صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۱۱، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهماموریت احمد شهید گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در ایران، تمدید شد
روز پنجشنبه 27 مارس شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت احمد شهید را تمدید نمود و اکثریت اعضای این شورا، گزارشهای او در مورد نقض حقوق بشر در ایران را مهم و قابل استناد دانستند. در اين جلسه نمايندگان برخی از کشورهای ناقض حقوق بشر مانند پاکستان، کره شمالی، کوبا، روسيه و چين از خواست رژيم ایران برای حذف گزارشگر ويژه حمايت کردند. پس از رای گیری، شورا با 21 رأی مثبت و 9 رأی منفی و 16 رای ممتنع قطعنامه تمديد مأموريت دکتر احمد شهيد گزارشگر ويژه وضعيت حقوق بشر در ايران را تصويب کرد. نماينده رژيم گفت ”امروز روز بدی برای حقوق بشر است و سياسی شدن حقوق بشر در شورای حقوق بشر بسيار نگران کننده است. حسين نقوی سخنگوی کميسيون امنيت و سیاست خارجی مجلس رژیم نیز گفت: احمد شهيد گزارشهای کذب خود را بر اساس اطلاعات موساد و همچنين (مجاهدين) تهيه می کند. اين گزارشگر نه تنها عليه ايران گزارشهای کذبی تهيه می کند بلکه آن را در شبکه های مختلف و کنفرانسها مورد تحليل قرار می دهد تا رضايت (مجاهدين) را فراهم کند.
وی افزود: رويکردهايی نظير دروغ پردازی، تحليل های واهی، کسب اطلاعات از (مجاهدين) و بهره گيری از موساد و سيا نشان می دهد وی نه تنها گزارشگر نيست بلکه عامل صهيونيستها و سيا است.
لازم به ذکر است که در اين جلسه نمايندگان چندين کشور از جمله سوئد، ایتالیا، آمریکا، مقدونیه، فرانسه و ژاپن، در حمايت از تمديد مأموريت احمد شهيد سخنانی ایراد کردند.

کميسيون زنان شورای ملی مقاومت ايران، برای لغو اعدام ریحانه جباری فراخوان داد
در اطلاعيه کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت به تاریخ 9 فروردین=29 مارس آمده است: خانم ريحانه جباری، يک طراح دکوراسيون، از 7سال پيش که با سلاح سرد در مقابل يک مأمور اطلاعات به دفاع از خود پرداخت، در زندان به سر می برد. اين مأمور اطلاعات در يک طرح فريبکارانه قصد تعرض به ريحانه را داشت که او به ناچار به دفاع از خود برخاست. اين درگيری به قتل اين مامور منجر شد. این اطلاعیه افزود که رژيم برای وادار کردن ريحانه به اعترافهای اجباری او را تحت شکنجه قرار داده بوده است.
خانم سروناز چيت ساز، مسئول کميسيون زنان شورای ملی مقاومت در اين باره گفت، دختران و زنان جوان ايرانی که از تبعيض نهادينه شده و از سرکوب مضاعف رنج می برند، در هيچ کجا از شر رذالتهای آخوندها و عوامل اطلاعاتی و مزدوران رژيم در امان نيستند.
 وی اضافه کرد که تایید حکم اعدام برای اين زن جوان برای تشديد جو ارعاب در جامعه و به ويژه زهرچشم گرفتن از دختران و زنانی است که قصد کرده اند به هر نحو ممکن در مقابل سرکوبگريهای اين رژيم زن ستيز سر خم نکنند.


مردم ساری نسبت به توهین صدا و سیما اعتراض کردند

مردم ساری روز شنبه 9فروردين برای دومين بار در اعتراض به پخش سريال تلويزيونی موسوم به «پايتخت 3» و اهانت به هموطنان مازندرانی در مقابل استانداری رژيم در اين شهر تجمع کرده و خواستار توقف پخش اين سريال شدند. یادآوری می شود پخش يک سريال تلويزيونی در بهمن ماه سال گذشته و توهين به هموطنان بختياری توسط رژيم، منجر به تظاهرات ضدحکومتی بختیاریها در چندين شهر خوزستان گرديد.
 
اعتصاب کارگران کارخانه نيرو محرکه قزوين همچنان ادامه دارد
این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده سال گذشته دست به اعتصاب زدند. روز چهارشنبه ششم فروردين گرداننده کارخانه برای به شکست کشاندن اعتصاب کارگران، 30تن از آنان را اخراج نمود، اما اعتصاب کارگران همچنان ادامه دارد.

 
تعداد قربانيان دانش آموزان اعزامی به مناطق جنگی تحت عنوان راهيان نور به ۱۱نفر رسيد
بر اساس اخبار منتشر شده، واژگون شدن اتوبوس حامل دانش آموزان نوجوان کرمانی که با زور و تحت عنوان راهیان نور به مناطق جنگی در مرز خوزستان اعزام شده بودند، 11 کشته داد. ايرج نظری معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز روز چهارشنبه ششم فروردين گفت غير از اين ۱۱ نفر، ۱۹ نفر نيز به علت شدت جراحات وارده در چند بيمارستان اهواز بستری شده اند. این درحالیست که یک روز پس از این حادثه، خامنه ای ولی فقیه نظام، از سفرهای راهيان نور به عنوان کاری « عاقلانه، درست و بسيار پسنديده» دفاع کرد.

يک جوان کرد به دست سپاه پاسداران در اورامانات کردستان به قتل رسید
پاسداران يک جوان کرد به نام عمر مرادی اهل روستای دزلی از توابع سروآباد در کردستان را به ضرب گلوله به قتل رساندند. عمر مرادی 31سال داشت. آقای مرادی در حال تجارت وسايل و پوشاک در مرز اورامانات بوده است که با شليک سپاه پاسداران جان باخت.فشار بر زندانی سياسی بهنام ابراهيم زاده افزایش می یابد
رژيم از اعزام زندانی سياسی بهنام ابراهيم زاده به بيمارستان با وجود درد و رنج به علت بيماری، ممانعت به عمل می آورند. مسئولین زندان برای افزايش فشار بر اين زندانی سياسی همچنين اجازه ملاقات حضوری با خانواده اش به خصوص با فرزند بيمارش را نمی دهند. نیما فرزند بهنام ابراهيم زاده به بيماری سرطان مبتلاست و بايستی مستمراً تحت شيمی درمانی قرار گيرد، وی روز شنبه 9فروردين در بيمارستان محک تهران مجدداً جهت ادامه شيمی درمانی بستری گرديده است.

******
بامداد شنبه در ساعت 2 و 22دقيقه و 41ثانيه زمين لرزه ای به بزرگی سه و هفت دهم درجه در مقياس ريشتر حوالی گلمورتی در استان سيستان و بلوچستان را لرزاند.
 گزارشی از ميزان خسارات و تلفات اين زمين لرزه
اعلام نشده است.


******
بر اساس گزارشات خبرگزاریهای بین المللی هواپیمای ام اچ 370، یک هواپیمای 777 بوئینگ متعلق به کشور هواپیمایی مالزی که در 8 مارس از کوالالامپور پایتخت این کشور با 239 سرنشین عازم پکن بود در خلیج تایلند ناپدید و تماس رادار با آن قطع شد. دلیل سقوط این هواپیما هنوز مشخص نیست. در روز 24 مارس، نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی سقوط این هواپیما را تایید کرد. 
گفتنی است که دو سرنشینان این هواپیما دو جوان ایرانی به نامهای پوریا نورمحمدی و محمدرضا دلاور بودند که به قصد پناهندگی با پاسپورت غیرمجاز پرواز کرده بودند. پوریا قصد داشته به مادرش در آلمان بپیوندد.

گزارش عفو بين الملل: اعدامهاي فزاينده و وحشيانه توسط رژيمهاي ايران و عراق
سازمان عفو بین الملل گزارشی شدیدالحن، عليه اعدامهاي فزاينده توسط رژيمهاي ايران و عراق انتشار نمود. عفو بين الملل در گزارش سال 2013خود در مورد احکام مرگ و اعدام در جهان، اعدامهاي فزاينده توسط رژيمهاي ايران و عراق را به شدت محكوم كرد و نوشت: اين دو رژيم در قسمت اشتباه تاريخ قرار دارند و در واقع بيشتر و بيشتر منزوي مي‌شوند. عفو بين الملل در گزارش سالانه خود، رژيم ايران را داراي بيشترين آمار اعدام به نسبت جمعيت اعلام کرد. عفو بين الملل نوشت: آمار اعدامها در جهان در سال 2013به نسبت سال2012 افزايش يافته است که علت اصلي آن افزايش اعدامها در ايران و عراق بوده است. بر اساس گزارش عفو بين الملل در سال2013 بيش از 369اعدام رسماً اعلام شده در ايران صورت گرفته اما صدها اعدام ديگر انجام شده که رسماً اعلام نشده است. عفو بين الملل رژيم ايران را در زمره رژيمهايي قرار داده که در موارد متعدد اعدام زندانيان را به خانواده و وکلاي آنها اعلام نکرده است، اعدام را بر اساس اعتراف زنداني صورت داده که اين اعترافها احتمالاً زير شکنجه گرفته شده است و جواناني را اعدام کرده که هنگام ارتکاب جرم زير 18سال سن داشتند و اينها نقض قوانين بين المللي محسوب مي شوند. آدري گوگران از مديران ارشد عفو بين الملل ضمن ابراز نگراني از دادگاههاي فرمايشي و احكام اعدام در ایران گفت: از زماني كه روحاني رئيس جمهور ايران شد ما گشايشي در زمينه اعدام نديديم و شاهد افزايش اعدامها بوده‌ايم.
 
******
به گزارش واشينگتن تايمز 21 مارس، رژيم ایران ارزي را كه به خاطر استثنای تحريمها به منظور تأمين داور، دريافت مي كند، صرف واردات خودروهاي لوكس مي كند و درهمين حال، عوامل رژيم در آمريكا به نام نياك با تبليغات دروغ در مورد دارو، به جمع آوري پول مي پردازند. واشينگتن تايمز نوشت: تحقيقات اخير مجلس رژيم ايران در مورد طرح وارد کردن خودروهای لوکس به جای دارو، به افشاي لابیهای رژيم ايران که مدتها مدعی بودند، تحريمهای اقتصادی موجب كمبود دارو در ايران شده است، منجرشده است. 
بر اساس گزارشهای منتشر شده، تحقيقات اخير توسط اعضای مجلس رژيم ايران فاش کرد كه نزديک به دو ميليارد دلار که به واردات دارو به ايران اختصاص داده شده بود، برای خريد خودروهای لوکس خرج شده است. در حالی که مدتها شک و ترديد بر اين بود که رژيم ايران پولهای خريد دارو را برباد می دهد، عوامل رژيم ايران در آمريكا موسوم به نياک از کمبود دارو به عنوان پوششی برای اين ادعا که تحريمها موجب اين کمبود شده است، استفاده می کرد.
نياک به رياست تريتا پارسي که از رژيم ايران حمايت مي كند، به اين دعاوی ادامه داده و از اين بابت
پول جمع آوری کرده است. اين امر موجب انتقاداتی از جانب کسانی شده است که می گويند ”ماشين تبليغاتی“ اين گروه، با فريبکاری، قانونگذاران و رسانه های آمريکايی را گمراه می کند.
ادعاهاي مكرر نياك مبني بر اينكه تحريمهاي امريكا منجر به كمبود دارو در ايران شده در رسانه هاي غربي نيز منعكس شده و حتي اين موضوع در جلسه اي در كاخ سفيد با مقامات دولت امريكا نيز در ميان گذاشته شد. اين تبليغات حتي به كنگره هم رسيد و از يكي از نمايندگان كنگره يك نامه در اين رابطه دريافت كردند و آنرا در تبليغاتشان مورد استفاده قرار دادند.
نياك همچنين نماينده هايش را به مناسبتهاي مختلف به كنگره فرستاد تا سر اين موضوع نمايندگان را توجيه كنند. در سال گذشته در يكي از همين برخوردها، اد رويس، رئيس كميته خارجي كنگره امريكا، نماينده نياك را بخاطر تبليغات غير واقعي درمورد كمبود دارو درايران توبيخ كرد. واشنگتن تايمز مي نويسد: خبرهاي مربوط به وارد كردن خودروهاي لوكس توسط رژيم ايران سوالاتي را در مورد واقعيت داستانسرائيهاي نياك حول كمبود دارو در ايران كه يكسال تمام ادامه داشت بر مي انگيزد. يكي از مسئولين ارشد در دولت امريكا گفت كه نياك براي كمك به آخوندها در راستاي  تضعيف تحريمها، تلاش زيادي كرده است. وي افزود كه ادعاهاي اين گروه بر اساس دروغ بنا شده است. و تعجب آور نيست كه اعضاي كنگره آنها را متهم به تبليغات به نفع رژيم ايران مي كنند.
واشنگتن تايمز افزود: يك گزارش ديگر ميگويد كه شركتهاي داروسازي و وابسته به رژيم ايران عمدا داستان كمبود دارو را ساخته اند كه قيمتها را بالاتر ببرند.


******
مقتدي صدر بارديگر مالكي را يك ديكتاتور ناميد كه ميخواهد عراق را به آتش بكشد
به دنبال كشتار مردم ديالي توسط شبه نظاميان وابسته به مالكي، تلويزيون التغيير گزارش داد: مقتدي صدر مجدداً مالكي را ديكتاتور خطاب كرد و با محكوم كردن جنايات وي در ديالي گفت: آنها مي خواهند عراق را به آتش بكشند.
به گزارش تلويزيون البغداديه 6 فروردین، مقتدي صدر در بيانيه خود با محكوم كردن اقدامات مالكي و با اشاره به انتخابات عراق گفت: كساني هستند كه به هرقيمت و با هر تقلب و تزويري ميخواهند با خريدن افراد يا تعرض به كميسارياي مستقل انتخابات وتعرض به قوه قضائيه …و توپ باران شهرها در قدرت بمانند. حتي فراتر از آن براي باقي ماندن در قدرت حاضرند عراق را به آتش بكشند؛ كسي كه حاضر است حتي  خونريزي كند و فتنه ها برپاكند. تلويزيون الجزيره گزارش داد جنگ در الانبار وارد چهارمين ماه شده است. در اين جنگ تمامی انواع سلاحها به کار گرفته شده است از جمله توپخانه سنگين و هليکوپتر شيخ احمد الشّمری، عضو شورای علمای رمادی گفت: ما همان طور که جنبش مردمی مشخص کرده است خواستار پروژه رهايی و اعلام ايالت و اعلام رهايی از اين دولت فرقه گرا هستيم.