صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۳۰، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهتحریمها علیه رژیم ایران کماکان به قوت خود باقی است


  خبرگزاری رویتر یکشنبه 29 تیر گزارش داد که رژیم ایران به دنبال شکست در رسیدن به ضرب الاجل 20ژوییه زیر فشار رفت تا امتیازاتی در ارتباط با فعالیتهای اتمی خود داده و نهایتاً توافق کرد که به گفتگوها ادامه دهد. جان کری وزیرخارجه آمریکا گفته است رژیم ایران طی این 4ماه پول بیشتری از آنچه که طی شش ماه گذشته دریافت نموده دریافت نخواهد کرد و عمده درآمدهای نفتی مسدود شده، کماکان غیرقابل دسترسی باقی خواهند ماند. وی افزود که ما همچنان مستحکم به اعمال تحریمهایی که به قوت خود باقی ماندند ادامه می دهیم. از سوی دیگر خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای مقاومت ایران بی نتیجه ماندن مذاکرات وین و تن ندادن رژیم آخوندها به امضای یک توافق جامع که بتواند برای همیشه جلوی بمب سازی این رژیم را بگیرد، شکست سیاست مماشات با این رژیم توصیف کرد. خانم رجوی افزود: اگر آخوندها اراده لازم را می داشتند، شش ماه، زمان زیادی برای دستیابی به یک توافق همه جانبه بود.
وقت کشی و چانه زدن بی انتها در مذاکرات فرساینده اتمی شیوه مرسوم آخوندهاست که زبانی جز زبان قاطعیت و قدرت نمی فهمند.
عباس عراقچی از اعضای تیم مذاکره کننده گفته است: علت به نتیجه نرسیدن توافق نهایی زیاده خواهی مذاکره کنندگان بود.مجمع پارلمانی شورای اروپا نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
سايت شوراي اروپا، 15ژوييه، 2014 در بيانيه  مكتوب  شماره 571 خود نوشت: رژيم ايران به موازات سركوب در داخل، از طريق دولت عراق نيز 3000تن از پناهندگان ايراني را كه اكنون در كمپ ليبرتي  مستقر هستند، به ‌شدت سركوب كرده است. تا به امروز 116نفر كشته شده‌اند، هفت نفر شامل 6زن به گروگان گرفته شده‌اند، 18نفر در اثر محاصره دارويی جان باخته‌اند و 1300نفر در حملات توسط نيروهای عراقی مجروح شده‌اند.
نقض سيستماتيك حقوق‌بشر در ايران بلاوقفه ادامه يافته است. بعد از انتخاب روحاني تاكنون 700نفر اعدام شده‌اند كه 200 اعدام  در سه ماهه اول سال  2014صورت گرفته است. روشن است كه هيچ تغييري در دوران روحاني نبوده است.
این بیانیه ادامه می دهد: علاوه بر اين، رژيم ايران به جنگ‌طلبي خود و صدور تروريسم به سوريه، عراق و لبنان و به برنامه تسليحات اتمی مخفی خود ادامه داده است. امضا کنندگان اين بيانيه خواستار ارجاع پرونده حقوق بشر رژیم ایران به شورای امنیت سازمان ملل و دادگاه بین المللی  جنایی در لاهه و آزادی 7 گروگان اشرفی توسط دولت عراق و همچنین استقرار نیروهای کلاه آبی سازمان ملل در حفاظت از ساکنین کمپ لیبرتی بطور 24 ساعته و در در 7 روز هفته شدند. آنها همچنین خواهان انتقال بلادرنگ ساکنان لیبرتی به ایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا شدند. 

سازمان حقوق‌بشری به قابیل دست نزنید از افزایش اعدامها در ایران و عراق ابراز نگرانی کرد
به گزارش آسوشیتدپرس سازمان به قابیل دست نزنید مستقر در رم پایتخت ایتالیا روز جمعه اعلام کرد در سال 2013 حداقل 4106 نفر اعدام شده‌اند که نسبت به  3967نفر در سال 2012، مشخصاً به‌دلیل افزایش اعدامها در ایران و عراق بوده است. بر اساس این گزارش ایران تحت حاکمیت آخوندها طی 15 سال گذشته و عراق از سال 2003 تاکنون بیشترین اعدام را داشته اند. 

پنجاه روز از اعتصاب غذای زندانی سیاسی رضا شهابی گذشت

زندانی سیاسی رضا شهابی روز یکشنبه 29تیر پنجاهمین روز اعتصاب غذای خود را در بیمارستان هزار تخت خوابی تهران گذراند. دکتر معالج گفته است برای ادامه درمان به او مرخصی استعلاجی بدهند. برای اجرای عمل جراحی لازم است مدتی در بیمارستان بماند تا قوای از دست رفته اش را باز یابد و پس از عمل نیز لازم است تحت کنترل باشد تا مشکلات بعدی برای وی پیش نیاید. زندانی سیاسی رضا شهابی در اعتراض به انتقال خود از زندان اوین به گوهردشت دست به اعتصاب غذا زده است. همچنین 4 زندانی سیاسی کرد حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید و برادرش جهانگیر دهقانی امروز وارد 39مین روز اعتصاب غذای خود شدند. بر اساس اخبار منتشر شده به آنها وعده داده شده بود که بزودی به زندان گوهردشت کرج بازگردانده خواهند شد که این وعده عملی نشده است. لازم به ذکر است که این 4 زندانی کرد سیاسی همچنان با لباس اعدام و در حال موقت در سلول نگهداری می شوند. دلیل اعتصاب غذای آنان نیز انتقال از زندان گوهردشت به زندان قزلحصار کرج می باشد.

۱۲۷ سال زندان برای هشت فعال فیس بوکی صادر شد

هشت جوان ایرانی، از شهرهای یزد، شیراز، تهران، کرمان و آبادان، به اتهام فعالیت در صفحات فیس بوک مجموعاً به ۱۲۷ سال زندان محکوم شدند. اتهامات این جوانان که نام و هویتشان هم اعلام نشده «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به سران قوا و توهین به اشخاص» قلمداد شده است.
این جوانان از تیرماه
۱۳۹۲ تحت پیگرد قرارگاه ثارالله بوده و پس از بازداشت در شعبه ۲۸ دادگاه و توسط قاضی مقیسه مجموعاً به 127سال زندان محکوم شده اند.

رژیم احکام زندان برای 15 هموطن بهایی را صادر نمود
رسانه حکومتی فرارو 27 تیر خبر داد که دستگاه قضائیه رژیم در شیراز  15 تن از شهروندان بهایی را به دلیل جرائم امنیتی به حبس های کوتاه تا طویل المدت محکوم کرد. وکیل مدافع این زندانیان گفت: « 4 تن از این افراد به اتهام فعالیت مستمر علیه امنیت کشور به  سه و نیم سال حبس تعزیری و 7 متهم دیگر هر یک به 20 ماه زندان محکوم شده اند ». 

اخبار اعتراضی؛

 مأموران نیروی انتظامی جمعه شب 27تیرماه در منطقه سعادت آباد تهران در پایان مراسم شب احیا برای دختران و پسران جوان مزاحمت ایجاد می کردند که در یک مورد جوانان یکی آنها را کتک زدند. مأموران حکومتی متقابلاً با باتون و شوکر برقی به یک دختر و پسر حمله کرده و ضمن ضرب و شتم، آنها را با خود بردند.


 روز چهارشنبه 25تیرماه کارگران و سهامداران شرکت گیتی پسند وابسته به آخوند احمد جنتی در مقابل استانداری رژیم در اصفهان تجمع کردند که این تجمع با تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد مبارکه در همین محل همزمان شد. کارگران و سهامداران شرکت گیتی پسند خواستار پرداخت حقوقهای عقب افتاده و مشخص شدن وضعیت سهام این شرکت شدند.

- صدها تن از بازنشستگان فولاد مبارکه روز چهارشنبه 25تیرماه جاری در مقابل استانداری رژیم در اصفهان با حمل پلاکارد و سردادن شعار علیه کارگزاران رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند. تظاهرات کنندگان با تجمع خود باعث بسته شدن خیابانهای منتهی به استانداری رژیم شدند. مأموران نیروی انتظامی نیز اقدام به بستن خیابانها و کنترل اوضاع کردند.

- بعد ازظهر چهارشنبه 25تیر در محدوده میدان انقلاب مردم با مأموران نیروی انتظامی درگیر شدند. یک دستفروش از ترس یورش مأموران حکومتی پابه فرار گذاشته بود که به زمین خورد و بر اثر اصابت سرش به جدول خیابان بیهوش گردید. این نقطع شروع درگیری مردم با ماموران حکومتی بود. مردم معترض در برابر نیروهای حکومتی مقاومت کرده و دستفروش زخمی را به بیمارستان منتقل کردند. حال این دستفروش وخیم گزارش شده است.
 
- روز دوشنبه 23تیر 93 اهالی خیابان خیام تهران در اعتراض به عدم رسیدگی شهرداری رژیم و کثیف بودن خیابان هایشان اعتراض کردند. جمعی از معترضان در مقابل شهرداری رژیم در این منطقه تجمع کردند

- به گزارش دریافتی منابع خبری مقاومت ایران از کرج، کارگران و کارکنان شرکت الماس بتون روز سه شنبه دست به اعتصاب زدند. آنها به همین علت تهدید به اخراج شده اند. یکی از کارگران گفت سیمان نامرغوب باعث مریضی کارکنان شرکت شده است. اعتصاب در این شرکت از بیهوش شدن چند تن از کارکنا حین کار، شروع شد. علت بیهوشی در بیمارستان، مسمومیت عنوان شده بود. پس از پیگیری خانواده مسمومین آشکار می شود سیمانی که به اسم سیمان دولتی در این شرکت مورد استفاده قرار گرفته نامرغوب بوده و گازهای سمی تولید می کند.

 شب جمعه 27تیر مصادف با شب قدر، جوانان در محدوده چیذر در تهران، در مقابل چشم ماموران بسیجی عکس خامنه ای را که روی یک بنر بزرگ چاپ شده و در خیابان نصب شده بود پاره کردند و از محل گریختند. هنگام تعقیب جوانان توسط بسیجیان موتور سوار، یکی از بسیجیان زمین خورده و در حالیکه مجروح شده بود به بیمارستان منتقل گردید. ماموران حکومتی در وحشت از ادامه اعتراض در همان محل تا ساعتها ایست بازرسی برقرار کردند.
 
پوشیدن چادر در برخی مدارس شیراز اجباری شد
سایت حکومتی انصاف نیوز 28تیر، گزارش داد که آموزش و پرورش رژیم درشیراز، در پاره ای مدارس چادر اجباری برای دانش آموزان دختر را رسما در دستور کار خود قرارداده است. بنابراین گزارش« اصرار آذری ( مدیرکل جدید آموزش و پرورش در شیراز) بر پوشش اجباری در برخی مدارس فارس، تحلیلگران اجتماعی را انگشت به دهان کرده که چرا یک فارغ التحصیل جامعه شناسی! تفکر طالبانیسم را بر مدارس حاکم می کند». این گزارش می افزاید: « مدارس دولتی در شیراز عمدتا از مردم شهریه دریافت می کنند و مدرسه ای که چادر را اجباری کرده، شهریه 200 هزار تومانی را نیز اجباري کرده است».

******
به نقل از سایت حکومتی ایسنا 28 تیر، آلودگی شدید هوا در استان سیستان و بلوچستان که باعث تعطیلی بسیاری از مدارس، ادارات و سازمانهای شهر زابل شده است، اکنون زنگهای خطر را در این منطقه به صدا درآورده است. یک شهروند سیستانی در این رابطه گفت: «بارها و بارها در اخبار استانی، چه در روزنامه های محلی و چه در صدا و سیما و خبرگزاریها در مورد توفان سیستان صحبت شده، اما آیا تا به امروز کاری برای این مردم رنج کشیده و سختی دیده شده است؟». وی افزود: «... هیچ کس به فکر ما نیست و برای رفع مشکل طوفان طی این چند سال، کاری نمی کنند».

 

رژیم در راستای سرکوب زنان، زنان شاغل در شهرداری را اخراج می کند

طرح "تفکیک کارمندان مرد و زن" در شهرداری تهران اجرا می شود. این طرح یعنی اخراج زنان از شهرداری تهران در رسانه های حکومتی انعکاس یافته است. روزنامه حکومتی شرق 19تیر93 به مصوبه 21اردیبهشت شورای معاونان شهرداری تهران اشاره می کند که این طرح به امضای معاون هماهنگی و امور مناطق شهرداری تهران رسیده و به واحدهای مختلف شهرداری تهران ابلاغ و در آن تأکید شده است «به منظور آرامش و آسایش بیشتر کارکنان با تغییرات مناسب حتی المقدور محل استقرار کارکنان خانم و آقا مورد بازنگری و به صورت جداگانه طراحی و اجرا شود».
بر اساس این مصوبه
، شهرداری رژیم در تهران، از این پس «مدیران ارشد و میانی در واحد های شهرداری تهران صرفاً از نیروهای کارمند» "مرد" « جهت سمتهایی مانند مسئول دفتر، منشی، اپراتور تلفن، تایپیست و مسئول پیگیری و… که در محدوده دفتر کار مدیران اشتغال دارند، استفاده می کنند». روزنامه حکومتی اعتماد 25تیر 93 نیز گزارش داد  تعدادی از کارمندان زن شهرداری در اقدامی ناگهانی اخراج شده اند. در همین رابطه در پی اخراج تعدادی از زنان کارمند در شهرداری تهران، پاسدار قالیباف شهردار رژیم در این شهر گفت: « یک زن در ساعتهای اداری حدوداً 7 تا 8ساعت با مردان نامحرم معاشرت دارد که گاه این ساعتهای ارتباط با نامحرم بیشتر از ارتباط با خانواده می شود که این موضوع به کانون خانواده لطمه می زند و آن را تحت تأثیر منفی قرار می دهد؛ غیرت ما کجاست؟».


****** 
بعد از ظهر روز سه شنبه 24تيرماه 93، یکی از مسئولین سازمان مجاهدین خلق بنام آقای حبيب الله آزاده، كه به دنبال يك عمل جراحي مغز در ارديبهشت سال 90 در حالت كما فرو رفته بود، در كلينيك گلدن هرتز در برلين درگذشت. در مورد آقای آزاده به 33 سال مبارزه انقلابي حرفه يي در تشكيلات مجاهدين اشاره شده است. حبيب الله آزاده، متولد تهران در سال 1337 در سال 56 براي ادامة تحصيلات به آمريكا رفت و در لس آنجلس وارد دانشگاه شد. همزمان با آغاز قيام ضدسلطنتي، با مجاهدين آشنا شد که اين آشنايي مسير زندگيش را تغيير داد و او در سال 1360، با گسترش فعاليتهاي مبارزاتي اش، از دانشگاه و تحصيل دست شست و به طور تمام وقت، خود را وقف مبارزه انقلابي در صفوف مجاهدين كرد. حبيب آزاده در سال 1364، به منطقة مرزي در عراق رفت و با سازماندهي در يكانهاي رزمي فعالیت می کرد و چند سالي نیز در امداد پزشكي عهده دار مسئوليت بود. آقای آزاد یک دهه پیش جهت ادامه فعالیتهایش در کارزار سیاسی و بین المللی به خارج کشور اعزام شده بود. روز گذشته در اتاوا و در مقابل سفارت آمریکا در این شهر ایرانیان و دوستداران آقای آزاده گرد آمدند و در مراسمی یاد او را گرامی داشتند. ایرانیان همچنین در شعارهایی خواستار حفاظت از هموطنان خود در کمپ لیبرتی شدند. 
 بر اساس اطلاعیه های شورای ملی مقاومت دولت دست نشانده نوری مالکی از انتقال بیماران کمپ لیبرتی به بیمارستان جلوگیری میکند. ماموران مسلح مالکی نیز در بیرون کمپ با سنگ اندازی به داخل کمپ دست به اقدامات تحریک آمیز می زنند. مقاومت ایران اعتقاد دارد که اینگونه اقدامات براي به راه انداختن حمله و كشتار عليه ساكنان بی سلاح کمپ لیبرتی است.

موج تظاهرات علیه کشتار مردم فلسطین در پایتختهای اروپایی ادامه دارد

همزمان با حملات هوایی و زمینی نیروهای اسرائیل به نوار غزه، تظاهرات مخالفان این حملات، در بسیاری از شهرهای اروپا در جریان است. آنها به کشتار غیرنظامیان فلسطینی اعتراض دارند. حملات موشکی به نوار غزه از زمانی آغاز شد که سه نوجوان اسرائیلی بدست گروهی ناشناس به قتل رسیدند. به گزارش تلویزیون الجزیره شمار کشته شدگان حملات اسراییل به غزه به 334نفر رسید. گفته می شود بسیاری از کشته شدگان حملات روزهای اخیر زنان و کودکان هستند. خبرگزاری فرانسه نیز ضمن اعلام این خبر گفت: در میان کشته شدگان روز شنبه یک کودک ۶ ساله به چشم می خورد. سخنگوی خدمات اورژانس بیمارستانی در نوار غزه به خبرگزاری فرانسه گفت ۲۲۷۹ فلسطینی در ۱۲ روز اخیر مجروح شده اند.