صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۲۶، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته
رژیم ضدزن آخوندها قصد دارد با اجرای طرح دیپلم زودرس، دختران را از ادامه تحصیل باز داشته و سطح تحصیل آن را تا کلاس نهم کاهش دهد. استاندار رژیم در اردبیل در جلسه وضعیت استخدام فارغ‌التحصیلان گفت: «تا کلاس نهم دختران می‌توانند دیپلم خود را دریافت کنند و لازم نیست بسیاری از آموزش‌ها از جمله فیزیک و ریاضی که فردا در زندگی به درد دختر نمی‌خورد به وی ارائه شود... این طور عمل کردن و آموزش آموزه‌های به درد نخور حتی بر خلاف خلقت عمل کردن است»  وی افزود: ما طرح دیپلم زودرس را پیشنهاد خواهیم داد تا آموزه‌های دختران متناسب با نیازهایشان در زندگی آینده باشد».

******
ماموران حکومتی بروی مردمی که برای وداع با یک هنرمند جوان که بدلیل سرطان فوت کرده بود، گاز اشک آور شلیک کرده و تعدادی را دستگیر کردند. گارد ویژه انتظامی و نیروهای سپاه پاسداران در مشهد به روی گروهی از مردم که با استفاده از فرصت تسلیت گفتن به خانواده خواننده جوانی به نام مرتضی پاشایی اقدام به بازخوانی یکی از ترانه های او را کرده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرده و بر اساس برخی گزارشها حداقل 15تن را دستگیر کردند. رژیم بعد اعلام کرد که شرکت کنندگان اجازه برگزاری کنسرت نداشته اند.

اخبار کارگری/اعتراضی؛جمعی از مردم ارومیه در اعتراض به قتل مشکوک دو دختر دانشجو در این شهر روز چهارشنبه 21آبان دست به تجمع زدند. در دانشگاه ارومیه در کمتر از 9ماه دو دختر دانشجو به طرز مشکوکی به قتل رسیدند. روز دوشنبه 19آبان در دانشگاه نازلوی ارومیه یک دختر با داروی سیانور مسموم شد.
جمعی از کارگران معدن سنگرود که طی یک ماه گذشته با برپایی
تجمعات اعتراضی خواستار لغو انحلال این معدن و ادامه کار شده بودند، در محل نمایشگاه مطبوعات حکومتی تجمع کردند. این کارگران به‌نمایندگی از 300 کارگر این معدن از آذرماه پارسال و در پی تلاش کارفرما برای انحلال معدن، آینده شغلیشان را در خطر می‌بینند.

 جمعی از مر‌دم محله پای کوه دوهزار در بندرعباس صبح روز شنبه 24آبان در اعتراض به تخریب منازل خود توسط مأموران شهرداری تجمع کردند. عده‌یی از جوانان در بوستان رسالت تهران واقع در بزرگراه رسالت حدود ساعت13 و 30دقیقه روز جمعه 23آبان، با دو بسیجی درگیر شدند و آنها را گوشمالی دادند و سپس در پوشش حمایت مردم محل را ترک کردند. به گفته مردم این منطقه، این دو بسیجی از گشتیهای این محل بودند و پست بازرسی هم دایر کرده بودند.

- یک دختر جوان ساعت15روز سه‌شنبه20آبان در خیابان تختی تهران با یک بسیجی که به بهانه
بدحجابی مزاحم او شده بود، درگیر شد. افراد حاضر در محل نیز با دیدن این صحنه به کمک این دختر جوان آمده و با بسیجی درگیر شدند.

- کارکنان شرکت پتروشیمی پی اس تی بندرعباس روز جمعه 23آبان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده و اخراج بی‌دلیل کارکنان دست به اعتصاب زدند.

کارکنان اداره پست خرم‌آباد، روز سه‌شنبه 20آبان اعتصاب و در میدان رازی این شهر تجمع کردند. آنها به پرداخت نشدن 2ماه حقوق عقب‌افتاده اعتراض دارند.

اعدام در دولت تدبیر و امید روحانی جانی تازه می گیرد

رژیم روز چهارشنبه 21آبان سه زندانی را در ملأعام در شیراز بدار آویخت. اسامی دو نفر از اعدام شدگان عبارت است از کوروش غلامی و مجید غلامی. رِژیم همچنین روز شنبه ۲۴ آبان ۲ زندانی سیاسی بلوچ را پس از سالها اسارت و شکنجه‌ در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخت. محمود شه بخش حدوداً ۲۵ ساله بود و سه سال در زندان بود و وحید شه بخش که حدوداً ۲۷ ساله بود نزدیک به ۷ سال در بند ۴ زندان مرکزی زاهدان زندانی بود.
بامداد شنبه 24آبان نیز سه زندانی دیگر در ملأعام در بندرعباس بدار آویخته شدند.


******
مادر بهنود رمضانی، عموم مردم را به شرکت در دادگاه قاتلان فرزندش فراخواند. دادگاه علنی قاتلان بهنود رمضانی قرار بود ساعت 9 صبح یکشنبه 25آبان در شعبه ۸ دادگاه نظامی تهران واقع در تقاطع خیابان بهشتی و شریعتی محل سازمان قضایی نیروهای مسلح برگزار شود. مادر شهید قیام بهنود رمضانی از عموم مردم دعوت کرد در این دادگاه نمایشی حاضر شوند. بهنود رمضانی روز چهارشنبه‌سوری سال 89 به‌دست مأموران حکومتی به قتل رسید.


******

مأموران حراست فرمانداری رژیم در بندرعباس یک معلم معترض را که در مقابل فرمانداری به‌خاطر پرداخت نشدن مطالبات خود دست به اعتراض زده بود، مورد ضرب و شتم قرار دادند. این معلم که زمانی، نام دارد بر اثر شدت ضربات ماموران حراست در جلوی درب فرمانداری بیهوش شد و تا دو روز همچنان در کما به‌سر می‌برد. به‌رغم شکایت خانواده این معلم، تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

******

زندانی سیاسی آیت‌الله کاظمینی بروجردی به‌علت شرایط وخیم جسمی ناشی از تداوم اعتصاب‌غذا از قرنطینه به بند ‌ویژه روحانیت منتقل شده است. این در حالیست که هیچ‌گونه اقدام درمانی تا کنون برای وی انجام نشده و این زندانی سیاسی هنوز از بیماریهای متعددی رنج می‌برد. خانواده آیت‌الله کاظمینی بروجردی در ملاقات کوتاهی که با وی داشتند ابراز نمودند که طی 44روزی که وی در قرنطینه به‌سر می‌برده وضعیت جسمی‌اش به‌شدت تحلیل و تقریباً بینایی چشم خویش را از دست داده است. لازم به یادآوری است که آیت الله کاظمینی بروجردی از اوایل آبانماه در اعتصاب غذا بسر می برد. در خبری دیگر وبلاک نویس و زندانی سیاسی محمدرضا پورشجری پس از هفته‌ها نگهداری
در سلول انفرادی اداره اطلاعات ارومیه به زندان مرکزی کرج منتقل شده است.
مأموران اطلاعات روز
۸ مهرماه هنگام سفر محمدرضا پورشجری به ارومیه به او حمله کرده و وی را بازداشت نمودند. اقای پورشجری در ۲۱ شهریور ۱۳۸۹ بازداشت و مدت ۸ ماه در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات کرج تحت شکنجه قرار داشت.
وی به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خامنه‌ای به ۴ سال زندان محکوم گردید. محمدرضا پورشجری در تاریخ ۱ شهریور ۹۳ با پایان یافتن دوران محکومیت غیرقانونی‌اش آزاد و مجدداً در تاریخ ۸ مهرماه در سفر به ارومیه بازداشت شد.

منابع خبری مقاومت ایران نسبت به خطر اعدام قریب الوقوع زندانی سیاسی عبدالرضا قنبری خبر دادند. زندانی سیاسی عبدالرضا قنبری که به اتهام رابطه با سازمان مجاهدین محبوس است، پس از تبعید ۹ ماهه در برازجان به بند ۱۲ زندان گوهردشت کرج انتقال یافت. زندانی سیاسی عبدالرضا قنبری که از بازداشت‌شدگان عاشورای ۸۸ می‌باشد به اعدام محکوم شده است و حکم اعدام وی در دادگاه تجدیدنظر رژیم به‌ریاست قاضی زرگر  تأیید و به دایره اجرای احکام ارسال شده است. دبیرخانه شورای ملی مقاومت نیز در 24 آبان طی اطلاعیه ای، برای نجات جان
زندانی سیاسی علی معزی فراخوان داد.
آقای علی معزی، که چند ماه بیشتر از محکومیت وی باقی نمانده و در آستانه آزادی است، به‌طور ناگهانی از زندان گوهردشت کرج به سلولهای انفرادی بند 209 زندان مخوف اوین، منتقل شده است که تحت شکنجه قرار دارد. ماموران اطلاعات بارها به وی گفته‌اند که ما نهایتاً تو را در زندان «زجرکش و تمام کش» خواهیم کرد و نبایستی زنده از زندان به بیرون بروی. برادر وی محمد معزی نیز در سال 60 به‌خاطر هواداری از مجاهدین اعدام شده بود. علی معزی از زندانیان سیاسی دهه60، در سال 87 به‌خاطر سفر به عراق و دیدار با دو فرزندش در کمپ اشرف، بازداشت و به دو سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی محکوم شد. وی برای سومین بار در خرداد90 به‌خاطر شرکت در مراسم یادبود علی صارمی از زندانیان سیاسی هوادار مجاهدین که به دست رژیم اعدام شد، بار دیگر زندانی گردید.

داعش یک مددکار آمریکایی را سر برید

گروه تروریستی داعش در یک اقدام شنیع دیگر، یک مددکار آمریکایی به نام پیتر کاسیک را سر برید. تلویزیون سی.ان.ان گفت: پیتر کاسیک معروف به عبدالرحمن 26ساله برای کمک به مردم سوریه به این کشور رفته بود. اقوام وی گفتند پیتر کاسیک فردی مهربان و شدیداً خواستار کمک به نیازمندان بود. وی یک سال در اسارت گروه داعش بود.

دومین روز اجلاس سران جی ۲۰

روز یکشنبه 25آبان دومین روز اجلاس سران جی 20 در استرالیا ادامه یافت. روابط پرتنش کشورهای غربی، با روسیه به‌دلیل تجاوز پوتین به اوکراین بر این اجلاس سایه افکنده است. پوتین روز شنبه ضمن حمله به کشورهای غربی از تحریمها و اثرات آن بر اقتصاد روسیه ابراز نارضایتی کرد. نخست وزیر کانادا در حالیکه به پوتین دست میداد گفت: به تو دست می دهم ولی باید از اوکراین خارج شوی.

 

ریحانه دیگری در چنگال آخوندهاست

مقامات حکومتی از درمان زندانی سیاسی ریحانه حاج ابراهیم از بستگان مجاهدان اشرفی محبوس در زندان اوین جلوگیری به‌عمل می‌آورند. این زندانی سیاسی مدتها است از دردهای عصبی در ناحیه کمر و پا عذاب می‌کشد. ریحانه حاج ابراهیم از بازداشت‌شدگان سال 88 می‌باشد که به 15سال زندان محکوم شده است.

******

درحالیکه محاصره پزشکی، دارویی و تحویل وسایل ساکنان لیبرتی در عراق همچنان ادامه دارد، اموال و داراییهای ساکنان لیبرتی در اشرف، به یغما می رود.

شورای ملی مقاومت با انتشار اطلاعیه ای بتاریخ 24 آبانماه، از
سرقت شمار زیادی از خودروهای اشرف با 50 کمرشکن و غارت 10 انبار بزرگ توسط نهاد امنیت ملی عراق و تروریستهای حکومتی بدر، خبر داد. این اطلاعیه اعلام داشت: از تیرماه گذشته که مالکی کمپ اشرف را برای تجمع تروریستهای شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران تحویل هادی عامری، فرمانده تروریستهای بدر داد، سرقت و چپاول اموال اشرف توسط نهاد امنیت ملی به‌ریاست فالح فیاض عامری و استخبارات که به‌طور رسمی مسئول نگهداری این اموال هستند و ماموران بدر در ابعاد بسیار گسترده‌تر از قبل ادامه یافت. شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 2 مرداد خود نیز اعلام کرده بود که در تیر ماه به دستور هادی عامری 400 جیپ لندکروز از اشرف به سرقت برده شده است تا برای راه‌اندازی مجدد لشکرهای بدر به‌کار گرفته شوند. لازم به ذکر است که ساکنان لیبرتی همچنان با محدودیتهای پزشکی روبرو هستند و از انتقال بیماران به بیمارستان با مترجم، خودداری می شود.

*****
روز شنبه 15 نوامبر، در هوای سرد، ایرانیان اتاوا در آکسیون هفتگی خود در برابر سفارت آمریکا در این شهر، نسبت به نقض حقوق بشر و افزایش اعدامها در ایران اعتراض کردند. آنها خواستار توقف اعدامها، شکنجه و اسیدپاشی علیه زنان و مردان ایرانی شدند و از باراک اوباما خواستند به سیاست مماشات با رژیم پایان دهد. ایرانیان همچنین خواستار آزادی 7 تن از ساکنان اشرف شدند که در اول سپتامبر 2013 بدست نیروهای عراقی به گروگان گرفته شدند.