صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۱۴، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهدختر 26 ساله ريجانه جباری که در آستانه اعدام قرار دارد دوشنبه گذشته بطور مخفیانه به زندان گوهردشت کرج منتقل شد تا حکم اعدام را درباره او اجرا کنند. اما با خبردار شدن مادر ریحانه، و تجمع آنان در مقابل زندان گوهردشت مانع از این اقدام رژیم شد و ریحانه به زندان قرچک ورامین بازگردانیده شد. به نقل از فراخوان شورای ملی مقاومت برای نجات ریحانه جباری، که در 7 مهرماه = 29 سپتامبر منتشر شد، آمده است: گفته می شود علت انتقال مخفیانه ریحانه، جلوگیری از اعتراض سایر زندانیان بوده است. ريحانه جباری طراح دكوراسيون، از هفت و نيم سال پيش، كه با سلاح سرد در مقابل يك مأمور اطلاعات به دفاع از خود پرداخت، در زندان به سر مي برد. اين مأمور اطلاعات در يك طرح فريبكارانه قصد تعرض به ريحانه را داشت كه او به ناچار به دفاع از خود برخاست. اين درگيري به قتل اين عامل اطلاعاتي رژيم منجر شد. مقامات زندان، برای وادار کردن ریحانه به اعترافات اجباری، او را تحت شکنجه های بسیاری قرار داده اند. توجهات جهانی به سرنوشت ریحانه جباری، کشورهای دیگر را نیز مجبور به واکنش کرده است بطوریکه وزارت خارجه آمریکا از وضعیت ریحانه جباری ابراز نگرانی کرد و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز خواستار توقف اجرای حکم اعدام وی شد. آقای جیمز بیزن، نماینده پارلمان فدرال کانادا از حزب محافظه کار نیز روز 30 سپتامبر در صحن پارلمان فدرال بار دیگر از حقوق زندانیان در ایران دفاع کرد و درباره ریحانه جباری گفت: من بار دیگر از حق ریحانه جباری دفاع می کنم. جان خانم جباری همچنان در معرض خطر اعدام قرار دارد که در جریان دفاع از خود فرد متعرض که قصد تجاوز جنسی به او را داشت کشته شد. جیمز بیزن ضمن نقل پروسه زندانی شدن ریحانه افزود: این خبر وحشتناک که اعدام ریحانه همزمان با سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل قرار می گیرد که او سعی در نمایش چهره ای مدره از رژیم ایران را دارد. من مصرانه از رژیم ایران می خواهم تا به حقوق خانم جباری احترام گذارد. زندانی شدن و برخورد با  او غیرانسانی و غیرقابل قبول است. من بار دیگر روحانی را به عفو، لغو حکم اعدام و پایان حبس ریحانه فرا میخوانم.  گفتنی است که پرونده ریحانه جباری برای اجرا به اداره اجرای احکام رژیم ارجاع شده است. خانواده و مدافعین حقوق ریحانه قرار است امروز 5 اکتبر که در ایران عید قربان می باشد، در مقابل زندان با روشن کردن شمع و دسته های گل، به ریحانه نشان دهند که او تنها نیست.
ایرانیان در شهر اتاوا در جریان آکسیون هفتگی خود در مقابل سفارت آمریکا روز گذشته شنبه 4 اکتبر به حکم اعدام ریحانه جباری و آیت الله کاظمینی بروجردی اعتراض کردند. شرکت کنندگان در این آکسیون خواهان آزادی ریحانه و تمای زندانیان سیاسی شدند.******
سایت مجاهدین خلق به نقل از منابع خبری خود در داخل کشور خبر داد که زندانی سیاسی محکوم به اعدام، آیت الله کاظمینی بروجردی در قرنطینه و در محلی نامشخص در خارج از زندان اوین با دست و پای بسته در غل و زنجیر نگهداری می شود. صبح روز شنبه 12مهر خانواده آیت‌الله کاظمینی بروجردی برای ملاقات به زندان اوین مراجعه کرده و پس از اصرار و اعتراض، مسئولین زندان موافقت کردند تا ملاقات کوتاهی صورت گیرد. سرانجام وی را از محلی خارج از زندان اوین با دست و چشم بسته در داخل یک خودرو بسوی زندان آوردند. خانواده این زندانی سیاسی وضعیت جسمانی او را بسیار وخیم گزارش کرده‌اند. وی در این ملاقات گفته است مرا در یک سلول انفرادی با دست و پای بسته در غل و زنجیر نگه می‌دارند و شکنجه می‌کنند. زندانی سیاسی، سید حسین کاظمینی بروجردی روحانی ایرانی و از مخالفان تئوری ولایت فقیه می باشد. وی از سال 2006 به همراه جمعی از هوادارنش بازداشت شد و تا به امروز از مرخصی و امکانات پزشکی محروم بوده است. شورای ملی مقاومت برای نجات جان این زندانی سیاسی در 9 مهرماه فراخوان داد. لازم به ذکر است که رژیم در مقابل درخواست مناظره آیت الله بروجردی، به او گفته است: ما مناظره نمی کنیم ما فقط محاکمه می‌کنیم.  خانواده آقای بروجردی ضمن ابراز نگرانی خواستار اقدام فوری سازمانهای حقوق بشری برای جلوگیری از حکم اعدام ایشان شده اند
 

******
به نقل از سایت ایران نیوز آن لاین، شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه که در محاصره تروریستهای داعش است، در آستانه سقوط قرار گرفته است. این وب سایت خبری افزود: بر اساس برخی گزارش‌ها، نیروهای داعش تا یک کیلومتری شهر پیشروی کرده‌اند. منابع خبری در شهر کوبانی روز شنبه ۱۲ مهر، چهارم اکتبر خبر دادند که تروریستهای داعش محاصره را بر این شهر کردنشین در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه تنگ تر کرده‌اند. به گزارش رویترز این شهر روز شنبه را زیر آتش توپخانه و تانک‌های داعش گذراند. یک فرمانده مدافعان کرد به این خبرگزاری گفته است که در انتظار یک حمله همه جانبه هستند. کوبانی ماه‌ها است در محاصره نیروهای داعش قرار دارد. در هفته‌های گذشته نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر از شهروندان این شهر از ترس حمله تروریستهای داعش به ترکیه گریخته‌اند.

سه کشیش مسیحی در ایران، محاکمه می شوند

رژیم سه کشیش مسیحی را که در زندان مرکزی کرج محبوس هستند مورد محاکمه قرار داد. دادگاه رژیم این سه کشیش را به «اقدام علیه امنیت ملی و تشکیل گروه به قصد براندازی نظام» متهم کرده است.

******

گزارشگر ویژه ملل‌متحد در مورد نقض حقوق‌بشر در ایران، در گزارش سالانه خود بر افزایش اعدامهای وحشیانه و تشدید نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران تأکید کرده و آن را در زمینه‌های مختلف مانند سرکوب اقشار مختلف مردم به‌ویژه زنان، کارگران و دانشجویان و نیز سرکوب اقلیتها، و سانسور اینترنت و مطبوعات مورد بررسی قرار داده است. احمد شهید که مأموریت خود را در ارتباط با ایران در تابستان 1390 شروع کرد، هر سال دو گزارش را ارائه می‌کند؛ یک گزارش در ماه مارس به شورای حقوق‌بشر و گزارش دیگر گزارش اخیری است که به شصت ونهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شده است.


******
میترا پورشجری، دختر آقای محمدرضا پورشجری معروف به سیامک مهر، که 4 سال زندانی بود در صفحه فیس بوک خود نوشت که پدرش در 8 مهرماه در حالی که برای تفریح به ارومیه رفته بود دوباره بازداشت شد. محمدرضا پورشجری وبلاگ نویس ۵۲ ساله پس از ۴ سال زندان با پایان دوران محکومیت در تاریخ ۱ شهریور ماه سال جاری آزاد شده بود.

یک شهروند تهرانی در حمله نیروی انتظامی برای جمع‌آوری ماهواره کشته شد

دبیرخانه شورای ملی مقاومت10 مهرماه در اطلاعیه ای اعلام داشت: در جریان یورش نیروهای حکومتی برای جمع‌آوری بشقابهای ماهواره‌یی در خیابان شاه نظری در بلوار میرداماد تهران آقای علی محمد خویی، 65ساله، کشته شد. این واقعه در روز 6مهر، هنگامی رخ داد که نیروی انتظامی به خانه‌های این منطقه یورش برده و به جمع‌آوری ماهواره‌ها پرداختند. این اطلاعیه افزود: به هنگام ورود ماموران به مجموعه ساختمانی که علی محمدخویی مدیریت آن را به عهده داشت، وی خواستار ارائه مجوز کارت شناسایی از آنان شد، اما ماموران انتظامی او را تهدید به دستگیری کرده و به تعرض فیزیکی علیه او پرداختند که بر اثر آن علی محمدخویی به زمین خورد و بر اثر اصابت سرش به زمین جان باخت. مأموران انتظامی اعضای خانواده قربانی را تهدید کردند تا از هر گونه اطلاع‌رسانی و پیگیری قضایی خودداری کنند. طرح ضربتی جمع‌آوری دریافت کننده‌های ماهواره‌یی که از خرداد ماه در نقاط مختلف تهران شروع شده، از هفته گذشته شدت بیشتری یافته است. به نقل از این اطلاعیه، پاسدار محمد فاضلی، جانشین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران در استان خراسان رضوی، در روز 5مهرماه، در یک اعتراف بی‌سابقه از وجود 50میلیون گیرنده ماهواره در ایران خبر داد. وی اذعان کرد برای مقابله با این موضوع جمع کردن بشقابهای گیرنده توسط نیروی انتظامی جوابگو نبوده است.

در یک اقدام ضدانسانی دیگر، داعش یک گروگان انگلیسی را سر برید

نیروهای تروریستی و افراطی داعش یک گروگان انگلیسی به نام الن هنینگ را سربریدند.
به گزارش تلویزیون سی.ان.ان الن هنینگ دسامبر گذشته در سوریه ربوده شد.
وی که 47ساله و راننده تاکسی بود بخشی از یک تیم داوطلبان بود که سال گذشته به سوریه سفر کرده بود تا به مردم سوریه کمکهای انسان دوستانه برساند.

سوئد کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد

نخست وزیر سوئد اعلام کرد: این کشور فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد. وی در سخنرانی افتتاحیه خود در پارلمان گفت، راه‌حل دو کشوری نیازمند به‌رسمیت شناختن از جانب دو طرف و اراده همزیستی مسالمت‌آمیز می‌باشد. این موضعگیری سوئد به‌دنبال درخواست محمود عباس از شورای امنیت ملل‌متحد برای پایان اشغالگری سرزمینهای فلسطینی توسط اسرائیل، صورت می‌گیرد. کشورهای سازمان همکاری اسلامی نیز از خواست محمود عباس حمایت می‌کنند.
  

دراویش گنابادی همچنان در اعتصاب غذا بسر می برند

روز چهارشنبه 9مه، 30مین روز اعتصاب غذای دراویش زندانی در زندانهای اوین و شیراز بود. بنا بر گزارشات منتشر شده، اعتصابیون در شرایط وخیم جسمی بسر می برند. زندانیان گفتند، وصیت نامه‌های خود را نوشته‌اند و آماده جان باختن هستند مگر این‌که مقامهای رژیم ایران، تعقیب و اذیت و آزار و زندانی کردن دراویش و وکلای آنها را متوقف سازند.

******

یک زندانی بهنام محرم یاوری 40 ساله اهل گلشهر گلپایگان پس از انتقال به زندان اصفهان اعدام شد. بامداد چهارشنبه 9 مهر نیز یک زندانی محکوم به اعدام به نام ایوب رضایی 27 ساله از بند 2 زندان بندرعباس به قرنطینه این زندان منتقل شده است. ایوب رضایی 5 سال است در شکنجه گاههای رژیم محبوس می باشد. بر اساس گزارشهای منتشر شده 20 زندانی سیاسی محکوم به اعدام در مریوان در استان کردستان در انتظار خطر حکم اعدام بسر می برند. اسامی این زندانیان عبارتند از: حبیب‌الله لطیفی، هوشنگ رضایی، مصطفی سلیمی. علی احمد سلیمان. محمد عبدالهی. سیروان نژاوی. ابراهیم عیسی‌پور. رزگار (حبیب) افشاری. علی افشاری. سامان نسیم. زانیار مرادی. لقمان مرادی. عبدالله سروریان. انور رستمی. بهروز آلخانی. سید سامی حسینی. سید جمال محمدی. بختیار معماری. رضا ملازاده. صابر مخلد موانه. رژیم برخی از خانواده‌های زندانیان را تهدید به اجرای حکم اعدام زندانیان کرده ‌است.

اخبار اعتراضی؛
- تعدادی از دانشجویان روز چهارشنبه 9مهر در شهرک غرب تهران با چند بسیجی که به بهانه بدحجابی مزاحم چند دختر دانشجو شده بودند درگیر شدند و به زدوخورد پرداختند.

- بازنشستگان ادارات دولتی در شیراز برای دومین روز متوالی در مقابل سازمان بیمه این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به حذف حق بیمه اضافه کاری بازنشستگان اعتراض دارند.

- جمعی از مردم کاشان بعدازظهر جمعه پس از پایان مسابقه والیبال و پیروزی تیم این شهر در اطراف میدان کمال الملک با مأموران حکومتی درگیر شدند. این درگیری زمانی به‌وقوع پیوست که مأموران قصد جلوگیری از شادی و رقص و پایکوبی جوانان و پراکنده کردن آنها را داشتند.

- طوماری به طول 600متر از سوی حامیان زاینده‌رود و تالاب گاوخونی در اعتراض به خشک شدن زاینده‌رود برای سازمان یونسکو ارسال شد. امضاکنندگان این طومار نارضایتی خود را از اینکه هیچگونه اقدامی از سوی  رژیم برای جلوگیری از خشک شدن زاینده‌رود و تالاب گاوخونی صورت نگرفته، اعلام داشتند.

 ******

به نقل از تلویزیون سی بی سی اتاوا، روز  28 سپتامبر جسد بی جان کلید قدبان افسر پلیس اتاوا در دفتر کارش در مرکز پلیس شهر اتاوا به وسیله همکارانش کشف شد. آقای قدبان 22 سال سابقه خدمت در نیروی پلیس اتاوا داشت و علت خودکشی وی هنوز معلوم نیست. جسد کل قدبان در میان بیش از 700 نفر که تعداد زیادی از همکاران او حضور داشتند در گورستان بیچوود نشنال مموریال به خاک سپرده شد. مراسم سوگواری نیز در مسجد اتاوا برگزار شد. کل قدبان در حالی دست به خودکشی زد که صدها مامور پلیس به اتاوا آمده بودند تا در همایشی به مناسبت یادبود همکارانشان را که در حین انجام وظیفه جان باخته بودند، شرکت کنند. بازرس کل پلیس اتاوا از قدبان بعنوان مردی پرکار و مسئول نام برد. قدبان بر روی کیسهای مهمی کار کرده بود. قدبان که لبنانی الاصل می باشد، دارای همسر و سه فرزند بود.