صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۱۸، ۱۳۹۲امسال نیز روز دانشجو، به صحنه رویارویی با خامنه ای و رئیس جمهورش روحانی تبدیل شد
بنا به گزارشات سایت سازمان مجاهدین خلق ایران از روز دانشجو، هنگام سخنرانی حسن روحانی در دانشگاه ملی، دانشجويان علاوه بر سردادن شعار آزادی زندانیان سياسی، دست نوشته هايی را نيز در اعتراض به سرکوب و خفقان در برابر دوربينها بالا بردند. روی يکی از اين دستنوشته ها که توسط يک دختر دانشجو در حين سخنرانی روحانی بالا برده شد نوشته شده بود: «شما حقوقدان هستيد نه سرهنگ، جو امنيتی بايد شکسته شود». این حرکت اشاره ای بود به ادعای دوران تبليغات انتخاباتی آخوند روحانی که گفته بود "من سرهنگ نيستم".
همچنين چند دختر دانشجوی ديگر در اعتراض به سرکوب آزاديها دست نوشته يی را به طور جمعی بالا برده بودند که روی آن نوشته شده بود: «آقای روحانی، دانشجو علاوه برگوش زبان هم دارد».
شیخ حسن روحانی در سخنرانی خود در دانشگاه ملی از جمله گفت: «ما بايد پيرو راه عزيران بسيجی باشيم. همه بسيجيان قهرمان الگوهای بزرگ ما هستند. بسيج منحصر در بسيج دانشجويی نيست. ما 75 ميليون بسيجی در اين کشور داريم». وی همچنین بر ادامه غنی سازی اورانیوم نیز تاکید کرد و گفت: "انرژی هسته ای نه تنها انرژی هسته که فن آوری هسته ای، نه تنها فن آوری هسته ای، که حتی غنی سازی حق مسلم ماست".
در بیرون دانشگاه ملی، دانشجويان، تجمع اعتراضی برپا کرده و با ماموران بسيجی درگير شدند. دانشجويان پلاکاردهای تبليغاتی بسيجيان را پاره کرده و شعار می دادند: "دانشجو می ميرد ذلت نمی پذيرد"، "زندانی سياسی آزاد بايد گردد"، "بسيجی حيا کن دانشگاه رو رها کن"، "بسيجی دروغگو، کارت دانشجويی ات کو"، "دانشجوی سهميه همينه همينه". این منبع افزود: درگيری دانشجويان با ماموران بسيجی تا ساعتها پس از ترک دانشگاه توسط روحانی
ادامه داشت. دانشجويان دانشگاه پلی تکنيک تهران نیز روز گذشته به مناسبت 16آذر تجمع کردند. دانشجويان در تجمع خود سرود ياردبستانی را خواندند و شعار سردادند. دانشجویان با ماموران بسيجی که تلاش کردند تجمع دانشجويان را پراکنده کنند درگير شدند. دانشجويان دانشگاه صنعتی شريف نیز در مقابل درب اصلی دانشگاه تجمع کرده و خواستار آزادی بيان و ساير حقوق دانشجويان شدند. آنها به شرايط بد اقتصادی و فشار آن بر دانشجويان را اعتراض داشتند.
دانشگاه صنعتی شريف روز 16آذر نیز صحنه اعتراض دانشجويان شد. دانشجويان در اعتراض به ورود دزدانه پاسدار شريعتمداری به دانشگاه شريف تجمع کرده و شعار "می کشم می کشم آن که برادرم کشت" سر دادند. ماموران بسيجی، پاسدار شريعتمداری نماينده خامنه ای در کيهان را مخفيانه وارد دانشگاه صنعتی شريف کرده بودند تا به مناسبت روز دانشجو سخنرانی کند. دانشجویان شعار "مزدور برو گمشو" سردادند. دانشجویان زمان سخنرانی شریعتمداری پشت به او و رو به دیوار شعار می دادند: "دانشگاه بيدار است، از مزدور بيزار است". وقتی شریعتمداری، دانشجویان را فتنه گر و ستون پنجم دشمن خواند، دانشجویان شعار می دادند: "فتنه تویی، ستون پنجم تویی، دشمن این خاک تویی، دشمن ایران تویی".
به نقل از سایت مجاهدین خلق، ماموران حکومتی دانشگاه تهران را قرق کرده بودند و با گسيل ماموران حراست، بسيج، اطلاعات و لباس شخصی، قصد داشتند جلوی هر حرکت اعتراضی را در دانشگاه تهران بگيرند.
در دانشگاه تبريز نیز در مراسم بزرگداشت شانزدهم آذر، دانشجويان شعارمرگ بر ديکتاتور سردادند. در دانشگاه آزاد زنجان دانشجويان تجمع کردند و شعار دادند دانشجو می رزمد ذلت نمی پذيرد.
دانشجويان با نيروهای بسيجی و حراست که قصد پراکنده کردن آنها را داشتند درگير شده و به زد و خورد پرداختند. گزارشات حاکی
است تعدادی از دانشجويان دستگير شده اند.
دانشجويان دانشگاه شهر کرد نیز در يک حرکت اعتراضی به زد و خورد با ماموران بسيجی در اين دانشگاه پرداختند. به گفته شاهدان عينی در اين زد و خورد بيش از 5 دانشجو به شدت مضروب و روانه بيمارستان شدند.

يک تظاهر کننده در اعتراض مردم شادگان به اعدامها کشته شد
روز چهارشنبه مردم شهر شادگان به همراه خانواده های 4زندانی اعدام شده در اعتراض به اعدام 4 تن از هموطنان عرب بنامهای غازی عباسی، عبدالرضا امیر خنافره، عبدالامیر مجدمی و جاسم مقدم پناه، به خيابانها ريختند. نيروی انتظامی به سوی مردم معترض شادگان تيراندازی کرد و يکی از معترضان به نام وليد را به قتل  رساند. وی، پسر عموی عبدالرضا امير خنافره يکی از اعدام شدگان می باشد. اين زندانيان که از اهالی شادگان بودند، از روز 12آبانماه به زندان کارون منتقل شده بودند و برای مدتها خبری از آنها نبود. بدنبال اعدام این چهار زندانی سیاسی، مقاومت ایران، بر ضرورت ارجاع پرونده نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران به شورای امنیت ملل متحد، تاکید کرد.


******
یکی دیگر از ساکنین لیبرتی در بیمارستانی در آلبانی درگذشت. خانم رویا درودی که از تومر مغزی رنج می برد جهت مداوا به آلبانی منتقل شده بود.  
اعدام در دولت تدبیر و امید روحانی، همچنان ادامه دارد
رژيم بامداد پنجشنبه 14آذر يک زندانی را در زندان مرکزی گچساران بدار آويخت. دو زندانی نيز در زاهدان بدار آويخته شدند. بامداد يکشنبه 10 آذر نیز ، 5زندانی در زندانهای رشت و بندرعباس بدار آويخته شدند. سه زندانی در رشت و دو زندانی در زندان مرکزی بندرعباس.
دادگاه رژیم به رياست قاضی محمد مقيسه حکم اعدام سه تن ديگر از زندانيان سياسی کرد را صادر کرده است. اسامی اين سه زندانی عبارتند از کيوان مومنی فرد، فرزاد هنرجو (ابوبکر) و شاهو ابراهيمی که هر سه  در بهار سال 1389 بازداشت شدند.

اعتصاب غذای زندانيان همچنان ادامه دارد
شش زندانی کرد اهل سنت محکوم به اعدام، بیش از 35 روز است در اعتراض به احکام اعدام خود، در زندان قزلحصار کرج دست به اعتصاب غذا زده اند و بنا به گزارشات منتشر شده در وضعيت وخيم جسمی به سر می برند. در برابر خواسته بر حق این 6 زندانی، که برپایی آزادانه مراسم مذهبی و سیاسی از جمله آنهاست، رژیم آنها را به اعدام محکوم کرده است. این شش زندانی اعتصاب غذاکننده، حامد احمدی، کمال مولایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، سید هادی حسینی و صدیق محمدی، زندانیان واحد 3 سالن 4 زندان قزلحصار کرج، می باشند.

- 50 تن از زندانيان زندان مراغه از روز سه شنبه 12آذرماه دست به اعتصاب غذا زده اند.
اين زندانيان که در بند جوانان
زندانی هستند نسبت به شرايط طاقت فرسای زندان از جمله نبودن وسايل گرمايشی در فصل سرما اعتراض دارند. لازم به ذکر است که هزاران زندانی در اعتراض به وضعیت زندانها و تشدید فشار بر زندانیان در اعتصاب غذا بسر می برند.

- زندانيان زندان کشافيه قم که به اسم زندان تهران بزرگ هم شناخته می شود به شرايط طاقت فرسای زندان و تراکم بيش از حد بندها اعتراض کردند. به گفته زندانيان در هر سالن بالای 500زندانی محبوس می باشد.


حرکات  اعتراض؛
- حدود 2 هزار تن از کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر روز چهارشنبه 13آذر در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات خود، برای دومين روز متوالی در مقابل ساختمان اداری مجتمع کشت و صنعت کارون شوشتر دست به تجمع زدند.

- جمعی از کارگران اخراجی شرکت کفش بلا در تهران نیز روز يکشنبه در مقابل بانک ملی شعبه آفريقا تجمع اعتراضی برگزار کردند. اين کارگران با 22 تا 28سال سابقه کار اخيراً به صورت غيرقانونی از کار اخراج شده اند. برخی از اين کارگران حدود دو سال است که مطالباتشان را دریافت نکرده اند.


- روز چهارشنبه 13آذر جمعی از کارگران کارخانه کاشی تبريز کف در شهرستان مرند تجمع کردند. اين کارگران مدت 28ماه است حقوق نگرفته اند و خواستار پرداخت حقوقهای عقب افتاده و حق بيمه می باشند.

- بيش از هزار تن از زلزله زدگان برازجان روز چهارشنبه در مقابل فرمانداری رژيم تجمع اعتراضی برگزار کرده و با مأموران انتظامی درگير شدند. تجمع کنندگان به نداشتن حداقل امکانات از جمله چادر و وسايل گرمايشی اعتراض داشتند. زلزله زدگان عليه کارگزاران رژيم در بوشهر و برازجان شعار می دادند.

- خبرگزاری آسوشيتدپرس گزارش داد سپاه پاسداران 16نفر را به اتهام دادن اخبار به وب سايتهای ضدحکومتی دستگير کرده است. اين منبع افزود: اسامی اين 16نفر اعلام نشده اما دستگير شدگان از جانب رژيم ايران متهم شده اند که برای وب سايتهايی که خواهان سرنگونی نظام هستند، خبر تأمين می کرده اند.

******
گروهی از سناتورهای آمریکایی نزدیک به اوباما تأکید دارند که رئیس‌جمهور باید متعهد به موضع سختگیرانه علیه ایران باشد. اگرچه آن‌ها معتقد به گزینه دیپلماسی برای حل مناقشه اتمی با ایران هستند، ولی انتقاداتی به اوباما دارند. دویچه وله فارسی که این خبر را انعکاس داده به نقل از اشپیگل آنلاین گزارش داد، رابرت منندز، سناتور پرنفوذ آمریکایی و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به‌رغم توافق موقت هسته‌ای با ایران، سیاستی سختگیرانه در این رابطه در پیش گرفته است. او توانسته تعداد زیادی از جمهوری‌خواهان و نیز برخی دمکرات‌ها را با خود هم‌نظر کند. سنای آمریکا پس از یک استراحت دو هفته‌ای، روز دوشنبه 9 دسامبر=19 آذر، جلسه خواهد داشت و منندز مصمم است تا پیش از تعطیلات سال نو تحریم‌های جدید علیه ایران را به تصویب برساند. در حالیکه اوباما می گوید: درخواست از بین بردن برنامه هسته ای ایران واقع بینانه نیست، سناتور منندز می‌خواهد تحریم‌های جدید، به‌ویژه در حوزه فروش نفت ایران، را همین امروز علیه جمهوری اسلامی به تصویب برساند، ولی تاریخ اجرای آن را، در صورت شکست مذاکرات نهایی اتمی با ایران، به شش ماه دیگر موکول کند.
 اشپیگل‌آنلاین از واشینگتن می‌نویسد که سناتور منندز جزو سناتورهای جنگ‌طلب نیست، و حتی در برابر ایران به گزینه دیپلماسی اعتقاد دارد. ولی منندز را باید جدی گرفت و همین امر قضیه را برای اوباما بغرنج می‌کند. سناتور منندز به دو نکته در توافق موقت اتمی با ایران انتقاد دارد: نخست این‌که در قطعنامه‌های تاکنونی شورای امنیت سازمان ملل غنی‌سازی اورانیوم با صراحت رد شده، ولی در توافق موقت ژنو چنین نیست. دوم این‌که توافق‌نامه عمومی با ایران محدودیت زمانی دارد و پس از این مهلت مقرر، باید با ایران مانند هر دولت بدون سلاح اتمی دیگر رفتار کرد. به این معنا که این کشور می‌تواند اورانیوم غنی‌سازی کند، بی‌آنکه نگران پیامدی باشد.


نیروهای حکومتی در سراوان بار دیگر مورد حمله قرار گرفتند
 روز دوشنبه 11 آذر، رسانه های حکومتی خبر دادند که بار دیگر مردم سیستان و بلوچستان به نیروهای مسلح رژیم در سراوان حمله کرده اند. خبرگزاری سپاه پاسداران در اینباره نوشت: "معاون استاندار سيستان و بلوچستان، رجبعلی شيخ زاده گفت: مقارن ساعت 17روز دوشنبه يازدهم آذرماه ساختمان پاسگاه هدف تيراندازی و گلوله آر.پی.جی قرار گرفت که با اقدام مقابله به مثل با آتش سنگين مأموران و قرارگاه سپاه وادار به عقب نشينی شدند. ولی روز 11 آذر، سازمان جيش العدل طی اطلاعيه يی در اين باره اعلام کرد که که اعضای این سازمان طی يک عمليات مشترک از سه گردان نظامی يک پايگاه نظامی و تيم بازرسی که در حال بازرسی از پايگاههای نظامی بود را در منطقه کوهگ ـ آسکان سراوان، هدف حمله قرار داده و  دهها تن از پاسداران نظام را کشته و چندين تن ديگر به شدت مجروح کرده اند. این اطلاعيه می افزايد: "اين عمليات انتقام اعدام 16جوان بيگناه بلوچ است که بعد از عمليات کوهگ سراوان با بی دردی و به اتهام جرمهای ناکرده اعدام شدند".

******
روز شنبه در آستانه روز جهانی حقوق بشر يک کنفرانس بين المللی در پاريس با عنوان «نقض حقوق بشر در ايران» با حضور رئيس جمهور برگزيده شورای ملی مقاومت خانم مريم رجوی و شماری از شخصيتهای برجسته سياسی آمريکا، فرانسه و ساير کشورهای اروپايی آغاز برگزار شد. اين کنفرانس به وضعيت حقوق بشر در ايران، به ويژه وخامت آن طی صد روز زمامداری روحانی پرداخت. سخنرانان در اين کنفرانس همچنين نقش رژيم ايران در جنايت عليه بشريت در اشرف در روز 10شهريور و مسأله تأمين امنيت 3هزار تن از مجاهدين ساکن ليبرتی را مورد بررسی قرار دادند. در شروع اين کنفرانس، شرکت کنندگان به خاطره ماندلا و همچين شهدای حمله به اشرف در 10شهريور ادای احترام کردند.

دادگاه رژیم قتل ستار بهشتی را "شبه عمد" عنوان کرد
دادگاه رژیم اعلام کرد قتل ستار بهشتی شبه عمد بوده است. گيتی پورفاضل وکيل مدافع خانواده ستار بهشتی در اینباره گفت: دادگاه کيفری کارکنان دولت، اتهام قتل عمد مأمور پليس فتا در مرگ ستار بهشتی را نپذيرفت و آن را قتل شبه عمد تشخيص داد.
وی افزود:
"ما مرگ ستار بهشتی را قتل عمد می دانيم".


******
نزدیک به صد روز از اعتصاب غذای صدها تن از ایرانیان در کمپ لیبرتی می گذرد و بی عملی آمریکا و سازمان ملل همچنان ادامه دارد. وضعیت جسمانی برخی از اعتصاب غذاکنندگان در لیبرتی، برلین، لندن، ژنو، ملبورن، ایتالیا، استکهلم و واشینگتن، وخیم گزارش شده است و آنها با درخواست خانم رجوی که چندین بار خواسته بود آنهایی که وضعیت وخیم دارند، اعتصاب خود را بشکنند، موافقت نکرده اند. آکسیونهای اعتراضی نیز در بسیاری از شهرهای جهان برای آزادی 7 گروگان اشرف و استقرار نیروهای حافظ صلح ملل متحد در کمپ لیبرتی همچنان در جریان است. 
روز گذشته در اتاوا ایرانیان همچون روزهای سه شنبه و پنجشنبه در مقابل سفارت آمریکا در این شهر، بار دیگر از رئیس جمهور آمریکا خواستند به سکوت و بی عملی خود پایان دهد و مالکی را وادار به آزادی 7 تن از ساکنین اشرف که در اول سپتامبر پس از قتل عام 52 تن از مجاهدین اشرف، به گروگان گرفته شدند، نماید. آنها همچنین روز دانشجو را گرامی داشتند. برگزارکنندگان اعلام داشتند تا اطلاع ثانوی آکسیون اعتراضی شان در روزهای سه شنبه، پنجشنبه و شنبه در مقابل سفارت آمریکا در خیابان مک کنزی سر ساعت 2 برگزار خواهد شد.