صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۱۵، ۱۳۹۲

مهمترین رویدادهای هفته
دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 13 مهر خود خبر از آغاز اعتصاب غذای خشک 7 تن از ساکنین اشرف که در روز اول سپتامبر = 10 شهریور ماه به گروگان نیروهای عراقی درآمدند، داد. در این اطلاعیه که این اطلاعات را از درون رژیم بدست آورده آمده است: در پی بازجويی از گروگانها در يک زندان در بغداد توسط شکنجه گران وزارت اطلاعات و سفارت رژيم آخوندها و تهديد آنها به استرداد به رژيم ايران، در يکی از گزارشهای درونی رژيم، از ادامه اعتصاب غذای گروگانها و حتی تبديل آن در روزهای اخير به اعتصاب غذای خشک ياد شده است. 
 لازم به ذکر است که در روز ده شهریور نیروهای ویژه نوری مالکی به کمپ غیر نظامی اشرف حمله کرده و به قتل عام ساکنین غیرمسلح این کمپ پرداختند. عسکهای منتشر شده نشان می دهد در حالی به سر یا بخش بالایی بدن قربانیان شلیک شده بود که دستهای برخی از آنان با هر دو دستبند پلاستیکی و آهنی بسته شده بودند. ماموران مالکی حتی به کلینیک اشرف رفته و مجروحان را به رگبار بستند. اعتصاب غذای ساکنین لیبرتی و ایرانیان در اتاوا، برلین، ژنو، لندن و ملبورن استرالیا همچنان ادامه دارد. اعتصاب غذاکنندگان در اتاوا امروز سی و دومین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر میگذارند. آنها خواستار آزادی گروگانها و استقرار کلاه آبیهای سازمان ملل در کمپ لیبرتی می باشند. پس از بخش خبر با میهمانان ایرآوا در اینباره به گفتگو خواهم نشست.  
 
******
سایت حکومتی البرز که به سپاه پاسداران وابسته می باشد، اعلام کرد که روز دوشنبه 8 مهرماه جسد سرتیپ پاسدار مجتبی احمدی از فرماندهان سایبری سپاه البرز در حالیکه دو گلوله در کنار قلبش اصابت کرده بود، کشف شده است. این منبع حکومتی گفت که یک منبع مطلع در نیروی انتظامی به این سایت گفته است: "بر اساس اطلاعات بدست آمده دو موتورسوار در یکی از مناطق جنوبی 

کرج به وی شلیک کرده اند. اما هنوز اطلاعاتی از ضاربان بدست نیامده. 

سپاه پاسداران 800 بشقاب ماهواره را در شیراز زیر چرخهای تانک له کردند


این درحالی بود که حسن روحانی، رئيس جمهور جدید رژیم ايران، در روز چهار مهر در شورای روابط خارجی در نيويورک گفت: «در ايران همه به راحتی به شبکه های ماهواره دسترسی دارند، حتی روی پشت بامهای هر روستايی آنتن ماهواره می بينيد». دو روز بعد سپاه پاسداران در شيراز اعلام کرد 800دستگاه «آنتن و ريسور» دريافت شبکه های ماهواره يی را زير چرخهای نفربرهای زرهی و غلطک «به طور نمادين» و به عنوان «اقدامی ارزشی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان انقلاب و نظام» و «با حضور مسئولان استان و شهر شيراز» له کرده است. سايت پاسداران در استان فارس در همين رابطه نوشت: «در شيراز تانکهای سپاه به جنگ آنتنهای ماهواره رفتند. اين دومين مرحله از امحاء دستگاههای جمع آوری شده بود که تنها در يکی از پايگاههای متولی طرح مبارزه با شبکه های ماهواره يی انجام شد. پاسداران بر روی چند بشقاب ماهواره پرچم آمريکا و شعار «مرگ بر آمريکا» نیز نصب کرده بودند. 

******
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که وزيرخارجه رژيم از کشورهای 1+5 خواست که با پيشنهاد جديدی وارد مذاکرات روز 23مهر شوند و گفت پيشنهادات قبلی کشورهای 1+5 در آلماتی به تاريخ پيوسته است. جواد ظریف در حالی پيشنهاد قبلی کشورهای 5+1 را رد می کند و خواستار پيشنهاد جديد است، که اين کشورها تأکيد کرده اند منتظر پاسخ رژيم به پيشنهاد قبلی خود در مذاکرات آلماتی هستند. این منبع افزود: کاترين اشتون که کشورهای 1+5 را نمايندگی می کند، در حاشيه مجمع عمومی ملل متحد گفته بود منتظر پاسخ رژيم ايران به پيشنهادات قبلی می باشد.


 ******
بنا به گزارش هرانا 12 مهر، زینب جلالیان زندانی سیاسی بند زنان زندان دیزل‌آباد با وجود مشکلات شدید جسمی از امکانات درمانی یا مرخصی استعلاجی محروم است و در آستانه نابینایی قرار دارد. این منبع افزود: یکی از بستگان این زندانی سیاسی به گزارشگر هرانا گفت: "روز چهارشنبه خانواده به ملاقات زینب رفتند ولی مسئولین وی را برای ملاقات نیاوردند و موفق به دیدار وی نشدند. برادرش قبل‌تر از قاضی اجازه ملاقات گرفته بود و با این حال زندان اجازه ملاقات به ما ندادند. زینب علاوه بر مشکلات روده از دو سال پیش از ناراحتی شدید بینایی رنج می‌برد. مسئولین آنقدر رسیدگی نکردند که دیگر جایی را نمی‌بیند. نه خودشان درمان می‌کنند و نه می‌دهند ما ببریم مداوایش کنیم. گذاشتند تا کور شود."
زینب جلالیان در سال 86 از سوی مأموران اداره اطلاعات کرمانشاه دستگیر و ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شد. این زندانی سیاسی در سالهای گذشته به شدت تحت فشار قرار داشته است و بار‌ها در اعتراض به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

از شتاب اعدام در دولت تدبیر و امید روحانی کاسته نشده است
- سه زندانی در زندان اردبیل و دو زندانی در ملاء عام در شهر بابل اعدام شدند.

- روز پنجشنبه 6زندانی در يزد در زندان مرکزی این شهر حلق آويز شدند. روز چهارشنبه 10مهر نيز دو زندانی در زندان مرکزی شهر کرد بدار آويخته شدند.

- رژیم یک زندانی را در زندان مرکزی شیراز به دار آویخت. خداییان رئیس دادگستری رژیم در استان فارس گفت: "تقاضای عفو محکوم رد شد و حکم در زندان مرکزی شیراز اجرا شد".

- رژيم يک زندانی را در زندان بندرعباس بدار آويخت. اين زندانی 35 ساله بود و مدت 8 سال در زندان محبوس بود.

چند خبر اعتراضی:
- دانشجويان دانشگاه دامغان عليه فضای خفقان در دانشگاه و ممنوعيت هر گونه فعاليت دانشجويی اعتراض کردند. هنگامی که رئيس دانشگاه حاضر به شنيدن خواسته دانشجويان نشد، آنان از رفتن به سرکلاس خودداری کردند.

- شش تن از زندانيان سياسی زندان قزلحصار کرج روز سه شنبه نهم مهر ماه، هشتمين روز اعتصاب غذای خود را پشت سر گذاشتند. آنها در اعتراض به مخالفت با انتقال دو تن از هم بندان خود به نامهای حامد احمدی و صديق محمدی اعتصاب غذا کردند.

- جمعی از زندانيان سياسی زندان گوهردشت کرج نسبت به شرايط طاقت فرسای زندان و شکنجه و رفتارهای ضدانسانی و وضعيت بد غذای زندان اعتراض کردند. يکی از معترضان گفت: "مدت زيادی است که به جای گوشت در غذاها از سويا استفاده می کنند و سويايی که مربوط به غذای دام و طيور است".

- جمعی از تاکسيرانان فرديس کرج، در مقابل اداره تاکسيرانی اين شهر تجمع و نسبت به وضعيت معيشتی و فشار رژيم برای تعويض تاکسيها اعتراض کردند.

- جمعی از دانشجويان دانشگاههای اردبيل و تبريز به طرح تفکيک جنسيتی در اين دانشگاهها اعتراض کردند. همزمان، شماری از دانشجويان فارغ التحصيل رشته شيمی مهاباد روز 8مهرماه در مقابل فرمانداری رژيم در اين شهر دست به تجمع زدند. اين تجمع در اعتراض به ممانعت رژيم از شرکت دانشجويان در آزمون استخدامی صورت گرفت.

- جمعی از کارگران کارخانه مجتمع صنعتی سيمان تهران در مقابل در ورودی کارخانه واقع در شهر ری محله غنی آباد نسبت به پرداخت نشدن سه ماه مزايا و اضافه کاری تجمع اعتراضی برگزار کردند. ماموران حکومتی، کارگران را محاصره کرده و با باتون به آنها يورش بردند.

- جمعی از مردم منطقه سرچشمه کرمانشاه روز چهارشنبه دهم مهر ماه در اعتراض به حمله مأموران انتظامی به خانه هايشان و شکستن بشقابهای ماهواره يی اعتراض کردند. ماموران نيروی انتظامی در وحشت از ادامه اين اعتراضات منطقه را ترک کردند.

- در تهران جوانانی که برای تماشای مسابقه فوتبال استقلال و کره جنوبی به ورزشگاه آزادی تهران رفته بودند، با شعار "مرگ بر ديکتاتور" و "نيروی افتضاحی" با ماموران يکان ويژه درگير شدند. ماموران حکومتی که مانع رفتن جوانان از طريق تونل منتهی به جايگاه مخصوص طرفداران استقلال می شدند، با تيراندازی هوايی و باتون به آنان يورش بردند. جوانان نیز به مقابله پرداخته تهديدها و تيراندازی هوايی آنان را هو می کردند.

- جمعی از مردم کن تهران که خانه هايشان توسط رژيم تخريب شده، در مقابل شهرداری رژيم تجمع کرده، شيشه های آن را شکستند و با آنها درگیر شدند.

- در شيراز مردم عليه مأموران رژيم که با يورش به منازل قصد جمع آوری بشقابهای ماهواره يی را داشتند، اعتراض کردند. در شيراز مردم مناطق مالی آباد، قصر دشت، چهار راه نمازی، پارامونت و مهرگان در اين حرکت اعتراضی شرکت داشتند.
 
- شماری از دانشجويان پرستاری زرند در اعتراض به وضعيت نابسامان دانشگاه اعتصاب کردند. آنها غذا را در محوطه سلف دانشگاه روی زمين ريختند.

- پرسنل آموزش و پرورش منطقه 16تهران در مقابل اداره آموزش و پرورش اين منطقه واقع در ميدان بهشت در انتهای نازی آباد تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود اعتراض داشتند.

- در شهر ری، شماری از والدين دانش آموزان مجتمع تحصيلی خمينی همراه با فرزندان خود تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان به تراکم بيش از حد کلاسهای درسی و نبودن امکانات لازم آموزشی برای فرزندانشان اعتراض کردند.

- کارگران اخراجی کارخانه سيمان زرين رفسنجان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالباتشان به کرمان رفته و در مقابل فرمانداری رژيم در اين شهر تجمع کردند.

- جمعی از جوانان کرمانشاه روز جمعه 12مهر ماه در ميدان آزادی، مأموران نيروی انتظامی که قصد مرعوب کردن مردم را داشتند، هو کرده و مجبور به ترک محل نمودند


******
به نقل از گزارش مجله کانادایی مکلینز سوم اکتبر، یک مرکز اسلامی ایرانی در شهر مونترال کانادا از ماه گذشته خدمات کنسولی مورد نیاز برای شهروندان ایرانی مقیم کانادا را فراهم می کند. این درحالیست که دولت کانادا در شهریور ماه سال گذشته با تعطیلی سفارت رژیم ایران در کانادا، به روابط دیپلوماتیک خود با این رژیم پایان داد. صالح سِبُوه امام جماعت مرکز اسلامی در مونترال اذعان نموده است که با دریافت حق الزحمه و هزینه های معمول، خدمات مورد نیاز به شهروندان ایرانی را ارایه می دهد. وی افزود این مرکز روادید و دیگر اسناد را خود صادر نمی کند. در عوض یکی از کارمندان آن کارهای اداری لازم یا تشریفات کاغذی اداری را یا به تهران و یا به هاوانا می برد و با تقاضای پاسپورت یا شناسنامه بر می گردد. این مرکز حق الزحمه ای از رژیم ایران بابت این کار دریافت می کند.  
به گفته مجله مک لینز، صالح روابط خود با رژیم ایران را خوب برآورد کرده و گفته است که در خدمت دولت ایران نیست ولی ایران به او اعتماد دارد. وی گفت که این اقدام با همکاری وزارت خارجه رژیم ایران و سفارت این کشور در کوبا اداره می شود. مکلینز افزود: یک مقام وزارت خارجه کانادا گفته است در صورت تخلف قوانین کانادا، پلیس آر سی ام پی مسئول تحقیقات لازم در این مورد می باشد.

ژنرال جياپ فرمانده نبرد «دين بين فو» در سن 102سالگی درگذشت
خبرگزاری فرانسه خبر داد: يک منبع دولتی گفت، ژنرال وو نوی ین جياپ قهرمان استقلال ويتنام که تاکتيکهای چريکی وی ارتشهای فرانسه و آمريکا را شکست داد روز جمعه در سن 102سالگی فوت کرد. این منبع افزود: جياپ تنها جانشين رهبر فقيد انقلابی هوشی مين به عنوان قابل احترام ترين شخصيت ويتنام در عصر حاضر بود، وی سربازی خود آموخته و بنيانگذار ارتش خلق ويتنام بود که تاکتيکهای چريکی آن الهام بخش جنگجويان ضد استعماری در سراسر جهان بود.
دين بين فو نيرومندترين استحکام نظامی فرانسه در هندوچين بود. در این نبرد نيروهای ويتنام بر اساس طرح ژنرال جياپ با انتقال توپخانه و تجهيزات ديگر از راههای صعب العبور به ارتفاعات مشرف به این دژ ضربه غافل گير کننده نهايی را به نيروهای فرانسوی وارد کردند که در اثر اين شکست فرانسه ناگزير از خروج از ويتنام و پذيرش استقلال اين کشور در سال 1954 ميلادی شد. در جنگ ويتنام عليه اشغال آمريکا نيز تاکتيکهای چريکی ژنرال جياپ نقش اصلی را در شکست نظامی آمريکا ايفا نمود.