صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مرداد ۲۱، ۱۳۹۲به نقل از منابع خبری مقاومت ایران 20 مرداد، صبح امروز يکشنبه 20مرداد مردم زنجان در اعتراض به آلودگيهای ايجاد شده از کارخانه سرب در اين شهر و پس مانده های کارخانه دست به تظاهرات زدند و با تجمع در مقابل استانداری اين شهر خيابان منتهی به آن را مسدود کردند. مردم سپس به سمت دفتر امام جمعه زنجان حرکت کردند و در مقابل اظهارات او با سردادن شعار سخنانش را قطع کردند. مردم زنجان در اين حرکت اعتراضی شعار می دادند: «همشهری باغيرت اتحاد اتحاد» و «نترسيد نترسيد ما همه باهم هستيم». خبرگزاری حکومتی فارس که این خبر را انتشار داده گفت که معترضانی که به سمت مرکز شهر راهپیمایی می کردند، موجب ترافیک در خیابانها شدند.
 
همچنین امروز جمعی از جوانان بندرعباس در خيابان 22بهمن با مأموران نيروی انتظامی از کلانتری 15 درگير شدند. مأموران حکومتی قصد دستگيری يکی از کارگران يک نانوايی به نام محمود را داشتند که با مقاومت او روبه رو شدند. آنان به سوی اين کارگر تير اندازی کرده و او را از ناحيه پا مصدوم نمودند ولی هنگامی که قصد بردن وی را داشتند با اعتراض مردم محله روبه رو شده و از ترس مردم فرار کردند.


کارگران کارخانه سيمان زرين رفسنجان وارد نوزدهمين روز تحصن خود شدند. امروز تحصن در شرايطی ادامه يافت که نيروهای يگان ويژه برای مرعوب کردن کارگران در محل مستقر شده بود. متحصنان خواستار بازگشت کارگران اخراجی به سر کار هستند.


روز 20مرداد کارگران پيمانی پتروشيمی ماهشهر در اعتراض به محروميت از حق بدی آب و هوا و محروميت از مزايای شغلی که کارگران رسمی از آن برخوردار می باشند، از ساعت 8صبح اعتصاب کردند. اعتصابيون سپس در سالن آمفی تئاتر پتروشيمی تحصن
نمودند.

جمعی از کارگران کارخانه آزمايش مرودشت صبح امروز يکشنبه 20مرداد در مقابل فرمانداری رژيم در اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. معترضان خواستار بازگشايی کارخانه و پرداخت 14ماه حقوق و مطالبات عقب افتاده شدند.

بيش از 200تن از کارگران اخراجی کارخانه فولاد زاگرس در ق
ُروه در استان کردستان امروز يکشنبه 20مرداد، درهای بسته کارخانه را باز کردند و وارد آن شدند و در محوطه کارخانه تجمع اعتراضی برپا کردند. نماينده معترضان گفت: با توجه به اين که کارگران در وضعيت نامناسب معيشتی قرار دارند خواستار بازگشت به کار و دريافت حقوق عقب افتاده خود هستند.

با بالا گرفتن اعتراض و اعتصاب کارگران شرکت المهدی بندرعباس، نيروهای لباس شخصی تعدادی از آنان را دستگير کردند. آنان همچنين مانع ورود تعدادی از کارگران به کارخانه شدند و به تهديد ساير معترضان پرداختند. با اين وجود کارگران اعلام کردند روی حق و حقوق خود ايستاده اند و کوتاه نخواهند آمد
.

کارگران شهرداری ملایر در اعتراض به پرداخت نشدن 2ماه حقوق عقب افتاده روز پنجشنبه 17مرداد تحصن کردند.
جمعی از مردم نجف آباد در اعتراض به اقدام مأموران نيروی انتظامی برای توزيع مواد مخدر در ميان جوانان به ويژه دختران در مقابل يکی از کلانتريهای اين شهر تجمع کردند. مأموران نيروی انتظامی معترضان را با باتون برقی و گاز اشک مورد حمله قرار دادند.
دانشجويان ارشد دانشگاه آزاد همدان نیز در اعتراض به اقدامهای رژيم برای ايجاد محدوديتهای اينترنتی و جلوگيری از دسترسی به مقالات خارجی معتبر تجمع کردند و خواستار برچيدن اين محدوديتها شدند. 

مقاومت ایران نسبت به جان دو زندانی سیاسی هشدار داد
شورای ملی مقاومت در اطلاعیه خود بتاریخ 18 مرداد اعلام داشت که جان زندانيان سياسي، ابوالفضل عابديني و رضا شهابی در خطر است. این اطلاعیه افزود: ابوالفضل عابدینی كه از 13روز پيش در اعتراض به تبعيدش به زندان اهواز دست به اعتصاب غذا زده، در وضعيت وخيمي به سر مي برد. این اطلاعیه ادامه داد که وضعیت جسمی زنداني سياسي رضا شهابی، عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه نيز رو به وخامت نهاده است. رژيم از رسيدگي به اين زنداني سياسي كه حتي قادر به راه رفتن و انجام كارهاي شخصي خود نيست، خودداري مي كند. ماموران اطلاعات، رضا شهابي را به خاطر دفاع از حقوق كارگران در خرداد ماه 89 از محل كارش ربودند.

در خبری دیگر وضعيت جسمی زندانی سياسی عبدالله صدوقی، در زندان مرکزی تبريز، به دليل سه روز اعتصاب غذای خشک که به حمایت از اعتصاب غذای 5 زندانی سیاسی آذربایجان انجام میگیرد وخيم می باشد. عبدالله صدوقی به همراه 28تن ديگر روز دوم شهريورماه سال 90 بازداشت و به اتهام اجتماع و اقدام عليه امنيت به 2سال حبس تعزيری محکوم شد.سایت مجاهدین خلق خبر داد که خانواده های 4 زندانی سياسی بلوچ که در دهه 70با يورش مأموران اطلاعات در زاهدان دستگير شدند، می گويند: پس از گذشت اين ساليان هيچ خبری از عزيزانشان ندارند... اين زندانيان سياسی که از هواداران سازمان مجاهدين خلق ايران بودند عبارتند از: محمد امين ريگی، شاه گل سمندر زاده، کجير نارويی و عبدالخالد ريگی.  

زندانی سياسی حسين رونقی ملکی، وبلاگ نويس محبوس در زندان اوين در اعتراض به شرايط طاقت فرسای زندان از روز جمعه 18مرداد اعتصاب غذا کرده است. وی که مدت 13 ماه را در سلولهای انفرادی به سر برده است، از بيماريهای مختلفی رنج می برد. اين زندانی سياسی به 15 سال حبس تعزيری محکوم شده است. اتهام وی توهين به خامنه ای و پاسدار احمدی نژاد عنوان شده است. حسين رونقی اولين بار در 22 آذرماه 88 در منزل پدری اش در شهر ملکان آذربايجان بازداشت شد.
همه افراد کابينه روحانی وزارت اطلاعاتی هسنتد
معرفی اعضای کابینه روحانی، با حمله جناحهای مختلف رژیم روبرو شده است. آخوندی به نام حسينيان عضو مجلس رژیم گفت: الحمدالله کابينه روحانی خيلی کابينه امنيتی است و اکثر وزرای پيشنهادی امنيتی هستند به جز وزير پيشنهادی اطلاعات. بسياری از افراد معرفی شده در شورای امنيت بودند و کارهای امنيتی کردند و وزرات اطلاعاتی هستند. خامنه ای برای خواباندن سر و صداها بر سر رای اعتماد به کابینه روحانی گفت: «در کشور خود ما حادثه مهم تشکيل دولت جديد است... . انشاءالله به زودی با انجام وظيفه ای که مجلس شورای اسلامی نسبت به انتخاب وزرای صالح انجام خواهد داد دولت تشکيل خواهد شد...» از افراد انتخابی حسن روحانی می توان به مصطفی پورمحمدی یکی از بالاترین مسئولان قتل عام 30هزار زندانی سیاسی در تابستان 67 و علی ربیعی، اولین مدیر کل اداره اطلاعات آذربایجان غربی که درباره او گفته می شود با وضو برای شکنجه زندانیان دهه 60 وارد اتاق می شده است، اشاره کرد.
 لازم به ذکر است که هفته گذشته و پس از تحلیف حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور جدید رژیم، وزیر خارجه کانادا در بیانیه ای اعلام کرد: رژيم ايران انتخاب روشنی در مقابل خود دارد. در مسير فعلی به سمت استمرار انزوا و فشار اقتصادی پيش برود يا سياست خود را در زمينه اتمی و حقوق بشر تغيير دهد و به دخالتهای خود در سوريه، لبنان، عراق و بخشهای ديگر منطقه پايان دهد. آقای جان برد در بیانیه خود افزود: از زمان انتخابات به اين سو هيچ چيز در حکومت ايران تغيير نکرده است، اعدامها در يک روند هشدار دهنده ای ادامه پيدا کرده و 71تن در ايران از انتخابات ببعد، اعدام شده اند. رژيم ايران هم چنان از حکومت قاتل بشار اسد در سوريه حمايت می کند و اخيراً هم سه ميليارد و ششصد ميليون دلار به آن اعتبار داد. زندانيان سياسی در ايران همچنان در دستان بسيجيان رژيم متحمل رنج و مشقت می شوند. جهان نبايد از فراخوانهای خود به رژيم برای محترم شمردن حقوق بشر و آزاديهای پايه يی در ايران دست بردارد. جان برد در بيانيه خود تأکيد کرد: کانادا بر اعمال و اقدامات ملموس، توجه می کند و خواهان تغيير معنی دار در ايران است. از اين رو رژيم ايران را فرا می خواند که:
- برای توقف فعاليتهای اتمی با آژانس بين المللی انرژی اتمی به طور کامل همکاری کند،
- فضا را برای جامعه مدنی ايران باز کند و دستگاه سرکوب و استبداد را برچيند و تمامی زندانيان سياسی را آزاد کند، و به مداخله در امور کشورهای همسايه که با استفاده و حمايت از گروه های تروريست هم چون حزب الله و همدستی با رژيم اسد در کشتار مردم سوريه صورت می گيرد، پايان دهد. وزير خارجه کانادا افزود: مردم ايران شايسته برخورداری از آينده ای هستند که بتوانند در آن بدون ترس زندگی کنند.

قرارداد مخفيانه فروش اورانيوم زيمباوه به رژيم ايران برملا شد
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که زيمبابوه با نقض تحريمهای بين المللی، يک قرارداد مخفيانه برای ارسال مواد خام مورد نياز توليد سلاح اتمی، با رژيم ايران امضاء کرده است. معاون وزارت معادن زيمبابوه به تايمز لندن گفت، "من يک تفاهم نامه برای صادرات اورانيوم به ايران را ديده ام". خبرگزاری فرانسه افزود: اين توافق احتمالاً زنگ هشدار را در پايتختهای غربی به صدا در می آورد... زيمبابوه نيز به خاطر سابقه حقوق بشری و انتخابات خود، هدف تحريمهای بين المللی قرار دارد.
 آوردن یک زن در کابینه نشانه پیشرفت زنان نیست

در نشست خبری روحانی که روز سه شنبه 15مرداد به صورت زنده از شبکه خبر تلويزيون رژيم پخش شد، يک خبرنگار زن از وی در مورد تفکيک جنسيتی و حذف رشته علوم سياسی زنان پرسيد که روحانی از پاسخ به اين سؤال طفره رفت. خبرنگار پرسیده بود: "دولت شما چقدر به مطالبات دانشجويان توجه خواهد کرد؟ … اخيراً هم اقداماتی انجام شد مثل تفکيک جنسيتی در دانشگاهها، شاهد حذف برخی رشته ها بوديم خاصه برای دختران، اخيراً هم شاهد بوديم که در دفترچهٴ کنکور امسال رشته علوم سياسی از دانشکدهٴ علامه طباطبايی حذف شد. چه اقدامات عملی دولت شما انجام خواهد داد در اين راستا؟“ روحانی به اين سؤال اين خبر نگارپاسخ نداد.
روحانی در بخش ديگری از اين گفتگوی مطبوعاتی در پاسخ به اين سؤال که چرا وزير زن در کابينه اش نيست، گفت:
"اين نيست که اگر يک خانم آمد در هيأت وزيران به عنوان وزير زن، يعنی زنها به حقوقشان رسيدند" روحانی اضافه کرد: "آنجا که سؤال کردند از وزير وزرا، راجع به خانمها هم يک بحثی کردند که شما قول داده بوديد که از خانمها هم استفاده بشه و در کابينه نيست. ببينيد قول من اين بود که دولت تلاش کنه در فعاليتهای اجتماعی فرصت برابر برای خانمها به وجود بياره من بر اين عهدم و قولم وفادار هستم. اين که از خانمها در بخشهای مختلف کارشناسی و مديريتی استفاده بشه باز هم بر اين قولم وفادار هستم… اما حتی اگر يک وزير خانوم باشه اصلاً خانومها نبايد قانع باشند اين نيست که اگر يک خانوم آمد در هيأت وزيران به عنوان وزير يعنی زنها به حقوقشان رسيدن!… مقصود اين نيست که يک خانوم در هيأت دولت (حالا من اسم نمايشی نمی برم) بياد به عنوان اين که ببينيد مردم، يک خانومم هستها پس خانومها به حقوقشون رسيدن".******
بر اثر بارش باران شديد، سيلاب در استانهای سيستان و بلوچستان، کرمان، فارس و هرمزگان در 15 شهرستان و 52 روستا خسارتهای زيادی به جای گذاشت. رئيس هلال احمر رژيم گفت: در هفته اخير 21 شهرستان و 114 روستا در 5 استان کشور گرفتار سيل شدند و شش نفر جان خود را از دست داده اند. در همین رابطه جمعی از مردم جیرفت که خانه های خود را بر اثر سیل از دست داده اند، در مقابل فرمانداری رژیم در این شهر تجمع کرده و به عدم کمک رسانی از سوی کارگزاران رژیم، اعتراض نمودند.


سالانه 700 هزار نفر در ایران زیر خط فقر قرار می گیرند
به نقل از هرانا 17 مرداد، فاطمه رخشانی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که سالانه 700 هزار نفر به خاطر هزینه های درمان در کشور به زیر خط فقر می روند. وی افزود که با توانمند کردن مردم و ارائه سبد سلامت می توان این هزینه ها را کاهش داد. کارشناسان بر این باورند که عامل اصلی این وضعیت اختصاص ندادن ارز توسط رژیم برای واردات داروست.شیرکو شاعر مشهور کرد چشم از جهان فرو بست
شیرکو بی کس، شاعر و نویسنده کرد در روز 13 مرداد در سوئد درگذشت. پیکر او بر اساس وصیتش و با موافقت شهردار سلیمانیه در پارک آزادی این شهر در عراق به خاک سپرده خواهد شد. پارک آزادی محل جمع شدن جوانان و برگزاری فستیوالها و جلسات شعرخوانی است. بر اساس وصيت اين شاعر، درآمد حاصل از چاپ آثارش به مؤسسه خيريه ای برای کودکان اختصاص پيدا می‏‌کند. شیرکو بی کس همچنين وصيت کرده است اموالی که از او برجای مانده، چه در اروپا و چه در سليمانيه، صرف ايجاد جايزهای به نام «بیکس» شود که به بهترين مجموعه‌ی شعر کُردی جوانان اختصاص پيدا کند. برابری حقوق زنان برای شیرکو بی کس بسيار اهميت داشت و در هر حرکت اجتماعی که در اين زمينه برگزار می‌شد، شرکت میکرد. شيرکو بی‌کس برای معالجه از کردستان عراق به سوئد، که چند سال در آن‌جا زندگی کرده بود، رفته بود که در پی بيماری در روز يکشنبه 13 مرداد، همانجا فوت کرد. شيرکو بی‌کس در ايران نیز شاعر نام‌آشنايی است و اشعارش به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند. وی با احمد شاملو نیز ديدار داشته و شاملو چند شعر او را دکلمه کرده است.
شيرکو بی‌کس زاده سال 1940 در سليمانيه عراق بود و پدرش، فائق بی‌کس، هم شاعر بود. او به دليل مشکلات سياسی پنج سال در سوئد زندگی کرد و پس از آن به عراق بازگشت. در سال 1968 اولين مجموعه شعر اين شاعر به نام «مهتاب» منتشر شد و تاکنون از اين نويسنده چندين مجموعه شعر، دو نمايشنامه منظوم و ترجمه «پيرمرد و دريا» نوشته ارنست همينگوی و «عروسی خون» اثر لورکا به زبان کردی به چاپ رسيده است.
از مجموعه اشعار بی‌کس به «دو سرو کوهی»، «عقاب»، «رود»، «سپيده‌دم»،«آفات»، «کرکس»، «عطشم را شعله فرو می‌نشاند»، «دره پروانه‌ها»، «صليب»، «مار و روزشمار يک شاعر»، «سايه و آزادی» و «اين واژه بی‌آبرو» می‌توان اشاره کرد. همچنين شعرهای اين شاعر به چندين زبان ترجمه و منتشر شده‌اند. شيرکو بی‌کس از نخست‌وزير سوئد جايزه جهانی توخولسکی، مدال افتخار در ادبيات، را دريافت کرده بود.