صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

سه‌شنبه، مهر ۰۹، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

روحانی در بازگشت به ایران، با کفش و تخم مرغ مورد پذیرایی قرار گرفت

خبرگزاری فرانسه خبر داد: در حالی که ستون خودروهای حسن روحانی از فرودگاه مهرآباد تهران خارج می شد، شعار "مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسراييل" عليه او سر داده شد. گزارشگر تلويزيون الجزيره انگليسی نیز به نقل از شاهدان عينی گزارش داد تجمع كنندگان به سمت خودرو روحانی تخم مرغ پرتاپ كردند. به گزارش رسانه های حکومتی علاوه بر استقبال از روحانی با پرتاب کفش، جناحهای رقيب تجمع اعتراضی عليه او برپا کردند.  
خبرگزاری حکومتی مهر نوشت: «همزمان با ورود روحانی به کشور تجمعاتی از سوی مخالفان مذاکره با آمريکا در فرودگاه مهرآباد شکل گرفت». به گزارش رسانه های حکومتی تجمع کنندگان شعار می دادند: «مذاکره با شيطان اميد و تدبير نيست» و روی پلاکاردهايی که حمل می کردند نوشته بود: «نرمش قهرمانانه به معنای عبور از خط قرمز نيست»، «از چه زمانی ديگر خون جوانان ما از دستان ننگين آمريکا نمی چکد»، «هدف از مذاکره با آمريکا يک کار تبليغاتی است».
روحانی روز سه شنبه 2 مهرماه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با شعارهایی از قبیل "ایران لنگرگاه ثبات در دریای ناآرامی های منطقه است" و "ایران بدنبال راه حل مسائل و نه تولید مشکلات است" خواستار در دستور کار قرار گرفتن طرح "جهان علیه خشونت و افراطی گری" در سازمان ملل شد. 


رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما نیز چند ساعت پیش از سخنرانی روحانی در سخنان خود از جمله گفت که آمریکا درصدد تغییر رژیم نیست و حق مردم ایران برای برخورداری صلح آمیز از انرژی هسته ای را در چارچوب اقدام رژیم ایران به تعهداتش محترم می شمرد لذا این آزمون شامل اقدامات معنادار، شفاف و قابل سنجش خواهد بود که منجر به تسهیل تحریمهای بین المللی فراگیر که اینک جاری است می شود. حل این مساله مشخصا منجر به برداشتن گامهای بنیادین رو به جلو در خصوص روابط نوین میان ایالات متحده و رژیم خواهد شد. هرچند احتمال می رفت روحانی و اوباما با هم در سازمان ملل و یا در ضیافت ناهار دیدار داشته باشند، اما این عملی نشد. در آخرین لحظات خروج روحانی از خاک آمریکا گفتگوی تلفنی بین این دو عملی شد. 
سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه 27 سپتامبر در اینباره گفت: ما در ابتدای اين هفته اشاره کرده بوديم که آماده بوديم يک برخورد غير رسمی وقتی پرزيدنت اوباما در مجمع عمومی بود با پرزيدنت روحانی وجود داشته باشد. در آن زمان، ايرانيها اشاره کردند که کمی موردش برايشان پيچيده است بنابراين برخوردی پيش نيامد. اما امروز که کمی تعجب آور هم بود با ما تماس گرفتند که بگويند پرزيدنت روحانی مايل است در مسير ترک آمريکا، با پرزيدنت اوباما تماس تلفنی داشته باشد و ما توانستيم اين تماس را محقق کنيم و آنها تماس گرفتند که گفتگوی سازنده يی از اين طريق داشتند. وی مدت گفتگوی تلفنی را یک ربع برآورد کرد و افزود: رئيس جمهور همان گونه که سالهاست اين را گفته ايالات متحده ايرانی با سلاح اتمی را نخواهد پذيرفت اما سياست مرجح ما اين است که اين مسأله از طريق راههای ديپلوماتيک حل و فصل شود البته الآن جامعه بين المللی متحد است و تحريمها و فشار اقتصادی هم بوده و انتخاب پرزيدنت روحانی پيش آمده و حالا فرصتی جلوی روی ماست که پيشنهاد اين توافق ديپلوماتيک را امتحان کنيم.
از سوی دیگر میت رامنی کانديدای سابق رياست جمهوری آمريکا گفت بايد با بدبينی با رژيم ايران برخورد کرد، زيرا ايران روی دريايی از نفت است اما اين رژيم دنبال انرژی هسته يی است. علاوه بر اين، روحانی نيست که سياست هسته يی را تعيين می کند بلکه خامنه ای است که اين سياست را تعيين می کند. ميت رامنی تصريح کرد سياست رژيم ايران در قبال کشورهای خاورميانه پيامدهای خطرناکی دارد.
در کانادا نیز سران این کشور با دیده ای مشکوک به گفته های روحانی
نگاه می کنند. وزیر خارجه کانادا، جان برد، گفت: برای گرم شدن روابط دیپلماتیک میان کانادا و ایران به چیزی بیش از یک مکالمه تلفنی راه دور حتی از نوع تاریخی آن‌ نیاز است. صحبت خوب بهتر از صحبت بد است، اما ما هنوز حرکتی ندیده‌ ایم.  
نخست وزیر کانادا، استیون هارپر نیز روز سه‌ شنبه گفت: مسلما من رئیس جمهور اوباما و متحدان مان را برای تلاش جهت بهبود روابط با تهران مقصر نمی‌دانم اما اندرز صمیمانه من وقتی‌ پای حکومت ایران در میان باشد این است که ما باید اعمال ایشان را به مراتب با دقت بیشتری از گفتارشان زیر نظر بگیریم." هارپر تاکید کرد هیچ برنامه ای برای بازگرداندن حضور دیپلوماتیک کانادا در تهران ندارد.
در جریان سخنرانی روحانی، هزاران ایرانی مخالف در برابر مقر سازمان ملل در نیویورک تظاهرات بزرگی برگزار کردند. در بخشی از این تظاهرات که بدعوت مقاومت ایران برگزار شده بود، شخصیتهای سیاسی آمریکا و همچنین از بنیانگذاران ارتش آزاد سوریه سخنرانی کردند. تلویزیون فاکس نیوز گزارش داد: تئاتر خيابانی جديد (رژيم) ايران نتوانست تظاهر کنندگان را که از چند روز گذشته در مقابل ملل متحد تظاهرات می کردند، فريب بدهد.  
تلويزيون اسکای نيوز نیز در گزارش خود گفت: هزاران نفر از ايرانيان در محکوميت سفر حسن روحانی رئيس جمهور (رژيم) ايران به نيويورک تظاهرات عظيمی را ترتيب دادند. تظاهر کنندگان از سازمان ملل متحد و واشينگتن خواستار اقدام فوری در رابطه با اپوزيسيون ايران در عراق شدند. آنها از دولت عراق خواستار آزادی 7تن از اعضای اپوزيسيون ايران شدند که در حمله نيروهای عراقی به قرارگاه اشرف در اول سپتامبر گذشته به گروگان گرفته شده اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: تظاهر کنندگان عليه روحانی در برابر سازمان ملل می گويند: حرف روحانی در مورد گفتگو تنها يک فريب است. يک جمعيت انبوه و پر ازدحام در گردهمايی نزديک سازمان ملل پرچمهای ايران را تکان می دهند و بنرهايی در محکوميت حسن روحانی رئيس جمهور رژيم ايران حمل می کنند. 

روز سه شنبه تظاهر کنندگان در نيويورک گفتند، حرف اخير روحانی از گشايش گفتگو با آمريکا تنها يک فريب است. پيش از اين که آمريکا هر گونه مذاکراتی را شروع کند، رژيم ايران بايد از تلاش برای ساختن تسليحات اتمی دست بردارد. جمعيت قابل توجه به بيانات سخنرانان از جمله سخنرانی رودی جوليانی شهردار سابق نيويورک و جان بولتون سفير سابق آمريکا در سازمان ملل گوش دادند.
******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 5 مهرماه در اطلاعیه اعلام نمود که سناریوی مشترک آخوندها و مالکی با انتشار اطلاعات دروغ و فریب آمریکا و ملل متحد درباره 7 گروگان اشرف، زمینه سازی برای استرداد یا سر به نیست کردن گروگانهاست. این درحالیست که مقاومت ایران از روزهای اول بعد از قتل عام و اعدام جمعی ساکنین اشرف در روز دهم شهریور، اطلاعات دقیقی را با ذکر جزئیات فاش ساخت که 7 گروگان اشرفی در عراق و تحت کنترل نیروهای ویژه مالکی به سر می برند. این اطلاعیه افزود که  رژيم ایران و مالکی، به طور متقابل، در يک سناريو مشترک و با پمپاژ اطلاعات دروغ و گمراه کننده، تلاش می کنند به ايالات متحده و ملل متحد چنين القا کنند که گروگانها در عراق نيستند و از همان ابتدا به ايران منتقل شده اند. هدف اين است که فشار بين المللی را از روی دولت عراق کم کنند تا برای استرداد يا سر به نيست کردن گروگانها دست باز داشته باشد. هدف ديگر اين است که عواقب سياسی و حقوقی جنايت عليه بشريت دامنگير مالکی و همدستانش نشود. به همين منظور رژيم و دولت عراق و برخی طرفهای بين المللی، تلاش می کنند اين سناريوی مضحک را پيش ببرند که گويا حمله دهم شهريور نيز توسط ميليشياهای عراقی با استفاده از نفوذشان در دستگاههای امنيتی عراقی صورت گرفته و مالکی نه تنها در آن نقشی نداشته بلکه به خاطر نقض حاکميت عراق از اين حمله بسيار ناراحت است. مقاومت ايران مدارک و اطلاعات معتبر و شهود مورد اعتمادی در اختيار دارد که به خوبی نشان می دهد قتل عام و اعدام جمعی در اشرف به خواست رژيم ايران و به دستور شخص مالکی و مشاور امنيتی وی فالح فياض انجام شده و گروگانها نيز تا امروز –جمعه 5مهر- در عراق و تحت کنترل نيروهای ويژه مالکی هستند. اين اسناد و مدارک در هر دادگاهی قابل ارائه است و شهود نيز در صورت تأمين امنيت شان در هر مرجعی آماده شهادت هستند. در روز 5 مهرماه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه دیگری اعلام نمود که بنا به گزارشهای رسيده از ايران، نيروی تروريستی قدس و سفير رژيم ایران در بغداد، برای اعزام شکنجه گران و بازجويان وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه به بغداد برای بازجويی از هفت گروگان اشرفی با نخست وزيری عراق هماهنگی می کنند. هفت گروگان اشرفی تا روز 31شهريور در زندان لشگر طلايی مالکی در فرودگاه نگهداری می شدند و از آن پس به زندان «شرف» در منطقه سبز بغداد، پشت نخست وزيری منتقل شده اند. در اين زندان ماموران مالکی با شکنجه و اعمال فشار به دنبال گرفتن اطلاعات و اعترافهای دروغ از گروگانها هستند تا با استناد به آنها سرکوب، کشتار و قتل عام ساکنان اشرف و ليبرتی و سرقت اموال منقول و غيرمنقول و سلب مالکيت از آنها را توجيه کنند. از سوی ديگر، سفير رژيم ایران در عراق از دولت اين کشور خواسته است با يک حکم قضايی ساختگی سازمان مجاهدين را وادار کند به مردم عراق خسارت بدهد و اموال اشرف را نيز در همين رابطه مصادره کند. رژيم ولايت فقيه به مالکی قول داده است که عده يی از ماموران خود در عراق را تحت عنوان «قربانيان مجاهدين» به دادگاه معرفی نمايد.  
یادآوری می کنیم که روز دهم شهریور برابر با اول سپتامبر 2013 ماموران عراقی به کمپ غیر مسلح اشرف حمله کرده و 52 تن را که اغلب دستهایشان با دستبند بسته شده بود، از نزدیک و با شلیک به سر به قتل رساندند. ماموران عراق همچنین به کلینیک اشرف رفته و مجروحان را به رگبار بستند. در این میان آنها 7 تن از ساکنین که 6 نفر زن می باشند را به گروگان گرفته و با خود بردند.
در همین رابطه ساکنین لیبرتی با شنیدن این خبر اعتصاب غذای خود را شروع کردند و ایرانیان دیگر در برلین، ژنو، لندن و اتاوا و ملبورن استرالیا به اعتصاب غذا پیوستند. 
ایرانیان در اتاوا امروز 25 مین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر میگذارند. اعتصابیون خواستار بازگردانده شدن گروگانها به کمپ لیبرتی و استقرار کلاه آبیهای سازمان ملل در لیبرتی می باشند.


چند خبر اعتراضی:
روز پنجشنبه 4 مهرماه جوانان تهرانی در منطقه سعادت آباد در اعتراض به حمله مأموران گشت ارشاد به دختران و پسران اين منطقه، با آنان درگير شدند. مأموران حکومتی چند جوان را دستگير کرده بودند اما با کمک مردم منطقه، مجبور به آزادی دستگیر شدگان شده و خود از صحنه فرار کردند.

- تعدادی از جوانان در منطقه کن تهران نیز با ماموران بسيجی که قصد اذيت و آزار و دستگيری آنها را داشتند، درگير شدند. ماموران بسيجی به بهانه روشن بودن ضبط صوت خودرو اين جوانان، به آنها حمله ور شدند.

- عصر روز پنجشنبه چهارم مهر ماه، جوانانی که قصد ورود به ورزشگاه آزادی تهران را داشتند، با مأموران يگان ويژه نيروی انتظامی درگير شدند. علت اين اعتراض اذيت و آزار جوانان توسط مأموران بود. آنان چند تن از جوانان معترض را دستگير و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

- صبح شنبه 6مهر، جمعی از جوانان در مقابل يکی از شعبات بانک ملی تهران در خيابان آزادی تقاطع استاد معين تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به خودداری رژيم از دادن وام ازدواج وعده داده شده اعتراض داشتند.

- بيش از 200تن از کارگران شرکت بهنوش در تهران در جاده مخصوص کرج چهارراه ايران خودرو تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران به پرداخت نشدن سه ماه حقوق عقب افتاده اعتراض کردند.

- کارگران شرکت پونل در پاکدشت نیز روز شنبه 6مهر در اعتراض به اعلام انحلال شرکت و اخراج کارگران به اعتصاب خود ادامه دادند. اين اعتصاب از روز 9شهريورماه تا کنون ادامه دارد.

- طلا فروشان شهر کرد، در مقابل مصلای اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها پلاکاردهای بزرگی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود «ما امنيت نداريم».

- جمعی از کارکنان زن دانشگاه پيام نور در شهرستان انديمشک در اعتراض به فشارهای رژيم برای حجاب اجباری روز چهارشنبه سوم مهر تجمع کردند.

- والدين دانش آموزان مدارس همدان با تجمع در مقابل اداره آموزش و پرورش رژيم به شهريه سنگين مدارس از جمله هزينه سنگين لباس متحد الشکل اعتراض کردند.

- دانشجويان دانشکده فنی دانشگاه تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. اين تجمع صبح روز يکشنبه 7مهرماه در مقابل ورودی دانشکده فنی و در اعتراض به وضعيت وخامت بار بهداشتی و تأسيساتی دانشگاه صورت گرفت.

- شماری از معلمان در سقز در مقابل آموزش و پرورش اين شهرستان تجمعی در اعتراض به خودداری رژیم از دادن مزایای شغلی برگزار کردند.  

- مردم روستای ايرانخواه در شهرستان سقز با مأموران نيروی انتظامی درگير شدند. در اين درگيری مأموران رژيم چند تن از اهالی اين روستا را دستگير و به شهرستان سقز منتقل کردند.

- اولياء دانش آموزان در ديواندره در استان کردستان در مقابل دبيرستان دکتر حسابی اين شهرستان تجمع کردند و به نبودن کلاس و فضای کافی آموزشی اعتراض کردند.

- جمعی از معلولان جنگ ایران و عراق در مقابل مجلس رژیم تجمع نمودند. معترضان که اکثرشان بر روی ويلچر يا با عصا به محل تجمع آمده بودند از خودداری رژيم از تأمين حداقلهای دارويی و پزشکی معترض بودند. به گفته معترضان در هفته اخير دو نفر از معلولين به علت نرسيدن بموقع دارو فوت کرده اند.

- روز يکشنبه 7مهر شماری از خانواده های زندانيان سياسی محبوس در زندانهای قزلحصار و گوهردشت کرج، در مقابل وزارت دادگستری رژيم تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها به احکام اعدام و حبس های طولانی که برای فرزندانشان صادر شده است اعتراض داشتند.

- اعتصاب 6 زندانی سياسی اهل سنت محکوم به اعدام که در زندان قزلحصار محبوسند ادامه دارد. اين اعتصاب غذا در اعتراض به حکم اعدام و شکنجه از روز سوم مهرماه جاری شروع شده است. دو تن از اين زندانيان توسط ماموران به سلولهای انفرادی منتقل شدند. حامد احمدی يکی از اين زندانيان با شوکر برقی مورد شکنجه قرار گرفته که دچار خونريزی معده شد. کمال ملايی اعتصابی ديگر نيز زير مشت و لگد گرفته شد و يکی از دندانهايش شکست.

- به گزارش دريافتی منابع خبری مقاومت ایران، ماموران حکومتی در زندان گوهردشت کرج قصد داشتند دو زندانی سياسی اهل سنت را که به اعدام محکوم شده اند به زندان قزلحصار منتقل کنند که با مقاومت ساير زندانيان روبه رو شدند. اين دو زندانی کاوه ويسی و مختار رحيمی نام دارند.

- محمدرضا ريگی که يکی از فرزندانش توسط رژيم اعدام شده و فرزند ديگرش در انتظار حکم اعدام به سر می برد، به مجامع بين المللی هشدار داد نگذاريد خون آشامان ديگر فرزندم را از من بگيرند. وی طی نامه يی به گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل و عفو بين الملل نوشت: يکی از فرزندانش عبدالباسط ريگی به خاطر فعاليت اينترنتی در زندان زاهدان بدار آويخته شد و فرزند ديگرش به نام عبدالواهب ريگی در سن نوجوانی دستگير شده و در حال حاضر در زندان زاهدان در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می برد.

- بيش از 700تن از اعضای خانواده های زندانيان اعدام شده، روز پنجشنبه در مقابل زندان گوهردشت کرج تجمع کردند و به اعدام 6تن از عزيزانشان اعتراض کردند. يک زن نيز در ميان اعدام شدگان بود. گفته می شود وی را از قرچک ورامين آورده بودند. همچنين حکومتیان يک زندانی را به نام مهدی اعدام کردند. وی ده سال پيش و هنگامی که تنها 13سال داشت، دستگير شده بود. 150تن از بستگان مهدی در اين تجمع حضور داشتند.


شورای امنيت سازمان ملل متحد قطعنامه يی را درباره سلاحهای شيميايی در سوريه تصويب کرد
اين قطعنامه که با 15رأی موافق و بدون رأی مخالف تصويب شد، برای رژيم سوريه الزام آور است. در اين قطعنامه رژيم بشار اسد موظف است سلاحهای شيميايی را از بين ببرد و به بازرسان اجازه بازرسی بدون قيد و شرط بدهد. بنا به گزارش سی ان ان، اين قطعنامه بر انهدام زرادخانه وکارخانه ها و تجهيزات سازنده سلاح شيمايی بشار اسد تأکيد دارد و از آنجا که در کادر بند 7منشور ملل متحد است، هر گونه تخلف بشار اسد از اجرای خلع سلاح شيميايی، می تواند اقدام نظامی جامعه بين المللی را عليه رژيم سوريه درپی داشته باشد.