صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۲۷، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

تحريم رژيم ايران به قوت خود باقی است
ديويد کامرون نخست وزير انگلستان تصريح کرد، هرگز اين تصور را ايجاد نمی کنيم که تحريمها کاهش می يابد. وی که با نشريه الاتحاد چاپ امارات متحده عربی مصاحبه می کرد تأکيد نمود: غرب خود را ملزم به منع پيشرفت سلاح هسته يی رژيم ايران می داند.
کامرون در مورد سوريه نيز گفت: رژيم سوريه فاقد مشروعيت است و هيچ راه حل سياسی با وجود بشار اسد متصور نيست.
کاخ سفید که از موضع پایین تلاش می کند به هر قیمت با رژیم کنار بیاید، روز 12 نوامبر به کنگره آمریکا هشدار داد که مخالفت با گزینه دیپلماسی برای دستیابی به یک توافق هسته ای با ایران و اعمال تحریمهای سنگین تر علیه تهران، گزینه دیگری جز جنگ باقی نخواهد گذاشت. این در حالی است که برخی اعضای پرنفوذ کنگره آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه می گویند با گزینه دیپلماسی مخالفتی ندارند، اما به هیچ وجه موافق دادن امتیاز از سوی دولت اوباما به ایران نیستند آن هم در حالی که این کشور همچنان برنامه تسلیحات هسته ای خود را دنبال می کند. به نقل از خبرگزاری فرانسه، این گروه از قانون گذاران آمریکايی معتقدند که هرگونه تصمیم برای کاهش تحریمها باید پس از توقف کامل برنامه های هسته ای تهران اتخاد شود.
به گزارش تلويزيون سی.ان.ان سناتور جان مک کين خواهان تحريمهای جديدی عليه رژيم ايران شده است تا تضمينی باشد که اين رژيم برنامه اتمی خود را از دور خارج نمايد.
وی گفت: من معتقدم که ما نيازمند تحريمهای شديدتری عليه رژيم ايران هستيم. صراحتاً من هرگز بيشتر از اين، نگران چهارچوبهای توافق در رابطه با برنامه اتمی رژيم ايران نبوده ام.

پس از گذشت نزدیک به هشتاد روز اعتصاب غذا، وضعیت ساکنین لیبرتی بحرانی می شود
بنا به گزارشاتی که از کمپ لیبرتی مخابره می شوند، حال 11 تن از اعتصاب غذاکنندگان لیبرتی وخیم گزارش شده است. این درحالیست که در هفتاد و هشتمین روز اعتصاب غذا جمعی دیگر از ساکنین این کمپ به اعتصاب غذا پیوستند. افرادی که به اعتصاب غذا پیوسته اند، اعلام نموده اند که حضورشان در این اعتصاب به معنی تداوم اين کارزار تا پيروزی است که بخشی از مقاومت برای رهايی وطن است. آنها
گفتند اگر چه ياران ما در اين اعتصاب غذا دچار ضعفهای خطرناک جسمانی شده و برخی از آنها در آستانهٴ شهادت قرار دارند، اما ما مصمميم که اين کارزار را همراه با آنها تا پيروزی ادامه دهيم. در هفته ای که گذشت ایتالیا نیز به اعتصاب غذای جهانی برای آزادی 7 گروگان پیوست. هم اینک اعتصاب غذا در 7 نقطه از جهان یعنی،
لیبرتی، اتاوا، ایتالیا، برلین، ژنو، لندن و ملبورن درجریان می باشد. در اتاوا امروز
(یکشنبه 26 آبان) هفتاد و پنجمین روز اعتصاب غذا در برابر سفارت آمریکا در این شهر می باشد. هر چند اعتصاب غذاکنندگان از مشکلات ناشی از این اعتصاب غذای طولانی و بی سابقه رنج می برند اما روحیه شان بسیار بالاست و اعلام نموده اند تا آزادی 7 گروگان اشرف در این کارزار جهانی با اعتصاب غذاکنندگان لیبرتی همراه خواهند بود. امروز یکی از اعتصاب غذاکنندگان که با افت شدید فشار خون روبرو شده بود، به سرعت به بیمارستان منتقل شد. این هموطن از زمان آغاز اعتصاب غذا برای سومین بار است که به بیمارستان منتقل می شود.

******

بر اساس اطلاعیه های شورای ملی مقاومت در رابطه با نمایش جدید مالکی نخست وزیر عراق، شنبه 25آبان، نخست وزيری عراق و سفارت رژيم ایران در بغداد در يک نمايش تحت عنوان «عراق جديد و جنايتهای سازمان تروريستی خلق» در سالن «حکيم» در قسمتی از دانشگاه بغداد، که تلاش داشتند تا با رسوايی جهانی مالکی به خاطر جنايت عليه بشريت در اشرف که در جريان سفرش به آمريکا ابعاد بی نظيری به خود گرفت، مقابله کنند، در پی اطلاعیه های روشنگرانه دانشجویان این دانشگاه و کانون نویسندگان عراق، جز مقامات حکومتی و ماموران رژیم ایران که برای گرفتن عکس و فیلم آمده بودند، کسی در آن شرکت نکرد. مقاومت ايران، توجه دبيرکل سازمان ملل، کميسر عالی پناهندگان، کميسر عالی حقوق بشر، دولت آمريکا و اتحاديه اروپا را به فعالیتهای مالکی برای فرار از تحقيقات و حسابرسی بين المللی و پوشاندن جنايت 10شهريور در اشرف جلب نمود و خواستار اقدام فوری برای آزادی 7 گروگان اشرفی و تأمين امنيت ساکنان ليبرتی شد.

چند خبر اعتراضی:

-دانشجويان دانشگاه پيام نور سرپل ذهاب اطلاعيه هايی را در محکوميت اعدام زندانيان سياسی کرد توسط رژيم توزيع و نصب نمودند


- روز پنجشنبه 23آبان ماه همزمان با عاشورا، مراسم چهارمين سالگرد شهادت احسان فتاحيان بر مزار وی در باغ فردوس کرمانشاه با حضور خانواده و بستگان و جمعی از مردم کرمانشاه برگزار شد. رژيم روز چهارشنبه 20آبان 88 زندانی سياسی احسان فتاحيان 27ساله را در زندان سنندج بدار آويخته بود.  

- مادران شهدای قيام سال 88 روز عاشورا در روز پنجشنبه 23آبان 92 برای زيارت مزار اين آنان در بهشت زهرا تجمع کردند. مأموران اطلاعاتی و امنيتی رژيم اجازه رفتن مادران بر سر مزار ندا آقاسلطان را ندادند که موجب اعتراض خواهر مصطفی کریم بیگی شد. وی ضمن اعتراض می گفت شما برادرم را روز عاشورا کشتید. مأموران حکومتی مجبور به عقب نشينی شدند.

اقشار مختلف مردم در شهرهای بانه، سنندج و سلماس روز پنجشنبه 23آبان بر مزار شهدای اخير شيرکو معارفی، حبيب الله گلپری پور و رضا اسماعيلی حاضر شده و با نثار دسته های گل ياد آنان را گرامی داشتند. جمعی از مادران جانباختگان کردستان روز پنجشنبه 23آبانماه با حضور در منزل شهيد شيرکو معارفی در بانه طی مراسمی ياد او را گرامی داشتند.


- جمعی از جوانان جويای کار روز شنبه 25آبان در مقابل اداره بيمه رژيم در کرمانشاه تجمع کرده و به پرداخت نشدن دو ماه حقوق ماهيانه و فساد اداری در اين ارگان اعتراض کردند.

- کارگران اخراجی شرکت پونل در پاکدشت روز شنبه 25آبان در اعتراض به پرداخت نشدن ده ماه حقوق عقب افتاده در مقابل دادگستری رژیم تجمع کردند. کارگران شهرداری خرمشهر نیز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده، در مقابل ساختمان شهرداری رژيم تجمع کردند. همچنین کارگران بازنشسته کارخانه لوله سازی اهواز در اعتراض به وضعيت وخامت بار معيشتی در مقابل دادگستری رژيم تجمع کردند. اين دسته ازکارگران نزديک به 7سال است حقوق و مزايا دريافت نکرده اند. کارگران کارخانه قطعات بتنی گيلان در رشت روز شنبه 25آبان برای ششمين بار در مقابل دفتر اين کارخانه تجمع و به پرداخت نشدن 4ماه حقوق عقب افتاده اعتراض کردند.

- شماری از والدين دانش آموزان در بندر ديلم به اخاذی رژيم به بهانه تأمين هزينه آب و برق مدرسه اعتراض کردند. گردانندگان مدارس تهديد کرده اند اگر دانش آموزان پول نپردازند، امتحانات درسی از آنها گرفته نمی شود.

- جمعی از بيماران و شهروندان دزفولی در مقابل درمانگاه نبوی تجمع و به کمبود دارو و در خطر بودن جان بيماران اعتراض کردند.
 وضعيت جسمی زندانی سياسی علی معزی پدر دو تن از مجاهدین در کمپ لیبرتی به وخامت گراييد. وی که در زندان مرکزی کرج محبوس می باشد از مشکلات کليه به شدت رنج می برد اما اجازه انتقال به بيمارستان و درمان وی داده نمی شود. زندانی سياسی علی معزی از زندانیان دهه 60 به اتهام هواداری از مجاهدین در پاییز 87 دستگیر و به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. وی پس از تحمل دو سال حبس در زندان گوهردشت آزاد شد ولی در 22 خرداد ماه سال 90 به دلیل شرکت در مراسم بزرگداشت علی صارمی که توسط رژیم اعدام شد، مجددا بازداشت گردید.

در خبری دیگر آقای ارژنگ داوودی که هم اینک در زندان بندرعباس در بند می باشد در نامه ای با عنوان "روباه بنفش فریدون روحانی" نوشته است: شيخ حسنک روحانی نما در کسوت رئيس جمهور امت فقيه مدام نق می زند و با اظهار عجز و ناله طوری وانمود می کندکه انگار به تازگی از کره ماه بر ايران نازل آمده و با گستاخی هرچه تمام تر تقصيرات را به گردن دولت قبلی می اندازد… چون اين آشفتگي… تنها دستپخت تهوع آور خمينی، رفسنجانی و خامنه ای نيست. بلکه خود او هم در تمام جنايات انجام شده شريک بوده است. لذا بهتر است شيخ حسن فريبکاری را کنار بگذارد و به صراحت بگويد: آن کليدی که ادعا می کرد در دست اوست درست مثل نام خودش (خمينی / خامنه ای / رفسنجانی) نه تنها جعلی بوده بلکه مربوط به عهد مفرغ است.

- مأموران نيروی انتظامی روز پنجشنبه 23آبان در گلشهر چابهار، يک جوان معترض را از پشت هدف گلوله قرار داده و به قتل رساندند. بنا به خبر ديگری مأموران رژيم در چابهار ساعت15روز شنبه 25آبان دو شهروند را که نزديک پمپ بنزين بودند، به قتل رساندند.


شرکت ملی گاز ايران ورشکسته شد
سايت تابناک متعلق به پاسدار محسن رضايی نوشت شرکت ملی گاز ايران با بيش از 10هزار ميليارد تومان بدهی به جمع شرکتهای ورشکسته دولتی اضافه شد. حميدرضا عراقی معاون وزير نفت رژيم ورشکستگی مالی شرکت گاز را تأييد کرده است.سپاه پاسداران در خيابانهای بغداد به مردم حمله می کند
تلويزيون الغربيه گزارش داد: نيروهای سپاه پاسداران همراه با نيروهای ويژه مالکی موسوم به سوات در اعظميه بغداد به مردم يورش برده و شروع به دستگيريهای گسترده کرده اند. آنها در منطقه المشاهد در شمال بغداد هم بگير و ببند راه انداخته اند. اين نيروها همچنين اموال گرانبهای مردم را غارت می کنند. نيروهای سوات و سپاه پاسداران به ابوغريب نيز يورش برده و صدها تن را دستگير کردند.

******

 وزیر خارجه کانادا جان برد، در بیانیه‌ای رسمی از مقامات رژیم ایران خواسته است که عزم واقعی خود را برای انجام "تغییرات معنادار" در ایران نشان دهند. وی می‌گوید تغییر لحن دولت ایران به‌ تنهایی فایده‌ای ندارد. وزیر امورخارجه کانادا با اشاره به اینکه ''ما از نعمت ساده‌لوح بودن بی‌بهره‌ایم'' افزود: «ایستادن در مقابل دوربین و همچنین توییت کردن در مورد تغییرات، بسیار ساده است. بخش مشکل، تصمیم‌گیری‌های دشوار و انجام تغییرات معنی‌دار است.» به گفته آقای برد، قضاوت بر اساس عملکرد دولت روحانی صورت می‌گیرد.