صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۱۰، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعدام در کرمان و بندرعباس در دولت تدبیر و امید روحانی همچنان ادامه دارد

رژیم صبح سه شنبه 4شهریور 10 زندانی از جمله 1 زندانی زن را در کرمان و بندرعباس بدار آویخت. اسامی برخی از اعدام شدگان در زندان شهاب کرمان عبارتند از: حسین شهریاری، عباس پور یزدان پناه، حمید میر و محمد حسینی و یک زن که جزو اعدام شدگان بود. رژیم صبح سه شنبه 4شهریور نیز طی یک اعدام جمعی 5 زندانی را در زندان مرکزی بندرعباس بدار آویخت. اسامی اعدام شدگان عبارتند از: ادریس حسن زاده 35ساله اهل اشنویه؛ سجاد رضا پور 25ساله اهل داراب؛ منصور حیدری 33ساله اهل رودان، محمد بلوچ معروف به ملا اهل پاکستان و مهدی هاشمی 26ساله که از ده سال قبل در زندان بوده است. این 5 قربانی روز دوشنبه به قرنطینه زندان مرکزی بندرعباس منتقل شده بودند.


******
آمریکا تحریمهای جدیدی علیه رژیم ایران اعمال می کند. این یک قدم ضروری جهت ممانعت از دست یابی رژیم به بمب اتمی می باشد. اعمال تحريم از سوی دولت آمريكا بر برخی موسسات و افراد رژيم كه درگير برنامه های موشکی و اتمی و يا درگير دور زدن تحريمها و  يا حمايت از تروريسم می باشند را شامل می شود. بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت در اینباره، «سازمان پژوهشهای نوين دفاعی » (SPND ) كه روز 8 شهریور توسط دولت آمريكا مورد تحريم قرار گرفت، اولين بار توسط مقاومت ايران در ژوئيه 2011 افشا گرديد. اين ارگان، يك ساختار مخفی نظامی است كه نقش كليدی در پروژه توليد سلاح هسته ای ملايان ايفاء ميكند. مقاومت ايران گزارشی از آخرين تحولات و فعاليتهای مخفی «سازمان پژوهشهای نوين دفاعی»  را در ماه مه 2014 افشاء نمود. از سوی دیگر حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم ایران، درباره تحریمهای جدید وزارت خزانه داری آمریکا علیه بانکها و خطوط کشتیرانی و هواپیمایی گفت: تحریمها کار زشتی بوده است. با روح توافقها سازگار نیست. در حالی که ما داریم برای دستیابی به توافق نهایی مذاکره می کنیم این گونه اعمال نه با سیاست حل معضلات از طریق مذاکره سازگار است و نه با مسیر اعتماد سازی... . البته آنها بهانه شان این است که می گویند ما جایی را تحریم کردیم و اینها تحریم را دور زدند و از طریق دیگر دارند اقدام می کنند، ما برای جلوگیری از دور زدن، تحریم مجدد را نسبت به افراد یا شرکتها انجام می دهیم». روحانی افزود: "البته ما تحریم را دور می زنیم. با افتخار ما تحریم را دور می زنیم". وی در عین حال گفت: امیدواریم تا پایان مهلت مقرر به توافق نهایی در مذاکرات دست پیدا کنیم.

اخبار اعتراضی؛

در منطقه دربند تهران، دو درگیری میان دختران و پسران جوان با مأموران رژیم رخ داد.  
روز پنجشنبه چند جوان موتورسوار با مأمورانی که قصد توقیف موتور آنها را داشتند درگیر شدند. در همین منطقه ساعت 9 صبح روز سه شنبه 4شهریور تعدادی دختر و پسر جوان با م
اموران بسیجی درگیر شدند. پارک شهر تهران نیز بعدازظهر روز پنجشنبه 6شهریور صحنه زد و خورد جمعی از جوانان با ماموران انتظامی بود. جمعه شب 7شهریور در پارک طالقانی تهران مردم به کمک جوانی شتافتند که مورد اذیت و آزار بسیجییان قرار گرفته بود. در میدان رسالت تهران جوانانی که در یک گیم نت مشغول بازی کامپیوتری بودند، با مأموران نیروی انتظامی که قصد پلمپ کردن مغازه را داشتند، درگیر شدند. این درگیری ساعت17روز جمعه 7شهریور رخ داد.


- جوانان شهر ری جمعه شب 7شهریور در محدوده حرم شاه عبدالعظیم، خودرو یک آخوند را مورد حمله قرار داده و شیشه های آن را شکستند و لاستیکهای آن را نیز پنجر کردند.
- بعد ازظهر روز پنجشنبه 6شهریور چند دختر و پسر جوان که در بوستان لاله کرج مشغول بازی والیبال بودند، با مأموران حکومتی که مانع بازی آنها می شدند، درگیر شدند.

- جوانان کرج روز چهارشنبه 5شهریور در پارک منظریه این شهر به یک بسیجی که قصد اذیت و آزار دختر جوانی را داشت حمله کرده و او را گوشمالی دادند.

-صبح روز پنجشنبه ششم شهریور در یکی از آموزشگاههای رانندگی در محله موسوم به شهدای کرج، تعدادی از جوانان، ماموران بسیجی را که قصد اذیت و آزار دختری را داشتند، کتک زدند.

 تعدادی از دانشجویان رشته علمی کاربردی هرسین کرمانشاه روز شنبه 8شهریور در اعتراض به پرداخت نشدن وام درخواستی برای شهریه دانشگاه در مقابل دفتر گرداننده این دانشگاه تجمع کردند.

- تعدادی ازکارگران اخراجی شهرداری کرمانشاه صبح روز شنبه 8شهریور به همراه خانواده هایشان در محل شهرداری منطقه 2 تجمع اعتراضی کردند. تجمع کنندگان خواهان بازگشت به کار می باشند. کارگران و خانواده هایشان اعلام کردند تا بازگشت به کار در محل شهرداری باقی خواهند ماند.

 - دو جوان موتورسوار در میدان بهمن تهران ظهر روز چهارشنبه 5شهریور با مأموران یگان ویژه درگیر شدند. در این درگیری مأموران یگان ویژه از جوانان کتک خوردند. بنا به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران هنگامی که جوانان موتورسوار شعار آزادی سردادند، مورد هجوم مأموران رژیم قرار گرفتند.

دختران شین آبادی در مقابل دفتر حسن روحانی در تهران بار دیگر تحصن کردند

دختران آسیب دیده شین آباد پیرانشهر به همراه خانواده های خود روز شنبه 8شهریور بار دیگر در مقابل دفتر حسن روحانی دست به تحصن زدند. آنها در اعتراض به روند رسیدگی به وضعیت معیشتی، تحصیلی و مشکلات بیمه یی خود تحصن کرده و خواستار برآورده شدن وعده های داده شده رژیم شدند. این دختران دانش آموزان ۱۵ آذر ۱۳۹۱، در جریان آتش سوزی در کلاس درس در روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر در میان شعله های آتش سوختند. بر اثر این حادثه دو دختر جان باختند و حدود ۳۰ دختر دبستانی دیگر دچار آتش سوزی شدید شدند. لازم به ذکر است که رژیم از پرداخت دیه کامل به این دختران به بهانه دختر بودن خودداری میکند.

اعتصاب پنج هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق وارد هشتمین روز خود شد

اعتصاب پنج هزار کارگر معدن سنگ آهن بافق در یزد که در اعتراض به بازداشت ۹ تن از کارگران اعتصابی توسط نیروی انتظامی روز سه شنبه هفته گذاشته شروع شد.
خبرگزاری حکومتی ایلنا نوشت: خانواده های
۹ کارگر بازداشتی همراه با تعدادی از کارگران و مردم شهر، طی سه شب گذشته در مقابل فرمانداری بافق تحصن کرده و خواستار آزادی دستگیر شدگان شده اند.

******
 به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 5 شهریور، مأموران نيروی انتظامی در تهران در روز چهارشنبه 5شهريور برای جمع آوری گيرنده های ماهواره به منازل مردم در  منطقه بهرود سعادت آباد يورش برده و بشقابهاي ماهواره را از پشت بامها برداشته يا تخريب كردند. این اقدام با اعتراض مردم روبرو شد. محسني گرگاني، رئیس دیوان عالی رژیم گفته بود: «دشمن از این طریق به بنیانهای فکری و اخلاقی جوانان حمله کرده ...، از شبکه هائی که به مسائل سیاسی دست اندازی می کنند، همچنین علیه فقها مسائلی را مطرح می کنند، نگرانیم». وي تاكيد كرد كه مقامات رژيم «می‌بایست تدبیر ویژه برای پیشگیری از این سیل «بنیان‌کن» بنمایند که فردا دیر است».  

بازاریان در شهرهای مختلف کشور دست به اعتصاب می زنند

علت این اعتصابات، اعتراض به اخاذی مالیاتی رژیم از مغازه داران می باشد. بازاریان تبریز روز دوشنبه سوم شهریور در اعتراض به افزایش بیش از حد مالیات اعتصاب کردند.
در اصفهان نیز صبح چهارشنبه 5شهریور عده یی از پارچه فروشان به افزایش مالیاتها اعتراض کرده و در مقابل دفتر امام جمعه رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برپا داشتند. همزمان، بیش از 200تن از طلا فروشان اصفهان نیز به اخاذی مالیاتی اعتراض کردند.  روزهای دوشنبه و سه شنبه سوم و چهارم شهریور کفاشان بازار سپهسالار تهران در اعتصاب بودند. کلیه بوتیکها و مغازه ها در این پاساژ هم به اعتصاب پیوستند. طلافروشان و آهن فروشان هم هفته هاست که متناوبا دست به اعتراض و اعتصاب می زنند. آنها نیز به اخاذیهای کلان اداره مالیات رژیم اعتراض دارند.


******
با دستگیری دو افسر سپاه پاسداران در یمن، عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور یمن نسبت به دخالت رژیم ایران هشدار داد. هادی گفت: رژیم ایران از شبه نظامیان حوثی حمایت می کند. مشاوران عبدالملک الحوثی رئیس حوثی ها از عوامل رژیم ایران هستند. دو تن از افسران سپاه پاسداران که می خواستند یک کارخانه ساخت موشک در یمن درست کنند دستگیر شده اند. وی افزود: رژیم ایران می خواهد صنعاء را به دمشق تبدیل کند. این رژیم 4 کانال تلویزیونی دارد که علیه یمن فعالیت می کنند، همچنین حدود 1600 از نیروهای حوثی در ایران آموزش می بینند».

******
روز گذشته شنبه 30 اوت، در آکسیون هفتگی ایرانیان مقابل سفارت آمریکا در شهر اتاوا، یاد 52 تن از قتل عام شدگان شهر اشرف گرامی داشته شد. آنها با شعارهایی از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستند تا به تعهدات خود در قبال ساکنان لیبرتی عمل نماید و حفاظت آنها را بعهده بگیرد. ایرانیان همچنین خواستار آزادی 7 گروگان اشرفی شدند. آنها در جریان حمله 10 شهریور یا اول سپتامبر سال گذشته توسط نیروهای عراقی به گروگان گرفته شدند. یادآوری می شود که 6 تن از گروگانها از زنان پیشتاز مجاهد می باشند. از سرنوشت و مکان نگهداری 7 گروگان خبری در دست نیست. صد نفری که در اشرف باقی مانده بودند مسئولیت رسیدگی فروش اموالشان را بعهده داشتند. ایرانیان کانادایی همچنین همبستگی خود را با کارگران معدن بافق اعلام داشته و کشتار زندانیان قزلحصار را محکوم کردند.