صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۲۷، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

جمعی از مردم آبادان، طی تظاهراتی در مقابل بیمارستان خمینی این شهر خواستار اقدام فوری برای مقابله با بحران ریزگرد‌ها شدند
در این تظاهرات که روز پنجشنبه 23بهمن برگزار شد، تظاهر کنندگان از جمله شعار می‌دادند: «آب و هوای پاک، حق مسلم ماست، هموطن باغیرت حمایت حمایت، آبادان شهر ماست هوای پاک حق ماست». تظاهرکننندگان با حمل پلاکارد‌هایی خواستار حل این مشکل شدند.  بنا‌ به آمار رسمی رژیم میزان گردو غبار در آبادان 15برابر حد مجاز است. مردم بسیاری از شهرهای استان خوزستان از تنفس در هوای خاک آلود رنج می برند. در اهواز نیز تظاهرات مردم علیه بی‌عملی رژیم برای مقابله با گرد و خاک در روز شنبه 25بهمن ادامه داشت. جمعی از مردم اهواز با تجمع در مقابل استانداری خواستار اقدامات فوری شدند.
معترضان خشم خود را با خاک نوشته‌های ابتکاری بر شیشه و کاپوت ماشینها نشان دادند. از جمله روی شیشه یک ماشین نوشته بودند: "این خاک تقدیم بر سر مسؤلین". مردم اهواز روز جمعه 24بهمن نیز در ورزشگاه الغدیر این شهر، با شعارها و پلاکاردهای بزرگ به زبانهای فارسی و عربی نارضایتی خود را از بی‌عملی کارگزاران حکومتی ابراز کردند. در تظاهرات
روز شنبه 25بهمن مردم اهواز، حضور زنان بسیار چشمگیر بود.
بر اساس گزارش منابع خبری مقاومت ایران، روز شنبه 25بهمن 30 دانشجوی دانشگاه چمران در اهواز که در حال اعتراض روی پل پنجم بودند توسط ماموران لباس‌شخصی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شدند.
این تظاهرات برغم تهدیدها و فشارهای مأموران اطلاعاتی و انتظامی ساعتها ادامه یافت.
از سوی دیگر پاسدار علی لاریجانی در جلسه علنی امروز 26بهمن مجلس رژیم فاجعه آلودگی هوا را به گردن وضعیت اقلیمی و کشورهای همسایه انداخت و گفت: «مشکل ریزگردها در استانهای جنوبی و غربی کشور که مردم شریف این استانها را آزار داده است، مخصوصاً مردم عزیز استان خوزستان که بیش از سایر مناطق از آن رنج برده‌اند، موضوع مهمی است که باید همه مسئولان بدان توجه جدی کنند. گر چه ریشه این مشکل به بیابانهای کشورهای همسایه مربوط می‌گردد، اما هم رفع برخی نواقص داخل کشور و هم دیپلوماسی فعال در ایجاد اراده جمعی با سایر کشورهای همسایه، تلاش وسیعی را در سطح دولت می‌طلبد».
وی افزود: «امیدوارم در بررسی بودجه در صحن مجلس، نمایندگان محترم به توصیه رهبر معظم توجه نمایند که سیاستهای اقتصاد مقاومتی محور کار قرار گیرد، که صلاح کشور چه در بعد داخلی، و چه مصاف خارجی در تحقق این سیاست‌هاست».

******
پاسدار قاآنی جانشین سرکرده نیروی تروریستی قدس به اشغالگری رژیم اعتراف کرده و گفت: انقلاب اسلامی ایران محدود به جغرافیا نیست... سپاه در حال فتح سرزمینهای در دست استکبار است. وی از عراق لبنان، سوریه و فلسطین به‌عنوان میدان یکه‌تازی رژیم آخوندها نام برد.
فاکس نیوز نیز جزییات جدیدی از فعالیتهای یک شبکه قاچاق سلاح متعلق به نیروی تروریستی قدس در خاورمیانه و شمال آفریقا را افشا کرده است. فاکس نیوز می گوید: در حالیکه درگیری و جنگ خانگی در خاورمیانه و شمال آفریقا در جریان است، یک (واحد) مخفی وابسته به رژیم ایران سوخت این خونریزی را تأمین می‌کند. واحد 190 از نیروی قدس، ارتش مخفی سپاه پاسداران نزدیک به24نفر را به استخدام درآورده است که سالهاست به این منطقه جنگی سلاح قاچاق می‌کند. یک تحقیقات همه‌جانبه از زمین، هوا و دریا به این نتیجه انجامید که نیروی قدس برای حزب‌الله، و حالا برای حوثیهای یمن سلاح تأمین می‌کند. فاکس‌ نیوز از یک سرویس مخفی غربی نام فردی به نام بهنام شهریاری متولد 1968 در اردبیل بدست آورده که نقش کلیدی در واحد 190 دارد. فاکس نیوز افزود: در ماه می 2007 ترکیه یک کانتینر مملو از خمپاره 122 و مواد منفجره را توقیف کرد که از طریق سوریه برای حزب‌الله ارسال می‌شد و ناقض قطعنامه 1717 شورای امنیت بود، امضای شهریاری بر روی سند آن بود.
بنا بر گفته سرویس اطلاعاتی غربی که به فاکس‌ نیوز رسیده است یک آشیانه در بخش غیرنظامی فرود گاه بین‌المللی تهران، نزدیک به ترمینال هوایی ایران، به‌عنوان انبار برای واحد 190 مکرراً مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سخنگوی پنتاگون دریادار جان کربی سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: ما می‌دانیم که بین حوثیها و تهران روابطی وجود دارد. ما در چندین نوبت بسیار واضح نگرانیهایمان را نسبت به این روابــط آشکار کرده‌ایم...
 در اکتبر 2012 انفجارها خارطوم را لرزاند. آن محل جایی است که رژیم ایران در آنجا سلاح انبار کرده بود. مقامات اطلاعاتی می‌گویند که آنها می‌خواستند این سلاحها را از طریق راه زمینی از مصر به نوار غزه و جاهای دیگر در خاورمیانه ارسال کنند.
در اکتبر 2010، نیروهای امنیتی نیجریه یک عضو نیروی قدس رژیم ایران را بازداشت کردند. این بازداشت بعد از توقیف یک محموله از گلوله‌های خمپاره و موشکهای مختلف که به مقصد گامبیا بارگیری شده بود، انجام شد.
در ژانویه 2009، ناو آمریکایی یو.اس.اس فاراگوت به توقیف مواد منفجره در دریای سرخ کمک کرد. این محموله در یک کشتی که سابقاً به روسیه تعلق داشت، بارگیری شده بود. کشتی مزبورتا قبرس توسط ناو آمریکایی اسکورت شد جایی که بعداً محتویات محموله آن منفجر گردید و انفجار آن باعث کشته شدن یک افسر ارشد نیروی دریایی قبرس شده و حفره‌ای به عرض 600 یارد (540 متر) ایجاد کرد.
در نوامبر 2009، اسرائیل کشتی فرانکوپ که 500تن سلاح در آن وجود داشت را توقیف کرد...

******
جراردو پولیسیتا دادستان جدید آرژانتین، کریستیانا فرناندز رئیس‌جمهور آرژانتین را رسماً به سرپوش گذاشتن بر نقش مقامهای رژیم آخوندی در بمب‌گذاری آمیا در سال 1994 متهم کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه دادستان آرژانتین گزارش داده است:
تحقیقات علیه کریستینا فرناندز -که پیش‌تر از سوی آلبرتو نیسمن، دادستان ترور شده این پرونده، دنبال می‌شد - ادامه خواهد یافت.
آلبرتو نیسمن یک روز پیش از ادای شهادت در کنگره آرژانتین به‌طور مرموزی به قتل رسید. وی قرار بود که در خصوص نقش رئیس‌جمهوری و دستیارانش در مخفی کاری پیرامون انفجار آمیا گزارش دهد.
رادیو بین‌المللی فرانسه نیز طی گزارشی اعلام کرد قتل آلبرتو نیسمن در آرژانتین یادآور قتل ژیل بولک قاضی فرانسوی در 25سال پیش است که او هم در جریان تحقیقات بر روی یک پرونده تروریستی رژیم ایران به قتل رسید.
به گفته این منبع جسد ژیل بولک، قاضی فرانسوی، ٢۵ سال پیش، زمانی‌که در حال انجام تحقیقات در خصوص پرونده مربوط به یک حادثه تروریستی در پاریس بود، در شرایطی مشابه با مرگ آلبرتو نیسمان، در محل اقامتش یافت شد. وی نیز مسئول تحقیق درباره‌ی یک انفجار تروریستی بود که در آن نام رژیم ایران به‌عنوان عامل اصلی مطرح بود. این انفجار در سپتامبر ١٩٨٦ در پاریس رخ داده بود. تحقیقات قاضی فرانسوی، ژیل بولک حاکی از آن بود که رژیم ایران، از طریق ' وحید گرجی'، مترجم سفارت این رژیم در پاریس، یکی از اعضای حزب‌الله لبنان را برای انجام این عملیات تروریستی به استخدام در آورده بود.
بر اساس تحقیقات به‌عمل آمده در این پرونده، این عضو حزب‌الله لبنان، مسئولیت اجرای عملیات بمب‌گذاری در 'خیابان رن' پاریس را برعهده داشت، عملیاتی که در جریان آن، ٧ نفر کشته و ٥٥ نفر مجروح شدند.
حادثه مربوط به بمب‌گذاری در مرکز یهودیان در بوئنوس‌آیرس پایتخت آرژانتین، معروف به 'آمیا' در سال ١٩٩٤ رخ داد که به مرگ ٨٥ نفر و زخمی شدن ٣٠٠ تن انجامید.

******
بعدازظهر روز جمعه 24بهمن خانواده، اقوام و دوستان شهید قیام محمد مختاری به همراه جمعی از خانواده شهیدان قیام در بهشت زهرا بر سر آرامگاه وی گرد آ مده و یاد او را گرامی داشتند. شرکت کنندگان با خانواده این شهید اظهار همدردی کرده و بر مزار وی گل گذاشتند. محمد مختاری در قطعه 249 بهشت زهرا، ردیف 83، شماره 6 آرمیده است.

اخبار اعتراضی:
مأموران شهرداری صبح شنبه 25بهمن به دستفروشان بازار پامنار حمله‌ور شده و بساط دستفروشان را غارت کرده و بهم ریختند. دستفروشان نیز متقابلاً با مأموران شهرداری که از حمایت ماموران نیروی انتظامی برخوردار بودند؛ درگیر شدند. مردم حاضر و کسبه محل نیز به پشتیبانی از دستفروشان برآمده و مانع دستگیری و غارت اموال آنان توسط مأموران حکومتی شدند. در این درگیری دو نفر از ماموران نظارت بر کسب و کار شهرداری زخمی شدند. 

******
روز جمعه 24 بهمن حدود 5000 نفر از فعالان مدنی و جوانان مریوان در اعتراض به خشک شدن دریاچه زریبار یا زریوار در استان کردستان اقدام به راهپیمایی کرده و در کنار دریاچه مریوان قطعنامه اعتراضی در این رابطه خواندند. آنان نسبت به سیاستهای دست‌اندرکاران حکومتی که منجر به خشک شدن این دریاچه شده معترض بودند.

******
بر اساس گزارش سایت مجاهدین خلق، جمعی از حامیان میراث فرهنگی در شهرستان بهبهان در اعتراض به تخریب آرامگاه دو تن از بزرگان یهودی که بیش از دو هزار سال است در این شهر مدفون هستند در اطراف آرامگاه آنان تجمع کردند. آرامگاه این دو که به بشیر و نذیر معروف هستند، از احترام خاصی در بین مردم این منطقه برخوردار است و طی سالیان محل راز و نیاز مردمان حاجتمند مسلمان و غیرمسلمان بوده است.

******
صبح روز شنبه 25بهمن نزدیک به 150نفر ازکارگران کیان تایر در تهران در اعتراض به عدم پرداخت بنهای ماهیانه در محل کارخانه اقدام به تجمع اعتراضی کرده و خواهان دریافت سهمیه خود شدند.
 کارگران معترض نسبت به وعده‌های روحانی معترض بودند و  می گفتند که این آخوند هم با ایادیش فقط به ما دروغ و وعده وعید پوشالی تحویل می‌دهند.

******
دانشجویان دانشگاه آزاد کرج به‌خاطر ادامه تبلیغات بعد از خاتمه یافتن نمایش‌های دهه فجر رژیم یا بقول مردم دهه زجر، که بخشی از هزینه دانشگاه را به خود اختصاص می‌دهد مقابل معاونت فرهنگی دانشگاه، دست به تجمع اعتراضی زدند.

 
******
جمعی از زندانیان سیاسی گوهردشت طی نامه‌یی به احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل حکم اعدام سامان نسیم را محکوم کردند و نسبت به اجرای قریب‌الوقوع آن هشدار دادند. سامان نسیم متولد ۲۹ شهریور ۱۳۷۳ می باشد که در زمان بازداشت (۲۶ تیر ماه ۱۳۹۰) به سن قانونی نرسیده بود. سامان نسیم هفتم اردیبهشت ماه سال ۹۲ از سوی دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به اتهام محاربه از طریق عضویت در پژاک به اعدام محکوم شد و حکم وی در دیوان عالی رژیم به تایید رسیده است. سامان نسیم در جریان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شرکت داشت.

******
صبح شنبه 25بهمن دو زندانی بلوچ به نامهای حامد کهرازهی فرزند نوروز 28ساله و مبشر میر بلوچ زهی در زندان چابهار اعدام شدند. این دو زندانی چهارسال در اسارت نیروهای رژیم بودند، و به اتهام محاربه و درگیری با مأموران اعدام شدند. .

******
بعدازظهر روز جمعه 24بهمن خانواده، اقوام و دوستان شهید قیام محمد مختاری به همراه جمعی از خانواده شهیدان قیام در بهشت زهرا بر سر آرامگاه وی گرد آمده و یاد او را گرامی داشتند. محمد مختاری از شهدای قیام 88، در قطعه 249 بهشت زهرا، ردیف 83، شماره 6 دفن شده است.


******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 23 بهمن خود از بی اعتنایی مردم به تظاهرات حکومتی 22 بهمن خبر داد و نوشت: در حاليكه خامنه اي از مدتي پيش سپاه پاسداران و همه امكانات حكومتي را براي تجمع هر چه وسيعتر در روز 22 بهمن بسيج كرده بود و به رغم تهديد و تطميع بسياري از اقشار مردم به ويژه دانش آموزان و حقوق بگيران، اين تظاهرات حكومتي چه در تهران و چه در شهرهاي مختلف كشور با بي اعتنايي عمومي و كسادي گسترده و بيسابقه مواجه شد و به‌طور چشمگيري خلوت تر از سالهاي ديگر بود. حتي در ميدان آزادی و خيابانهای اطراف آن به عنوان مركز اجتماع پايانی راه پيمايی و خيابانهای انقلاب و آزادی و ميدانهای انقلاب و فردوسی كه مسير اصلی اين راهپيمايی بود، جمعيت بسيار كمی به چشم می خورد. در مسير راهپيمايی تعداد زيادی عكسهای خمينی و خامنه ای كه توسط پاسداران و بسيجيان توزيع می شد پاره شده و روی زمين و در سطلهای زباله ريخته شده بود. كارگزاران رژيم، مأموران شهرداری را بسيج كرده بودند كه خيابانها را سريع نظافت كرده و اين عكسها را جمع كنند.


******
چندی پیش دولت محافظه کار کانادا لایحه ای جدید از قوانین در زمینه مقابله با تروریسم معرفی کرد. بر اساس لایحه‌ای که استیون هارپر، نخست‌وزیر این کشور معرفی کرده، تشویق افراد به انجام حملات تروریستی علیه این کشور، جرم محسوب خواهد شد. بر اساس این قوانین، سرویس های اطلاعات امنیتی این کشور اجازه خواهند داشت. جلوی تهدیدهای تروریستی بایستند و از جمله اجازه خواهند داشت پرواز کانادایی‌هایی را که مظنون هستند برای پیوستن به گروه های اسلامی تندرو از کشور خارج می‌شوند، لغو کنند. قوانین تازه همچنین به سرویس های اطلاعات امنیتی دست باز برای بازداشت افراد را می دهد. سایت سی بی سی کانادا ،سوم فوریه خبر داد که آسو پیشداری شهروند اتاوا 25 ساله و کرد شیعه که در خانواده ای سنی بدنیا آمده، به اتهامات تروریستی دستگیر شده است. دادگاه کانادا تابستان گذشته نیز یک ایرانی کرد به نام هیوا علیزاده را به اتهامات تروریستی به 24 سال زندان محکوم کرد.

******
به گفته خانواده آساطوریان، آندرانیک آساطوریان موسیقیدان نامدار ایرانی و هنرمند مردمی، و عضو شورای ملی مقاومت با بیماری سرطان در آمریکا چنگ در چنگ می باشد. آندرانیک در پیامی روز 21
بهمن ضمن تجلیل از اشرفیها یا ساکنان لیبرتی گفت: "من در دريای محبت های شما، درد بيماری را بهتر تحمل می كنم و از همه همرزمان شورائی و خواهران و برادران مجاهدم كه در اين دوران لحظه به لحظه با من هستند ممنونم. آندرانیک افزود: من بالاترين افتخار زندگی ام همراهی با مجاهدين و عضويت در شورای ملی مقاومت ايران  و حضور در مقاومتی است كه مسعود و مريم آنرا رهبری ميكنند و هدف نخستش سرنگونی رژيم جنايتكار و ضد ايرانی آخوندهاست. من همواره به همه گفته ام كه  يك اشرفی مجاهد هستم و اشرفی مجاهد خواهم ماند.
با آروزی بهبودی عاجل برای آندرانیک این هنرمند متعهد و مردمی.