش اطلاعاتی توانست سایت لویزان 3 را که رژیم ایران بیش از 10 سال مخفی نگاه داشته و سانتریفیوژهای پیشرفته را در آن راه اندازی کرده بود کشف کرده و به اطلاع عموم برساند. 
در این افشاگری خانم سونا صمصامی نماینده شورای ملی مقاومت در آمریکا و آقای علیرضا جعفرزاده تاکید کردند که برنامه‌های اتمی رژیم به طور خاص توسط سپاه پاسداران و اطلاعات رژیم و دیگر ارگان‌های امنیتی و تحت کنترل ولی فقیه صورت می‌گیرد و سایت به کلی سری و مخفی لویزان 3، نیز در پوشش یک مرکز وزارت اطلاعات، راه اندازی شده و با سانتریفیوژهای پیشرفته
 IR-2 و IR-3 و IR-4 
دست به تحقیقات و غنی‌سازی اورانیوم زده است.
افشاگری مقاومت ایران با انعکاسات گسترده خبرگزاریهای آمریکایی و بین المللی از جمله، آسوشیتدپرس، روزنامه واشنگتن پست، روزنامه دی ولت آلمان، ایندیپندنت انگلستان، نیویورک تایمز، خبرگزاری فرانسه، تلویزیون الحره، العربیه، دوچه وله، یو اس ای تودی، سی ان بی سی و چند رسانه دیگر روبرو شد. پس از بخش خبر با میهمان امروز رادیو ایرآوا در اینباره گفتگو .خواهم داشت
گفتگوی رادیو ایرآوا در اینباره را اینجا بشنوید

******
عفو بین‌الملل گزارش سالانه خود درباره نقض حقوق بشر در ایران انتشار داد. این گزارش به ممانعت رژیم ایران از سفر احمد
شهید گزارشگر ویژه ملل‌متحد به تهران پرداخته و می نویسد: مقامهای رژیم ایران از صدور ویزا برای دیدار احمد شهید و یا سایر اعضای متخصص شورای حقوق‌بشر از ایران ممانعت به‌عمل آوردند. با وجود این مخالفت، شورای حقوق‌بشر دستور کار گزارشگر ویژه در امور حقوق‌بشر در ایران را برای یک‌سال دیگر تمدید کرد. این شورا در ماه اکتبر کارنامه نقض حقوق‌بشر در ایران را مجدداً تحت بررسیهای سالیانه قرار داد و از شرایط وخیم حقوق‌بشر در ایران مطلع است. رژیم ایران موضع مخالف خود را با تمامی توصیه‌های شورای امنیت ادامه می‌دهد.

پناهندگان سابق اقامت خود در کانادا را در صورتیکه با سفر به کشور خود نفع ببرند، از دست خواهند داد
این در نوع خود هشدار به پناهندگان ایرانی است که پس از سیتیزن شدن در کانادا با پاسپورتهای ایرانی خود به ایران سفر می
کنند و هم موقعیت خود را به خطر انداخته و هم راه را برای کسانی که در معرض خطر جدی جانی قرار دارند می بندند.
به گزارش روزنامه کانادایی تورنتو استار 23 فوریه، اتاوا به آرامی در حال بررسی وضعیت افرادی است که از کانادا پناهندگی گرفته‌اند اما بعدا به همان کشوری سفر کرده اند که اعلام نموده اند مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند. دولت فدرال از زمان تغییرات سال ۲۰۱۲ در قوانین مهاجرتی، به طور فعالانه‌ای در حال بررسی پرونده‌ پناهنده‌هایی است که شرایطشان عوض شده و توانسته‌اند کانادا را ترک و به سرزمین مادری‌شان سفر کنند.  تورنتو استار می افزاید: به گفته منابع دولتی، در صورتی که شخص برای دریافت پاسپورت سرزمین مادریش دوباره اقدام کند یا به صورت داوطلبانه پاسپورتش را تمدید کند جزو «نفع‌برنده‌ها» به حساب می‌آید و پناهندگی‌اش به احتمال زیاد لغو می‌شود.
در گزارش تورنتو استار به آقای "میلان کومار کارکی" اشاره شده است که کیس پناهندگی اش به نقض حقوق بشر در نپال مربوط می شده اما پس از پذیرفته شدن پرونده اش در کانادا، به نپال بازگشته و پاسپورت کشورش را دریافت کرده است.

******
خانواده زنده یاد استاد آندرانیک آساطوریان- آندو- اعلام کرده اند که امروز در آمریکا مراسم تجلیل و بزرگداشت آندو پدر
موزیک ایران و عضو شورای ملی مقاومت با شرکت خانواده و دوستدارانش در سالن هتل هیلتون لس آنجلس از ساعت 15:30 تا 17 پس از مراسمی در کلیسا برگزار خواهد شد. نام آندو با ساخت و تنظیم هزاران ترانه به یاد ماندنی برای همیشه در موسیقی ایران حک شده است. این هنرمند مردمی و متعهد که خود را یک اشرفی می دانست، روز 22 فوریه = 3 اسفند در سن 73 سالگی بر اثر بیماری سرطان در لس آنجلس درگذشت. مراسم مشابهی در مقر شورای ملی مقاومت در پاریس برگزار شد. و در کمپ لیبرتی در عراق نیز مراسم باشکوهی برای آندو برگزار گردید.

******
روز گذشته شنبه 28 فوریه، ایرانیان آزادیخواه در اتاوا در مقابل سفارت آمریکا گرد آمده و در آکسیون خود، حفاظت ساکنان
ایرانی کمپ لیبرتی در عراق و بازگردانیدن سلاحهایشان برای دفاع از خود را خواستار شدند. گفتنی است ساکنان کمپ لیبرتی، همچنان از محاصره های غیرانسانی پزشکی، دارویی، سوخت رنج می برند و با توجه به دخالتهای رژیم در عراق و خطر حملات نیروهای فناتیک، ساکنان لیبرتی که سلاحهایشان را سالها پیش به ازای حفاظت، تحویل نیروهای آمریکایی داده بودند، بی دفاع می باشند.


******
بیش از 4000تن از حامیان زندانی سیاسی محمدعلی طاهری روز 6 اسفند در اعتراض به پخش شایعاتی مبنی بر صدور حکم
اعدام وی در برابر دادگاه رژیم در خیابان معلم تجمع کردند. همزمان با این تجمع نیروهای یگان ویژه تهران و بیش از 300 تن از نیروهای لباس‌ شخصی به جمعیت یورش برده و به ضرب و شتم تجمع‌کنندگان و بازداشت بیش از 150تن از معترضان پرداختند.


******
بر اساس گزارشهای منتشر شده رژیم در روزهای ششم و هفتم اسفندماه جاری 8 زندانی شامل 7 مرد و یک زن را در زندانهای
شهاب کرمان، بندرعباس، جیرفت و عادل‌آباد شیراز بدار آویخت.
رژیم سحرگاه 7اسفند یک زندانی کرد به زاهد میرزایی را در زندان مرکزی سنندج حلق‌آویز کرد. او اهل شهرستان دیواندره بود. رژیم خانواده او را تهدید کرده‌است تا کوچکترین اطلاعی از جزییات اعدام فرزندشان ندهند. ******
شماری از نمایندگان کنگره آمریکا نقض حقوق‌بشر در ایران را محکوم کردند. آنها، تعداد بالای اعدامها، سرکوب آزادی بیان و سرکوب اقلیتهای مذهبی در ایران را بی‌رحمانه خواندند. این نمایندگان در جلسه‌یی در کنگره آمریکا خواستار توقف نقض بشر در ایران و آزادی زندانیان شدند. 

******
منابع دولتی، به نقل از نیروهای امنیت رژیم، گفتند که جشن چهارشنبه سوری، که در 18 مارس امسال برگزار می شود، ممنوع
اعلام شده است. رئیس این نیروها از جوانان خواست که در این شب در خانه بمانند و تلویزیون تماشا کنند. از سوی دیگر سازمان مجاهدین خلق، برای برپایی هر چه باشکوهتر جشن چهارشنبه سوری فراخوان داد. در این فراخوان آمده است: رقص شعله ها و صفیر ترقه‌ها تاریکی و تباهی آخوندی را می‌شکافد و پایکوبی جوانان میهن، زمین را در زیر پای پاسداران شب به لرزه درمی‌آورد.

******
به نقل از روزنامه الدستور چاپ اردن، یک قاضی عراقی از نوری مالکی نخست وزیر سابق این کشور، شکایت کرده است.
قاضي رحيم اَلْعَكِيلی، حقوقدان عراقی و دبيركل مركز ملی پژوهشها و بررسيهای قانونی و قضايی، عليه نوری مالكی، به دادستانی كل عراق شكايت كرد.
شکایت وی شامل 16 فقره جنایت و فساد در موضع فرمانده کل قوا، 38 فقره جنایت در منصب نخست وزیری، شامل نقض کنوانسیونهای بین المللی و  تعهدات عراق در قبال ملل متحد و جامعه جهانی با قتل و بی خانمسازی اجباری پناهندگان از سازمان مجاهدی خلق، 10 فقره جنایت ارتکابی در نقض قانون اساسی عراق می باشد.  ******
سردار بهشتی، پدرشهید ستار بهشتی صبح پنجشنبه بدرود حیات گفت. بر اساس خبریکه در اینباره در سایت مجاهدین خلق درج
شده، آقای بهشتی سه روز پس از شهادت فرزندش ستار، در زیر شکنجه ماموران انتظامی رژیم، از شدت تألمات وارده دچار سکته مغزی شد، و مدتی در بیمارستان بستری بود. وی پس از مداوای اولیه از بیمارستان به خانه‌اش در رباط کریم منتقل گردید، اما هرگز سلامتی کاملش را باز نیافت. در این مدت سحر بهشتی خواهر ستار، پرستاری از پدر و مادر را به عهده داشت. بیماری سردار بهشتی، با سکته دیگری شدت یافت و سرانجام فوت کرد. وی در ماههای آخر حیاتش همواره می‌گفت به ستار بگویید من باید به نزد ستار بروم. از سوی دیگر رژیم با خاکسپاری پدر ستار در آرامگاهش مخالفت کرده است. مادر ستار گفته است که همجوار مزار ستار را ماهها پیش برای پدرش خریداری کرده ایم و مزار ستار نیز سه طبقه است و دو طبقه نیز برای خواهر و مادرش است. به اداره اوقاف توسط حاکمیت فشار آوردند که نباید پدر ستار در محل خریداری شده برایش دفن شود و فقط اجازه دارند او را روی مزار ستار دفن کنند.
******
یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده خامنه‌ای در اصفهان گفت: دانشگاههای ایران باید سه روز زنانه و سه روز مردانه شوند. 
وی افزود: اختلاط دختر و پسر در دانشگاه «اشتباه» است و ما در اوایل انقلاب که دانشگاهها و امکانات زیادی وجود نداشت «مجبور بودیم» دختر‌ها و پسر‌ها را «مخلوط» کنیم.