صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، تیر ۱۷، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

رژیم برای سرکوب مردم یک نیروی سرکوب دیگر به نام "سواره نظام" راه اندازی کرده است

به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا 15 تیر، یکی فرمانده نیروهای رژیم در این رابطه گفته است: «این یگان در اردیبهشت ماه سال 92 به دستور (پاسدار) کرمی فرمانده یگان ویژه کار خود را با خرید و تجهیزات اسب آغاز کرد». وی در ادامه و در پاسخ به این سوال که آیا قرار است از یگان اسب سواران علیه خیزش های مردمی استفاده شود افزود: «فعلا در اغتشاشات استفاده نخواهد شد، هرچند استفاده از آن ها در اغتشاشات در دستور کار است». خبرگزاری همبستگی ملی که این خبر را انتشار داده می افزاید این اقدام رژیم در هراس از قیام عمومی و برای مقابله با خیزشهای اجتماعی صورت می گیرد. در خبری دیگر و در راستای سرکوب زنان در اصفهان، خبرگزاری حکومتی تسنیم 13 تیر از قول گرداننده ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گفت: وضع حجاب در اصفهان تأسف برانگيز بوده و برخورد با مظاهر بدحجابی در اصفهان بی‌نتيجه بوده است. اين در حالي است كه  فرماندهان نيروی انتظامی استان اعلام كردند روزانه ده‌‌ها نفر به جرم بدحجابی در اين شهر دستگير مي كنيم. وی افزود: افزايش مظاهر بدحجابی در جامعه امروز، نشانه تلاش بيشتر دشمن برای تهاجم فرهنگی به‌ويژه در بين نوجوانان و جوانان بوده است.
"تبدیل دانشگاهها به باشگاههای سیاسی سم مهلک است"

خامنه ای در جمع ایادی رژیم در دانشگاهها گفت: تبدیل دانشگاهها به باشگاههای سیاسی سم مهلکی برای حرکت علمی کشور است و متأسفانه در دوره ای شاهد این پدیده زیان بار بودیم. وی افزود: «مسئولان ذیربط و مدیران دانشگاهها باید با جدیت از تبدیل مراکز علمی به محل جولان و فعالیتهای جریانهای سیاسی جلوگیری کنند».
ولی فقیه
رژیم گفت: حرکت علمی کشور یکی از نقشه های اصلی جبهه دشمنان نظام است. برخی در خصوص استفاده از کلمه «دشمن» و تکرار آن، حساسیت دارند. اما غفلت از دشمن بیرونی، خطای راهبردی عظیمی است که ما را دچار خسارت می کند.
احمد خاتمی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان نیز نگرانی حکومت را از فضای سیاسی دانشگاهها ابراز کرد و گفت: نباید بگذاریم دانشگاه جولانگاه و باشگاه سیاسی شود زیرا اگر دانشگاه سیاسی شد حرکت علم را متوقف می کند. حوادث سالهای 59 و 60 که در دانشگاهها رخ داد برای این محیط کافی است و اگر دانشگاهها جولانگاه جریانهای سیاسی شود خطر برای کشور ایجاد خواهد کرد. وی که به اظهارات خامنه ای استناد می کرد، نگرانی رژیم از برنامه های ماهواره یی را نیز ابراز کرد و گفت: وظیفه داریم که دسترسی به شبکه های ماهواره یی آلوده آسان نباشد و این یک تکلیف شرعی است.


4 زندانی سیاسی کرد همچنان در زندان قزلحصار کرج در اعتصاب غذا بسر می برند

حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید و جهانگیر دهقانی 4 زندانی سیاسی اهل سنت، روز شنبه 14تیرماه، بیست و چهارمین روز اعتصاب غذای خود را در قرنطینه زندان قزلحصار کرج گذراندند. حامد احمدی و کمال ملایی، چندین بار دچار خونریزیهای داخلی شدند ولی مسئولین زندان هیچ اهمیتی به وضعیت جسمی این زندانیان نمی دهند. گفتنی است این 4 زندانی سیاسی کرد، همچنان با لباس اعدام در سلولهای انفرادی به سر می برند. 
رضا شهابی عضو سندیکای اتوبوسرانی تهران نیز در اعتراض به تبعید خود به زندان گوهردشت کرج همچنان در اعتصاب غذا بسر می برد. ولی از روز 11 خرداد در اعتصاب غذاست. آقای شهابی خواستار بازگشت به زندان اوین می باشد.


یک زندانی سیاسی به نام حمزه نارویی در زیر شکنجه کشته شد
بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 13تیر، حمزه نارویی 23 ساله و از اهالی بلوچستان، روز 4 تیر در اثر شکنجه های وارده از سوی زندانبانان حکومتی، در زندان مرکزی زاهدان جان باخت. اطلاعیه شورای ملی مقاومت می افزاید: پنج ماه پيش از اين، برادر وی علی نارويی نيز در زير شكنجه در زندان اروميه به شهادت رسيده بود. حمزه هفت ماه پيش در شهر زاهدان به خاطر نسبت خانوادگی با علی نارويی بازداشت شد و سه ماه در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات زاهدان تحت شكنجه قرار گرفت. سپس به سلولهای انفرادی قرنطينه زندان مركزی زاهدان منتقل گردید و چهار ماه در اين زندان در شرايط غير انسانی نگهداری شد. پس از آن كه حمزه به خاطر اين شرايط به كارگزاران رژيم اعتراض كرد، بار ديگر به دستور سرگل زای معاون محمد مرزيه، دادستان سيستان و بلوچستان، تحت شكنجه قرار گرفت كه باعث جان باختن او شد. این اطلاعیه همچنین خبر داد که در روز جمعه 30خرداد، حبيب عباسی، 40ساله، از زندانيان زندان اروميه، به نحو مشكوكی در سلول انفرادي جان باخت. وی پنج روز قبل از آن در پی درگیری لفظی با یکی از شكنجه گران به سلول انفرادی منتقل شد و در آنجا  به شدت مورد شکنجه قرار گرفت. در يك جنايت ديگر، جابر صخراوی ٣٠ ساله، از زندانيان سياسي در اهواز بر اثر شدت شكنجه های وارده از ناحيه پا فلج شده و بينايی اش به شدت كاهش يافته است. این درحالیست که این زندانی سیاسی از تومور مغزی رنج می برد و پيش از اين دچار سكته قلبي خفيف شده بود. مقاومت ايران خواهان ارجاع پرونده رژيم به شوراي امنيت و دادگاه بين المللی جنايی است.  همچنین یک زندانی به نام مصطفی نصرتی 32ساله به دلیل عدم رسیدگی به موقع پزشکی روز پنجشنبه 12تیر جان باخت. وی روز دوشنبه نهم تیرماه بر اثر پرت شدن از هواخوری بند 2 دچار شکستگی شدید در لگن خاصره اش شد که با درد شدیدی روبرو بود، بطوری که ضجه و ناله می کرد. با این وجود مسئولین زندان بندرعباس، از جمله فردی به نام حاج محمودی گفته بود به عنوان تنبیه او را به بیمارستان اعزام نمی کنیم. نهایتاً روز پنجشنبه 12تیرماه وی را به بیمارستان منتقل کردند اما مصطفی نصرتی، همان شب به علت خونریزی داخلی فوت کرده و صبح روز جمعه 13تیرماه جنازه وی را به خانواده اش تحویل دادند.
در خبری دیگر پزشکان بهداری زندان گوهردشت کرج روز جمعه 13تیر، وضعیت زندانی سیاسی دکتر لطیف حسنی را در چهل و هشتمین روز اعتصاب غذا اضطراری تشخیص دادند. این زندانی سیاسی روز یک شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه در اعتراض به نقض حقوق زندانیان سیاسی، عدم رعایت اصل تفکیک جرایم در زندانها و احقاق حقوق قانونی زندانیان سیاسی از جمله حق انتقال به شهر محل سکونت و استفاده از مرخصی و همچنین اعتراض به آزار و اذیت خانواده های زندانیان سیاسی در زندان مرکزی تبریز دست به اعتصاب غذا زد. وی پس از مدتی از زندان مرکزی تبریز به قرنطینه زندان اوین و سپس بند ۱۰ زندان گوهردشت کرج منتقل شد ولی حاضر نشد تا زمانی که به بند زندانیان سیاسی منتقل و اصل تفکیک جرایم در موردش اجرا شود دست از اعتصاب غذای خود بکشد. لطیف حسنی در ماههای پایانی سال ۱۳۹۱ در آذربایجان بازداشت شد.
همچنین وضعیت زندانی سیاسی کرد افشین سهراب زاده در زندان مرکزی میناب وخیم گزارش شده است. بنا به گزارشهای دریافتی مقاومت ایران مسئولین زندان از اعزام این زندانی سیاسی 24ساله برای معالجه و عمل جراحی به خارج از زندان ممانعت به عمل می آورند.
افشین سهراب زاده هنگام بازداشت به شدت مورد شکنجه قرار گرفته و دچار خونریزی داخلی شده است. این زندانی سیاسی در اعتراض به تبعیدش از زندان مرکزی سنندج و شرایط ضدانسانی زندان میناب در 12تیرم اه 91 دست به خودکشی زده بود.
افشین سهراب زاده در 17آذرماه 88 به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد، در کامیاران دستگیر و در دادگاه
رژیم در سنندج به 25سال زندان و تبعید به میناب محکوم گردید.

دو شهروند اهل سنت در زاهدان توسط نیروهای امنیتی ربوده شدند

بر اساس اخبار مقاومت ایران از درون کشور، دو شهروند اهل سنت به نامهای محمد دارابی معروف به مهاجر و وحید دارابی معروف به عبدالواحد از حدود یک ماه پیش توسط نیروهای امنیتی زاهدان بازداشت شده و تا کنون موفق به تماس تلفنی یا ملاقات با بستگان خود نشده اند. محمد دارابی که ۲۱ سال سن دارد اهل ریژاو کرمانشاه می باشد. این دو زندانی فعالیتهای مذهبی داشته اند و سفرشان به زاهدان برای دیدار با علمای اهل سنت این منطقه بوده است.یک سرهنگ خلبان سپاه پاسداران در عراق کشته شد


خبرگزاری رسمی رژیم ـ ایرنا ـ از کشته شدن یک سرهنگ خلبان سپاه پاسداران به نام شجاعت علمداری مورجانی در سامرا در عراق خبر داد. به نوشته این منبع مراسم تشییع و دفن این خلبان پاسدار در شیراز انجام شد. خبرگزاری رسمی رژیم نوشت: مراسم تشییع جنازه علمداری روز جمعه 13تیر، در شاهچراغ شیراز انجام شد و سپس در روستای زادگاهش ”خانه خمیس منطقه سیاخ دارنگون شیراز“ به خاک سپرده شد. 
******

ساعت 7 و 42دقیقه صبح 14 تیر زمین لرزه یی به قدرت 4 و 9 دهم درجه ریشتر بخش رستاق شهرستان داراب در استان فارس را لرزاند. این زمین لرزه به تعدادی از خانه های روستایی خسارت وارد کرده است. با وجودیکه محمود قائدی بخشدار رستاق خسارات را تنها در 5 خانه روستایی عنوان کرده است، اما به دلیل ساختار ساختمانها در این روستا و روستاهای مشابه و عدم رسیدگیهای سریع رژیم در زمان زلزله می توان حدس زد که خسارات وارده ناشی از زلزله 4 و 9 دهم ریشتری زیانهای بیشتری به بار آورده باشد. بخش رستاق از توابع شهرستان داراب در مسافت 225کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

سن سرطان در ایران 10 سال زودتر از دیگر کشورهاست و سوء تغذیه در ایران ابعاد گسترده ای پیدا کرده است

خبرگزاری حکومتی پانا 14 تیر نوشت: یک کارگزار رژیم در کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به رشد آمارسرطان و نقش آلودگی هوا در این روند گفت: « افزایش آلودگی هوا به دلیل کیفیت پائین بنزین های تولید پالایشگاه است که میزان موجود در آنها 4 برابر استاندارد جهانی است». وی در ادامه افزود: «شیوع انواع سرطان در کشور ما بسیار بالاست و سن شروع آن 10 سال زودتر از سایر کشورهاست». 

به نقل از سایت حکومتی فرارو 14 تیر، یک کارگزار دیگر حکومتی نیز در سخنانی به ابعاد گسترده سوء تغذیه در استانهای مختلف کشور اعتراف کرد. وی گفت: «سوء تغذیه به صورت کم وزنی، کوتاه قدی و لاغری تعریف می شود. شاخصهای کوتاه قدی و کم وزنی در برخی استانها و مناطق محروم کشور تقریبا دو برابر متوسط کشوری است. به عنوان مثال در استان سیستان و بلوچستان کوتاه قدی حدود 21 درصد یعنی سه برابر متوسط کشوری، در کهگلیویه و بویر احمد این عدد 12 درصد و در هرمزگان 11 درصد است».
 
این درحالیست که ارقام نجومی، ماهانه صرف ساخت بمب اتم و همچنین سرپا نگه داشتن دیکتاتوریهای سوریه و عراق می شود و همچنین نان سفره مردم ایران به کشورهایی چون لبنان و آمریکای لاتین و شمال آفریقا برای برنامه های ویرانگر آخوندها هدیه داده می شود.