صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۰۲، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

دست کم ۱۱زندانی بطور جمعی در زندان قزل حصار کرج اعدام شدند

صبح روز دوشنبه 27مرداد، ماموران حکومتی، دست کم 11 زندانی را در زندان قزل حصار کرج به طور جمعی حلق آویز کردند. برخی گزارشها از اعدام شمار بیشتری از زندانیان خبر می دهد. اسامی چهار تن از اعدام شدگان عبارتند از: حامد ربیعی، میلاد ربیعی، ابراهیم و منصور. از سوی دیگر ماموران حکومتی روز یکشنبه26مرداد به روی زندانیانی که علیه احکام اعدام دست به شورش زده بودند، آتش گشودند که 5تن از زندانیان جان باختند و حداقل 15تن را مجروح ساختند. کشتار زندانیان زمانی آغاز شد که مأموران گارد در وحشت از اوجگیری شورش زندانیان، از روی کیوسکهای دیدبانی بر روی زندانیان واحدهای 2 و 3 آتش گشودند.

 

******

ماموران رژیم 4 انگشت دست یک نفر را در ابرکوه در یزد و در ملأعام قطع کردند. پاسدار احمد غلامزاده سرکرده انتظامی شهرستان ابرکوه گفت: مراسم قطع 4 انگشت دست راست متهم با دستگاه گیوتین، پس از خوانده شدن حکم مقابل بازداشتگاه شهرستان در ملأعام به اجرا درآمد. وی افزود: دستگاه قضایی مصمم است تا با شدت هر چه بیشتر با مخلان نظم و امنیت عمومی برخورد کند.


******

رژیم روز شنبه اول شهریور 3 زندانی از جمله یک زن را در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخت. این سه زندانی روز پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه به سلولهای انفرادی بند قرنطینه زندان منتقل شده بودند. اسامی این زندانیان عبارتند از علی رضا شه بخش از بند ۷ زندان مرکزی زاهدان همراه با یک زن زندانی از بند زنان که گفته می شود از بستگان وی می باشد و نورالله براهویی از بند ۷ زندان مرکزی زاهدان.
رژیم روز پنجشنبه 30مرداد نیز یک زندانی را در ملأعام در قزوین بدار آویخت. وی 50ساله و کارمند بازنشسته بانک در قزوین بود. همچنین روز سه شنبه ۲۸ مرداد یک زندانی دیگر در محوطه زندان شهاب کرمان بدار آویخته شد.

******

جمع زیادی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام و خانواده های زندانیان عادی روز سه شنبه 28مرداد در مقابل دادگستری رژیم در خیابان معلم تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار لغو احکام اعدام عزیزان در بند خود شدند.

نیروهای گارد به زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه یورش بردند

نیروهای گارد زندان ارومیه هفته گذشته به بند زندانیان سیاسی این زندان یورش بردند و وسائل زندانیان را بازرسی و تخریب کردند. آنان، زندانیان سیاسی را تک به تک مورد بازرسی بدنی قرار می دادند، سپس آنها را به هواخوری زندان می فرستادند. ماموران گارد کلیه وسایل زندانیان را بهم ریخته و به برخی وسایل آسیب رسانده و برخی دست نوشته ها و وسایل شخصی زندانیان را با خود بردند.******
یک کارگر خرده‌فروش به نام علی چراغی با حمله ماموران شهرداری٬ زخمی و در نهایت جان باخت. ماموران شهرداری او را مورد ضرب و شتم و در حالیکه فرزند 14 ساله اش را به همراه داشت، قرار داده و او را به قتل رساندند. قالیباف شهردار تهران از پذیرش مسئولیت این قتل، طفره می رود.

اخبار اعتراضی؛

- خانواده های 5تن از کارگران بازداشت شده سنگ آهن بافق یزد روز شنبه 1شهریور تحصن کردند و خواهان آزادی بازداشت شدگان گردیدند. مأموران حکومتی حوالی ساعت ۲ نیمه شب روز شنبه 1شهریور، 5تن از کارگران اعتصاب کننده سنگ آهن بافق را بازداشت کردند. دادگاه رژیم حکم بازداشت ۱۸ نفر از کارگران معدن بافق را صادر کرده است. مأموران نیروی انتظامی پیش از این دو تن از کارگران را بازداشت کرده بودند.
کارگران معدن بافق در اعتراض به بازداشت همکاران خود و همچنین تحویل این معدن به باندهای غارتگر رژیم تحت عنوان خصوصی سازی، دست به اعتصاب زده اند.

- تعدادی از کارگران اخراجی شرکت کاشی کرمانشاه روز پنجشنبه 29مرداد در اعتراض به اخراج خود تجمع کردند و خواهان بازگشت به کار شدند.

- بازنشستگان اصفهان روز پنجشنبه 30مرداد در مقابل تشکل دولتی خانه کارگر در این شهر تجمع کردند و به پرداخت نشدن 3ماه حقوق و مزایای عقب افتاده اعتراض کردند.

- جمعی از جوانان در پارک شفق تهران روز سه شنبه 28مرداد با مزدوران بسیجی درگیر شدند. درگیری زمانی شروع شد که ماموران بسیجی به بهانه نامناسب بودن سر و وضع و پوشش به اذیت و آزار جوانان پرداختند. جوانان  با ماموران حکومتی درگیر شدند و آنها را مجبور به فرار کردند.

- صاحبان چندین مغازه قصابی در خیابان سعدی در منطقه 12 تهران روز 28مرداد، در اعتراض به گران شدن قیمت گوشت دست به اعتصاب زدند و مغازه های خود را تعطیل کردند. تعدادی از سوپرمارکتهای این خیابان نیز در حمایت از آنها، سوپر خود را بستند. اعتصاب کنندگان می گویند گرانی گوشت موجب کاهش درآمد آنها و کم شدن مشتریهایشان شده است.

- جوانی در خیابان جوانمرد در تهران، روز پنجشنبه 30مرداد با دو مأمور نیروی انتظامی که قصد متوقف کردن موتورش را داشتند، درگیر شد. بنا به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران این درگیری منجر به مصدومیت یک مأمور انتظامی شد.

- جمعی از مردم در میدان ونک تهران روز سه شنبه 28مرداد به کمک پدری آمدند که برای نجات دخترش از دست مأموران حکومتی با آنها درگیر شده بود. مردم مانع از دستگیری و بردن دختر 20ساله این پدر شدند.

- جمعی از مغازه داران منطقه تجریش در تهران صبح روز دوشنبه 27مرداد در اعتراض به افزایش بیش از حد مبلغ قبوض برق مغازه های خود را بستند و دست به اعتصاب زدند. اعتصابیون در مقابل اداره برق منطقه تجریش تجمع کردند.

- کارگران گروه صنعتی فلات کوهرنگ در شهر کرد در اعتراض به پرداخت نشدن 3ماه حقوق عقب افتاده خود دست به تجمع زدند. کارگران معترض تهدید کردند اگر تا روز شنبه حقوق آنها واریز نشود روز یکشنبه آینده در مقابل استانداری رژیم تجمع خواهند کرد.

- جمعی از مردم در بازار تهران ساعت 17عصر روز دوشنبه 27مرداد با مأموران شهرداری رژیم که مزاحم کسب و کار دستفروشان می شدند درگیر شدند و آنها را به شدت گوشمالی دادند. بنا به گزارشهای دریافتی منابع مقاومت ایران از روز شنبه 25 تا چهارشنبه 29مرداد تنها در بازار تهران و محوطه اطراف آن در 13 مورد دست فروشان و بازاریان و مردمی که به حمایت از آنها آمده بودند، با مأموران حکومتی درگیر شدند. علت درگیری، مزاحمت مأموران شهرداری و مأموران نیروی انتظامی برای دستفروشان بوده است.

 

نیروهای تحت امر مالکی، از ورود مواد غذایی، دارو و سوخت به لیبرتی و انتقال بیماران به بیمارستان جلوگیری بعمل می آورند

دبیرخانه شورای ملی مقاومت 30 مرداد، روز چهارشنبه 29مرداد (20 اوت) نیروهای مالکی در ادامه سیاست تشدید محاصره علیه ساکنان لیبرتی، علاوه بر ممانعت از ورود سوخت و تانکرهای تخلیه منابع سپتیک، از ورود خودروی حامل مواد غذایی و دارویی به لیبرتی ممانعت کردند. روز 30 مرداد نهمین روزی بود که در هوای نزدیک به 50 درجه، دولت عراق از ورود سوخت به داخل لیبرتی ممانعت کرده و ساکنان با کمبود شدید سوخت و تأمین برق مواجهند که این اقدام یک وضعیت بحرانی برای ساکنان به وجود آورده است. پنج روز است که نیروهای عراقی مانع ورود تانکرهای تخلیه منابع سپتیک که با هزینه خود ساکنان به داخل کمپ می روند شده است و به این وسیله یک بحران بهداشتی در کمپی که فاقد امکانات زیر ساختی است به وجود آمده است. مقاومت ایران با توجه به تعهدات مکتوب و مکرر دولت آمریکا و ملل متحد در قبال امنیت و سلامت ساکنان لیبرتی، خواهان مداخله فوری برای پایان دادن به این محاصره ظالمانه و فزاینده امنیتی و انسانی علیه لیبرتی می باشد و اجازه ندهند که یک فاجعه جدید انسانی در لیبرتی رخ بدهد.
 

آب آشامیدنی مردم در اصفهان قطع شد

آب آشامیدنی اصفهان و برخی مناطق اطراف آن و همچنین شاهین شهر در ۲۰کیلومتری شمال اصفهان عصر جمعه قطع شد. بهمن ماه دو سال پیش، کم آبی در اصفهان و انتقال آب زاینده رود باعث تجمع اعتراضی کشاورزان شد. سرکرده یگان ویژه نیروی انتظامی رژیم این اعتراض را مهم ترین مسأله امنیتی بعد از قیام سراسری88 توصیف کرد.

 

******
شاعر نامدار ایرانی، سیمین بهبهانی، در تهران درگذشت. خانم بهبهانی متولد 28 تیر 1306 در تهران در روز 28 مرداد 1393، به علت نارسایی ریوی و قلبی درگذشت.
خانم مریم رجوی رئیس جمهور شورای ملی مقاومت ایران، درگذشت خانم سیمین بهبهانی شاعر نامدار ایران را تسلیت گفت و او را از سرمایه های ارزنده شعر معاصر ایران توصیف کرد. سیمین بهبهانی برای اولین بار در سن 14 سالگی اولین شعرش را سرود و به چاپ رسید. در سال ۱۳۴۸ به عضویت شورای شعر و موسیقی در آمد و به خاطر سرودن غزل در وزنهای بی سابقه به نيمای غزل شهرت داشت. رژیم اجازه دفن سيمين بهبهانی را طبق وصیت نامه اش نداد و روز جمعه علیرغم هشداری که سیمین داده بود تا مبادا او را از "تالار دولتی آبروریخته" راهش بیاندازند و در "بهشت زهرای عزازده" دفن کنند، به خاک سپرده شد.

بان کی مون قتل عام نمازگزاران سنی در مسجدی در دیالی عراق را محکوم کرد

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد کشتار نمازگزاران سنی در ایالت دیالی عراق توسط شبه نظامیان مالکی را محکوم کرد. سخنگوی بان کی مون طی بیانیه یی اعلام کرد: دبیرکل سازمان ملل متحد با قویترین زبان حمله به مسجدی در استان دیالی را که گفته می شود دهها نمازگزار سنی در آن کشته شده اند محکوم می کند. دبیرکل خواهان تحقیقات مناسب و حسابرسی از مرتکبین این حمله است.
عفو بین الملل نیز در بیانیه ای قتل عام نمازگزاران سنی توسط شبه نظامیان مالکی در استان دیالی عراق محکوم کرد و خواستار تحقیق در این مورد شد.

******

انگلستان، فرانسه و آلمان ابتکار عمل جدیدی را برای پایان دادن به جنگ در غزه به شورای امنیت ارائه دادند. محورهای این ابتکار عمل عبارتند از آتش بس فوری، برقراری سیستم نظارتی برای اطلاع رسانی از هر نوع نقض آتش بس، بازگشت دولت فلسطین به نوار غزه، از سر گیری بازگشایی معابر مرزی، برداشتن محدودیتهای اقتصادی و انسانی از نوار غزه و ورود کالا به نوار غزه.

 

رژیم ایران اجازه بازدید از سایت نظامی پارچین را به آژانس بین المللی انرژی اتمی نداد

خبرگزاری فرانسه گزارش داد رژیم ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به تأسیسات نظامی پارچین را نداد. پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع کابینه روحانی روز شنبه گفت: ایران نمی گذارد بازرسان آژانس از یک پایگاه نظامی در حومه تهران بازدید به عمل آورند. خبرگزاری فرانسه گفت: این اظهارات دهقان، 2روز مانده به ضرب الاجل رژیم ایران برای پاسخ به ابعاد نظامی اتمی رژیم ایران، می باشد. خبرگزاری فرانسه افزود: یوکیا آمانو رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ژوئن خود گفته بود دسترسی به پارچین برای این آژانس امری ضروری است تا بتواند مشخص سازد که برنامه اتمی این رژیم صلح آمیز است. در این گزارش همچنین آمده بود بنا به عکسهای ماهواره یی تحقیقات جدیدی در این پایگاه صورت گرفته است.

شورای امنیت قتل خبرنگار آمریکایی توسط داعش در عراق را محکوم کرد

شورای امنیت ملل متحد قتل جیمز فولی خبرنگار آمریکایی در عراق را محکوم و خواستار آزادی گروگانها شد. این شورا طی اطلاعیه یی اعلام کرد این حادثه نشان دهنده وحشی گری داعش بوده که مسئول بدرفتاری با هزاران نفر از مردم در سوریه و عراق می باشد. بنا به قانون بین الملل، خبرنگاران که در مأموریتهای حرفه یی خطرناک درگیر هستند به طور عام شهروند محسوب می شوند و لازم است که مسببین این جنایت به پای عدالت آورده شوند. جیمز فولی که جلوی دوربین توسط یکی از اعضای داعش که صورت خود را پوشانده بود و با لهجه بریتانیایی صحبت می کرد با چاقو سر بریده شد. اتحادیه اروپا نیز این حرکت شنیع را محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه نوشت: اتحادیه اروپا قتل خبرنگار آمریکایی را ظالمانه و مغایر با ارزشهای به رسمیت شناخته شده جهانی دانست و آن را محکوم کرد.