صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۱۳، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهايرانيان روز جمعه در مقابل کاخ سفید گرد آمدند و به حضور مالکی در آمریکا و دیدار باراک اوباما با وی اعتراض کردند. این تظاهرات که از چند روز پیش بصورت تحصن و تجمعات در مکانهای مختلف واشینگتن از جمله روبروی هتل اقامت مالکی و ساختمان کمیته روابط خارجی سنا، از آن شروع شده بود، در رسانه های آمریکایی و بین المللی بازتاب یافت. شرکت کنندگان در اين تظاهرات خواستار آزادی 7گروگان اشرفی و تضمين حفاظت ليبرتی بودند. آنها از اوباما خواستند به تعهدات آمريکا در قبال ساکنان ليبرتی پایبند باشد. در این تظاهرات شخصیتهایی چون، سناتور توریسلی، نیوت
گینگریچ، کاندیدای ریاست جمهوری و رئیس پیشین کنگره آمریکا، تام ریج، اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا، مارک الصالح، نماینده نایب رئیس جمهور عراق، پاتریک کندی و سرهنگ وسلی مارتین شرکت و سخنرانی کردند. به نقل از تلویزیون التغییر در جریان جلسه ای با شرکت مالکی و کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، نوری مالکی نخست وزیر عراق، در واکنش به اعتراض اعضای کميته روابط خارجی سنای آمريکا در مورد سياستهای وی با عصبانيت جلسه را ترک کرد. اين منبع افزود: اعضای کميته روابط خارجی سنا خطاب به مالکی گفتند: ما خون و پول زيادی برای ساختن يک نمونه دموکراتيک در منطقه صرف کرده ايم و اين نمونه بعد از خروج ما از عراق به دليل سوء اداره تو تبديل به آشوب، خشونت و فساد شده است. اعضای کنگره به مالکی گفتند: به دولت اوباما اجازه نخواهيم داد به تو اسلحه بدهد تا آن را عليه مخالفان و شهروندان استفاده کنی. 
تلويزيون التغيير افزود: مالکی با عصبانيت از کنگره خارج شد. لازم به ذکر است که مالکی سفرش به آمریکا را نیمه تمام گذاشت و روز شنبه به عراق بازگشت. مسئله 7 گروگان اشرف و حفاظت از ساکنین لیبرتی به قدری در آمریکا انعکاس یافت که این به گفته سخنگوی کاخ سفید، به "یکی از موضوعات مهم مورد بحث اوباما و مالکی" تبدیل شد.


نماينده پارلمان کانادا به مجامع بين المللی حقوق بشر برای محکوميت حملات به ساکنان ليبرتی فراخوان داد
پائول دوار نماينده پارلمان و مسئول امور خارجی حزب ان.دی.پی کانادا طی بيانيه يی ضمن ابراز نگرانی از نقض حقوق بشر ساکنان ليبرتی مجامع بين المللی حقوق بشر از جمله عفو بين الملل را به محکوميت حملات به آنان فراخواند. وی هم چنين خواستار تحقيقات مستقل و بی طرفانه در مورد نقض حقوق بشر ساکنان ليبرتی گرديد.زندانيان سياسی زندان گوهردشت در اعتراض به پخش امواج پارازيت بر زندان اقدام به اعتصاب غذا کرده اند
کلیه زندانيان سياسی سالن12 بند 4 زندان گوهردشت از صبح روز شنبه 11آبان در اعتراض به پخش امواج پارازيت در داخل زندان دست به اعتصاب غذا زده اند. بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت 11 آّبان، مسئولین زندان از مدتها پيش در زندان گوهردشت، به ويژه بندهای زندانيان سياسی مبادرت به پخش امواج پارازيت می کنند که سلامتی زندانيان را به شدت به خطر انداخته به نحوی که زندانيان از خشکی مخاط، دردهای عضلانی و سردردهای شديد، تاری چشم و تهوع و بی حسی مستمر رنج می برند. پخش پارازيت که سرطان زا نيز هست، علاوه بر ساير فشارها و محدوديتها اين زندان را به محلی برای مرگ تدريجی زندانيان تبديل کرده است.
بنا به اعتراف رئيس سازمان زندانهای رژيم، ظرفيت رسمی زندان گوهردشت 5000نفر است، اما اکنون بيش از 22000زندانی در آن تلنبار شده اند. کمبود جا به حدی است که زندانيان حتی امکان نشستن هم ندارند. استراحت
، نوبتی است و زندانيان مجبورند حتی از فضاهای داخل دستشوييها برای استراحت استفاده کنند. شرايط بهداشتی بسيار وخيم و آلودگی آب و فقدان حداقل امکان استحمام نیز موجب شيوع بيماريهای واگيردار و پوستی در بين زندانيان شده است. بهداری زندان از مينيمم امکانات درمانی برخوردار نيست و دژخيمان زندانيان را که بيشتر آنها از بيماريهای مختلف رنج می برند، از دسترسی به پزشک متخصص و رسيدگيهای درمانی محروم کرده اند. جيره بسيار محدود و ناچيز غذايی نيز موجب سوء تغذيه و بيماری بيشتر شده است. فقدان وسايل گرمايش در فصل سرما بر شدت شرايط فاجعه بار اين زندان افزوده است. در همین رابطه هرانا امروز یکشنبه 12 آبان گزارش داد که 9 تن از زندانیان اعتصاب غذاکننده به نگهبانی فراخوانده شده و توسط رئیس بند 4، داوود بالوایه، مورد تهدید قرار گرفته اند که چنانچه "جیره دولتی" خود را دریافت نکنند، جلوی مرخصی آنان گرفته خواهد شد.


از مذاکرات هسته يی ضرری نمی کنيم اگر چه به آن خوشبين نيستم
علی خامنه ای ولی فقيه رژیم به مناسبت سالگرد گروگانگيری عوامل خمینی در سفارت آمريکا به صحنه آمد و گفت: «هيچ کس نبايد مجموعه مذاکره کنندگان ما را سازش کار بداند، اينها بچه های خود ما و انقلابند که يک مأموريت سختی را بر عهده دارند و هيچ کس نبايد ماموری را که مشغول کاريست تضعيف کند»  وی افزود: «همان طور که در مشهد هم گفتم به مذاکره خوشبين نيستم ولی از اين مذاکرات ضرری هم نمی کنيم و اين تجربه ظرفيت فکری ملت ما را بالا خواهد برد اگر مذاکرات به نتيجه برسد که چه بهتر ولی اگر نتيجه نگرفتند معنايش اين باشد که کشور بايد روی پای خودش بايستد. آمريکائيها از يکطرف لبخند می زنند و اظهار ميل به مذاکره می کنند و از طرف ديگر بلافاصله می گويند همه گزينه ها روی ميز است، خوب چه غلطی ممکن است انجام دهند. وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا نیز گفته است: ایالات متحده هيچ پيشنهادی برای کاهش تحريم رژيم ايران ندارد. وی که مذاکره کننده اصلی آمريکا در گفتگوهای هسته يی پنج به علاوه يک است تصريح کرد ما هيچ تحريمی را عليه رژيم ايران لغو نمی کنيم. مذاکرات هنوز در مراحل اوليه است و اين رژيم بايد گامهای عملی بردارد.

******
رژیم روز دوشنبه 6آبان یک زندانی سیاسی بلوچ را در زندان خرم‌آباد اعدام کرد.
- اقبال مرادی پدر زندانی سیاسی زانیار مرادی نسبت به اعدام
قریب‌الوقوع فرزندش و برادر زاده‌اش لقمان مرادی به سازمانهای بین‌المللی هشدار داد. اقبال مرادی پدر زندانی سیاسی زانیار خبر داد رژیم قبل از اعدام زندانی سیاسی حبیب‌الله گلپری‌پور ملاقات با زانیار و برادر زاده‌اش لقمان را قطع کرده است و خانواده آنها هیچ خبری از این دو ندارند و رژیم در تدارک اعدام این دو زندانی سیاسی می‌باشد.
آقای اقبال مرادی تأکید کرد قتلی که وزارت اطلاعات رژیم به دو فرزندش به دروغ نسبت داده از قتلهای زنجیره‌یی است که بیش از 300 مورد آن توسط وزارت اطلاعات در کردستان صورت گرفته است و حتی سایتهای وابسته به وزارت اطلاعات هم به این مسأله اعتراف می‌کنند و اسم یکی از عوامل خود را به نام «هیوا تاب» درز داده‌اند.
اقبال مرادی گفت: به‌عنوان پدر یک زندانی سیاسی می‌گویم که جای انتقاد از تمامی نهادها و سازمانهای حقوق‌بشری، شورای امنیت و آمریکا وجود دارد که به‌خاطر منافع اقتصادی و سیاسی خودشان با جمهوری اسلامی، درد و رنج مردم ما را فراموش کرده‌اند. با آمدن حسن روحانی سیاستهای رژیم هیچ تغییری نکرده است. میزان اعدامها، توحش و نقض حقوق‌بشر در سراسر این گسترش یافته است. آزادی بیان به‌طور کامل از بین رفته است و تمامی حقوق مردم فراموش شده‌اند. نشستهای سازمان ملل و آمریکا با این رژیم، به این رژیم مشروعیت داده تا سرکوب و کشتار مردم را ادامه دهد. این گفتگوها هیچ تغییری در سیاست رژیم ایران نگذاشته است. من به‌عنوان پدر یک زندانی سیاسی فقط می‌توانم بگویم که با این سیاستهایی که در قبال رژیم اتخاذ می‌شود، فقط خانواده‌های بیشتری را در رنج و عذاب قرار می‌دهند و افراد بیشتری را
روانه زندانها می‌کند. این برخوردها با رژیم جای تأسف دارد.


******
رژيم 13زندانی از جمله 3زن را در زندانهای اروميه و گوهردشت کرج بدار آويخت. 11 زندانی از جمله دو زن در يک اعدام جمعی در زندان اروميه حلق آويز شدند. تعدادی از اعدام شدگان کرد بودند. رژيم همچنين دو زندانی را در زندان گوهردشت کرج حلق آويز کرد. يکی از اعدام شدگان ميترا شهنوازی نام داشت و مدت 11سال در زندان بود.
بنا به اخبار منتشر شده ميترا شهنوازی هنگام اعدام به شدت بيمار بود. وی به جرم دفاع از ناموس خود يک مأمور نيروی انتظامی را
کشته بود. در خبری دیگر مسئولین زندان اوین بدون اعلام علت انتقال کشیش سعید عابدینی، شهروند ایرانی - آمریکایی، وی را از بند 350 زندان اوین به قصد انتقال به زندان رجایی شهر کرج از بند خارج کردند. سعید عابدینی در اوایل مهر ماه سال 91 پس از بازگشت به ایران در منزل پدری‌اش، بازداشت شد و در بهمن ماه 91 به اتهام تشکیل و راه‌اندازی کلیساهای خانگی به قصد برهم زدن امنیت ملی، به هشت سال حبس تعزیری محکوم گردید.

احکام اعدام برای 4 زندانی سياسی صادر شده است
ديوانعالی رژیم حکم اعدام چهار زندانی سياسی کرد به نامهای سيروان نژاوی (سردشت)، ابراهيم عيسی پور (سردشت)، منصور آروند (مهاباد)، و سامان نسيم (مريوان) را صادر کرده است. در خبری دیگر 7 تن از زندانيان محبوس در واحد 3 زندان قزلحصار کرج روز دوشنبه 6آبان، اقدام به خودزنی کرده و به بهداری زندان منتقل شدند. آنان دلیل خودزنی را تحقیر و اذیت و آزار روحی و جسمی مستمر اعلام کرده اند. 
در خبری دیگر، طی هفته گذشته دست‌کم سه زندانی در محوطه زندان لاکان رشت اعدام شدند.یوسف رضایی 30 ساله، علی وهابی 33 ساله و کامران سحرخیز 35 ساله روز پنجشنبه 9 آبان به دار آویخته شدند. این قربانیان 4-5 سال زندانی بودند. هرانا که این خبر را انعکاس داده می افزاید، مدتی است دادستانی و مدیریت کل و ریاست زندان شهرستان رشت، زندانیان را بالاجبار به تماشای صحنه اجرای حکم می برند و وادارشان می کنند به جان دادن همبندیان خود نگاه کنند.


چند خبر اعتراضی؛
- به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، جوانان در مرکز تجاری بوستان واقع در ميدان پونک تهران جمعه شب 10آبان با مأموران نيروی انتظامی و گشت ارشاد که دو دختر جوان را به بهانه بدحجابی دستگير کرده بودند درگير شدند. جوانان در حالی که پاهای خود را به زمين می کوبيدند به سمت مأموران هجوم برده و مأموران را به سمت در خروجی این مرکز فراری دادند.

 بيش از 2500تن از مردم اهواز عصر روز جمعه در پی فراخوان قبلی بار ديگر زنجيره انسانی در کنار جاده ساحلی روبروی کتابخانه مرکزی این شهر تشکيل دادند. مردم اهواز به انتقال آب رودخانه کارون توسط رژيم، اعتراض دارند.


اعتصاب 750تن از کارگران نی بر شرکت نيشکر هفت تپه خوزستان هم چنان ادامه دارد. آنها از روز دوشنبه 6آبان در اعتراض به پرداخت نشدن پاداش سال 91 و اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل اعتصاب کردند.

 
دانشجويان دانشگاه پلی تکنيک تهران به اقدامات حراست و ضرب و شتم يک دختر دانشجو به بهانه بدحجابی اعتراض نمودند. آنها خواستار برکناری رئيس دانشگاه شدند.
دانشجويان دانشگاه هرمزگان
نیز در اعتراض به شرايط بد خدماتی دانشگاه به ويژه وضعيت نابسامان و اسف بار سرويس رفت و برگشت تجمع کردند. دانشجويان طی هفته گذشته چهار روز پياپی مقابل ساختمان رئيس دانشگاه و در خروجی دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زدند. همچنین جمعی از دانشجويان دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد قم در اعتراض به سانسور و محدوديتهای اينترنتی در مقابل دانشکده تجمع کردند. دانشجويان دانشگاه آزاد واحد ساوه نیز در اعتراض به وضعيت نابسامان دانشگاه به ويژه وضعيت خدماتی تجمع کردند.

تلويزيون العربيه خبر داد: 5 عضو سپاه پاسداران به دست حزب حيات و آزادی کردستان معروف به پژاک در غرب ايران کشته شدند. يکی از فرماندهان پژاک اين خبر را تأييد کرد.


زندانی سياسی ارژنگ داوودی اعدام 16 تن از زندانيان سياسی در زاهدان را محکوم کرد
این زندانی سیاسی از دبيرکل سازمان ملل متحد خواستار دخالت برای متوقف کردن اين جنايتها شد. وی طی بيانيه يی اعلام کرد: کشتار بی خردانه 16 هموطن بلوچ… دال بر وجود سازمان يافته و روشمند تروريسم دولتی در رژيم ولايت منحط فقيه خونخوار است که نه تنها مزدورانش به انواع فسق و فجور آلوده اند، بلکه رهبران اين حکومت جبار برای بقای غاصبانه خود از ارتکاب هر گونه رذالت چون فاجعه کهريزک و هر گونه جنايتی چون کشتار اسيران بلوچ ابا ندارند.
دستگيری جوانان در سراوان
پس از اعدام 16زندانی سياسی در زاهدان، رژيم تعدادی از جوانان را در سراوان در استان سيستان و بلوچستان دستگير کرد. اسامی دوازده نفر از دستگير شدگان عبارتند از رسول ملازهی، حسين حسن زهی، سيف الله حسن زهی، گل محمد ريگی، احمد براهوئی، عبدالکريم شه بخش، رضا شه بخش، احمد زهوکی، عثمان ريگی، خير انديش بامری، عيدوک نارويی و اسلام نارويی.


******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 6 آبان اعلام کرد که رژیم در یک اقدام ضد انسانی و بی سابقه با ريختن مواد سمي در غذاي زندانيان سياسي در زندان گوهردشت، در صدد مسموم كردن و سر به نيست كردن آنهاست. این اطلاعیه افزود: به دنبال امتناع زنداني سياسي آقاي ماشاءالله حائري، 64ساله، پدر دو تن از ساکنین ليبرتي، از خوردن غذاهاي آلوده، از دادن داروهاي مورد نياز وي خودداري می شود. اين در حالي است كه آقاي حائري بر اثر تحمل شكنجه ها و شرايط وخامت بار زندانهاي رژيم از بيماريهاي مختلف از جمله بيماري شديد قلبي رنج مي‌برد و تا كنون دو بار سكته كرده است. وي هم اكنون در وضعيت وخيمي به سر مي برد و توان راه رفتن و حتي حرف زدن را ندارد. خدابخشي، معاون دادستاني رژيم، در پاسخ به اعتراض خانواده هاي زندانيان سياسي گفته است: «قرار نيست كه همه را اعدام كنيم بعضي ها را اعدام مي كنيم. بعضي ها مثل دگمه چي مي شوند و عده يي هم مثل همينها كه الان هستند، زجر كش مي شوند». محسن دكمه چي، 53ساله از بازاريان سرشناس تهران، بود كه به خاطر حضور دخترش در اشرف و كمك به خانواده هاي بي سرپرست زندانيان سياسي زنداني، به رغم ابتلا به بيماري سرطان از هرگونه رسيدگي درماني در زندان محروم بود و سرانجام پس از تحمل 9سال حبس و شكنجه، در فروردين ماه 90،  زجركش شد. این اطلاعیه خاطرنشان کرد که قطع آب گرم به رغم شروع فصل سرما، فشار بر زندانيان را بيش از هميشه تشديد كرده و سلامت آنها را به خطر انداخته است.

******
اعتصاب غذای ساکنین لیبرتی و ایرانیان در 5 کشور جهان برای آزادی 7 گروگان اشرف وارد سومین ماه خود شد. ایرانیان در شهر اتاوا روبروی سفارت آمریکا روز شنبه شصتمین روز اعتصاب غذای خود را به پایان بردند. اعتصاب غذاکنندگان با تحمل هوای سرد اتاوا به شدت وزن کم کرده اند و با مشکلات ناشی از اعتصاب غذا همچون فشار خون، سرگیجه، دردهای عضلانی و دردهای کلیه، درگیرند. اعتصاب غذاکنندگان و متحصنین خواستار آزادی گروگانهای اشرف که در جریان حمله نیروهای عراقی از اول سپتامبر برابر با ده شهریور به اسارت درآمده اند، می باشند و بر خواسته خود مبنی بر استقرار کلاه آبیهای سازمان ملل در کمپ لیبرتی آنچنان که آمریکا و سازمان ملل قول آنرا داده بودند، پایبند هستند. گفتنی است که یکی از اعتصاب غذاکنندگان روز شنبه برای سومین بار به بیمارستان منتقل شد.


اولین سالگرد شهادت ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویس برگزار شد
در مراسمی اولین سالگرد ستار بهشتی در قبرستان رباط کریم و در منزل مادر ستار بهشتی، چهره های شناخته شده ای همچون محمد ملکی و نسرین ستوده شرکت داشتند. دکتر محمد ملکی در سخنانش خطاب به مسئولان گفت: «آخر چرا باید ستار کشته شود؟ جرمش چه بود؟ چرا ما هنوز باید شاهد کشته شدن جوانان این سرزمین باشیم؟ چقدر باید ادامه دهیم؟ چرا باید این مادران تا آخر عمر داغدار و سوگوار بمانند؟ آخر من نمی دانم ستار در این خانه کوچک 40 متری در منطقه رباط کریم چه می کرد که سزاوار مرگ بود؟» وی افزود: «بسیار مفتخرم که امروز در این کاخ با شکوه 40 متری ستار، در کنار مادر او ایستاده ام.» «همه روزی خواهند مرد، من، نماینده مجلس، قاضی و هر انسان دیگری. اما خوش به حال آنان که انسان و ایستاده می میرند.» آدرس وبلاگ ستار بهشتی: http://magalh91.blogspot.com.au/


******
خانم رجوی پرداخت 100 میلیون دلار به صندوق ابتکاری دبیرکل از محل فروش داراییهای اشرف برای انتقال مجاهدین به کشورهای دیگر را اعلام نمود. رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، ضمن تشکر از ابتکار دبیرکل ملل متحد در تشکیل یک صندوق اعتماد برای انتقال ساکنان لیبرتی به کشورهای دیگر، اعلام کرد 100 میلیون دلار به این صندوق از محل فروش داراییهای ساکنان اشرف پرداخت خواهد کرد. خبرگزاری فرانسه خبر داد که وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، دوم آبان‌ماه، اعلام کرد که برای کمک به انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق به کشور ثالث، غیر از عراق و ایران، یک میلیون دلار اختصاص می‌دهد. خانم رجوی گفت این موضوع پیش از این از سوی دکتر آلخو ویدال کواداراس، نایب رئیس پارلمان اروپا و رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت و آقای استرون استیونسون رئیس گروه رابطه با عراق پارلمان اروپا، به اطلاع دبیرکل ملل متحد، معاون سیاسی و نماینده ویژه او در عراق نیز رسیده است. آنها خاطرنشان کردند که اگر دولت عراق اجازه بدهد قرار داد فروش داراییها با کمپانی انگلیسی به اجرا در بیاید، 100میلیون دلار از درآمد این قرارداد به صندوق ابتکاری دبیرکل پرداخت خواهد شد.
خانم رجوی در همین خصوص حکومت عراق را به همکاری با سناتور توریسلی، نماینده قانونی ساکنان برای فروش اموال ساکنان اشرف، فراخواند.
ساکنان اشرف در سپتامبر 2012 با یک کمپانی انگلیسی برای فروش کلیه اموال منقول و غیرمنقول به مبلغ 550 میلیون دلار قرارداد بستند. این قرارداد به تأیید وزارتخارجه انگلستان، سفارت عراق در این کشور و اتاق بازرگانی عرب و انگلستان نیز رسیده بود اما نیروهای عراقی با تهدید نماینده کمپانی در عراق به مرگ و تهدید به مصادره اموال کمپانی، مانع اجرای قرارداد شدند. فروش اموال ساکنان در طرح 5 سپتامبر2013 ملل متحد و همچنین در نامه 6 سپتامبر خانم بت جونز، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، مورد تأکید قرار گرفته است. اما به رغم گذشت دو ماه دولت عراق اجازه فروش اموال ساکنان را نمی دهد. براساس طرح 5 سپتامبر ملل متحد، دولت عراق
به ساکنان اجازه فروش اموالشان در هر زمانی را خواهد داد، و دولت عراق کلیه اموال اشرف  را حفاظت و ضمانت خواهد کرد. در همین رابطه خانم بت جونز دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک  قبل از انتقال باقیمانده ساکنان اشرف به کمپ لیبرتی، در روز 15شهریور 6سپتامبر) به خانم رجوی نوشته بود: اگر شما با طرح یونامی برای انتقال باقیمانده ساکنان اشرف موافقت کنید «سازمان ملل نگهداری داراییهای اشرف را با به کارگرفتن یک شرکت حفاظت مورد اعتماد محلی تسهیل خواهد کرد و سفارت آمریکا آنچه را در توان دارد در حمایت از این تلاشها مبذول خواهد نمود».