صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، دی ۰۲، ۱۳۹۲

مهمترین رویدادهای هفته


 حکم دادگاه اسپانيا عليه مشاور امنيت ملی مالکی قطعی شد و اعتصاب غذای جهانی پایان یافت
دبیرخانه شورای ملی مقاومت طی اطلاعیه ای به تاریخ 26 آذر= 17 دسامبر اعلام نمود؛ به دنبال قطعيت حکم دادگاه اسپانيا عليه فالح فياض، مشاور امنيت ملی مالکی، به خاطر مسئوليت مستقيم در کشتار اول سپتامبر 2013 و اعدام جمعی 52 تن از مجاهدان و به گروگان گرفتن 7 تن و به اتهام جنايت عليه جامعه بين المللی، مريم رجوی رئيس جمهور برگزيده شورای ملی مقاومت ايران، مجاهدان ليبرتی و ايرانيان در شهرهای مختلف جهان را به پايان اعتصاب غذای جهانی که از روز اول سپتامبر شروع شده بود فراخواند و پايان اعتصاب غذا را اعلام کرد. وی
افزود با وارد شدن يک اهرم نيرومند قضايی عليه مسئولان جنايت عليه بشريت، از اين پس کارزار جهانی برای آزادی گروگانها و برای تأمين امنيت مجاهدان ليبرتی با تمام قوا تا تعيين تکليف نهايی بی وقفه ادامه پيدا می کند. این اطلاعیه افزود: مريم رجوی پيش از اين بارها با ارسال پيامها و از طريق فرستادگان ويژه اش تلاش کرده بود اعتصابيونی که در شرايط وخيم جسمی به سر می برند را از اعتصاب خارج کند، اما با اين حال بسياری از آنها بيش از 100روز و بعضاً تا 108روز را در اعتصاب غذا به سر بردند. تصميم دادگاه اسپانيا در کادر اصول اختيارات جهانشمول که کنوانسيون چهارم ژنو برای دادگاههای عدالت کشوری قائل است اتخاذ شده است. بر اساس تصميم دادگاه ”در اول سپتامبر 2013 نيروهای نظامی عراق که اشرف را در محاصره و اشغال خود داشتند اجازه قتل عام شنيع 52 تن، از حدود 100 تن ساکنان را، که به کمپ ليبرتی منتقل نشده بودند، را دادند. آنها همگی دارای استاتوی افراد حفاظت شده طبق کنوانسيون چهارم ژنو بودند. هفت تن از“ افراد حفاظت شده ”نيز در جريان اين تهاجم ربوده شدندکه هنوز آزاد نشده اند و مقامات عراقی نگفته اند که آنها کجا هستند. اموال ساکنان غارت گرديد، ساختمانهای متعدد با مواد انفجاری منهدم شد و يکی از آنها نيز به آتش کشيده شد“.
 


نقش رژيم ايران در شبکه گسترده پولشويی و فساد مالی در ترکيه افشا شد
با دستگيری مدير هالک بانک ترکيه به اتهام پولشويی و نقل و انتقال پول و طلا به ايران و دور زدن تحريمهای رژيم ایران، انگشت اتهام به سوی سفير رژيم در آنکارا نشانه رفته است. از سوی دیگر و به نقل از خبرگزاری فرانسه سفير آمريکا در ترکيه فرانسيس ريسيکاردونه به برخی سفرای اتحاديه اروپا گفته است واشینگتن به بانک دولتی هالک بانک ترکيه هشدار داده است که روابطش را با رژيم ايران قطع کند. رئيس هالک بانک اين هفته به جرم پولشويی و معاملات غيرقانونی با رژيم ايران دستگير شد. وی در تبديل پول به طلا و نقل و انتقال آن به ايران دست داشت. بدنبال دستگیری یک شبکه گسترده پولشویی و دور زدن تحریمهای رژیم ایران 16 نفر روز شنبه 30 آذر دستگیر شدند. به نقل از روزنامه تودی زمان چاپ ترکیه، پليس ترکيه يک دلال رژيم ايران به نام رضا ضراب را به اتهام
پولشويی و انتقال غيرقانونی 87ميليارد يورو از ايران به ترکيه بازداشت کرد. ضراب هم چنين مدتهاست که به تبهکاری پولی متهم می باشد. اسناد نشان می دهند که اين پول عمدتاً در سالهای 2009 تا 2012 و از طريق بانک ملت به بيرون منتقل شده است که 40درصد سهام آن متعلق به رژيم ايران می باشد. تحقيقات نشان می دهد 11شرکت در اين پولشويی دست داشته اند.

******
وزارت خارجه کانادا روز چهارشنبه 18 دسامبر، در اطلاعیه رسمی خود، خبر داد که قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران، برهبری کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب
رسید. اطلاعیه جان برد وزیر خارجه کانادا می افزاید: کانادا از این نمایش شفاف حمایت از مردم ایران و میل آنها به اصلاحات معنادار حقوق بشر استقبال می کند. جان برد افزود: تغییر واقعی در ایران مستلزم عملکرد واقعی است نه تنها صرفا حرکات و اشارات رمزی.
مجمع عمومی ملل متحد همچنین طی قطعنامه ای نقض گسترده حقوق بشر توسط رژیم بشار اسد در سوریه را نیز محکوم کرد. اين قطعنامه، استفاده از تسليحات شيميايی عليه غيرنظاميان را به شدت محکوم می کند و خواهان حسابرسی از کسانی است که مسؤل به کارگيری تسليحات شيميايی بوده اند. در اين قطعنامه از شکست رژيم سوريه در حفاظت از شهروندان ابراز انزجار گرديده و خشونت در تمامی اشکال آن محکوم شده است. قطعنامه از حضور گروه های بنيادگرا و دخالت نظامی خارجی در سوريه ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی زندانيان شده است.


******
سنای آمريکا قطعنامه يی را در محکوميت نقض حقوق بشر در ايران به تصويب رساند. سناتور جمهوريخواه مارک کرک اين قطعنامه را به سنا ارائه داد. در اين قطعنامه حکومت ايران به خاطر حمايت دولتی از تروريزم و اذيت و آزار اقليتهای مذهبی و ادامه نقض حقوق بشر و کنوانسيونهای بين المللی مربوط به آن محکوم شده است.


******
بر اساس گزارشهای منتشر شده از در درگيريهای روز يکشنبه در خيابان باقری زاهدان، حداقل 5تن از نيروهای واحد مرصاد وابسته به نيروی تروريستی قدس کشته شدند و سرهنگ پاسدار دشتی زاده سرکرده آگاهی استان سيستان و بلوچستان به شدت مجروح شد. در اين درگيری که 24ساعت ادامه داشته هم چنين 8تن از ماموران بسيجی به شدت مجروح شدند. ماموران سپاه پس از اين درگيری 80نفر را از اهالی خيابان باقری دستگير کردند که اکثر آنان، زنان، کودکان، افراد سالمند و به خصوص جوانان می باشند.


زنجيره انسانی 20هزار نفره مردم اهواز در اعتراض به انتقال و فروش آب کارون توسط رژيم برگزار شد. اين تجمع ساعت16 به وقت محلی درجاده ساحلی، روبروی سيلوی اهواز برگزار گردید. زنجيره انسانی اهواز از قبل فراخوان داده شده بود و مأموران رژيم برای جلوگيری از شکل گيری آن تلاش می کردند اما موفق نشدند.


 
هزار تن از دانشجويان علم و صنعت تهران با شعارهایی از جمله ”دانشجو می ميرد ذلت نمی پذيرد“ . "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" خواستار برچيدن فضای امنيتی دانشگاه شدند. دانشجويان در تظاهرات خود عکسهای کيانوش آسا و فاطمه باقری را حمل می کردند.
 

- دانشجويان دانشگاه صنعتی شيراز با برپايی تجمعی خواستار آزادی دانشجويان زندانی شدند. دانشجويان در اين تجمع همچنين خواستار برکناری رئيس اين دانشگاه به نام «جم» گرديدند.


 
روز يکشنبه اول ديماه، 49مین روز اعتصاب غذای شش زندانيان سياسی کرد در زندان قزل حصار کرج است و حال این زندانیان بر اثر عوارض ناشی از اعتصاب و جلوگيری از رسيدگيهای پزشکی و صنفی وخيم گزارش شده است. اعتصابيون گفته اند که تا محقق شدن خواسته هايشان به اعتصاب ادامه خواهند داد. اسامی زندانیان اعتصابي از این قرارند: جمشيد و جهانگير دهقانی، حامد احمدی، صديق محمدی، کمال مولايی و سيد هادی حسينی.

 
اسماعيل برزگری موزيسين آذربايجانی که در انفرادی اوين محبوس است در 56مین روز اعتصاب غذا از مشکلات حاد ناشی از عوارض اعتصاب رنج می برد. پزشکان بهداری اوين نسبت به ادامه اعتصاب غذای وی به دليل وخامت حالش هشدار دادند.


 
حدود 400تن از مردم سيستان و بلوچستان در اعتراض به خشک شدن رودخانه و تالاب هامون و عدم رسيدگی رژيم تجمع کردند. تجمع کنندگان پلاکاردهايی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: «ما هامون را نجات خواهيم داد»، «هامون تشنه لب»، «فاجعه هامون سونامی مهاجرت» و «از مرز فاجعه گذشتيم، ايران ما را درياب».
- مردم منطقه بلوار دستواره در شهرری روز 26 آذر در اعتراض به نبودن گاز خانگی در فصل سرما، تجمع اعتراضی برگزار کرده و جاده اصلی اين منطقه را بستند.
ـ کارگران نيشکر هفت تپه خوزستان در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد ماههای مهر و آبان و پاداش سالانه
خود تجمع کردند.
- بيش از 500تن از کارگران کارخانه پلی اکريل اصفهان در اولين ساعات صبح شنبه 30آذر ماه در اعتراض به سیاستهای کوچکسازی کارخانه و طرح جداسازی شرکتهای زیرمجموعه این کارخانه تجمع کردند.
ـ رانندگان تاکسی در شيراز در اعتراض به اهانت محمود سريع القلم، مشاور
حسن روحانی به رانندگان، در مقابل استانداری فارس تجمع کردند. تجمع کنندگان روی پلاکاردهايی که حمل می کردند نوشته بودند، «مشاور بی ادب اخراج بايد گردد» و «مشکلاتمان را نمی توانيد حل کنيد، تحقيرمان نکنيد».


******
بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 30 آذر، 32 اعدام در 5 روز همزمان با سفر چند نماینده اروپایی به ایران صورت گرفته است. این اطلاعیه افزود: طي روزهاي 23 تا 27 آذر خبر 32 اعدام، منتشر شده است، به اين ترتيب متوسط اعدام در هر روز به بيش از 6نفر مي رسد. اين در حاليست كه بسياري از اعدامها در زندانهاي رژيم به طور مخفيانه صورت مي گيرد و خبري از آنها به بيرون درز نمي كند. دو تن از اعدام شدگان به هنگام دستگيري نوجوان بودند.

******
 حزب سبزهای ایران امروز در وب سایت خود خبر داد که وزیر خارجه ایتالیا پس از بازگشت هیات نمایندگان اروپایی به ایران وارد این کشور شد. به گفته حزب سبزهای ایران، در عکسی که از وزیر خارجه ایتالیا اما بونینو به چاپ رسیده وی در دیدار از تهران سعی در نگاه داشتن حجاب مناسب اسلامی دارد تا مبادا حاکمان تهران برنجند. پس از سوئد، ایتالیا نیز برای گسترش روابط بازرگانی به تهران هجوم می برد و این در حالیست که تحریمهای بین المللی هنوز برقرار است. ظاهرا اروپاییان نمی توانند تا نتایج قطعی مذاکرات اتمی صبر پیشه کنند. این همان خواست رژیم از طریق تاکتیک ظریف-روحانی است تا در ساختار تحریمها شکاف ایجاد کنند و عملا قطعنامه های شورای امنیت و کشورهای اروپایی و آمریکا را بی اعتبار سازند.

******
 خانم پروین گراوند مادر 52 ساله ای که فرزندش فریدون خنجری در روز 17 آذر در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شده بود، بر اثر شدت فشار ناشی از این جنایت، خودکشی کرد و جان خود را از دست داد.
یک دلال رژيم ايران در آمريکا به 8 سال زندان محکوم شد
دادگاهی در ايالت مريلند آمريکا ”نادر مدنلو“ ، سرمايه دار آمريکايی ايرانی اصل را به اتهام کمک به رژيم ایران برای دور زدن تحريمها به 8سال زندان و پرداخت 10 ميليون دلار جريمه نقدی محکوم کرد. مقامهای آمريکايی می گويند اين دلال 5همکار نيز داشته است.


  
بيش از نيمی از خبرنگاران زندانی در زمان روحانی بازداشت شده اند
سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود تأکيد کرد  باوجود وعده های حسن روحانی برای گشايشهای سياسی، بيش از نيمی از روزنامه نگاران زندانی در زمان حسن روحانی بازداشت شده اند و اکثريت روزنامه نگارانی که قبل از انتخاب وي زندانی بودند هنوز در زندان به سر ميبرند. اين سازمان در گزارش سالانه خود که  روز چهارشنبه 27آذر منتشر شد تعداد کل روزنامه نگاران زنداني را 76تن اعلام کرده است که از اين تعداد 42 نفر آنها بعد از انتخاب روحانی بازداشت شده اند. اين گزارش اعلام مي کند: 17 خبرنگاری که طی سال ميلادی جاری زندانی شده اند به حبسهای از يک تا 9سال  محکوم  شده اند. گزارش سالانه گزارشگران بدون مرز ايران تحت حاکميت آخوندها را يکی از «پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه نگاران» نام برده است.