صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۱۱، ۱۳۹۲


عفو بين الملل برای نجات جان پدر و پسر زندانی زير اعدام، فراخوان فوری داد
عفو بين الملل طی بيانيه يی به اقدام فوری برای نجات جان محسن و احمد دانشپور مقدم فراخوان داد. محسن و احمد دانشپور مقدم در معرض خطر اعدام قرار دارند. محسن دانشپور مقدم، که بيش از 70سال سن دارد، به خاطر ديدار با فرزند و بستگانش در اشرف در آذرماه 88بازداشت و به اعدام محکوم شد. وی که از نارسايی قلبی به شدت رنج می برد، از رسيدگيهای درمانی محروم است.
احمد دانشپور (پسر محسن دانشپور) محکوم به اعدام، مبتلا به بيماری حاد گوارشی است که بر اثر فقدان رسيدگيهای پزشکی وضع جسمی اش وخيم
می باشد.


رژيم پس از توافق نامه ژنو3 در يک اعدام جمعی، 11زندانی را در زندان قزلحصار کرج بدار آويخت. اين اولين اعدام جمعی پس از قرارداد اتمي رژيم با 5+1  می باشد. به نقل از سایت مجاهدین خلق، قبل از اعدام 11زندانی، بيش از 1000 تن از زندانيان در اعتراض به اين حکم اعتصاب غذا کردند که با یورش نيروهای گارد ويژه به سلولهای زندانيان قزلحصار  و تخریب وسايل شخصی زندانيان  منجر گردید. هم چنين نيروهای گارد ويژه در برجکهای زندان با تک تيرانداز و تيربار مستقر شده و تعدادی نيروی کمکی نيز به زندان گسيل کردند.

از سوی ديگر خانواده های زندانيان در مقابل زندان قزل حصار کرج تجمع کرده و خواستار متوقف کردن اعدام اين 11 نفر و ساير زندانيان محکوم به اعدام شده بودند. حکم اکثر اين زندانيان توسط آخوندی به نام محمد مقيسه رئيس شعبه 28 دادگاه تهران صادر شده است. روز چهارشنبه 29 آبانماه فردی به نام عموزاده به يکی از زندانيانی که اعدام شد گفته بود: بعد از مذاکرات گروه 5+1 همه شما را اعدام خواهيم کرد. 

 اعتصاب غذای 6 تن از زندانيان سياسی اهل سنت که در زندان قزلحصار کرج به اعدام محکوم شده اند، نیز نزدیک به سی روز است که همچنان ادامه دارد. اسامی اين شش زندانی که شرايط جسمی آنها نگران کننده گزارش شده، عبارتند از حامد احمدی، کمال ملايی، جمشيد دهقانی، جهانگير دهقانی، صديق محمدی و سيدهادی حسينی.


رژيم روز چهارشنبه ششم آذر 6 زندانی را در بندرعباس بدار آويخت. سه تن از اين زندانيان در پارک شهر بندرعباس و در ملأعام بدار آويخته شدند. سه زندانی ديگر در زندان مرکزی بندرعباس حلق آويز شدند.  همچنین صبح شنبه 9آذر يک زندانی در زندان مرکزی زاهدان به دار آويخته شد. ابراهيم عبداللهی که حدوداً 30 ساله بود، مسئول غذای زندانيان بند 6 زندان مرکزی زاهدان بود. نامبرده روز پنجشنبه هنگامی که برای گرفتن جيره غذايی زندانيان مراجعه می کند، با دست بند و پابند به سلول انفرادی منتقل می شود که حين انتقال به سلول انفرادی دچار سکته قلبی می شود، اما صبح روز شنبه با همين وضعيت او را حلق آويز می کنند.
رژيم 3زندانی را در کرمانشاه و بندرعباس بدار آويخت. روز پنجشنبه دو زندانی در بندرعباس حلق آويز شدند. يک زندانی 45ساله نيز روز سه شنبه در زندان کرمانشاه بدار آويخته شد. برخی گزارشها حاکی است تعداد ديگری نيز به همراه اين زندانی اعدام شده اند.
- روز يکشنبه 3آذر يک زندانی دیگر در ميدان مسجد جامع خنج در استان فارس در ملأعام به دار آويخته شد.

با اوج گرفتن دوباره اعدامها پس از توافق هسته ای ژنو3، مردم به موج احکام اعدام در دولت تدبیر و امید روحانی اعتراض می کنند
روز سه شنبه 5آذر جمعی از خانواده های زندانيان محکوم به اعدام، در مقابل مجلس رژیم تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواستار اقدام سريع برای توقف اعدام فرزندان در بند خود شدند. همچنين خانواده های زندانيان محکوم به اعدام در زندانهای قزلحصار و گوهردشت کرج، روز سه شنبه 5آذر در مقابل دادگاه رژیم در خيابان شريعتی تهران تجمع کرده و خواستار لغو حکم اعدام فرزندانشان شدند.
در خبری دیگر رژيم پس از اعدام چند زندانی در ششم آذر در بندر عباس و حین خروج آمبولانس حامل اجساد،با اعتراض 300 تن از خانواده های دو زندانی اعدام شده روبرو گردیدند و مردم با ماموران حکومتی درگیر شدند که چند تن از معترضان بازداشت و تعدادی نیز مجروح و به بیمارستان منتقل گردیدند.  
مسئول دفتر "نظارت بر امور حقوق بشر" دولت آلمان در يک گزارش رسمی نقض حقوق بشر در ايران
را به شدت محکوم و اعلام کرد: از زمان روی کارآمدن حسن روحانی تا کنون، 200 تن اعدام شده اند. بنا به اعلام مارکوس لونينگ رئيس اين دفتر برخلاف وعده های روحانی نقض حقوق بشر در ايران همچنان ادامه دارد. وی گفت: «شمار اعدامها در ايران در سال جاری به 400 تن رسيده است. دار زدن در اماکن عمومی، شيوه ی معمول اعدام در ايران است، اين اقدامی بسيار تکان دهنده است».

بیش از 20هزار تن از مردم اهواز با تشکیل زنجیره انسانی با ماموران حکومتی درگیر شدند
بنا به گزارش منابع خبری مقاومت ایران، روز پنجشبه 25 هزار تن از مردم اهواز در اعتراض به انتقال و فروش آب كارون توسط رژيم، زنجيره انساني تشكيل دادند.
اين حركت اعتراضي، از قبل اعلام شده و جوانان اهوازي به  برگزاري آن فراخوان داده بودند. از اين رو مأموران نيروی انتظامي تلاش كردند مانع شكل گيري آن شوند. در عوض مردم با مأموران رژيم درگير شدند. بر اساس این گزارش در وحشت از گسترش اين حركت اعتراضي مأموران انتظامي به جمعيت يورش بردند اما در برابر مقاومت مردم ناچار به عقب نشيني شدند. در این حرکت اعتراضی، دانشجویان چمران، دانشگاه آزاد و پیام نور اهواز نیز شرکت داشتند. د
ر خبری دیگر روز جمعه هزاران تن از مردم سامان در يک تظاهرات بزرگ در اعتراض به ساخت تونل
گلاب از سوی رژیم که منجر به تغيير مسير رودخانه زاينده رو و مرگ آن خواهد شد اعتراض کردند. آنها در همبستگی با مردم خوزستان و اصفهان پلاکاردهایی از جمله احداث تونل گلاب=مرگ زاینده رود، هموطن خوزستانی ما با هم کارون را نجات می دهیم و زاینده روز همیشه زنده است، حمل می کردند.


******
کارگران قطار شهری اهواز صبح روز شنبه نهم آذر در اعتراض به پرداخت نشدن 5 ماه حقوق عقب افتاده در مقابل ساختمان دفتر مرکزی شرکت پيمانکاری کيسون تجمع کردند. حدود 300 نفر از اين کارگران از روز سه شنبه (5 آذر) در اعتصاب هستند.
ـ حدود 800 تن از کارگران معدن «چادرملو» در اردکان در اعتراض به دستمزدهای ناعادلانه و همچنين اخراج دبير نهاد کارگری اين معدن دست به اعتصاب زدند.
- اعتراضات گسترده کارگران معترض کارخانه پلی اکريل اصفهان سرانجام رژيم را مجبور کرد 4تن از کارگران بازداشتی اين کارخانه را آزاد کند. کارگران علاوه بر اين خواسته، خواهان تأمين امنيت شغلی می باشند.


اعتراضات دانشجويی؛
دانشجويان دانشگاه پرديس اراک خواهان برکناری رئيس اين دانشگاه به نام رضا صادقی شدند. دانشجويان روز سه شنبه پنج آذر در جلسه سخنرانی وی ضمن درگيری با مأموران حراست، جلسه سخنرانی را به هم زدند. يکی از دانشجويان توسط ماموران حراست دستگير شد.
 
- جمعی از دانشجويان دانشگاه آزاد قم در مقابل ساختمان بخش عمرانی اين دانشگاه تجمع کرده و به وضعيت نابسامان خدماتی و مشکلات رفت و آمد اعتراض کردند.
 
- دانشجويان دانشگاه فولاد شهر اصفهان نیز به سانسور و محدوديتهای اينترنتی در دانشگاه اعتراض کردند. بنا به خبر ديگری، دانشجويان غيربومی دانشگاه فنی مهاجر اصفهان نیز روز پنجشنبه به محدوديتهايی که از سوی گردانندگان دانشگاه برای آنها تعيين شده اعتراض کردند.زمین لرزه

پس از زمين لرزه 5 و هفت دهم ريشتری برازجان، در استان بوشهر، 26پس لرزه در منطقه دشتستان بوشهر به وقوع پيوسته است. اين پس لرزه ها بين سه تا پنج ريشتر بوده اند. بنا به آمارهای غیرواقعی اعلام شده توسط رسانه های حکومتی 7کشته و 165مجروح و مصدوم برجای مانده است و 250واحد مسکونی نيز تخريب شده اند.

- گروهی از زلزله زدگان قصر شيرين در اعتراض به ساختمان هلال احمر رژيم در اين شهر حمله کردند
و درها و شيشه های آن را شکستند. در گيلانغرب نيز زلزله زدگان طی تجمعی اعتراضی با مأموران حکومتی درگير شدند. اين سومين درگيری ميان مردم و مأموران نيروهای انتظامی طی چند روز اخير است. زلزله زدگان قصر شيرين و گيلان غرب که در خيابانها و پارکها به سر می برند، در سرما از کمبود چادر و وسائل گرمايشی رنج می برند و رژيم هيچ اعتنايی به اين مشکل نمی کند.

اعتصاب غذا در ليبرتی، ادامه دارد
تلويزيون البابليه گزارش داد اعتصاب غذای ساکنان ليبرتی در 91مین روز خود قرار دارد. وضعيت اعتصابيها وخيم می باشد و بسياری از آنها به بيمارستان منتقل شده اند. این منبع افزود: به رغم اين که پزشکان از اعتصابيها خواستار شکستن اعتصابشان شده اند، ولی آنها برادامه اعتصاب غذا تا رسيدن به اهدافشان که در صدر آن آزادی هفت گروگان اشرفی است، تأکيد می کنند. 
 در خبری دیگر و در ادامه تلاشها برای آزادی 7 گروگان اشرف و استقرار نیروهای حافظ صلح ملل متحد در کمپ لیبرتی، روز  دوشنبه 4آذر=25نوامبر، ایرانیان، اعتصاب غذاي خود را در مقابل كاخ سفيد در واشينگتن آغاز كردند و خواستار اقدام فوري رئيس جمهور و وزير خارجه آمريكا براي آزادي 7 گروگان اشرف شدند. 
هرچند اعتصاب غذا در لیبرتی، ژنو، لندن، ایتالیا، برلین، سوئد و ملبورن و اینک واشینگتن همچنان ادامه دارد اما اعتصاب غذای اتاوا روز شنبه به نفع اعتصاب غذای واشینگتن پایان یافت. پس از 86 روز تحمل شرایط جوی و ناراحتیهای ناشی از اعتصاب غذا، آنها تصمیم گرفتند به اعتصابیون واشینگتن بپیوندند و برای آزادی 7 گروگان بکوشند. برگزارکنندگان تجمع اعتراضی در مقابل سفارت آمریکا در اتاوا به رادیو ایرآوا گفتند که آکسیونهای اعتراضی مقابل سفارت آمریکا در شهر اتاوا همچنان ادامه خواهد داشت.
لازم به ذکر است که بنا به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 5 آذر، خانم رجوی، رئيس جمهور
برگزيده شورای ملی مقاومت، طی پیامی از مجاهدان کمپ لیبرتی و يارانشان در ژنو، لندن، برلين، اتاوا و ملبورن بار ديگر درخواست کرده بود از اعتصاب غذا خارج شوند، به‌خصوص كه داوطلبان جديد وارد شده و جاي آنها را پر مي كنند. باید اضافه کرد در جریان ماهها اعتصاب غذا در اتاوا، نمایندگان پارلمان از احزاب مختلف کانادا، نویسندگان، و فعالین حقوق بشر ایرانی و غیر ایرانی با حضور در محل تحصن، حمایت خود را از اهداف اعتصابیون اعلام داشتند. در روز سه شنبه 9 آذرماه، آقای عبدی هزارخانی نماینده حزب
سبزهای ایران در کانادا، طی دیداری با اعتصاب غذا کنندگان در اتاوا، حمایت این حزب را اعلام داشت. خانم جودی اسگرو نماینده پارلمان از حزب لیبرال و وزیر سابق شهروندی و امیگریشن کانادا نیز روز جمعه با حضور در محل تحصن و اعتصاب غذا در اتاوا قبل از ملاقات با اعتصابیون، مقابل عکسهای 52 شهید اشرف، که با تک گل سرخ تزیین شده بودند، ادای احترام کرد. وی قول داد به فعالیتهای خود برای آزادی 7 گروگان ادامه دهد.
******
اتحاديه اروپا 16 شرکت و نهاد متعلق به کشتيرانی رژيم ایران را مجدداً نامگذاری و تحريم کرد و نهاد ديگری که در زمينه برنامه اتمی اين رژيم فعاليت دارد، نيز به فهرست تحريمهای اتحاديه اروپا اضافه شد. ای یو ژورنال، نشريه رسمی اتحاديه اروپا، ليست اين 17 شرکت و نهاد را بر اساس تصميم شورای اتحاديه اروپا منتشر کرد. شورای اتحاديه اروپا در بيانيه خود اعلام کرده است اين اتحاديه به موجب تصميمی که در 23مارس سال 2012 اتخاذ شده محدوديت بر اين شرکتها و مؤسسات رژيم ايران را ادامه می دهد.
علاوه بر شرکت مديريت ساخت نيروگاههای اتمی رژيم که از زير مجموعه های سازمان انرژی اتمی رژيم است، از 16 شرکت کشتيرانی که مشمول اين تحريمها قرار گرفته اند، می توان از خطوط کشتيرانی جمهوری اسلامی، کشتيرانی بوشهر، کشتيرانی ايران و مصر، و کشتيرانی والفجر
8 نام برد. اين نهادها و شرکتها به خاطر دخيل بودن در انتقال محموله های نظامی و نقض تحريمهای شورای امنيت ملل متحد، مجدداً نامگذاری و تحريم شده اند. کانادا نیز اعلام کرده است که تحریمهای این کشور علیه رژیم ایران را ادامه خواهد داد. آقای جان برد، وزير خارجه کانادا با انتشار بيانيه يی نسبت به وعده های رژيم ايران برای اجرای مفاد توافقنامه اتمی ژنو ابراز ترديد کرد. وی گفت تحريمهای اقتصادی و سياسی کانادا عليه رژيم ايران به قوت خود باقی خواهند ماند.

******
تلویزیون التغییر خبر داد: آقای استرون استیونسون رئیس هیات رابطه با عراق در پارلمان اروپا پس از دیدار از این کشور، اعلام نمود پيامی که از اين سفر به اتحاديه اروپا می برم متوقف کردن همکاری با دولت مالکی است زيرا تمامی عراقيان را نمايندگی نمی کند و يک دولت متخلف است. آقای استیونسون با اشاره به قتل عام اول سپتامبر در کمپ اشرف افزود: 52 نفر در کمپ اشرف کشته شدند و 7نفر ربوده شدند اين جنايتی عليه بشريت و نمونه روشنی از سلطه رژيم ايران بر حکومت عراق است.  اتحاديه اروپا نسبت به شمار قتلها در عراق شگفت زده است. بر نقض حقوق بشر و هدف قرار گرفتن اهل تسنن و مسيحيان بايد نقطه پايان گذاشت.