صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، تیر ۲۲، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

ستاد کل نیروهای مسلح رژیم برای سرکوب جوانان اعلام آمادگی نمود

به نوشته روزنامه حکومتی اعتماد 21تیر ستاد کل نیروهای مسلح رژیم با انتشار بیانیه یی برای شرکت در سرکوب زنان و جوانان اعلام آمادگی کرد. در بیانیه عالی ترین ارگان نظامی رژیم آمده است: «هنجارشکنی فرهنگی باعث تهدید و تضعیف امنیت ملی نظام است و نیروهای مسلح برای برخورد با این مسأله آماده اند».

بر اساس گزارش رسانه های رسمی رژیم، در این بیانیه آمده است که بخش های مختلف ”فرهنگی، اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی“ نیروهای مسلح ظرفیتهای خود در این خصوص را به کار خواهند گرفت. در خبری دیگر گشتهای موتوری انصار حزب الله در ایران برای اجرای امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با بدحجابی راه اندازی شد. عبدالمجید محتشم سردسته انصار حزب الله گفته است: "... ما احتیاجی به گرفتن مجوز نداریم و دستگاههای قانونی از کاری که ما می خوایم بکنیم، خبر دارند. «اگر جایی شاهد منکری ساماندهی شده و توطئه گونه باشیم کار فردی صورت نمی گیرد و با اتکا به مسئولان ذیربط اقدام عملی انجام می شود».


******

جواد ظریف وزیر خارجه رژیم، طی مصاحبه کوتاهی که روز شنبه 21تیر از تلویزیون رژیم پخش شد، طرح رژیم برای عقب نشینی و تسلیم در مذاکرات وین6 را فاش کرد. وی گفت: «نزدیک روزهای آخر، مذاکرات انشاالله به توافق می رسد». از سوی دیگر وزرای خارجه کشورهای غربی به مذاکرات هسته ای که روز یکشنبه در وین ادامه یافت پیوستند. جان کری وزیر خارجه آمریکا، ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلستان، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه و فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در این مذاکرات حاضر خواهند بود اما به گزارش خبرگزاری ایتارتاس وزرای خارجه روسیه و چین در این مذاکرات شرکت نمی کنند. مذاکرات وین6 از 10روز پیش آغاز شده و طرفین دنبال توافق جامع هسته یی هستند. غربیها امیدوارند رژیم ایران با عقب نشینیهای جدی، برای همیشه توان ساخت بمب اتمی نداشته باشد. اما مسئله اتمی تنها موضوع مورد بحث نبود.
تلویزیون العربیه طی گزارشی از وین خبر داد: یک مقام آمریکایی گفت: تسلیح گروههای تروریستی در غزه توسط رژیم ایران را در گفتگوهای وین مورد بحث قرار خواهیم داد. 
در خبری دیگر و به نقل از خبرگزاری رویتر، 344تن از اعضای دمکرات و جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا یعنی بیش از سه چهارم قانونگذاران کنگره روز پنجشنبه نامه یی را امضا کرده و برای اوباما ارسال نمودند مبنی بر اینکه آنها باید در هر گونه تصمیم گیری در ارائه لغو دراز مدت تحریمهای رژیم ایران نقش داشته باشند.
در این نامه آمده است که کنگره آمریکا نقشی مرکزی در اعمال تحریمها علیه رژیم ایران داشته است و مصر است که در هر گونه تصمیم گیری بر سر تحریمهای این رژیم دخالت داده شود.
رویتر افزود: قانونگذاران آمریکا به خصوص در مجلس نمایندگان که در دست جمهوریخواهان می باشد عموماً نسبت به اهداف رژیم ایران در گفتگوهای هسته یی مظنون هستند و تردید دارند که این رژیم از برنامه تسلیحات اتمی خود دست بردارد.


31مین روز اعتصاب غذای۴زندانی سیاسی کرد در قزلحصار کرج سپری شد

حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید و جهانگیر دهقانی 4زندانی سیاسی اهل سنت، روز شنبه 21تیر، سی و یکمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشتند. بر اساس اخبار منتشر شده هر کدام از این زندانیان حدود 15 کیلو کاهش وزن داشته و دچار افت بینایی شده اند. در گرمای زندان، مسئولین حتی موقع افطار از دادن آب خنک به این زندانیان اعتصابی خودداری می کنند. گفتنی است که روز جمعه 20 تیر جهانگیر دهقانی و حامد احمدی برای دومین بار بیهوش شدند و با برانکارد از سلولهای انفرادی به بهدای زندان منتقل شدند و پس از 4 ساعت، به سلولهای خود بازگردانده شدند. 4 زندانی سیاسی اهل سنت، اعلام کرده اند تا زمانی که رسماً حکم اعدامشان لغو نشود و به زندان گوهردشت کرج باز گردانده نشوند به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.
در خبری دیگر محمد امین آگوشی، معلم بازنشسته زندانی و تبعیدی در زندان مرکزی زاهدان در پنجمین روز اعتصاب غذا به سلولهای انفرادی بند قرنطینه «شکنجه گاه» زندان مرکزی زاهدان منتقل گردید. این زندانی سیاسی به بیماری  آسم و بیماریهای دیگر مبتلاست که با عدم رسیدگیهای پزشکی نیز روبروست. آقای آگوشی روز سه شنبه ۱۷ تیر ماه در اعتراض به شرایط غیرانسانی و ادامه تبعید خویش به زندان مرکزی زاهدان دست به اعتصاب غذا زد. وی روز شنبه ۲۱ تیرماه از بند عمومی به سلولهای انفرادی بند قرنطینه شکنجه گاه زندان مرکزی زاهدان که دارای سلولهای بسیار کوچک و فاقد حداقل امکانات انسانی است و در فصل تابستان فاقد وسایل خنک کننده می باشد، منتقل گردید.


۴نفر در ملأعام در شیراز به اتهام روزه خواری شلاق خوردند

رژیم به منظور ایجاد فضای رعب و وحشت، 4نفر را به بهانه روزه خواری در ملأعام در شیراز شلاق زد. پاسدار احمدعلی گودرزی سرکرده نیروی انتظامی رژیم در استان فارس با اعلام این خبر تهدید کرد: افراد باید حرمت این ماه را نگه دارند در غیر این صورت برابر قانون با آنها برخورد می شود.

 

 

 

مراسم یادبود چهلم غلامرضا خسروی در اصفهان و زندان گوهردشت کرج برگزار شد

مراسم یادبودی به مناسبت چهلمین روز شهادت غلامرضا خسروی توسط خانواده، دوستان و یاران زنده یاد خسروی روز پنجشنبه 19تیر در آرامگاه او در باغ رضوان اصفهان برگزار گردید. شرکت کنندگان یاد این شهید قهرمان را گرامی داشتند و مزارش را گلباران کردند. غلامرضا خسروی که خود را هوادار سازمان مجاهدین خلق می دانست 11خرداد امسال به همین جرم در زندان گوهردشت کرج به قتل رسید. در روز ۱۹ تیر ماه نیز مراسمی به همین مناسبت در سالن ۱۲ زندان گوهردشت کرج برگزار گردید.

 

به چند خبر اعتراضی توجه بفرمایید؛

مسافران قطار مسافربری خط 342 تهران- مشهد، روز چهارشنبه 18تیر در اعتراض به لغو حرکت قطار، در ایستگاه راه آهن تهران دست به تجمع زدند. این قطار قرار بود ساعت 20 و 30دقیقه از تهران حرکت کند، ولی به علت کمبود مسافر از برنامه خارج شد.
- کارگران شرکت ماشین سازی عابدی در تهران در اعتراض به تأخیر در پرداخت حقوق و واریز نشدن حق بیمه در مقابل این شرکت دست به تجمع زدند. کارگران معترض خواهان دریافت حقوق و تصحیح روند واریز بیمه از طرف شرکت شدند.

 گروهی از رانندگان تاکسی در کرمانشاه روز چهارشنبه 18تیر در مقابل سازمان تاکسیرانی در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. رانندگان معترض خواستار کاهش حق عوارض سالیانه تاکسی شدند.


 کارگران شرکت پاکسان واقع در بزرگراه فتح در (تهران) در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده روز سه شنبه 17تیر دست به اعتصاب زدند. اعتصاب کارگاههای پیراهن دوزی بازار تهران روز شنبه 21تیر در اعتراض به اخاذی مالیاتی هم چنان ادامه داشت. آنها از هفته گذشته دست به اعتصاب زده اند.
دختران در مقابل بازداشتهای مأموران حکومتی در تهران مقاومت می کنند

مأموران نیروی انتظامی در تهران حوالی ساعت 2 بامداد روز چهارشنبه 18تیرماه، قصد دستگیری چند دختر را در پارک نیاوران داشتند که با مقاومت و اعتراض و فریادهای این دختران روبه رو شدند. این مقاومت و حضور مردم، مأموران انتظامی را مجبور کرد آنها را رها کنند و از ترس صحنه را ترک نمایند.
در خبری دیگر تعدادی از جوانان در فردیس کرج روز جمعه 20تیر با
مأموران انتظامی که با موتور گشت می دادند، درگیر شده، آنها را گوشمالی دادند.
این درگیری زمانی رخ داد که مأموران
حکومتی قصد ایجاد مزاحمت برای زنان و دختران به بهانه بدحجابی را داشتند. جوانان با مشاهده این صحنه به ماموران انتظامی حمله کرده و آنها را کتک زدند.
جوانان در پارک جمشیدیه تهران نیز بعد از ظهر شنبه 21 تیر با ماموران بسیجی که قصد ایجاد مزاحمت به بهانه روزه خواری را داشتند درگیر شده و آنها را کتک زدند.
24پاسدار در عراق کشته شدند

روزنامه الزمان به نقل از سایت وابسته به پاسدار محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت آخوندها نوشت که 4 افسر سپاه پاسداران از جمله کشته شدگان در درگیریهای شمال سامرا و غرب بغداد هستند. این روزنامه به نقل از منابع مطلع از ستاد ارتش عراق افزود: سفارت رژیم ایران در بغداد مسئولیت نظارت بر انتقال اجساد پاسداران که در اطراف سامرا و منطقه کمربندی امنیتی بغداد در دفاع از مالکی کشته شده اند، را به عهده گرفت. همین منبع نزدیک به ستاد فرماندهی عراق افزود: این 24 عضو سپاه، به همراه تعدادی دیگری از این نیروها عازم بغداد شده بودند. اجساد پاسداران کشته شده با حضور برخی مقامات دولت مالکی و سفیر رژیم ایران در بغداد، به ایران منتقل شده است. بر اساس این گزارش، تعدادی از این افراد در منطقه رضوانیه واقع در منطقه کمربندی دفاع از بغداد کشته شدند. به نوشته این روزنامه 4 عضو سپاه با رتبه افسر نیز بر اثر انفجار مین کارگذاری شده در مسیرشان کشته شدند.

 آمار خودکشی در ایران افزایش یافته است

آمار خودکشی در ایران، تنها در ۹ ماه نخست سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ بیش از ۱۴ درصد افزایش یافته است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان پزشکی قانونی رژیم، ایلام همچنان بالاترین میزان خودکشی در ایران را دارد و پس از آن لرستان، خوزستان، کرمانشاه، گلستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارند. این گزارش می افزاید: فراوانی خودکشی در بین گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال است. همچنین خودکشی، دومین عامل مرگ دانشجویان می باشد.

 ۲شرکت حزب الله لبنان توسط خزانه داری آمریکا تحریم شدند

خزانه داری آمریکا دو شرکت وابسته به حزب الله و شعب و مدیران و اشخاص مرتبط با آنها را که در بیروت مستقر است مورد تحریم قرار داد. خزانه داری آمریکا اعلام کرد: حزب الله از شرکت استارز گروپ هولدینگ (Stars Group Holding) به طور مخفیانه برای خرید تجهیزات پیشرفته الکترونیک و سایر فن آوریها از سراسر جهان استفاده کرده است. این محموله ها به حزب الله در توسعه پهپاد کمک کرده است که در فعالیتهای نظامی در سوریه و عملیات علیه اسراییل استفاده کرده است….

شورای امنیت به آتش بس در غزه فراخوان داد

به گزارش تلویزیون الجزیره شورای امنیت به برقراری آتش بس در غزه و احترام به حقوق بشر فراخوان داد. الجزیره افزود: وزرای خارجه انگلستان، آمریکا، آلمان و فرانسه با برگزاری جلسه ای به بحث درباره چگونگی برقراری آتش بس در غزه پرداختند.
در همین حال محمود عباس رئیس دولت فلسطین در واکنش به بمباران غزه توسط اسراییل گفت: آیا اسراییل می خواهد در صلح زندگی کند یا نه؟ پس چرا آنها خودشان را در معرض این روند خطرناک قرار می دهند. بیایید و بگذارید صلح کنیم و شما می توانید
این کار را بر اساس خطوط مرزی 1967 ظرف 10دقیقه انجام دهید و بقیه مسائل ظرف یک ساعت حل خواهد شد و نزاع میان ما تمام خواهد شد و ما در کنار دنیای عرب و اسلام با هم زندگی خواهیم کرد. اما اگر شما نخواهید این کار را بکنید، مرتباً موشک خواهید خورد... راوینا شمدسانی سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد نیز اعلام کرد: ما از عملیات نظامی اسراییل و کشتار شهروندان فلسطینی در غزه و همچنین از شلیک بیحساب موشکها از غزه به اسراییل عمیقاً نگران شده ایم. ما از همه طرفها می خواهیم تا به التزامات بین المللی خود عمل کنند و حقوق بشر و قوانین انسان دوستانه بین المللی را رعایت کنند. وی افزود: حملاتی که مستقیم علیه شهروندان صورت می گیرد باید متوقف گردند. از سوی دیگر طی چند روز گذشته هزاران تن از حامیان مردم فلسطین سلسله تظاهراتی در لندن، پاریس، اسلو، نیویورک و تورنتوی کانادا برگزار کردند. ایندیپندنت گزارش داد تظاهر کنندگان در مقابل سفارت اسراییل در لندن پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته بود ”به محاصره غزه پایان بدهید“ و ”آزادی برای فلسطین“. این درحالیست که روز شنبه برای پنجمین روز متوالی غزه زیر بمباران هواپیماهای اسراییل بود. اسراییل می گوید در حملات جدید خود 60مکان تروریستی را هدف قرار داده است. اما فلسطینیها با استناد به تصاویر می گویند اغلب مکانهای بمباران شده خانه های مسکونی یا مکانهای عمومی هستند که در حملات اسراییل ویران شده اند. یک نهاد وابسته به سازمان ملل متحد تخمین زده است بیش از 90نفر از120فلسطینی کشته شده در 5روز اخیر غیرنظامی بوده اند. حملات اسرائیل از زمانی آغاز شد که سه نوجوان اسرائیلی کشته شدند. بنا به ماهیت بحران ساز رژیم در منطقه، احتمال می رود رژیم ایران در قتل سه نوجوان اسرائیلی دست داشته باشد.