صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، آذر ۰۲، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهکمیته سوم مجمع عمومی مجمع عمومی ملل‌متحد با صدور قطعنامه‌یی نقض فاحش حقوق‌بشر به‌ویژه موج اعدامها توسط رژیم حاکم بر ایران را محکوم کرد .این کمیته در قطعنامه خود که با 78رأی مثبت به تصویب رسید، نگرانی عمیق خود را از آمار بالای اعدامها ابراز نمود. به گزارش آسوشیتدپرس در این قطعنامه از رژیم ایران خواسته شده انواع بدرفتاری و خشونت از جمله شکنجه را متوقف کند.
قطعنامه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد که شصت و یکمین محکومیت رژیم در ارگانهای ملل‌متحد است، در پی گزارش احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل‌متحد در امور حقوق‌بشر در ایران به رأی گذاشته شد. رژیم تاکنون اجازه بازدید از ایران به احمد شهید را نداده است. قطعنامه کمیته سوم به مجمع عمومی ملل‌متحد ارجاع می‌شود. در همین رابطه خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت خواهان ارجاع پرونده حقوق بشر رژیم به شورای امنیت ملل متحد شد. این خبرگزاری افزود: مریم رجوی هشدار داد، گفتگوهای هسته‌یی نبایستی به‌عنوان بهانه‌یی برای نادیده گرفتن مسائل حقوق‌بشر در ایران به‌کار گرفته شود.


******
به گزارش روزنامه القدس العربی چاپ لندن، سفر هیأت رژیم ایران به سرپرستی غضنفر رکن آبادی به شهر سنی نشین «طرابلس» لبنان با اعتراض جوانان این شهر مواجه شد و این اعتراضات باعث شد که نشست اتاق بازرگانی و صنایع طرابلس با سفیر رژیم ایران برگزار نشود و هیأت رژیم از شهر اخراج شود. القدس العربی نوشت: در تجمع اعتراضی، پرچم‌های رژیم ایران و حزب‌الله نیز به آتش کشیده شده است. این گزارش می افزاید: حادثه زمانی روی داد که جوانان طرابلسی از طریق پیامک، فراخوانهای تجمع اعتراضی علیه حضور سفیر ایران در این شهر که منجر به تجمع علیه رکن‌آبادی گردید، ارسال کردند. جوانان معترض در پیامک‌های خود، حکومت ایران را مسبب ”خونریزی در خاک سوریه“ معرفی کردند. سایت حکومتی ”عصر ایران“ نیز با درج این خبر اعلام کرد: مردم شهر طرابلس به داشتن مواضعی علیه حکومت ایران، حزب‌الله لبنان و حکومت بشار اسد در سوریه معروف هستند.

******
 ماموران نیروی انتظامی در خاش محمد ریگی معروف به فرامرز را با شلیک گلوله به قتل رساندند. مأموران کلانتری 11 مدعی بودند که محمد ریگی به ایست آنها توجه نکرده است، اما همراهان او این موضوع را رد می‌کنند. یکی از بستگان محمد ریگی گفت حوالی ساعت 9 شب چهارشنبه 28آبان محمد همراه دوتن از دوستانش در خودرو پژو در حال عبور بودند که گشت نیروی انتظامی به آنها ایست می‌دهد و آنها متوقف می‌شوند و پس از این‌که محمد در ماشین را باز می‌کند تا خارج شود، ماموران نیروی انتظامی به سمت او شلیک می‌کنند و محمد ریگی در دم به قتل می‌رسد. محمد سرباز وظیفه بود. پیشتر مأموران نیروی انتظامی در تاریخ 19شهریور در خاش، بر روی خودرو یک کارگر بلوچ به نام عبدالله مرادزهی آتش گشودند که عبدالله در دم به قتل رسید و همسر و یکی از فرزندانش زخمی شدند.
  
- منابع خبری مقاومت ایران اعلام کردند به قرار اطلاع اسامی 4تن از ده نفر زندانیانی که در روز چهارشنبه 21آبان در زندان قزلحصار کرج مخفیانه اعدام شدند عبارتند است از دو برادر به نامهای کامران و جمشید حسن زاده، حسین معروف به مهندس و مهرداد. رژیم تا کنون خبر و اسامی این اعدام شدگان را اعلام نکرده است.


******
 دانشجویان خوابگاه دخترانه پردیس دانشگاه پیام نور اهواز روز شنبه اول آذرماه در اعتراض به نداشتن آب آشامیدنی سالم و اولیه‌ترین نیازهای زندگی تجمع کردند. این تجمع در مقابل دفتر ارگان سرکوبگر حراست دانشگاه برگزار شد. ماموران رژیم در هراس از گسترش اعتراض دانشجویان وعده رسیدگی به این مشکلات را دادند. اما دانشجویان گفتند اگر در عمل این وعده‌ها اجرا نشود مجدداً دست به اعتراض خواهند زد.

 ******


 روز شنبه اول آذر (22نوامبر) اعتصاب‌غذای 30 زندانی سیاسی کرد در زندان ارومیه وارد سومین روز خود شد. آنها اعتصاب‌غذای خود را در بند 12 زندان ارومیه از روز پنجشنبه در اعتراض به انتقال مجرمان عادی به بند زندانیان سیاسی آغاز کرده‌اند. هدف انتقال زندانیان عادی به بند سیاسی تشدید فشار و سرکوب هرچه بیشتر زندانیان سیاسی است به‌خصوص که رژیم عوامل خودش را تحت پوش مجرمان عادی برای شکنجه مضاعف زندانیان سیاسی وارد بند آنها می‌کند. زندانیان اعتصابی همچنین خواستار بازگرداندن 27زندانی سیاسی هستند که به دیگر بندهای زندان ارومیه منتقل شده‌اند. در همین حال، دادگاه رژیم در شهر کرج، به‌خاطر خالی بودن پرونده دو زندانی سیاسی کرد به نامهای زانیار و لقمان مرادی درصدد پرونده‌سازی جدید علیه آنهاست. عوامل اطلاعات به این منظور به جعل سند در شهر مریوان (استان کردستان) دست زده‌اند.
همچنین 19تن از زندانیان سیاسی بلوچ در زندان مرکزی زاهدان با ارسال نامه‌یی به مراجع بین‌المللی و ارگانهای حقوق‌بشری خواستار اعزام یک هیأت بین‌المللی به این زندان و رسیدگی به شرایط وخامت‌بار زندانیان شده‌اند.


- روز چهارشنبه 28آبان ماه حوالی ساعت 15 و 30دقیقه در ایستگاه متروی حسن آباد تهران دو دانشجوی دختر و پسر در اعتراض به بهانه‌گیریهای مأموران رژیم با آنها درگیر شدند و نسبت به اقدامات آنها اعتراض کردند.

 
- عده‌یی از مغازه‌داران آهن فروش و لوله فروش خیابان خیام، روز چهارشنبه 28آبان ماه در اعتراص به گران شدن بیش از حد قیمت آهن و سایر اقلام لوله فروشی و کاهش مشتریان خود، دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند.

- روز پنجشنبه 29آبان شماری از مغازه‌داران و صاحبان سوپرمارکتهای منطقه فاطمی تهران در اعتراض به گرانی بیش از حد پول برق اعتصاب کردند و مغازه‌هایشان را تعطیل کردند.


******
بامداد شنبه 1آذر 1393 مأموران حکومتی در شهرستان چرام در استان کهکیلویه و بویراحمد، چهار زندانی را به اتهام «اراذل و اوباش» در ملأعام شلاق زدند. فرمانده نیروی انتظامی در این شهرستان در گفت و گویی با رسانه‌های حکومتی از این عمل ضدانسانی تحت عنوان حفظ امنیت دفاع کرد. این پاسدار همچنین برای ایجاد فضای رعب و وحشت برای مردم به‌ویژه جوانان خط و نشان کشید.

 یکی از دروایش گنابادی به شلاق و دو سال تبعید محکوم شد. بنا‌ به گزارشهای دریافتی منابع مقاومت ایران از منطقه کوار در استان فارس، صالح الدین مرادی از مدافعان حقوق دراویش به اتهام «تشویش اذهان عمومی و اخلال در نظم» به دادگاه عمومی شهر کوار فراخوانده شده است. برای مرادی، علاوه بر این دادگاه، در دادگاه رژیم در شیراز نیز به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و»... پرونده‌یی جداگانه تشکیل شده است.


مأموران حکومتی موسوم به پلیس اماکن طی هفته گذشته اقدام به پلمپ شماری از معروفترین کافه‌ها و قهوه خانه‌های تهران به بهانه «بدحجابی» و یا «بدپوششی» کرده‌اند. بنا‌ به گزارش روزنامه‌های حکومتی این اقدام «بی‌سابقه‌ترین موج پلمب کافه‌ها در تهران است». بر پایه این گزارش «مناسب نبودن حجاب مشتریان، کشیدن سیگار و وجود نداشتن دید انتظامی» علت اصلی این اقدام سرکوبگرانه است. پیش‌تر نیز مأموران انتظامی شماری از کافه‌ها را در تهران پلمب کرده بودند. از جمله در تیرماه امسال، چند کافه در تهران به‌دلیل پخش بازی ایران – نیجریه در جام جهانی فوتبال پلمب شده بودند.


******
 به گزارش روزنامه الشرق‌الأوسط، پارلمان اروپا روز چهارشنبه با حضور فدریکا موگیرینی هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین را مورد بررسی قرار خواهد داد و نهایتاً درباره آن رأی‌گیری می‌کند. اخیراً برخی پارلمانهای اروپایی مانند سوئد و اسپانیا کشور مستقل فلسطین را به‌رسمیت شناخته‌اند. پارلمان کشورهای فرانسه و بلژیک نیز قصد رأی‌گیری در این موضوع را دارند.
 
- روز سه‌شنبه 27آبان ماه حوالی ساعت 16 جمعی از جوانان شهر قزوین در خیابان دانشگاه این شهر، به‌دنبال ایجاد مزاحمت توسط دو بسیجی با آنها درگیر شدند و آنها را گوشمالی دادند. آنها به بهانه وضعیت و لباس ظاهری قصد مزاحمت برای جوانان این منطقه را داشتند که با واکنش مواجه شدند. لازم به ذکر است که شماری از جوانان و دانشجویان قزوینی روز 23آبان نیز در اعتراض به اسید پاشی دست به یک حرکت اعتراضی زده و خواستار مجازات عوامل این جنایات شده بودند.

- روز پنجشنبه 29آبان، مأموران لباس‌شخصی وزارت فرهنگ و ارشاد، در خیابان انقلاب تهران، تعدادی کتابفروشی را به‌زور تعطیل و پلمب کردند. علت این اقدام  داشتن کتب «غیر مجاز و ممنوعه، زیر زمینی و غربی» ذکر شده است. در این یورش به کتابفروشیها درگیریهای لفظی شدیدی بین فروشندگان با مأموران حکومتی رخ داد.

- ساعت 8 صبح بامداد پنجشنبه 29آبان کارکنان شرکت آرد خاتم در اعتراض به مشکلات بیمه دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. مدیر شرکت آرد خاتم قصد اخراج همه کارکنان این شرکت را داشت که با گسترش اعتراض کارگران روبرو شده و قرار شد که به مشکل بیمه این کارگران تا روز شنبه رسیدگی شود. همچنین در روز پنجشنبه شماری از کارمندان ساکنان منطقه مسکونی المهدی بندرعباس در پی صدور حکم تخلیه فوری واحدهای مسکونی خود و بازپرداخت وام برای خرید مسکن در برابر مدیریت این منطقه مسکونی تجمع و اعتراض کردند. روز 28آبان نیز کارکنان و رانندگان شرکت رفیع کاران بندرعباس دست به اعتصاب زده بودند.
 
*****
 روز سه‌شنبه 27آبان، تجمعی در مقابل زندان اوین در حمایت از زندانی عقیدتی محمدعلی طاهری و سایر زندانیان سیاسی برگزار شد. تجمع کنندگان در حالی که بانگ الله‌اکبر سر می‌دادند، در مقابل تهدید نیروهای گارد ویژه مقاومت می‌کردند. آنها پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود: نقض حقوق زندانیان نقض حقوق همه انسانهاست. محمدعلی طاهری بنیان‌گذار طب مکمل ایرانی، فرادرمانی و سایمنتولوژی است.