صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، شهریور ۰۴، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهدولت عراق از ورود مواد غذایی به کمپ اشرف خودداری و آّب و برق این کمپ را قطع کرده است
بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت اول شهریور، قطع آب و برق کمپ اشرف که از روز 19 مرداد شروع شده است، وارد سومین هفته می‌شود. بر اساس دستور نخست وزیری عراق، برق اشرف باید به طور کامل قطع باشد و حتی یک لحظه آب به اشرف پمپاژ نشود. کمیته سرکوب اشرف برای پیاده کردن این دستور، حیدر عذاب را از لیبرتی به اشرف منتقل کرده است. او به خاطر شرکت در دو قتل عام در اشرف از سوی دادگاه اسپانیا احضار شده است. شماری از عوامل نیروی قدس و سفارت رژیم ایران در بغداد نیز در اشرف به همراه حیدر عذاب حضور دارند و بر قطع آب و برق و غذا نظارت دارند.
صد تن ساکنان اشرف بر اساس توافق چهارجانبه 17 اوت2012  (دولت آمریکا، دولت عراق، ملل متحد و ساکنان) در اشرف باقی مانده اند. بر اساس توافق مزبور و نامه رسمی نماینده ویژه دبیرکل در 6 سپتامبر 2012 این 100 تن تا فروش همه اموال در اشرف باقی خواهند ماند. مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در مورد اشرف نیز تصریح کرد اقامت این افراد در اشرف محدودیت زمانی ندارد (خبرگزاری فرانسه 3 اکتبر 2012) اما دولت عراق تا کنون اجازه فروش یک دلار از اموال ساکنان را نداده است. 
ساکنان اشرف در نامه هایی به دبیر کل ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد، کمیسر عالی پناهندگان ملل متحد، عفو بین الملل و سفرای آمریکا، کشورهای عربی و اروپایی در عراق و اعضای کنگره و سنای آمریکا و پارلمان اروپا خواستار پایان دادن به قطع آب و برق و مواد غذایی و سوخت شدند. آنها نوشتند قطع آب و برق «تا همینجا منجر به ضایعاتی در رابطه با ساکنان اشرف شده است. از جمله 8 تن بر اثر گرمای شدید و فقدان سیستم خنک کننده که ناشی از قطع برق است، گرمازده شده اند. داروی بیماران فشار خون که به طور ماهیانه بین آنها توزیع می‌شود تمام شده است. دارو و نیاز غذایی ماهانه ساکنان در محموله یی بود که در روز 27 مرداد 18 اوت) به اشرف آمد ولی نیروهای عراقی آن را برگرداندند».
آنان در نامه خود می افزایند: «مقامات عراقی... مدعی می‌شوند که مشکل قطع برق شامل همه مردم دیالی می‌شود و قطع آب هم به خاطر قطع برق است در حالیکه این تصمیم با دخالت مأموران اطلاعاتی و نظامی اعمال شده و ربطی به هیچ اشکال فنی ندارد. 
قطع آب و برق و غذا و داروی پناهندگان حمایت شده توسط حقوق بین المللی که طبق بیانیه های متعدد رسمی کمیساریا افراد تحت نگرانی و پناهجو اعلام شده اند و تحت کنوانسیون چهارم ژنو نیز هستند، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است و مسئولان آن باید محاکمه و مجازات شوند». در همین رابطه در محکومیت محاصره کمپ اشرف توسط نیروهای عراق و قطع آب و برق اشرف، یک کارزار بین المللی متشکل از کمیته های پارلمانی براه افتاده است. 
همچنین ایرانیان در اعتراض به این عمل دولت عراق، و سکوت آمریکا، تجمع اعتراضی برگزار کردند. از جمله در شهر اتاوا روز شنبه 23 اوت، ایرانیان در مقابل سفارت آمریکا تجمع و محاصره نیروهای عراقی را محکوم کرده و نسبت به قطعی آب و برق کمپ اشرف اعتراض کردند. 


مردم اراک عليه آلودگی هوا، تجمع کردند
صدها تن از مردم اراک در باغ ملی اين شهر تجمع و عليه آلودگی هوا و پارازيت اعتراض کردند. اين دهمين تجمع اعتراضی مردم اراک است که به رغم تهديدهای رژيم برگزار می شود.
هفته گذشته فرماندار رژيم در اراک وعده حل اين مشکل را داده بود اما تجمع کنندگان گفتند فريب نمی خورند.
  

اعتصاب غذای زندانی سياسی حسين رونقی کماکان ادامه دارد
زندانی سياسی حسين رونقی شانزدهمين روز اعتصاب غذای خود را در اعتراض به شکنجه ها و شرايط طاقت فرسای زندان پشت سر گذاشت.
زليخا موسوی، مادر اين زندانی سياسی نيز چندین روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد. وی می گويد به رغم بيماريهای خاص و فشار خون برای رساندن صدای فرزند اسيرش به اعتصاب غذا ادامه می دهد. لازم به یادآوری است که حسين رونقی در بند 350 زندان اوين محبوس است و از تاريخ 18 مرداد ماه در اعتراض به خودداری از دادن مرخصی درمانی برای معالجه بيماری کليه از سوی مسئولین زندان، اعتصاب غذا کرده است. اين زندانی سياسی با تشديد درد کليه و خونريزی آن مواجه است. حسین رونقی ملکی روز گذشته برای چند ساعت به بیمارستان منتقل و دوباره به زندان بازگردانده شد.     


 یک زندانی عادی از ملاقات به جرم مراوده با زندانیان سیاسی محروم شد
هرانا دوم شهریور خبر داد که احمد صدیق‌خانی زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی ارومیه، به جرم مراوده با زندانیان سیاسی به مدت یکماه ممنوع الملاقت شده است. این خبرگزاری روز پنجشنبه 31 مرداد نیز خبر داد که 5 زندانی در زندان مرکزی اراک اعدام شده اند. اسامی این افراد ع-ک 25 ساله، پ –ی 24 ساله، ع – الف 37 ساله، الف – ط 35 ساله وم –ع 29 ساله، عنوان شده است.
هرانا افزود: بنا بر اعلام مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با اعدام‌های جمعی در زندانهای اراک، مشهد، ارومیه، کرج، هندیجان و اردبیل، شمار اعدام‌ها در طی روز جاری (یعنی 31 مرداد) به 27 نفر رسیده است که با توجه به اعدام مخفیانه 11 نفر در کرج و پنج نفر در ارومیه احتمال می‌رود اعدام‌های امروز بیش از این رقم باشد.
در خبری دیگر و بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت 31 مرداد، یک نوجوان که در 12 سالگی بازداشت شده بود پس از تحمل 6 سال حبس در روز سه شنبه 29 مرداد، و در سن 18 سالگی  در زندان دیزل آباد کرمانشاه به دار آویخته شد. وی آرمان محمدی نام داشت و به اتهام قتل عمد بازداشت شده بود. این درحالیست که حتی طبق قوانین رژیم سن قانونی برای پسران 15 سال است. در همین روز سه زنداني در زندان مركزي بندر گناوه به دار آويخته شدند. آنها اسد كاكي، رشيد سلكي و بشير صابري نام داشتند. همزمان سه زنداني در زندان مركزي اميديه اهواز اعدام شدند. بنا به منابع خبری مقاومت ایران، در هفته آخر مرداد ماه تنها 35 زنداني در شهرهاي مختلف اعدام شدند. شمار اعدام شدگان بعد از نمایش انتخاب ریاست جمهوری دست کم به 107 تن بالغ می‌شود که شماری از آنها به هنگام ارتکاب جرم انتسابی کمتر از 18سال داشتند و شماری از آنان را زنان تشکیل می‌دهند.  محسنی اژه ای، سخنگوی دستگاه قضاییه رژیم، در روز 28مرداد تهدید کرده بود که «با ناامن کنندگان جامعه برخورد قاطع خواهند کرد».

رژيم بشار اسد مسئول قتل عام شيميايی دمشق است
لوران فابيوس وزير خارجه فرانسه اعلام کرد: رژيم سوريه مسئول قتل عام شيميايی در حومه دمشق است. وی که از رام الله ديدار می کرد، افزود: اطلاعاتی که ما داريم نشان می دهد اين قتل عام شيميايی دارای چنان وزنی است که نمی بايست بدون واکنش بماند. از سوی دیگر
و به نقل از خبرگزاری رویتر، اليوت اِنگل از اعضای ارشد مجلس نمايندگان آمريکا طی نامه يی به باراک اوباما مصرانه خواهان حملات هوايی عليه رژيم سوريه شد. وی بعد از حمله شيميايی رژيم اسد و کشته شدن صدها تن از شهروندان سوری اين درخواست را مطرح کرد. وی به اظهارات اوباما در مورد رد کردن خط قرمز توسط رژيم اسد اشاره کرد و گفت: آمريکا بايد برای متوقف کردن نقض قانون بين الملل اقدام کند. وی خطاب به اوباما نوشت اگر ما در هماهنگی با متحدانمان به کاربرد بی رحمانه سلاحهای کشتارجمعی توسط اسد پاسخی ندهيم کشورهای بدخواه و عوامل نامطلوب در سراسر جهان اين را چراغ سبزی برای ادامه اين گونه حملات خواهند ديد. رژیم ایران اما ابتدا کل حمله شیمیایی به مردم سوریه را انکار کرد ولی دست آخر آنرا به گردن اپوزیسیون سوریه انداخت. همچنین یکروز قبل از حمله شیمیایی، آخوندی به نام رضا تقوی، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفته بود: خامنه‌ ای جنگ سوریه را هدایت می کند و مشکل مصر، نداشتن ولی فقیه است. شورای ملی مقاومت ایران در روز 31 مرداد، حمله شیمیایی رژیم اسد را محکوم کرد و خواهان اقدام فوری جامعه جهانی شد. 
سرلشگر عدنان سلو ژنرال ارتش آزادی سوريه در مصاحبه ای با سيمای آزادی، تلویزیون ملی ایران گفت: حمله شيميايی در حومه دمشق به دستور قاسم سليمانی بود. وی افزود: بکارگيری گازهای سمی عليه مناطق حومه دمشق به دستور قاسم سليمانی از ايران صادر شده است. چرا که اسد فردی مستأصل است که نمی تواند دستوری بدهد و دستورات از طرف قاسم سليمانی صادر می شوند. وی در مورد گازهای سمی گفت که گازهای سمی از نوع سارين با به کارگيری 15 موشک که توسط کاتيوشا شليک می شوند و دارای 15 کلاهک شيميايی بودند صورت گرفت.
در روز بيست و يکم در ساعت 3 صبح مناطق را بمباران کردند. در حالی که درجه حرارت هوا 22درجه تا 23 درجه سانتی گراد بود و در شرايط جوی مناسب برای به کارگيری گازهای سمی، بمباران صورت گرفت. بمباران به صورت غافلگيرانه مردم بی گناه، از کودکان و افراد مسن و زنان را در حالی که همه در خواب بودند، هدف قرار دادند. وی در مورد عوارض گاز سارین گفت: عوارض به کارگيری اين گاز بر روی انسانها عبارت است از: کوچک شدن مردمک چشمها که به اندازه يک پين می شود و عوارض قلبی و شدت يافتن ضربان قلب و رعشه و فلج شدن سيستم اعصاب و ريه ها و اختلال در تنفس ريه ها. زيرا گاز سارين گاز بسيار خطرناکی است که خيلی زود اثر می گذارد اثر آن بعد از نيم ساعت در درجه حرارت 35 درجه از بين می رود. به همين دليل رژيم اين نوع گاز را به کار برده است تا مدرکی در دست کميته های تحقيق بين المللی قرار نگيرد.
پزشکان بدون مرز نیز اعلام کرد حدود 3600 بيمار با عوارض ناشی از مسموميت شيميايی به 3بيمارستان تحت کنترل اين سازمان در حومه دمشق آورده شدند و 355تن از آنان جان باختند. پزشکان بدون مرز گفته است اين بيماران ظرف کمتر از 3ساعت به بيمارستان وارد شدند و عوارضی که در آنها ديده می شد همگی نشانه مسموميت ناشی از سم فلج کننده اعصاب بود.


طرح آزمایشی تازه مبارزه با بدحجابی دولت تدبیر و امید حسن روحانی، در 200 شهر ایران اجرا می شود
به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس، محمدرضا مقدسی جانشین اجرائی "ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گفت: «امسال بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته قرار شده است طرح جدید تذکر شفاهی با رویکرد اجتماعی‌محور در 200 شهر ایران اسلامی به اجرا گذاشته شود. این طرح صورت اجرائی به خود می‌گیرد تا فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر به خوبی در جامعه ترویج و نهادینه شود». ظاهرا طرح تذکر شفاهی به "بدحجابان" به این دلیل در دستور کار قرار گرفته که تاکنون، اقدامات ناهیان از منکر و آمران به معروف نه تنها در مبارزه با بدحجابی موثر نبوده‌، بلکه اعتراض‌هائی را برانگیخته است. اما در طرح تازه، باز هم پشتیبانی از کسانی که به مردم "تذکر لسانی" می‌دهند تقویت می‌شود.
مقدسی افزود: «همه مولفه‌ها برای حمایت از تذکردهندگان به افرادی که خارج از شئون اسلامی در جامعه رفتار و عمل می‌کنند مهیا شده و آمران به معروف و ناهیان از منکر می‌توانند در کشور با فراغ بال به وظیفه دینی و انسانی خود عمل کنند». همزمان با اظهارات جانشین ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ناصر مکارم شیرازی از دولت روحانی خواست که مبارزه با بدحجابی را از ادارات دولتی آغاز کند. وی، اینترنت و ماهواره و "رسانه‌های فاسد در گوشه‌وکنار دنیا" را متهم کرد که با پخش "امواج شیطانی" در میان جوانان آن‌ها را به بی‌بندوباری در مسائل اخلاقی به ‌ویژه بدحجابی دعوت می‌کنند تا آن افراد به ویژه پسران را آلوده کنند. مکارم شیرازی گفت: «خداوند از آن‌هائی که در این چند سال اخیر نسبت به مسئله حجاب بی‌اعتنائی کردند و هرگاه شخصی قصد داشت بر ضد بی‌حجابی قیام کند مانع شدند، نگذرد و آن‌ها را نیامرزد».

چهار تن از برگزارکنندگان کنسرت راک در تهران، با وثیقه سنگین روانه زندان شدند
رژيم برای 4تن از برگزارکنندگان کنسرت راک در تهران وثيقه سنگين50 ميليون تومانی تعيين کرد و آنها را روانه زندان گوهردشت کرج کرد. این 4نفر  عبارتند از پوريا کمالی، احسان محمودی، علی اهتمامی و محمد خردمند. گفتنی است روز جمعه 25 مرداد مأموران نيروی انتظامی به مراسم کنسرت راک در تهران حمله کردند و بيش از 200تن از شرکت کنندگان در آن را دستگير کردند و مانع از برگزاری مراسم شدند.


جواد ظريف پيگيری مذاکرات با اشتون را برعهده خواهد گرفت
خبرگزاری حکومتی مهر نوشت: بر اساس شواهد و قرائن، پيگيری پرونده هسته يی از شورای عالی امنيت ملی به وزارت امور خارجه منتقل شده است و احتمالاً جواد ظريف به عنوان وزير خارجه پيگيری مذاکرات با اشتون را برعهده خواهد گرفت.