صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۲۵، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

اعتصاب غذای شش زندانی کرد اهل سنت همچنان ادامه دارد
بنا به گزارشی که در سایت مجاهدین خلق منتشر شده، شش تن از زندانيان سياسی کرد در زندان قزل حصار کرج روز يکشنبه 24 آذر چهل و دومين روز اعتصاب غذای خود را سپری می کنند. يک هفته است که مسئولین حکومتی در بهداری زندان قزلحصار به اين زندانيان که بر اثر عوارض ناشی از اعتصاب غذا در وضعيت وخيمی به سر می برند، توجهی نمی کنند و آنان را به حال خود رها کرده اند. این گزارش می افزاید؛ چند تن از زندانيان که طی روزهای اخير به اعتصابيها رسيدگی می کردند، توسط مسئولین زندان مورد شکنجه و اذيت و آزار قرار گرفته اند. چند نفر از زندانيانی که قبلاً به اعتصابيها کمک می کردند نیز به بند ديگری منتقل شده اند. باوجود اين فشارهای ضدانسانی، زندانيان سياسی اعتصابی اعلام کرده اند تسليم نمی شوند و تا رسيدن به خواسته اشان که لغو احکام اعدام است دست از اعتصاب غذا بر نمی دارند. در همین رابطه سازمان عفو بین الملل برای نجات جان این 6 زندانی سیاسی محبوس در زندان قزلحصار فراخوان داده است و از همگان دعوت به عمل آورده است که دست به اقدام بزنند تا احکام اعدام این 6 زندانی لغو شوند. عفو بین الملل می گوید آنها در دوران زندان شکنجه شده اند.

اعتصاب غذا در لیبرتی و کشورهای مختلف همچنان ادامه دارد
نزدیک به 110 روز از اعتصاب غذای جهانی مجاهدین در لیبرتی و کشورهای آمریکا، استرالیا، انگلیس، سوئیس، سوئد، آلمان و ایتالیا، هرچند با بی عملی از سوی آمریکا و سازمان ملل همراه بوده اما همچنان ادامه دارد. در روز 10 شهریور نیروهای عراقی به کمپ غیرنظامی اشرف حمله کرده و 52 تن از ساکنین بی سلاح آنرا با شلیک گلوله از نزدیک و به سر و سینه، قتل عام کرده و 7 تن یعنی 6 زن و یک مرد را به گروگان گرفتند. ساکنین کمپ لیبرتی که چند سال پیش و علیرغم خواسته خود، از اشرف به این کمپ
منتقل شدند، قرار بود در لیبرتی که کمپ ترانزیت معرفی شده بود، تا انتقال آنها به کشورهای ثالث اسکان داده شوند. گفتنی است که کمپ لیبرتی که در محاصره شبانه روزی کمیته نخست وزیری عراق است و کمیته متعلق به سازمان ملل یعنی یونامی نیز بر این کمپ نظارت دارد، اما چند بار هدف موشک قرار گرفته و تنی چند از اعضای مجاهدین در لیبرتی کشته شده اند. محاصره دارویی یکی دیگر از معضلاتی است که کمیته نخست وزیری عراق که گفته می شود، دستورات خود را از دفتر خامنه ای در تهران می گیرد، بر
ساکنین لیبرتی که از سوی سازمان ملل بعنوان پناهجو شناخته می شوند و اعضای حفاظت شده کنوانسیون چهارم ژنو می باشند، اعمال می شود. اعتصابیون در لیبرتی و دیگر کشورها، خواستار آزادی فوری 7 گروگان اشرف و استقرار نیروهای حافظ صلح ملل متحد معروف به کلاه آبیها در کمپ لیبرتی می باشند. گفتنی است که علیرغم گزارشهای متعدد منابع خبری مقاومت ایران از وخیم شدن وضعیت جسمی اعتصابیون، اما بر افراد جدید به اعتصابیون لیبرتی اضافه می شود.
لازم به ذکر است که چندین تن از اعضای شورای ملی مقاومت از جمله خانم گیسو شاکری هنرمند مبارز و آقای مسلم اسکندر فیلابی مسئول کمیسیون ورزش شورای ملی مقاومت به اعتصاب غذا برای آزادی 7 گروگان اشرف در اروپا و واشینگتن پیوسته اند. تحصن، آکسیون و تظاهرات حامیان ساکنین لیبرتی نیز در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کانادا درجریانست. روز پنجشنبه ایرانیان در هوایی بسیار سرد، در مقابل سفارت آمریکا در اتاوا، بار دیگر نسبت به بی عملی باراک اوباما در خصوص 7 گروگان اشرف، اعتراض کردند. اتاوا یکی از سردترین زمستانهای خود را تجربه می کند.

وزارت دارایی آمریکا، 19 فرد و شرکت ایرانی و خارجی را به فهرست تحریمها علیه رژیم ایران اضافه کرد
به گزارش خبرگزاري فرانسه ساعاتي بعد از اينكه وزارت خزانه داري آمريكا روز پنجشنبه 19 فرد و شرکت ایرانی و خارجی  را كه از برنامه اتمي رژيم ايران حمايت كرده بودند در ليست سياه قرارداد مذاكره كنندگان رژيم ايران تصميم به قطع مذاكره گرفتند.
بگفته مايكل مان سخنگوي كاترين اشتون رئيس سياست اتحاديه اروپا اين گفتگوها كه از چهار روز پيش براي اجرايي كردن توافق ژنو بين رژيم ايران و شش قدرت بزرگ در جريان بود بزودي از سر گرفته خواهد شد و در اين اثنا مشورتهايي در پايتختها صورت خواهد گرفت.

کميته تحريمهای شورای امنيت اعلام کرد: قطعنامه های تحريم رژيم ايران پابرجاست و کشورها به اجرای آنها التزام دارند
کميته تحريمهای شورای امنيت سازمان ملل متحد، در رابطه با رژيم ایران از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد خواست تا به اعمال تحريمهای اين سازمان عليه رژيم ايران ادامه بدهند. گری کوئينلان، رئيس استراليايی اين کميته به 15 کشور عضو شورای امنيت گفت: توافق موقت 24نوامبر ميان رژيم ايران و 6 قدرت جهان در ژنو بر التزامات قانونی کشورها در اجرای مصوبات سازمان ملل متحد تأثيری ندارد. وی در آخرين گزارش 90روزه خود گفت: "مصوبات شورای امنيت پابرجاست... و کشورها به اجرای آنها به نحو مقتضی التزام دارند". وی افزود: "تنها با تصميم شورای امنيت اين مصوبات می تواند اصلاح يا فسخ شود و تا آن موقع، کشورهای عضو ملزم به اجرای آن هستند" ... . تابه حال شورای امنيت سازمان ملل چهار دور تحريم بر رژيم ايران به خاطر امتناع از توقف برنامه اتمی خود اعمال کرده است.

******
رول کال، Roll Call نشريه کنگره آمريکا که روزانه از ميان عکسهای مربوط به رخدادهای کنگره يک عکس انتخاب می کند، در شماره روز چهارشنبه 11دسامبر خود عکسی از حضور اعتصاب غذاکنندگان ایرانی در آمريکا در جلسه استماع جان کری وزيرخارجه آمريکا در روز 10دسامبر در کميته خارجی را به عنوان عکس روز با تيتر «اعتصاب غذا کنندگان» در يک صفحه خود درج کرده است. Roll Call رول کال هم چنين، عکس ديگری از وندی وبر نمايندهٴ کنگره از تگزاس با عکس اعدامها در ايران را با عنوان «تصويری ناراحت کننده» درج کرده است. اين نماينده جمهوريخواه از تگزاس به اعدامها در ايران پس از روی کارآمدن روحانی اشاره کرده است. در جلسه ای که عکس آن در نشریه رول کال آمده جان کری از جمله با این سوال مواجه شد که آیا گروگانهای اشرف در عراق هستند یا ایران؟ وی جواب داد: این موضوعی سری است و از کلمه کلسیفاید استفاده کرد. جان کری در جلسه کنگره از اعضای کنگره خواست تا به دیپلوماسی فرصت بدهند و تحریمهای جدیدی علیه رژیم ایران تصویب نکنند اما اعضای کنگره بر این باورند که نشانه هایی وجود دارد که رژیم ایران به تعهدات  خود در توافق هسته ای ژنو پایبند نخواهد بود.

مخالفت با حكم اعدام مخالفت با اسلام است: لاریجانی رئیس قوه قضائیه رژیم
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 21 آذر طی اطلاعیه ای اعلام نمود که صادق لاريجاني، رئيس دستگاه قضاييه آخوندها در روز 20آذر، گزارشهاي مجامع بين المللي در مورد وخامت وضعيت حقوق بشر در ايران را دروغ و مغرضانه خواند و گفت: «مخالفت با حكم اعدام مخالفت با حكم اسلام است». وي در ارتباط با قانون قصاص گفت: «اين انتظار نابجایی است که بخواهند ما از اجرای مضمونی قرآنی به دلیل تصویب یک قطعنامه دست بکشیم. قوه قضاييه بدون توجه به اعتراضات با قاطعيت به كار خود ادامه مي‌دهد».
این اطلاعیه افزود: سفر برنامه ريزي شده تعداد معدودي از اعضاي پارلمان اروپا به ايران كه به حمايت از آخوندهاي ايران معروف هستند، با مخالفت گسترده در پارلمان اروپا مواجه شده است. گروه احزاب مردم اروپا، بزرگترين گروه پارلماني اعلام كرد هيچيك از اعضاي آن در اين هيأت شركت نخواهد كرد. وي افزود: «متاسف است كه تعداد اعدامها در ايران بعد از به روي كار آمدن دولت جديد افزايش پيدا كرده است...يكي از عناصر ضروري ديالوگ بين پارلماني بايد حقوق بشر و همچنين سازمانهاي غير دولتي و نمايندگان اپوزيسيون را شامل بشود». رهبر گروه محافظه کاران و رفرمیستهاي پارلمان اروپا نيز اعلام كرد هيچكس از اين گروه در اين هيأت شركت نمي‌كند و افزود «هیچ نشانه يي از بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران در دوران روحانی دیده نمی‌شود. وی افزود: تا زمانیکه تغییر واضح در رابطه با حقوق بشر حمایت از تروریسم و گسترش سلاح هسته يی از طرف ایران مشاهده نگردد نمایندگان پارلمان اروپا نباید به ایران سفر کنند. 
اطلاعیه شورا می افزاید: روز چهارشنبه 20آذر 7 زنداني به طور جمعي در زندان گوهردشت حلق آويز شدند و در روز 14آذر نيز طي دو اعدام جمعي، 15زنداني در زندان ديزل آباد كرمانشاه و زندان مركزي ايلام به دار آويخته شدند. سه زنداني كرد نیز در روزهای 16، 19 و 21کم آذر در زندانهاي كرمان و زندان مركزي اروميه اعدام شدند. در همين حال انتقال زندانيان به سلولهاي انفرادي براي اجراي مجازات اعدام ادامه دارد. از جمله دو زنداني سياسي از هموطنان عرب اهل اهواز كه از روز 17آذر به نقطه نامعلومي منتقل شده اند، در معرض خطر اعدام قرار دارند.


******
بنا به گزارشهای منتشر شده، رژيم قصد اعدام جمعی گروهی از زندانيان سياسی در سنندج را دارد. طی روزهای اخير يکی از مسئولین اطلاعات به نام داوری خانواده های زندانيان سياسی در سنندج را تهديد به اعدام فرزندانشان کرده است. وی خطاب به اين خانواده ها گفته است: ما به 50نفر از اين زندانيان حکم اعدام داده ايم و قصد داريم که هر پنجاه نفر را اعدام کنيم. در صورتی که اين خبر را منتشر کنيد، به هيچ کدام از زندانيان رحم نخواهيم کرد و آنان را سريعتر اعدام خواهيم کرد. ******
ماموران رژيم دو زندانی سياسی به نامهای "هاشم شعبانی نژاد" و "هادی راشدی" را که در زندان کارون اهواز محبوس بودند، به نقطه نامعلومی منتقل کرده اند. خانواده های اين دو زندانی به زندان و دادگاه و ساير ارگانهای رژيم مراجعه کرده اند ولی تا کنون هيچ پاسخی درباره وضعيت فرزندانشان دريافت نکرده اند.
 چند خبر اعتراضی؛
 مردم خوزستان در اعتراض به حکم انتقال و فروش آب کارون توسط رژيم به تجمع و تشکيل زنجيره انسانی در روزهای پنجشنبه و جمعه28 و 29آذر فراخوان دادند. در اين فراخوان آمده است: شمارش معکوس صدور حکم مرگ کارون شروع شده است. طبيعت خوزستان در پيچ تاريخی حرکت به سمت صحرايی شدن قرار گرفته است.

 
مردم سراوان روز شنبه 23آذر در اعتراض به قتل يک جوان به نام الياس دهانی به ضرب گلوله ماموران نيروی انتظامی در مقابل پاسگاه سوران تجمع کردند. مأموران رژيم برای پراکندن مردم خشمگين، اقدام به شليک هوايی نمودند.

- بيش از دو هزار تن از کارگران شرکت گاز نيوجسي در فاز 18 و 19 پارس جنوبی در عسلويه، طی دو روز متوالی در هفته گذشته اعتصاب کردند. اين اعتصاب در اعتراض به پرداخت نشدن 4ماه حقوق عقب افتاده و وضعيت بسيار سخت معيشتی صورت گرفت.

- جمعی از دانشجويان دانشگاه آزاد قم به نابسامانی در بخش آموزش و کيفيت پايين تدريس در اين دانشگاه اعتراض کردند.

- حدود 250نفر از کارگران کارخانه ذوب آهن اسدآباد همدان به تعطيلی کارخانه و بيکار شدن خود اعتراض کردند و خواهان بازگشايی مجدد کارخانه و بازگشت به کار شدند.

- جمعی از بازنشستگان در تهران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق در مقابل اداره کار رژيم در خيابان ابوريحان تجمع کردند.

 
300 تن از پرورش دهندگان ماهی در اهواز پنجشنبه شب 21آذر در اعتراض به انتقال و فروش آب کارون توسط رژيم در حاشيه کارون تجمع کردند. با انتقال آب کارون کسب و کار اين قشر از بين خواهد رفت. 
مجلس رژیم ایران به دنبال غنی سازی 65 درصدی است
ابولقاسم جراره عضو کميسيون صنعت مجلس رژیم در اینباره گفت: طرح اين کميسيون، هسته ای شدن سوخت کشتيهای اقيانوس پيمای کشورمان است: ما برای اين کار حداقل به غنی سازی در حد 65 درصد نياز داريم. 
دولت مالكی براساس دستورات نيروی قدس عمل می كند
شيخ عبدالملک السعدی مفتی عراق تصريح کرد که حکومت مالکی بر پايه فرقه گرايی بنا شده است. وی گفت اين وضعيت حاکی از ابعاد دخالت رژيم ايران در عراق می باشد. دولت مالکی بر اساس دستورالعملهای نيروی قدس سپاه پاسداران و سفير رژيم ايران در بغداد عمل می کند. وی تأکيد کرد دولت فعلی عراق بسيار بهتر از اشغال مستقيم، منافع رژيم ايران را تأمين می کند.  عراق همچنان شاهد انفجارهای تروریستی می باشد. بر اثر سه انفجار تروريستی در عراق15تن کشته شدند. خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنيتی و پزشکی اعلام کرد؛ از ابتدای سال جاری تا کنون بيش از 6400نفر کشته شده اند.