صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۱۱، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته 10 شهریور 92شورای ملی مقاومت بامداد امروز خبر داد که نیروهای سوات متعلق به ارتش عراق تحت فرمان مالکی، به کمپ اشرف در این کشور حمله کرده و دهها تن را کشته و حداقل 6 تن از زنان کمپ اشرف را به گروگان گرفته اند. شورای ملی مقاومت در اطلاعیه شماره 5 خود در اینباره اعلام نمود که  قاسم سلیمانی دستور قتل عام را به مالکی و فالح فیاض ابلاغ کرد. این اطلاعیه افزود: بر اساس گزارشهای موثق از داخل ایران، حمله به اشرف و قتل عام پنجم به دستور خامنه ای به  اجرا در آمده است. قاسم سلیمانی این دستور را روز سه شنبه 5 شهریور در سفر به بغداد به طور مستقیم به مالکی و فالح فیاض ابلاغ کرده است.  
گفتنی است قاسم سلیمانی همان فردی است که یکی از ژنرالهای
ارتش آزادی سوریه هفته گذشته پس از حمله شیمیایی اسد فاش ساخت که حمله مزبور به فرمان وی انجام شده است. لازم به ذکر است که این پنجمین باریست که نیروهای عراقی برای کشتن ساکنین اشرف وارد این کمپ می شوند. همچنین گزارش شده است که حداقل 5 تن از ساکنین اشرف در حالی که دستانشان از پشت بسته شده بوده از نزدیک هدف شلیک گلوله قرار گرفته و کشته شدند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه شماره 11 خود همچنین اعلام نمود که شماری از مجروحان در کلینیک داخلی کمپ اشرف، توسط نیروهای مالکی تیرخلاص زده شده و به قتل رسیده اند. بیش از نیمی از ساکنین اشرف در قتل عام شهریور 92 جان خود را از دست داده اند. پس از انتقال 3000 تن از ساکنین اشرف به بازداشتگاه لیبرتی، صد تن از ساکنین با توافق چهارجانبه دولت آمریکا، ملل متحد، دولت عراق و نمایندگان ساکنان برای حفاظت از اموالشان در اشرف باقی مانده بودند. لازم به ذکر است که کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل حمله به اشرف را محکوم کرده است. خانم رجوی، رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت با يادآوری توافق چهارجانبه (دولت آمريکا، ملل متحد، دولت عراق و نمايندگان ساکنان) در اوت 2012، و مسئوليت مستقيم ملل متحد و دولت آمريکا از رئيس جمهور آمريکا، شورای امنيت و دبيرکل ملل متحد خواست تا با اعزام فوری هيأتهايی به اشرف، از ادامه کشتار جلوگيری نموده و برای نجات جان مجروحان و گروگانها اقدام کنند. ساکنین بازداشتگاه لیبرتی بر اساس اطلاعیه شماره 13 شورای ملی مقاومت ضمن اعلام آغاز اعتصاب غذا تا خروج نیروهای عراقی از اشرف، بازگردانده شدن گروگانها و استقرار نیروهای کلاه آبی سازمان ملل به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد. گفتنی است جمعی از شهروندان ایرانی-کانادایی در مقابل سفارت آمریکا در شهر اتاوا گرد آمدند و ضمن محکوم کردن حمله مرگبار نیروهای مالکی از آمریکا و سازمان ملل خواهان مداخله شدند. پس از بخش خبر با میهمان امروز  بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.


مردم سوریه برغم بمبارانهای بی وقفه و شیمیایی روز 21 اوت، به خیابانها آمدند
روز جمعه مردم سوریه در حالیکه نیروهای اسد، مردم را هدف قرار داده و در 21 اوت نیز با بمب شیمیایی حدود 1500 تن را به قتل رساند در شهرهای مختلف سوريه تظاهراتهایی با نام «پيروزی جز نزد خدا نيست» برگزار کردند. در شهر کَفرَنبل ادلب، درعا، حلب، منطقه فردوس، الشعار و در کليه شهرهای غوطه شرقی در حومه دمشق، حما و ديرالزور مردم استفاده از سلاح شيميايی توسط رژيم سوريه را محکوم کردند. آنها گفتند انقلاب را تا پيروزی ادامه خواهند داد حتی اگر جامعه بين الملل
هيچ حرکتی عليه رژيم اسد نکند.
از سوی دیگر روز پنجشنبه نخست وزیر انگلیس پس از اجلاس فوق العاده در پارلمان این کشور، نتوانست به نفع حمله نظامی به سوریه، نمایندگان مجلس را متقاعد کند. رسانه های غربی همین روز را روز موعود حمله نظامی به بشار اسد پیش بینی کرده بودند. روز شنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد با توجه به اطلاعاتی که در مورد حمله شیمیایی در سوریه مشخص است از سوی چه کسی و در چه زمانی و به کدام سمت شلیک شده گفت که 1429 نفر در این حمله کشته شدند که 400 کودک در میان اجساد بودند. وی گفت که اعتبار آمریکا در بوته آزمایش قرار دارد و نباید این پیام را به بشار اسد بدهیم که می تواند مرتکب جنایت شود ولی مجازات نشود. در عین حال آمریکا خواستار حمله محدود به سوریه می باشد که رئیس جمهور آمریکا باراک اوباما هنوز تصمیم قطعی نگرفته است. اوباما اما تاکید دارد که این یک حمله برای سرنگونی بشار اسد و یا دخالت آمریکا در جنگ سوریه نیست. وی روز گذشته اعلام نمود که در سوریه اقدام نظامی میکند اما برای کشورش بهتر است با مشورت کنگره باشد. تیم بازرسان ملل متحد نیز که روز جمعه خاک سوریه را ترک کردند بر اساس اختیارات سازمان ملل نمی توانند تعیین کنند چه کسی دستور حمله شیمیایی را صادر کرده و توسط کدام طرف شلیک شده است. آنها تنها می توانند استفاده از سلاح شیمیایی را تایید کنند. جان مک کین، سناتور از حزب جمهوریخواه و کاندید ریاست جمهوری 2008 آمریکا، عقیده دارد که می توان بر بشار اسد پیروز شد. وی می گوید: سوريه مانند عراق نيست، نياز به سرباز آمريکايی در صحنه يا هواپيمای آمريکايی نداريم، می توان بر بشار اسد پيروز شد. سوريه به يک تراژدی بزرگ انسانی در تاريخ اخير تبديل شده است. رژيم ايران وارد شده است. 5هزار نفر از نيروهای حزب الله وارد سوريه شده و در حمايت از بشار اسد می جنگند، و به طور روزانه هواپيماهای رژيم ايران و روسيه برای بشار اسد سلاح وارد می کنند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز گفت: مواضع روسيه و چين در قبال سوريه، نقش سازمان ملل را تضعيف کرده است. بسيار تأسف آور است که آنها مدتی است از اتخاذ يک موضع مشترک (با شرکای غربی) بر سر درگيری سوريه خودداری می کنند. در خبری دیگر از سوریه، همزمان با ادامه اقدامات ديپلوماتيک در سوريه، بشار اسد، دوباره از بمبهای شیمیایی و اینبار علیه کودکان یک مدرسه استفاده کرده است. گاز سمی ناپالم هرچند سلاح متعارفی است اما استفاده از اين سلاح در مناطق غيرنظامی توسط کشورهای زيادی ممنوع شده است. اما رژيم سوريه متعهد به منع استفاده از اين سلاح نشده است. تلويزيون بی.بی.سی جهانی در گزارش خود از این صحنه گفت؛ بيش از 50 درصد بدن اکثر اين قربانيان سوخته بود. يعنی اين که شانس زنده ماندن آنها کمتر از 50 درصد است. برای اين کودکان بحثهای کشاف جامعه جهانی در مورد استفاده از سلاح شيميايی معنی ندارد، چون آنچه با آن روبه رو هستند، فقط مرگ است.

موج اعدامها در ایران برغم روی کار آمدن دولت تدبیر و امید حسن روحانی شدت یافته اند
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران 6 شهریور در اطلاعیه خود اعلام نمود، 143 مورد اعدام بعد از انتخابات و ممانعت دولت روحانی از سفر گزارشگر حقوق بشر ملل متحد به ایران انجام گرفته است که 40 مورد آنها مربوط به بعد از سر کار آمدن حسن روحانی است. این اطلاعیه افزود 5 زندانی در روز 4 شهریور بطور جمعی در قم به دار آویخته شدند و در روزهای 28 و 31 مرداد طی 6 سری اعدام جمعی دیگر، 26 زندانی در شهرهای اراک، ارومیه، کرج و مشهد اعدام شدند. یک زندانی در اصفهان و 3 زندانی در اهواز به دار آویخته شدند. همچنین سه زندانی که در روز 24 مرداد در زندان جدید التاسیس زندان تهران بزرگ در جاده حسن آباد قم صورت گرفت، علنی شده است. کارگزاران قوه قضاییه در این زندان مستقر هستند و زندانیان را در خود زندان محاکمه می کنند. اطلاعیه شورای ملی مقاومت افزود که روز سه شنبه 5 شهریور ماه، دولت روحانی درخواست احمد شهید گزارشگر ویژه نقض حقوق بشر در ایران را رد کرد. سخنگوی وزارت خارجه گفت که «او بیطرف نیست». طی دو سال اخیر که احمد شهید بعنوان گزارشگر ویژه نقض حقوق بشر در ایران منصوب شده، رژیم اجازه دیدار وی از ایران را به او نداده و گزارشهای او را «اتهامهای بی پایه و اساس» و منابع وی را «تروریست و  ضدانقلاب» خوانده اند.  

اعتصابات و اعتراضات کارگری در ایران ادامه دارد
غرفه داران بازار تره بار شهرکرد که در اعتراض به اخاذی رژيم تحت عنوان عوارض نوسازی از روز شنبه 2شهريور شروع شده بود اعتصاب کردند. جمعی از رفتگران  شهرداری منطقه 6 در گلدشت معالی آباد شیراز تحصن کردند. اين تحصن در اعتراض به پايين بودن حقوق ماهيانه صورت گرفت.
کارگران اخراجی شرکت بانتا آبيدر سنندج نیز در مقابل اداره کار رژيم در اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار دريافت بيمه بيکاری شدند. مأموران حکومتی به تجمع کنندگان يورش بردند.******
سازمان عفو بين الملل با صدور بيانيه يی اعلام کرد که رژيم ايران بعد از 25سال، هنوز به دنبال محو کردن "قتل عام زندانيان سال 1988" از اذهان است. در ماه اوت 1988 (مرداد 1367)، مقامات زندان، بدون هيچ هشداری، تمام ديدارهای خانواده های زندانيان سياسی را قطع کردند. به بسياری از خويشاوندان، هرگز در مورد کشته ها يا اين که عزيزانشان در کجا دفن شده اند، چيزی گفته نشد. شورای امنيت ملل متحد برای آتش بس در ژوئيه 1988 فشار آورد، ارتش آزاديبخش ملی، يک نيروی نظامی که توسط گروه اپوزيسيون مستقر در عراق، سازمان مجاهدين خلق ايران، تشکيل شده، دست به يک تهاجم مسلحانه عليه رژيم ايران از ناحيه غرب کشور زد. کمی بعد از آن، زندانيان سياسی ايران طی دو موج، اعدام شدند. عفو بين الملل گزارشی را در سال 1990 منتشر کرد که نتيجه گيری می کند "اين قتل عام زندانيان سياسی يک سياست از پيش طراحی و هماهنگ شده در بالاترين سطح حکومت بود". عفو بین الملل می افزاید: در دادگاه از اولين گروه در مورد وابستگی سياسی آنها پرسيده می شد، آنهايی که جواب می دادند وابستگی شان به "مجاهدين" است، بسوی اعدام فرستاده می شدند. از برخی پرسيده شد آيا آنها مايل به پاکسازی ميادين مين برای ارتش جمهوری اسلامی هستند؟ از دومين گروه در مورد مذهب آنها سؤال می شد و يک جواب منجر به حکم اعدام می شد.


رژيم ايران در حال گسترش ظرفيت غنی سازی اورانيم است
آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين در گزارش تازه خود هشدار داد رژيم ايران هم چنان ظرفيت غنی سازی اورانيوم را افزايش می دهد. بر اساس اين گزارش رژيم ايران همچنين شروع به توليد سوخت برای رآکتور آب سنگين اراک کرده است. خبرگزاری فرانسه  6 شهریور گزارش داد که رژیم به نصب سانترفیوژهای بیشتر که می تواند غنی سازی اورانیوم را بالا ببرد، ادامه می دهد.