صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مرداد ۲۷، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

یوکیا آمانو در تهران دنبال روشن کردن ابعاد نظامی برنامه اتمی رژیم ایران

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شب گذشته 25مرداد وارد تهران شد.
سفر آمانو برای روشن کردن ابعاد مختلف برنامه اتمی رژیم ایران از جمله ابعاد نظامی این برنامه است. رژیم
اما هنوز با خواست آژانس برای بازدید از سایت پارچین موافقت نکرده است. یوکیا آمانو آخرین بار در آبان سال 92به ایران سفر کرده بود.

 بند۳۵۰ اوین، پلمپ شد

پس از انتقال آخرین دسته زندانیان سیاسی از بند 350 زندان اوین، مسئولین زندان، این بند را که یکی از قدیمی ترین بندهای نگهداری زندانیان سیاسی طی سالهای اخیر محسوب می شد پلمپ کردند. بر اساس منابع خبری مقاومت ایران که این خبر را انعکاس داده اند، بند 350اوین، پس از یورش و ضرب و شتم زندانبانان به کانون اعتراض و شورش تبدیل شده بود و رژیم برای خاموش کردن این کانون غلامرضا خسروی که خود را هوادار سازمان مجاهدین خلق معرفی کرده بود، را اعدام کرد. غلامرضا خسروی از سازماندهندگان اعتراضات در بند350 اوین بود.

به چند خبر اعتراضی توجه بفرمایید؛

 جمعی از مردم علی آباد تهران صبح شنبه 25مرداد با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند و آنان را کتک زدند. درگیری زمانی شروع شد که مأموران انتظامی به منازل مردم برای جمع آوری دیشهای ماهواره ای یورش برده بودند.


 عده یی از کشاورزان اصفهان روز جمعه 24مرداد هنگام سخنرانی امام جمعه رژیم در این شهر با سر دادن شعارهایی اعتراض خود را به خودداری رژیم از پرداخت «حق آبه» ابراز کردند. ماموران و عوامل رژیم برای سرپوش گذاشتن بر اعتراض کشاورزان با فریاد ”الله اکبر“ تلاش کردند صدای اعتراض کشاورزان معترض را خاموش کنند.

 تعدادی از سربازان پادگان حمزه در خرم آباد روز چهارشنبه 22مرداد به وضعیت بسیار نامطلوب غذای پادگان اعتراض کرده و از خوردن آن امتناع ورزیدند. سربازان به نشانه اعتراض غذاها را روی زمین ریخته و گفتند که حاضرند گرسنگی را تحمل کنند ولی این غذاها را نخورند.

 تعدادی از جوانان در بوستان ولایت تهران جمعه شب 24مرداد با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. جوانان معترض که از اقدامات سرکوبگرانه مأموران خشمگین بودند یکی از آنها را کتک زده و محل را ترک کردند.

- عده یی از کارگران راه آهن تهران روز پنجشنبه 23مرداد در اعتراض به خودداری رژیم از بیمه کردن آنها اعتصاب کردند.

- چند دختر جوان روز سه شنبه 21مرداد هنگام خروج از یک باشگاه ورزشی در خیابان مرزداران تهران در مقابل ماموران بسیجی که به بهانه بدحجابی قصد اذیت و آزار آنان را داشتند، مقاومت کردند. مردمی که شاهد این صحنه بودند به دختران کمک کرده و با بسیجیان درگیر شدند و بسیجیان را فراری دادند.

 جمعی از زنان ایرانشهر روز پنجشنبه ۲۳مرداد در اعتراض به حکم سنگسار زنی به نام ”زهره باران زهی“ در مقابل ساختمان دادگستری رژیم در خیابان طالقانی تجمع کرده و خواهان لغو این حکم ضدانسانی شدند. گفتنی است در ماه مرداد دو حکم سنگسار توسط رژیم در این شهرستان به اجرا درآمده است.

3 زندانی در خطر اعدام قریب الوقوع اعدام در زندان مرکزی بندرعباس می باشند

مسئولین زندان مرکزی بندرعباس روز پنجشنبه 23مرداد، به منظور فشار بر زندانیان محکوم به اعدام، به آنها ابلاغ کرده اند در اوایل هفته آینده حکم اعدام 3تن از آنان را به اجرا درخواهند آورد. آنها اسامی زندانیان را جهت ایجاد رعب و وحشت در میان زندانیان اعلام نکرده اند.

******
زندانی سیاسی ارژنگ داوودی به سالن 12 زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. رژیم قصد دارد ارژنگ داوودی را که بیش از 10 سال از عمر خود را در زندانهای مختلف رژیم سپری کرده، و هم اینک باید آزاد شود به بهانه عضویت و فعالیت موثر در پیشبرد اهداف مجاهدین خلق اعدام کند. 


نوری مالکی نخست وزیر پیشین عراق در يك كنفرانس مطبوعاتی با حضور حيدر العبادی نخست وزیر جدید این کشور كه به تشكيل دولت جديد در عراق مكلف شده  است، كنار كشيدن خود از قدرت را اعلام نمود
خبرگزاری رويتر گزارش داد: روز پنجشنبه نوری مالكی نهايتا در برابر فشارهاي موجود سرخم كرد و با كناره گيري خود، راه را براي يك دولت ائتلافي جديدي باز كرد.
به نوشت
ه روزنامه وال استريت ژورنال، سياست وزارت خارجه آمريكا از روز يكشنبه عليه مالكی چرخيد تا اطمينان حاصل شود كه مالكي مانع يك انتقال سياسي جديد نمي‌شود.
بر اساس نوشتهٴ اين روزنامه، برت مگ گرك كه جلودار پيشبرد اين سياست بوده، روز يكشنبه به دنبال سخنراني مالكي به سرعت یک توییت نوشت و از مالكي خواست به قانون اساسی کشورش احترام بگذارد. وي هم‌چنين به سیاستمداران عراقی فراخوان داد تا اطمینان حاصل کنند آنها تحت حبس خانگی قرار نگرفته اند. سازمان ملل متحد و مقامات آمريكا
نیز از كناره‌گيري مالكي استقبال كردند. در بيانيهٴ وزارت خارجه آمريكا آمده است: ما مصرانه از آقاي عبادي و همه رهبران عراق مي‌خواهيم  تا به سرعت براي تكميل اين پروسه به پيش بروند و تلاشهاي اقشار مختلف عراق عليه تهديد مشترك از طرف داعش را تحكيم بخشد. همسو با توافق چارچوب استراتژيك، آمريكا، آماده است تا با دولت جديد فراگير در مقابله با اين تهديد، شريك باشد.
هر چند نوری مالکی با فشار از سمت خود کناره می گیرد اما پناهندگان ایرانی در کمپ لیبرتی همچنان با محدودیتهای پزشکی، دارویی، غذایی و سوخت مواجه هستند. چند روز پیش نظامیان عراقی اطراف کمپ لیبرتی از ورود سوخت به این کمپ در هوای 50درجه سانتیگراد جلوگیری کردند.
ایرانیان کانادایی در آکسیون هفتگی خود مقابل سفارت آمریکا در اتاوا ضمن اعتراض به این اقدام نیروهای عراقی، از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستند به تعهدات خود در قبال ساکنان لیبرتی عمل کند. ایرانیان همچنین خواستار آزادی زندانی سیاسی ارژنگ داوودی و همه زندانیان سیاسی شدند. آنها بر آزادی 7 تن از گروگانهای اشرف که 6 تن از آنان از زنان مبارز می باشند، اصرار ورزیدند. در جریان حمله مرگبار نیروهای ویژه عراقی به کمپ اشرف در روز اول سپتامبر 2013، 7 تن از جمله 6 زن مجاهد به گروگان نیروهای عراقی در آمدند و 52 تن دیگر از صد ساکن باقی مانده در
اشرف قتل عام شدند. این درحالی بود که ساکنان باقی مانده در اشرف برای فروش اموال خود با موافقت آمریکا، سازمان ملل و دولت عراق در اشرف مانده بودند.


جام جهانی فوتبال زنان زیر 20 سال در کانادا در جریان است
این بازیها از 5 آگوست شروع شده و تا روز 24 آگوست ادامه خواهد داشت. کانادا تاکنون با تیمهای کره شمالی، غنا، فنلاند، آلمان روبرو شده است. در بازی با کره شمالی 1 بر صفر پیروز شد، از غنا صفر-یک باخته، از فنلاند 2 بر 3 باخته و از آلمان نیز 2 بر صفر باخت. به امید روزی که دختران جوان ایران نیز بتوانند با آزادی کامل در مسابقات جهانی ورزشهای مختلف شرکت کنند.

******
 فستیوال یونانیهای اتاوا اکنون در جریان است. این فستیوال از روز 14 آگوست شروع شده و تا 24 آگوست با برنامه های مختلف یونانی در 1315 خیابان پرنس آو ویلس تقاطع بیس لاین و مدولندز ادامه خواهد داشت.