صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، فروردین ۰۵، ۱۳۹۳

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

امسال به مناسبت فرارسیدن نوروز 93 سران بسیاری از کشورهای غربی با پیامهای خود، نورور را تبریک گفتند. در کانادا، نخست وزیر این کشور استیون هارپر و جان برد وزیر امور خارجه نوروز را به مردم ایران و ایرانیان مقیم کانادا تبریک گفتند. جان برد پیام خود را اینگونه آغاز کرد: از طرف همه کانادایی ها، برای مردم ایران نوروز خوبی آرزو می کنم. وی افزود: برای سالیان ما شاهد آن بوده ایم که این امیدها توسط دولت ایران پایمال شده است چون به مردمش حقوق بشر و کرامتی را که شایسته آن هستند نمی دهد. در طول سال گذشته ما انتخاب حسن روحانی را دیدیم. در حالی که لحن او سازنده تر از پیشینیانش بوده است ما باید پیشرفت را با اعمال ملموس قضاوت کنیم نه فقط با حرف. قابل انکار نیست که شرایط حقوق
بشر در ایران تحت نظر روحانی بهتر نشده است. در واقع، همه شواهد حاکی از آن است که تعداد اعدامها در ایران بطور وحشتناکی افزایش یافته است و روند عادلانه و حاکمیت قانون نادر است. اعدامهای وحشیانه و در ملا عام ادامه دارند و کشوری که بخاطر شعرایش معروف است حالا شعرا را اعدام می کند. شعرایی همچون هاشم شعبانی، یک شاعر عرب ایرانی از استان خلیج فارس خوزستان و یک فعال حقوق اقلیتها. سال نو زمان خوشبینی و پتانسیل هاست. امیدوارم دولت ایران این لحظه را دریابد و به مردم ایران حقوق، کرامت و احترامی را که شایسته آن هستند بدهد. استوین هارپر نیز در پیام خود ضمن تبریک نوروز گفت: این زمان، وقت امید داشتن به آینده روشنتری برای آنانی است که در ایران و اطراف خلیج فارس زندگی می کنند و از حقوق و آزادیهایی که ما کاناداییها از آن برخورداریم، لذت نمی برند. وی از طرف دولت کانادا و همسرش لورین نوروز را به مردم ایران تبریک گفت. 
این درحالیست که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با استفاده از نوروز برای سران رژیم ایران پیام فرستاد. وی با معرفی حسن روحانی بعنوان منتخب مردم گفت: روحانی به تقویت اقتصاد ایران، بهبود زندگی مردم ایران و تعامل سازنده با جامعه جهانی تعهد داده. باراک اوباما بدون هیچ اشاره ای به نقض دهشتناک حقوق بشر و افزایش اعدامها در ایران از زمان روی کار آمدن روحانی، در پایان پیامش گفت: اگر ایران این فرصت را غنمیت شمارد، این نوروز می تواند نه تنها آغازی برای یک سال جدید، بلکه فصلی جدید در تاریخ ایران و نقش این کشور در دنیا – از جمله یک رابطه بهتر و ریشه دار در منافع و احترام متقابل با ایالات متحده و مردم آمریکا باشد.
در یک اقدام بی سابقه 7 ميليون دلار از اموال رژيم ایران در كانادا توقیف شد
به گزارش تلويزيون سي بي سي كانادا اول فروردین، دادگاه عالی انتاریو بيش از 7 ميليون دلار اموال رژيم ايران در كانادا را توقيف كرد تا به قربانيان تروريسم گروههايي كه توسط رژيم ايران حمايت مي شوند پرداخت شود. اين حكم بر اساس شكايت تعدادی از قربانيان تروريسم رژيم در دادگاههای كانادا صادر شد. براساس حكم قاضي دادگاه اونتاريو، دارايیهای ژيم ايران در دو حساب بانکی در کانادا و دو ملک متعلق به رژيم، در اتاوا و تورنتو ضبط خواهد شد. گفته مي شود كه صدور اين حکم راه را براي توقيف دارايي های مقامات رژيم به نفع قربانيان تروريسم رژيم هموار خواهد کرد. مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه رژیم آخوندها روز شنبه دوم فروردین در واکنش به حکم دادگاه عالی اونتاریو برای ضبط، حراج و فروش املاک متعلق به رژیم ایران، گفت که اطلاعی از مراحل پرونده ندارد اما حکم را غیرقانونی می‌داند. یکی از این دو بنای مصادره شده، مرکز فرهنگ رژیم  در شهر تورنتو است که از سوی فاضل لاریجانی، رایزن سابق فرهنگی رژیم در کانادا تاسیس شده بود. دیگر بنای مصادره شده، بنیاد مبین در اتاوا می باشد که به خانه فرهنگ رژیم در این شهر معروف بود. بنیاد مبین توسط محمد حسین عادلی، سفیر اسبق رژیم ایران در کانادا تاسیس و راه‌اندازی شده بود. 
لازم به ذکر است که در سال 1999 گروهی از ایرانیان آزادیخواه تحت نام اعضای نگران کامیونیتی ایرانی اتاوا و رادیو ایرآوا ضمن فعالیت گسترده، خانه فرهنگ رژیم در شماره 2 خیابان رابینسون را افشا کردند. این افشاگری به روزنامه های معتبر این شهر یعنی اتاوا سیتیزن و اتاوا سان کشیده شد و گزارشهای متعددی در اینباره منتشر گردید. در همان زمان رابطه فردی به نام اکبر مانوسی با رژیم ایران و دریافت میلیونها دلار پول برای راه اندازی این باصطلاح خانه فرهنگ نیز کشف گردید. از آنزمان این مکان که قرار بود بعنوان محلی برای گردهم آوردن ایرانیان شهر اتاوا بکار گرفته شود، به متروکه ای تبدیل گردید و تنها بازدیدکنندگان کارکنان و کارمندان سفارت رژیم و پادوهای آنان بودند. 
در سال 2008 و زمانی که اکبر مانوسی خود را کاندیدای حزب سبزهای کانادا کرده بود، نیز بار دیگر اکبر مانوسی با افشاگریهای این گروه و رادیو ایرآوا روبرو شد و بخاطر همین افشاگریها نتوانست رای بیاورد. ناگفته نماند که هرچند رهبر حزب سبزهای کانادا خانم الیزابت می، در جواب به ایمیل ما، مانوسی را سرمایه حزبشان معرفی کرد، اما همان سال با اعتراض دیگر اعضای این حزب، مانوسی بخاطر روابطش با رژیم ایران از حزب سبزهای کانادا اخراج شد. 
در خبری دیگر روز 18 مارس پرونده زیبا-زهرا کاظمی علیه رژیم ایران، سید
علی خامنه ای و سعید مرتضوی به دادگاه عالی کانادا در شهر اتاوا رفت. قضات سوپریم کورت یا دادگاه عالی کانادا با شنیدن اسنادی که وکلای زیبا کاظمی و پسرش استفان هاشمی در اختیار دادگاه قرار داده، بایستی در اینباره قضاوت کنند و قاتل زهرا کاظمی را معرفی نمایند. زیبا یا زهرا کاظمی خبرنگار کانادایی-ایرانی در سال 2003 توسط پاسداران درحالیکه مشغول تهیه عکس از تظاهرات خانواده های زندانیان سیاسی در مقابل درب زندان اوین بود، دستگیر و زیر شکنجه کشته شد. دکتر اعظم که دکتر کشیک بیمارستان بقیه الله وابسته به سپاه پاسداران می باشد، کاظمی را زمانی معاینه کرد که بر بدنش آثار شکنجه و شکستگی وجود داشت. وی پس از خروج از ایران شهادت داد که کاظمی مورد شکنجه و تجاوز جنسی قرار گرفته بوده است. رژیم که با عجله جسد کاظمی را در شیراز دفن نمود اعلام کرد که سر خانم کاظمی به جسم سخت خورده یا جسم سخت به سرش اصابت کرده بوده.
از آنزمان تا کنون فعالیتهای حقوقی استفان هاشمی تنها فرزند زیبا کاظمی، جهت معرفی قاتلین و  بازگرداندن پیکر مادرش به کانادا همچنان ادامه دارد.  
******
هيل، نشريه کنگره آمريکا، گزارش داد: در نامه يی به رئيس جمهور اوباما، 83 سناتور - که بسا بيش از دو سوم مورد نياز برای لغو وتوی رياست جمهوری است - هشدار دادند در صورتی که رژيم ايران در رسيدن به يک توافق هسته يی با آمريکا موفق نشود، عواقب جدی در پيش خواهد بود. در اين نامه آمده است: ”ما بايستی به طور صريح به رژيم ايران علامت بدهيم که رد کردن مذاکرات و ادامه برنامه تسليحات هسته ای اش به تحريمهای بسيار شديدتری منجر خواهد شد، از جمله محدوديتهای بيشتر روی صادرات نفت خام و محصولات نفتی“. 395 تن از 435 عضو مجلس نمايندگان با امضای نامه ای به بارابک اوباما هشدار دادند، در صورت عدم موفقيت مذاکرات يا تخلف رژيم ايران از توافق موقتی که سال گذشته صورت گرفت، کنگره آماده ”اقدام سريع برای در نظر گرفتن تحريمها و گامهای ضروری بيشتر برای تغيير محاسبات اين رژيم می باشد“.همچنین 23 سناتور آمريکايی با ارسال نامه يی به باراک اوباما از وی خواستند در برخورد با برنامه اتمی رژيم ايران قاطعانه عمل کند. اين سناتورها که بيشترشان از حزب دموکرات هستند نوشتند بايد از دستيابی رژيم ايران به سلاح اتمی جلوگيری کرد.
گفتنی است شماری از نمايندگان کنگره آمريکا ماههاست به اوباما فشار می آورند که تحريم رژيم ايران را افزايش دهد و قاطعانه با برنامه اتمی اين رژيم برخورد کند.

 فرهنگيان با کارگزاران رژيم در آموزش و پرورش دهلران
درگیر شدند
جمعی از فرهنگيانی که برای تعطيلات نوروزی به دهلران رفته بودند روز جمعه اول فروردين 93 در اعتراض به عدم اختصاص محل استقرار برای اسکان میهمانان نوروزی از طرف آموزش و پرورش رژيم، با کارگزاران رژيم در اين شهر درگير شدند. فرهنگيان پس از اين درگيری دهلران را ترک کردند. فرهنگيان گفتند سالهای گذشته مدارس را به عنوان محل اقامت در اختيارشان می گذاشتند.

خانواده های دراويش در مقابل زندان بندرعباس، مراسم تحویل سال جدید را برگزار کردند
خانواده عبدالغفور قلندری نژاد و تعدادی از دراويش گنابادی در بندرعباس مراسم تحويل سال نو را در مقابل زندان مرکزی اين شهر برگزار کردند. آنها سفرهٴ هفت سين خود را در جلوی زندان مرکزی بندرعباس چيدند. اتهام عبدالغفور قلندری نژاد تبليغ عليه نظام و عضويت در گروه های معارض عنوان شده است.

يک جوان ۲۵ساله توسط نيروی انتظامی در بندرعباس کشته شد
مأموران نيروی انتظامی در ایام نوروز در بندرعباس بر روی جوانان در خيابان شهناز آتش گشودند. در اين اقدام يک جوان 25ساله به نام محمد سالاری بر اثر اصابت گلوله به قلبش جان باخت. گفته می شود دو الی سه جوان ديگر نيز در بندرعباس به شدت مجروح شده و به بيمارستان منتقل گرديدند. خانواده محمد سالاری گفته است فرزندمان در حال تردد در خيابان بوده که مورد تعرض مأموران قرار گرفته و کشته شده است.

مراسم جشن و شادی در بند۳۵۰زندانيان سياسی برپا شد
بنا به گزارش سایت مجاهدین خلق، زندانيان سياسی بند 350 زندان اوين با وجود محدوديتها و تهديدهای رئيس زندان اوين و اطلاعات رژیم، در يک مراسم جمعی، اقدام به جشن و سرود خوانی و پخش شيرينی بين زندانیان کردند. زندانيان هر کدام برنامه های شاد و متنوعی را که بيانگر مقاومت زندانيان و روحيه سرزندگی و شادابی آنان در مقابل ظلم رژیم است، اجرا کردند.

3زندانی سياسی کرد، در اعتصاب غذا بسر می برند
سه تن از زندانيان سياسی کرد اهل حق در زندان ديزل آباد کرمانشاه دست به اعتصاب غذا زدند. اين سه زندانی محسن خداياری، کيانوش رستمی و نعمت فتحی نام دارند که از بيست و ششم اسفند اعتصاب غذای خود را شروع کرده اند. آنها به اتهام اقدام عليه امنيت به 40سال زندان محکوم شده اند.


2000مهاجر در ساحل ايتاليا نجات یافتند
گارد ساحلی ايتاليا خبر داد بيش از دو هزار مهاجر را که تلاش می کردند به طور غيرقانونی خود را به سواحل اين کشور برسانند نجات داده است. بهتر شدن وضعيت هوا باعث آغاز دوباره موج مهاجرت غيرقانونی ساکنان کشورهای آفريقايی به اروپا شده است.دو تظاهر کننده ديگر درونزوئلا کشته شدند 
           دو تظاهر کننده ديگر بر اثر شليک گلوله نيروهای ضدشورش در ونزوئلا کشته شدند. اين تظاهرات در کاراکاس و عليه نيکولاس مادرو رئيس جمهور ونزوئلا برگزار شد. به گزارش خبرگزاری رويتر تعداد کشته شدگان تظاهرات دو ماه گذشته درونزوئلا به 33نفر رسيده است. تظاهر کنندگان که اغلب جوانان و دانشجويان هستند مادرو را قاتل می دانند و خواستار برکناری او هستند.