صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۰۷، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

چند خبر اعتراضی؛
دهها تن از ماموران گارد ويژه زندان و پاسداربندها روز شنبه 5 بهمن، به زندانيان سياسی سالن 12 بند 4 زندان گوهردشت حمله کردند. ماموران حکومتی ابتدا اقدام به بازرسی تمامی سلولهای زندانيان سياسی کرده و وسايل شخصی زندانيان را تخريب و يا به سرقت بردند و زندانيان را در سرمای زمستان به حياط زندان منتقل نمودند. زندانيان سياسی در واکنش به يورش ماموران گارد ويژه شعارهايی همچون: مرگ بر خامنه ای، مرگ بر ديکتاتور و مرگ بر ظالم سر دادند. نيروهای حکومتی در وحشت از گسترش اين حرکت اعتراضی به ساير بندها سالن 12 را با شتاب ترک کردند. گفته می شود در این یورش، بحرینی، رئیس اطلاعات زندان، امیریان معاون زندان و آقایی شرکت داشتند و یورشها علیه زندانیان سیاسی را فرماندهی می کردند.
 براساس گزارشهای دريافتی سایت مجاهدین خلق، پنج هزار تن از اهالی حميديه در اهواز روز جمعه چهارم بهمن در اعتراض به تخريب بناهای قديمی خوزستان از جمله کاخ شيخ خزئل در حميديه تظاهرات کردند. آنها از مسجد جامع حميديه تا سالن ورزش تربيت بدنی اين شهر راهپيمايی نمودند. ماموران امنيتی و ضدشورش در وحشت از گسترش اين حرکت اعتراضی با شليک هوايی و گاز 

 اشک آور به تظاهر کنندگان حمله کرده و با آنان درگير شدند. 


******

جمعه شب چهارم بهمن صدها تن از مردم سنندج، با بيدار ماندن از اجرای حکم اعدام يک جوان در زندان سنندج جلوگیری کردند. مردم می گفتند: ديگر نمی گذاريم فرزندانمان را بکشيد.
 
 کارگران رسمی شرکت ماديران در اعتراض به اخراج غيرقانونی خود، صبح روز يکشنبه در برابر مجلس رژیم تجمع کردند. روز شنبه پنجم بهمن نیز بيش از 400تن از کارگران ايران تاير برای پنجمين روز، در اعتراض به اخراج 80تن از کارگران روزمزد اين شرکت، دست از کار کشيده و اعتصاب کردند. در خبری دیگر اعتصاب کارگران شهرداری بهبهان وارد سومين هفته خود شده است. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن 7ماه حقوق عقب افتاده اعتصاب کرده اند.

******
در پی بروز آتش‌سوزی در یک ساختمان تجاری در خیابان جمهوری تهران در روز یکشنبه گذشته 29 دی، دو زن کارگر که به دلیل شدت آتش‌سوزی از پنجره‌های طبقه پنجم ساختمان محل کارشان آویزان شده بودند، سقوط کرده و جان باختند. شاهدان عینی گفتند که پله های نردبان آتش نشانی به موقع باز نشدند و در نتیجه این دو زن کارگر جان خود را از دست دادند. شاهدان همچنین نسبت به نبود تشکهای بادی اظهار تاسف کردند.


******
فرزاد مددزاده، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، که با پایان یافتن محکومیتش، قرار بود روز پنجشنبه آزاد شود، روز یکشنبه آزاد شد. فرزاد مددزاده و خواهرش شبنم، در سال 1387، به 5 سال زندان محکوم شده بودند. اتهام آنان همکاری با سازمان مجاهدین خلق عنوان شده بود. لازم به ذکر است که این خواهر و برادر در طول 5 سال اسارت، از حق مرخصی محروم بودند و برغم حضور در یک زندان، اما هیچگاه اجازه دیدن یکدیگر را نیافتند. شبنم مددزاده روز سه شنبه اول بهمن، با پایان یافتن دوره محکومتیش از زندان اوین آزاد شد. شبنم مددزاده در طول 5 سال زندان، از جمله در زندان قرچک ورامین زندانی بود. زندان قرچک ورامین، پیشتر مرغداری بوده و اینک به زندانی برای زنان تبدیل شده که زندانیان از امکانات اولیه بهداشتی و... محروم می باشند. گفتنی است خواهر و برادر شنبم و فرزاد، یعنی مهدیه و اکبر مددزاده در 19 فروردین 1390 در کمپ اشرف توسط نیروهای عراقی کشته شدند.


در حالیکه حسن روحانی، کشورها را به سرمایه گذاری اقتصادی در ایران دعوت می کند، دارهای اعدام توسط دولت تدبیر و امید او برپا هستند
روز چهارشنبه 3 زنداني و روز پنجشنبه 4 زنداني به طور مخفيانه در زندان مركزي بندرعباس حلق آويز شدند. همچنین روز دوشنبه 30 دی، سجاد پورنجف 27 ساله در زندان مرکزی تبریز و چنگیز شهنوازی 40 ساله در زندان مرکزی زاهدان بدار آویخته شدند.
7 زندانی دیگر نیز در محوطه زندان دیزل آباد کرمانشاه در 3 بهمن اعدام شدند.
دادگاه رژیم در سنندج، زندانی سياسی کرد مرتضی رحمانی را که 20 ماه پیش توسط اداره اطلاعات رژیم در کامیاران دستگیر شده بود، به اتهام همکاری با پژاک و اقدام عليه امنيت نظام به سه بار اعدام و 3سال زندان محکوم کرده است.
در خبری دیگر و به نقل از اطلاعیه اول بهمن شورای ملی مقاومت، دستگاه قضاييه رژيم، حكم اعدام  يك زنداني سياسي 19ساله كرد به نام سامان نسيم، را تأييد كرده است. سامان كه اهل مريوان است، اكنون در زندان مركزي اروميه در اسارت به سر مي برد. وي در تيرماه 90 در حالي كه بيش از 17سال نداشت، دستگير و به اتهام عضويت در سازمان پژاك به «محاربه» و اعدام محكوم گرديد. این اطلاعیه افزود: شمار زيادي از زندانيان كه در هنگام ارتكاب جرم انتسابي كمتر از 18سال داشته اند، در زندانهای مختلف كشور در نوبت اعدام قرار دارند و بخشی از آنها مخفيانه اعدام می شوند. حميد طبخی كه در روز 14 دیماه در زندان عادل آباد شيراز اعدام شد، زير 18سال سن داشت. در روز 18 دی نيز  اميد حسينی 21ساله، همراه با دو زنداني ديگر در همين زندان مخفيانه اعدام شدند.

یک شهروند بهایی به پنج سال زندان محکوم گردید
سارنگ اتحادی شهروند بهایی ساکن تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام و عضویت در تشکیلات بهائی جهت از بین بردن امنیت ملی» به 5 سال حبس تعزیری محکوم شد.

وزير خزانه داری آمريکا نسبت به سرمايه گذاری در ايران هشدار داد

جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا از شرکتهای خارجی خواست در معامله با رژيم تهران "با احتياط" عمل کنند. وی در حاشيه اجلاس داووس گفت تحريمهايی که اخيراً لغو شد، محدود بوده و بيشتر تحريمها هم چنان برقرار است. وزير خزانه داری آمريکا به شرکتها هشدار داد که اگر از خط قرمزهای تحريم بگذرند، با مجازات مواجه خواهند شد. او تأکيد کرد آمريکا هم چنان بر چگونگی اعمال تحريمها عليه رژيم ايران نظارت می کند. از سوی دیگر استیون هارپر نخست وزير کانادا اعلام کرد تحريمهای اين کشور عليه رژيم ايران به طور کامل به قوت خود باقيست. هارپر تأکيد کرد: «اگر اميدهای ما برآورده نشود و اگر اثبات شود توافق حاضر زودگذر بوده، کانادا برای تجديد تحريمها در جهان، صدايی بسيار قدرتمند خواهد داشت».
به گزارش تلویزیون سي ان ان،  4بهمن، جان كري وزير خارجه آمريكا نیز طي سخناني در اجلاس داووس در سوئيس گفت: از اين هفته، برنامه تسليحات اتمي رژيم ايران به شيوه مهمي در حال برچيده شدن است. وزیر خارجه آمریکا گفت: اين رژيم بايد غني‌سازي بالاي 5 درصد را متوقف كند و مجاز نخواهد بود ذخاير سه و نيم درصدي خود را افزايش دهد. به رژيم ايران اجازه داده نخواهد شد، هيچ گامي براي استفاده غيرقانوني از رآكتور پلوتونيوم اراك بردارد. وي افزود: روحاني در اينجا گفت هيچ قصدي براي توليد سلاح اتمي ندارد. كلمات به خودي خود، بي‌معني هستند، بايد اقدامات عملي صورت بگيرند. مطمئنا، كشوري با يك برنامه صلح‌آميز اتمي، نياز ندارد تاسيسات غني‌سازي را در تاريكي شب و در اعماق كوهستان بسازد. نيازي به يك رآكتور آب سنگين كه براي توليد پلوتونيوم با درجه تسليحاتي طراحي شده، ندارد، مانند آنچه در اراك وجود دارد.

رژيم ايران ايجاد دفتر آژانس بين المللی انرژی اتمی در تهران را رد کرد
به نقل از خبرگزاری فرانسه، رضا نجفی نماينده اين رژيم در آژانس گفت: «به عقيده ما، با توجه به حجم فعاليتها در داخل کشور، نيازی به تشکيل دفتر آژانس در ايران نيست».
آژانس بين المللی انرژی اتمی گفته است برای راستی آزمايی تعهدات رژيم ايران در توافقنامه ژنو نياز به بازرسيهای گسترده تر از جمله بازرسيهای روزانه از سايتهای فردو و نطنز دارد و به همين دليل بازرسان بايد حضور بيشتری
داشته باشند.


شهر فلوجه در عراق شاهد توپ بارانهای شديدی مي باشد
تلويزيون فلوجه گزارش داد نظاميان مالکی خيابانهای مسکونی اين شهر را با آتشباری کور هدف قرار می دهند. بيمارستان فلوجه مملو از کشته و زخمیانی است که توسط نظاميان مالکی مورد هدف قرار گرفته اند. اکثر قربانیان از افراد مسن و کودکان می باشند. بر اساس اين گزارش هليکوپترهای حکومت عراق مناطق مختلفی از شهر رمادی را مورد آتشباری قرار دادند.

پايبندی رژيم اسد به توافق ژنو1 شرط اخضر ابراهیمی برای ادامه مذاکره می باشد
دبيرکل ائتلاف اپوزيسيون سوريه در مصاحبه ای با تلويزيون اورينت گفت اخضر ابراهيمی به هيأت اپوزيسيون اطلاع داده است در صورت عدم پايبندی رژيم سوريه به اجرای مقررات ژنو-1 و در صدر آن تشکيل هيأت دولت انتقالی تام الاختيار، با هيأت رژيم سوريه ملاقات نخواهد کرد. بدر جاموس گفت: «با اخضر الابراهيمی ملاقات کرديم و گفتيم که با تيم رژيم ملاقات نخواهيم کرد مگر اين که اقرار کنند که هدف گفتگوها اجرای بيانيه ژنو-1 است. بيانيه يی که در صدر آن تشکيل دولت انتقالی تام الاختيار است. وی افزود: هيأت نمايندگی رژيم اسد، ديروز به بازی با کلمات و ترفندهای تبليغاتی روی آورده بود، ولی ابراهيمی به ما گفت که هيأت نمايندگی رژيم اسد موافق است که مذاکرات را بر اساس اجرای بيانيه ژنو-1 شروع کند.
  

******
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران، 17مین برنامه همیاری خود را روز جمعه آغاز کرد. سیمای آزادی بعنوان یک تلویزیون مستقل، از طریق کمکهای بینندگان و شنوندگان خود تامین مالی می شود. گفتنی است باوجودیکه ارسال کمکهای مالی به این رسانه توسط رژیم در داخل کشور جرم محسوب شده و حکم اعدام را بدنبال دارد، اما بسیاری از هموطنان از داخل کشور این ریسک را پذیرفته و با تماس با این تلویزیون، کمکهای مالی خود را اعلام می کنند. جهت شرکت در 17مین برنامه همیاری سیمای آزادی می توانید به وب سایت iranntv.com  مراجعه بفرمایید.