صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، شهریور ۳۱، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهبه نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 30 شهریور، یک هیات آمریکایی با 7 تن از ساکنین کمپ اشرف که پس از حمله نیروهای عراقی به این کمپ و قتل عام 52 نفر، ربوده شدند، در زندان لشگر طلایی در فرودگاه بغداد دیدار و گفتگو کرده است. این اطلاعیه افزود: طبق یک گزارش از داخل رژیم ایران که منبع ارسال آن از عراق است، به شورای امنیت عالی رژیم ایران گزارش شده است که یک هیات آمریکایی تاکنون سه بار در زندان لشکر طلایی مالکی در فرودگاه بغداد با 7گروگان دیدار و گفتگو کرده است.
متعاقبا روز گذشته(یعنی 29 شهریور) وقتی یک هیات ملل متحد در همین محل قصد دیدار با گروگانها را داشت ماموران عراقی طبق دستورات جدید مالکی، حضور گروگانها در زندان فرودگاه را انکار کردند. این اطلاعیه تاکید کرد: از آنجا که حکومت عراق با نقض آشکار اصل نان رفولمان قصد استرداد پناهجویان و افراد مورد نگرانی و تحت کنوانسیون چهارم ژنو را به رژیم ایران دارد، آمریکا و ملل متحد وظیفه دارند که بلادرنگ از آن ممانعت کنند. مسئولیت ایالات متحده و سازمان ملل انکارناپذیر است و بهمین خاطر موضوع باید بلادرنگ در شورای امنیت مطرح و حکومت عراق وادار به التزامات بین المللی خود شود و از استرداد گروگانها به رژیم ایران به جد منع شود و آنها را آزاد کند. در پایان این اطلاعیه آمده است: طبق گزارش فوق، خامنه ای به شورای عالی امنیت رژیم تصریح کرده است که کشتار اعضای سازمان مجاهدین در اشرف و لیبرتی و استرداد گروگانها به ایران لازمه حمایت از دور سوم نخست وزیری مالکی در عراق است.

لازم به ذکر است که پس از ربوده شدن 7 تن از ساکنین کمپ اشرف در دهم شهریورماه که 6 تن از آنان زن می باشند، در کمپ لیبرتی که جایگاه اعضای سازمان مجاهدین خلق پس از خروج از اشرف می باشد، دست به اعتصاب غذا زده اند. همچنین اعتصاب غذا در شهرهای ژنو، برلین، لندن و اتاوا همچنان ادامه دارد. امروز یکشنبه 22 سپتامبر اعتصابیون در اتاوا هجدهمین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر می گذارند. روز گذشته دو تن از اعتصابیون بدلیل فشارهای فیزیکی ناشی از اعتصاب غذا، توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند. گفتنی است یکی از اعتصاب غذاکنندگان برای دوم به بیمارستان منتقل شد. همچنین در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، فرانسه، سوئد، نروژ، هلند، دانمارک، اتریش، بلژیک، استرالیا و رومانی، ایرانیان در تحصن و تظاهرات بسر می برند. آنها خواستار بازگردانده شدن 7 گروگان اشرفی و استقرار کلاه آبیهای سازمان ملل در کمپ لیبرتی می باشند. روز 29 شهریور= 20 سپتامبر نوری مالکی نخست وزیر عراق، در سايت رسمی اش نقش خود در قتل عام اول سپتامبر و در اختیار داشتن 7 گروگان را انکار و ابراز بی اطلاعی نمود. وی همچنین در مورد تحقیقات مورد درخواست جامعه جهانی گفت که "سازمان خلق" یعنی سازمان مجاهدین خلق، از آن ممانعت کرده است. اما اطلاعیه شورای ملی مقاومت در 29 شهریور اعلام داشت که سفير باستين، جانشين نماينده ويژه دبيرکل در عراق، در روز 11شهريور (2سپتامبر) در اشرف 52جسد را که اغلب با دستهای بسته به طور جمعی اعدام شده بودند، شمارش و ابراز خشم و انزجار کرد. این اطلاعیه افزود: سازمان ملل، آمريکا و اتحاديه اروپا به دقت در جريان هستند و می دانند که 7گروگان در يک زندان در نزديک فرودگاه بغداد در اعتصاب هستند. آنها به وسيله شهود عينی ديده شده اند.  
از سوی دیگر روز پنجشنبه 19 سپتامبر در یک اجلاس بین المللی در محل سازمان ملل در ژنو، شخصیتها و سیاستمداران اروپایی علاوه بر خانم رجوی، سخنرانی کردند. این افراد عبارت بودند از  برنارد کوشنر، وزير خارجه سابق فرانسه، سيد احمد غزالی، نخست وزير سابق الجزاير؛ دکتر ژان شارل ری ال، رئيس شورای شهر ژنو، کريستيان پره گو، رئيس سابق شورای قانونگذاری ژنو، دکتر طاهر بومدرا، مسئول پيشين پرونده اشرف در ملل متحد، پروفسور گودوين جيل، نظريه پرداز حقوق و استاد آکادمی حقوق انسان دوستانه ژنو، و فرانسوا کلکومبه قاضی و نماينده سابق پارلمان فرانسه سخنرانی کردند. خانم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت، آمريکا و ملل متحد به ويژه خانم ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر ملل متحد را به اقدام عاجل برای آزادی بلادرنگ هفت گروگان اشرفی شامل 6زن فراخواند. وی افزود: ما ترديدی نداريم که گروگانها در عراق هستند و در زندانی در نزديکی فرودگاه بغداد توسط نيروهای تحت امر مالکی نخست وزير عراق نگهداری می شوند. اظهارات ضد و نقيض مقامهای عراقی در اين رابطه صرفاً زمينه سازی برای استرداد آنها به فاشيسم دينی حاکم بر ايران است. وی همچنین نسبت به تکرار قتل عام 3000پناهجوی ايرانی ساکن کمپ ليبرتی در عراق هشدار داد و گفت: تنها راه تضمين حداقل سلامت و امنيت ساکنان ليبرتی استقرار شبانه روزی تيم مانيتورينگ سازمان ملل و نيروهای کلاه آبی ملل متحد در داخل ليبرتی است. وی افزود: برای جلوگيری از يک فاجعه ديگر، انجام يک تحقيقات مستقل درباره قتل عام اشرف، در يک زمانبندی محدود امری مطلقاً ضروری است و از خانم ناوی پيلای، کميسر عالی حقوق بشر ملل متحد، خواست در اسرع وقت به اين تحقيقات بپردازد. وی گفت: دولت آمريکا، اتحاديه اروپا و ملل متحد بايد برای دولت عراق روشن سازند که سرکوب پناهندگان ايرانی در عراق و نگه داشتن اين گروگانها روی روابط اقتصادی و سياسی با آن تأثير جدی خواهد داشت.

دولت تدبیر و امید روحانی، رکورددار اعدام در رژیم آخوندهاست
رژيم 8 زندانی را در زندان مرکزی يزد بدار آويخته است. سه تن از اعدام شدگان زن بودند. اين اعدام جمعی سحرگاه پنجشنبه 28شهريور صورت گرفت. رژيم همچنین روز گذشته در يک اعدام جمعی، حداقل 4زندانی را در زندان مرکزی زاهدان بدار آويخت. اين قربانیان، احمد عيسی زهی حدوداً 21 ساله، رشيد مامش سوفيان حدوداً 28 ساله، خالد ريگی 29 ساله و عبدالحميد کريمی حدوداً 30 ساله، روز پنجشنبه 28شهريور به سلولهای انفرادی بند قرنطينه زندان زاهدان برای اجرای حکم اعدام منتقل شدند.
رژيم روز چهارشنبه چهار زندانی را در زندان گوهردشت کرج بدار آويخت. يکی از اعدام شدگان فردين محمدی نام داشت و متولد 1368 و 24 ساله بود. بقيه اعدام شدگان معرفی نشده اند. صبح پنجشنبه نيز دو زندانی در تنکابن بدار آويخته شدند. يکی از اين زندانيان در ملاعام حلق آويز شد.


******
در آستانه سفر حسن روحانی، رئیس جمهور جدید رژیم به نیویورک تنی چند از زندانیان که اغلب زن هستند، آزاد شدند. یکی از آنان خانم نسرین ستوده، وکیل زندانی که به تحمل شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود می باشد. وی از سال 1389 در بازداشت بسر می برد. آزادی این سری زندانیان در حالی انعکاس یافت که 9 زندانی جدید به بند 350 زندان اوین اضافه شد.  

گفتنی است که ایرانیان مانند سالهای گذشته با برپایی تظاهرات و اعتراضات گسترده از حسن روحانی رئیس جمهور جدید خامنه ای در 24 سپتامبر در نیویورک پذیرایی خواهند کرد. 

  
روحانی بر ادامه سرکوب آزاديها و سرکوب زنان تاکید دارد
روحانی رئيس جمهور رژيم با تأکيد بر اهميت مقوله عفاف و حجاب، از نيروی انتظامی خواست در برخورد با اين موضوع، اجرای قانون را با رويکرد اخلاقی! و به دور از هر افراط و تفريط پيگيری کند و به وزير کشور نيز مأموريت داد تا موضوع را در شورای اجتماعی وزرات کشور رژیم مطرح نمايد. از سوی دیگر و همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، جنتی دبیر شورای نگهبان رژیم، در نمایش جمعه از روحانی خواست تا قانون حجاب و عفاف زنان را به اجرا بگذارد. وی افزود: ... کنار دريا مشکله ولی محال نيست، ولی اونکه آسونه تو اداراته تو بيمارستان هاست تو دانشگاه هاست. چرا يه دختر دانشجو که می خواد اين جا بياد درس بخونه و بعدش يه سمتی بگيره و پستی بگيره و مسئوليتی به عهده بگيره چرا بايد بدحجاب باشه؟ چرا خيليها به من گفته اند شما هم لابد شينده ايد که با حجاب مناسب و با چادر مياد تو دانشگاه اونجا خراب ميشه، چادر و ورمياره، چرا اينجوره چرا، ... بگيد خانم دانشجو شما اگر خواستيد بيائيد تو دانشگاه دم دانشگاه مأمور گذاشتيم اگر حجابت بد بود شما رو راه نمی دن و اگر هم احياناً راه دادن و آمدی، بدون در نمره ات اثر می ذاره در انضباطت اثر ميذاره، مسلم اينها عمل می کنن.

کانادا 14 حساب بانکی مرتبط با رژيم ایران را مسدود کرد
به گزارش روزنامه کانادايی نشنال پست، دادگاه اين کشور در پاسخ به درخواست قربانيان فعاليتهای تروريستی رژيم، دستور توقيف 14 حساب بانکی مرتبط با رژيم ايران، به خاطر پشتيبانی از گروه های تروريستی در خاورميانه را صادر کرد. در حکم 5 صفحه يی قاضی ديويد براون از دادگاه عالی اونتاريو به بانکها دستور داده شده است که 14 حساب مرتبط با رژيم ايران در رويال بانک، اسکوشیا بانک، بانک سی آی.بی.سی و بانک بی ام او یا مونترال بانک را که مجموعاً 2 ميليون و ششصد هزار دلار موجودی دارند، توقيف کنند.


چند خبر اعتراضی:
جمع کثيری از مردم اراک روز شنبه 30شهريور برای چهاردهمين بار تجمع اعتراضی علیه بی اعتنایی رژیم به آلودگی هوا برگزار کردند. مأموران نيروی انتظامی به تظاهر کنندگانی که پلاکاردهايی با خود حمله می کردند يورش بردند. تظاهر کنندگان می گفتند رژيم با انواع ترفندها از جمله کندن سنگفرش باغ ملی و گونی کشيدن دور ميدان و حفر چاله و خندق نمی تواند مانع از اعتراض ما بشود.

دانشجویان دانشگاه تهران به نصب بنری از قول رئیس جمهور رژیم حسن روحانی که نوشته شده بود: حجاب در دانشگاه بايد سخت تر رعايت بشود ”. اعتراض کرده و ماموران حراست دانشگاه مجبور شدند بعد از 20دقيقه اين بنر را پايين بياورند.

نزديک به هزار نفر از مردم شهريار کرج در مقابل صندوق بانک رفاه
نسبت به چپاول موجودی حسابهايشان در اين بانک به بهانه ورشکستگی اعتراض کردند.

جمعی از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان روز يکشنبه 31شهريور در خيابان نشاط مقابل اداره بازنشستگی تجمع کردند و به پرداخت نشدن سه ماه حقوق عقب افتاده اعتراض کردند.

روز شنبه 30شهريور شماری از مردم شهرستان شهميرزاد در استان سمنان برای دومين بار در مقابل استانداری رژيم در مازندران تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهايی خواستار الحاق دوباره اين شهرستان به استان مازندران شدند.

اعتراض کارگران شهرداری سقز در استان کردستان ادامه دارد. آنها به پايين بودن دستمزدها اعتراض کردند اما رژيم به جای تأمين خواسته هايشان آنها را اخراج کرد.

زندانيان سياسی در تبعيد در زندانهای جنوب کشور هشدار دادند: جان زندانی سياسی افشين سهراب زاده در زندان ميناب در خطر است. آنها طی بيانيه يی از کميساريای عالی و گزارشگر ويژه حقوق بشر خواستار دخالت فوری برای نجات جان اين زندانی شدند. افشين سهراب زاده در اعتراض به ممانعت مسئولین زندان از رسيدگيهای درمانی، نزديگ به 2 هفته است در اعتصاب غذا به سر می برد.

******
روز چهارشنبه 18 سپتامبر در ساعات اولیه صبح، یک اتوبوس دو طبقه شماره 76 با قطار بین شهری که از مونترال به تورنتو می رفت در ایستگاه فالوفیلد در اتاوا تصادم نمود که در نتیجه آن 5 مرد از جمله راننده اتوبوس دیوید وودارد با 10 سال تجربه رانندگی در اوسی ترانسپو، و یک زن جان خود را از دست دادند. در این تصادف دهها تن دیگر نیز زخمی شدند. دو تن از قربانیان دانشجویان دانشگاه کارلتون اتاوا بودند که به سر کلاس می رفتند. شهردار اتاوا، آقای جیم واتسون، این تصادف را بدترین حادثه در نوع خود در تاریخ اتاوا دانست. علت این تصادف هنوز روشن نشده است. شاهدان عینی به پلیس گفتند اتوبوس حامل دهها مسافر، در حالیکه به تابلوی ایست نزدیک می شد و مسافران فریاد می زدند ایست، اما توقف نکرد. چهارشنبه شب مراسم خودجوشی جهت یادبود و روشن کردن شمع در محل حادثه برگزار گردید. پلیس همچنان مشغول تحقیق در مورد  این تصادف دلخراش می باشد.