صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۰۷، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهصدها تن از دراویش گنابادی ظهر یکشنبه ششم مهر بوقت تهران، با وجود جو امنیتی و حضور گسترده مأموران حکومتی برای سومین بار در مقابل دادگستری رژیم در خیابان ولیعصر تهران تجمع کرده و خواستار آزادی دراویش زندانی شدند. دراویش تجمع کننده با زنجیر کردن خود به یکدیگر در مقابل مأموران نیروی انتظامی و لباس‌شخصی مقاومت کردند. شماری از دراویش گنابادی که از شهرهای مختلف به تهران آمده بودند در ورودیهای تهران و پاسگاههای بین شهری دستگیر شده‌اند.
تجمع‌کنندگان همانند تجمعات قبلی خواستار برداشته شدن محدودیتها علیه دراویش شدند و گفتند یا محدودیتها را از روی ما بردارید و یا هم‌چون دراویش زندانی، ما را هم به جرم درویشی زندانی کنید. در تجمعات قبلی
ماموران حکومتی به دراویش حمله کرده و بیش از 50تن از آنان را مجروح و 800 تن را دستگیر نمودند.
در همین رابطه سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه ای برای اقدام فوری از وضعیت وخیم دراویش زندانی فراخوان داد. در این بیانیه آمده است: تعداد 9نفر از زندانیان دراویش گنابادی از نهم شهریور اعتصاب‌غذا را شروع کرده‌اند و اکنون حالشان وخیم شده است. آنها زندانیان عقیدتی هستند... زندانیان گفتند وصیت نامه‌های خود را نوشته‌اند و آماده جان باختن هستند مگر این‌که مقامهای رژیم ایران، تعقیب و اذیت و آزار و زندانی کردن دراویش و وکلای آنها را متوقف سازند.

******
مذاکرات هسته‌یی رژیم ایران با کشورهای پنج به‌علاوه یک که بیش از یک هفته در نیویورک جریان داشت، بدون دستاوردی به پایان رسید. به گزارش خبرگزاری فرانسه یک مقام بلندپایه آمریکایی هشدار داد: با وجود چندین روز گفتگو در نیویورک بین قدرتهای جهان و رژیم ایران، مذاکرات هسته‌یی در بن‌بست قرار دارد. وی بعد از ملاقات سه ساعته میان جان کری، کاترین اشتون و جواد ظریف گفت: "ما حدود هشت هفته دیگر فرصت داریم... این مدت زمان خیلی زیادی نیست... این اختلافات کماکان جدی است. هنوز تصمیمات ناگرفته‌یی وجود دارد". گفتنی است سوم آذر 93، روز پایان ضرب‌الاجل تعیین شده برای توافق نهایی میان رژیم ایران و شش قدرت جهان می باشد.

******
روز پنجشنبه 25 سپتامبر حسن روحانی رئیس جمهور رژیم ایران در حالی سخنان خود را در مجمع عمومی سازمان ملل در مقابل صندلیهای خالی ایراد نمود که برآشفته از حمله نظامی به گروه تروریستی داعش توسط آمریکا و ائتلاف و همچنین راه نبردن فریبکاریهای آخوندها در مذاکرات هسته ای. روحانی که در چهره اش اضطراب بخوبی نمایان بود برخلاف سال گذشته که درس دمکراسی و اخلاق به جهانیان میداد، سخنرانی تهدیدآمیزش را ایراد نمود. روحانی که از یک طرف از جلوگیری از شرکت در کنفرانس جده و پاریس خشمگین است و با از دست دادن عراق ضربه مهلکی به پایه های حکومتش وارد شده، گفت: "اگر برخی کشورها، با ادعای رهبری ائتلاف، در پی ادامه برتری جویی در منطقه باشند، دچار اشتباهی راهبردی شده اند". وی خواستار رهبری مبارزه با تروریسم شد. روحانی افزود: "کشورهای منطقه که درد را بهتر می شناسند، بهتر هم، می توانند با همفکری وائتلاف، مسئولیت مبارزه را پذیرفته و، رهبری آن را بر دوش گیرند. واگر دیگر کشورها می خواهند علیه تروریسم، گامی بردارند، باید به حمایت آنان برخیزند". حسن روحانی تهديد كرد: "من اعلام می کنم، اگر امروز ... کار را به کاردان نسپریم، فردا جهان برای هیچکس، جای امنی نخواهد بود". حسن روحانی همچنین در مورد تحریمهای بین المللی علیه رژیمش گفت که تحریمها اشتباه راهبردی است و افزود که رژیم در یکسال گذشته به شفاف ترین گفتگوها، برای اعتمادسازی در موضوع هسته ای دست زده است. درحالی که به روز پایان ضرب العجل تعیین شده برای توافق نهایی 5+1 با رژیم ایران چیزی نمانده روحانی همچنان راه حل را مذاکره میداند و وارونه آنرا فرصتی تاریخی برای غرب دانست که نشان دهد با پیشرفت و توسعه مخالف نیست. 
از سوی دیگر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنراني خود در شصت و نهمين نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد، در نيوريورك، تاكيد كرد: ما از عراقيها و سوريها حمايت مي‌كنيم تا بجنگند و جوامع خود را پس بگيرند.
باراك اوباما  درمورد برنامه اتمي رژيم و لزوم جلوگيري از دستيابي اين رژيم به سلاح اتمي نيز گفت: آمريكا در حال دنبال كردن يك راه‌حل ديپلوماتيك براي مسأله اتمي رژيم ايران است كه بخشي از تعهد ماست تا گسترش سلاحهای اتمی را متوقف كنيم و نگذاريم تكثير شوند و صلح و امنيت جهانی عاری از سلاح اتمی را پی بگيريم. اين هم تنها در صورتی محقق مي‌شود كه رژيم ايران اين فرصت تاريخي را دريابد.

هرچند رژیم از دیدار دیوید کامرون و لورانس فابیوس نخست وزیر انگلستان و وزیر امور خارجه فرانسه با حسن روحانی قصد ماهی گرفتن از آب گل آلود را داشت اما با سخنرانی تند و تیز دیوید کامرون رشتنهای آخوندها پنبه شد. ديويد كامرون، در سخنراني خود در مجمع عمومي، ملل متحد تأكيد كرد كه اختلاف‌ نظرهای شديدی با روحانی دارد، رژيم ايران از گروههای تروريستی حمايت می‌كند، و برنامهٴ هسته‌‌يی‌، رفتارش با مردم ايران، همه اينها بايد تغيير كند. كامرون گفت كليد پايان حكومت بشار اسد در سوريه كليد شكست دادن داعش است.

ناگفته نماند که حسن روحانی در داخل نظام نیز مورد حمله باندهای رژیم قرار گرفت و جواد ظریف به مجلس آخوندها احضار شد.

وزیر خارجه کانادا بار دیگر از وضعیت حقوق‌بشر در ایران ابراز نگرانی کرد

آقای جان برد بار دیگر نقص مستمر حقوق‌بشر در ایران را محکوم کرد. وی گفت: «کانادا همچنان درباره برنامه اتمی رژیم ایران و وضعیت حقوق‌بشر در ایران نگران است».
جان برد، در مورد ائتلاف بین‌المللی علیه داعش
نیز گفت: «باید با تروریستهایی که علنا درباره ایجاد "خلافت اسلامی" از هند تا جنوب اسپانیا سخن می‌گویند برخورد کنیم».

زندانی سیاسی سامان نسیم در معرض قریب الوقوع اعدام قرار دارد

زندانی سیاسی کرد، سامان نسیم که در 24تیر ماه 90 در سن 17سالگی به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کردی دستگیر و به اعدام محکوم گردید، با خطر اعدام قریب‌الوقوع روبه‌روست. آقای سامان نسیم در شعبه 1 دادگاه مهاباد به اتهام محاربه به اعدام محکوم و حکم وی توسط دیوان عالی رژیم به تأیید رسیده است. وی هم‌اکنون در زندان مرکزی ارومیه محبوس می باشد. سازمان عفو بین‌الملل 27شهریور، طی بیانیه‌یی خواستار لغو حکم اعدام وی گردید. عفو بین‌الملل اعلام کرده بود سامان نسیم در مدت بازداشت شکنجه شده است.

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت3 مهر در اطلاعیه ای كميسر عالي و شورای حقوق بشر ملل متحد و عموم سازمانهای بين المللی مدافع حقوق بشر را به محكوميت قاطع اعدام آقای محسن اميراصلانی يك زندانی عقيدتی به اتهام”فساد فی الارض، بدعت در اصول و فروع دین اسلام و تفسیر جدید از قرآن” فرا خواند و خواستار اتخاذ تصميمات لازم الاجرا عليه اعدامهای فزاينده خودسرانه شد. این اطلاعیه افزود: آقای امير اصلانی 37 ساله كه از 8 سال پيش در زندان به سر می بُرد، يك بار به 4 سال زندان محكوم شده و سپس اين حكم به 2 سال و چهارماه تخفيف پيدا کرد، اما سرانجام با پرونده سازيهای بيشتر، قاضي صلواتي او را به اعدام محكوم نمود. این اطلاعیه افزود که رژیم با سر دواندن و پاسخهای ضد و نقیض از تحویل جسد این زندانی به خانواده اش طفره می رود. آقای امیراصلانی، ۳۷ ساله، متأهل و دارای یک فرزند ۲ ساله است.

یک شهروند بلوچ توسط مأموران انتظامی به قتل رسید

به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، مأموران نیروی انتظامی روز چهارشنبه 2مهر در منطقه هنگ شهرستان سرباز آقای غلام قادر بهادرزهی معروف به عبدالستار را که در حال رانندگی بود، مورد شلیک مستقیم قرار داده و به قتل رساندند. روستای هنگ در حدود 40 کیلومتری راسک مرکز شهرستان سرباز قرار دارد. طی چند هفته اخیر حداقل 7 شهروند بلوچ بر اثر شلیک مستقیم مأموران رژیم جان باخته‌اند.

 

حملات هوایی به مواضع داعش در عراق و سوریه گسترش می یابد

پنتاگون از گسترش حملات هوایی در سوریه و عراق علیه مواضع داعش خبر داد. به گفته وزارت دفاع آمریکا، روز شنبه اهدافی در سوریه و عراق به‌طور همزمان هدف قرار گرفتند. اهدافی در حوالی شهر کوبانی در شمال سوریه در نزدیکی مرز، مورد حمله قرار گرفت. تا کنون دهها هزار تن از ساکنان این منطقه از ترس تروریستهای داعش به ترکیه فرار کردند. اهداف دیگری هم در استان رقه و حلب در سوریه و همچنین در حوالی اربیل در شمال عراق مورد حمله جنگنده‌های آمریکا و متحدان آن قرار گرفتند. روز شنبه 5مهر جنگنده‌های انگلیسی نیز برای اولین بار با پرواز از قبرس در حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق شرکت کردند. این درحالیست که به نقل از تلویزیون الجزیره، فرماندهان رزمندگان سوریه، برای تهاجم ائتلاف به نیروهای اسد و ایجاد منطقه پرواز ممنوع فراخوان دادند. لازم به ذکر است که دانمارک و بلژیک نیز به حمله هوایی علیه داعش پیوسته اند.

******

زمین‌لرزه‌یی به قدرت پنج و چهار دهم ریشتر ساعت 3 و نیم بامداد روز یکشنبه 6مهر حوالی شهرستان مورموری در استان ایلام را لرزاند. از تلفات و خسارات احتمالی این زمین‌لرزه گزارشی منتشر نشده است. طی دو ماه گذشته این منطقه شاهد چندین زمین‌لرزه بوده که بزرگترین آنها شش و دو دهم درجه در مقیاس ریشتر گزارش شده است.

شبه‌نظامیان به سفارت آمریکا در یمن حمله کردند

به گزارش تلویزیون العربیه یک موشک به بخش غربی سفارت آمریکا در صنعا شلیک شد و بر اثر آن تعدادی از نگهبانان یمنی مجروح شدند. بنا‌ به این گزارش مهاجم از یک موشک سبک ضدتانک استفاده کرده است. تلویزیون سی ان ان ضمن تایید این خبر گفت که این حمله تلفاتی در بر نداشت.
 

جنگ آخوندها با ماهواره از نگرانیهای اصلی سپاه پاسداران است

پاسدار محمد فاضلی جانشین حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران در استان خراسان رضوی گفت: حدود ۵۰ میلیون دستگاه ماهواره در ایران وجود دارد. برای مقابله با این موضوع جمع کردن قانونی ماهواره‌ها توسط نیروی انتظامی جوابگو نیست. وی افزود: باید فرهنگ عدم استفاده از این بلای خانمان سوز در بین مردم نهادینه شود.

******
دو تن از اعضای تیم ملی نجات غریق و غواصی ایران پس از مسابقه های جهانی از بازگشت به ایران خودداری و در فرانسه اعلام پناهندگی نمودند. خبرگزاری حکومتی ایسنا گزارش داد که پس از اتمام رقابتهای جهانی غریق نجات و غواصی در مون پولیه فرانسه و بازگشت تیم ایران، پوریا پورابراهیم و محمود زاویه به ایران باز نگشتند. نایب رئیس فدراسیون نجات غریق و غواصی نیز گفت: ما برای تمامی ملی پوشان بلیط بازگشت به ایران را گرفته بودیم. در هنگام بازگشت به ایران این دو ورزشکار همراه تیم بازنگشتند. اسفندیاری گفت: ما علم غیب نداشتیم که این ورزشکاران می خواهند در آنجا بمانند و به همراه ما به ایران باز نگردند.

اخبار اعتراضی؛


جمعی از صاحبان سنگبریها در اصفهان روز شنبه 5مهر در مقابل اداره مالیات رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. بیش از 40کارخانه سنگ بری اصفهان مدتها است در اعتراض به اخاذی مالیاتی در اعتصاب به‌سر می‌برند. در خبری دیگر بیش از دویست تن از کشاورزان اصفهان روز جمعه 4مهر در محل نمایش جمعه این شهر به بحران بی‌آبی اعتراض کردند.

- نزدیک به ۹۰۰ تن از کارگران واگن پارس اراک بامداد شنبه ۵ مهر در اعتراض به پرداخت نشدن 3ماه حقوق خود دست به اعتصاب زدند. کارگران که در خیابان مجاور محوطه کارخانه تجمع کرده بودند، با سردادن شعارهایی، خواستار استعفای گردانندگان این واحد تولیدی شدند.

- جمعی از کارگران شرکت تخلیه و بارگیری شهروا در بندرعباس روز جمعه 4مهر در اعتراض به پرداخت نشدن 6ماه حقوق عقب‌افتاده دست به اعتصاب زدند و در مقابل دفتر گرداننده این شرکت با ماموران حکومتی درگیر شدند.
دانشجویان دانشگاههای پیام نور خرم آباد، پیام نور کرج، و دانشجویان رشته عمران آزاد بندر عباس در روز اول مهر یا با ماموران حکومتی که قصد مزاحمت دانشجویان را داشته درگیر شده و تجمعاتی برگزار کردند.
- دانشجویان دانشگاه پیام نور خرم‌آباد روز اول مهر به برگزار نشدن کلاسهای درس اعتراض کرده و با مأموران حراست دانشگاه درگیر شده و یکی از ماموران حراست را به‌شدت کتک زدند.

- جمعی از دانشجویان دانشگاه پیام نور کرج روز اول مهر با بسیجیهایی که به بهانه اجرا نشدن طرح تفکیک جنسیتی مانع از برگزاری کلاسهای درس شده بودند درگیر شدند. در این درگیری مأموران حراست از بسیجیان حمایت می‌کردند.

- جمعی از دانشجویان رشته عمران دانشگاه آزاد بندرعباس در اولین روز سال تحصیلی جدید به یک تجمع اعتراضی دست زدند. دانشجویان در اعتراض به افزایش 20درصدی شهریه ثابت خود روز سه‌شنبه اول مهر ماه در مقابل دفتر مدیر گروه تجمع کرده و خواستار کاهش و برداشتن این شهریه شدند.

- ساکنان شمشیرآباد و کهریز در خرم‌آباد روز دوشنبه 31شهریور در اعتراض به تهاجم  مأموران شهرداری به دستفروشان این منطقه، جاده خرم‌آباد- تهران را که مسیر عبور ماشینهای شهرداری بود با ریختن خرده شیشه‌های شکسته بستند. آنها مانع عبور خودروهای شهرداری برای جمع کردن بساط دستفروشان شدند.

واکنش فرانسوا اولاند به سربریدن گروگان فرانسوی

بدنبال سر بریدن آقای گوردیل، شهروند فرانسوی در الجزایر، فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه طی سخنانی در مجمع عمومی ملل‌متحد گفت: تهدید داعش تنها در عراق و سوریه نیست بلکه این گروه تمامی جهان را مورد تهدید قرار می‌دهد. این گروه آدم‌ربایی را سازماندهی می‌کند و دست به حملات وحشیانه می‌زند. وی با اشاره به قتل شنیع گروگان فرانسوی در الجزایر گفت: فرانسه به‌دنبال قتل گروگان فرانسوی، تسلیم اعمال وحشیانه نمی‌شود و نبرد علیه تروریسم را تا هر جا که لازم باشد، ادامه خواهد داد. فرانسوا اولاند از اپوزیسیون دموکراتیک سوریه نیز به‌عنوان نماینده مشروع مردم این کشور حمایت کرد.