صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، مرداد ۱۳، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتههمزمان با آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی، بیش از سه چهارم اعضای سنای آمریکا با انتشار نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهور این کشور به ابتکار شماری از سناتورها از جمله سناتور رابرت منندز از حزب دموکرات و رئيس کميته روابط خارجی سنا و سناتور ليندزی گراهام از حزب جمهوريخواه و از اعضای کميته نيروهای مسلح تنظيم شده آمده است: ما بايد بر شدت تحريمها بيافزاييم و اعتبار گزينه نظامی را تقويت کنيم، برنامه تسليحات اتمی رژيم ايران فوری ترين چالش امنيت جهانی، رژيم ايران بايد فوراً از قطعنامه های شورای امنيت ملل متحد مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم تبعيت کند، بايد نصب سانتريفيوژها را متوقف کند، بايد موجودی اورانيوم غنی شده را از ايران خارج کند و بايد به فعاليت تأسيسات آب سنگين اراک پايان بدهد، ما بايد برای دست به عمل زدن آماده باشيم و رژيم ايران بايد اين آمادگی ما را مشاهده کند. این نامه می افزاید: روحانی گفته است با کشورهای 5+1 همکاری خواهد کرد و در برنامه اتمی شفافيت نشان خواهد داد. اما رژيم ايران در گذشته از مذاکرات برای وقت کشی استفاده کرده و در هر حال رهبر رژيم تصميم گيرنده اصلی درباره پرونده اتمی اين حکومت است.
76سناتور ايالات متحده آمريکا در نامه خود خطاب به
باراک اوباما می نویسند:
ما معتقديم چهار عنصر استراتژيک لازم برای دستيابی به راه حل در اين مسأله وجود دارد:
- فرستادن اين پيام روشن و صريح و مستمر که ما به رژيم ايران اجازه دستيابی به توانايی تسليحات اتمی نخواهيم داد.
-آمادگی برای مذاکرات.
- تداوم و تشديد تحريمها
- تهديد قانع کننده استفاده از نيروی نظامی که رژيم ايران آن را باور کند.

از سوی دیگر، زيرکميته خاورميانه و آفريقا در کنگره آمريکا به رياست ايليانا رزلهتينن روز چهارشنبه 31 ژوئيه، يک جلسه استماع به منظور بررسی روابط رژيم ايران و با حکومت سوريه و پيامدهای آن برای منطقه در واشينگتن برگزار کرد. در اين جلسه، جان بولتون، سفير پيشين آمريکا در ملل متحد و مارک دوبوويتس مدير اجرايی بنياد دفاع از دموکراسيها و کارشناس امور خاورميانه شرکت داشتند و بحران سوريه و دخالتهای فزاينده رژيم ایران در کمک به هم پيمان خود بشار اسد، پرونده اتمی رژیم و تحريمها و راه کارهای برخورد با بن بست اتمی، به ويژه با روی کارآمدن روحانی و همچنين افسانه وجود «ميانه رو» در درون اين رژيم مورد بحث و بررسی ميان قانونگذاران و شهود قرار گرفت.
سفير جان بولتون و مارک دوبوويتس، ضمن رد وجود ميانه رو در درون رژيم ايران، بر ضرورت اتخاذ سياست قاطع در قبال اين رژيم تأکيد کردند و گفتند آمريکا و غرب نبايد زمان ديگری را با حسن روحانی از دست بدهد چرا که او يک فريب دهنده است. آنها راه حل نهايی را برای جلوگيری از دستيابی رژيم به سلاح اتمی، تغيير اين رژيم در ايران توسط مردم دانستند.
پیشتر از این کنگره آمریکا لایحه شدیدترین تحریمها علیه رژیم ایران را به تصویب رساند. اين لايحه، که روز چهارشنبه 31 ژوئیه با 400 رای موافق و 20 رای مخالف به تصويب رسيد؛ آمريکا را متعهد می کند تا قطع کامل فروش نفت رژيم ايران تا  سال 2015 را هدف قرار دهد. ماری حارف سخنگوی وزارت خارجه آمريکا در اینروز به خبرنگاران گفت ما بر اين اعتقاديم که تحريمهای فلج کننده، بخش مهمی از فشاری است که ما بر رژيم ايران می گذاريم.
در مراسم تنفیذ حسن روحانی از سوی ولی فقیه رژیم، خامنه ای، ولی فقیه به روحانی و رفسنجانی هشدار داد که دل به بیرون نبندند. خامنه ای در سخنان خود تاکید کرد: ما باید بپردازیم به استحکام ساخت درونی اقتدار ملی. در درجه اول مسائل اقتصادی و مسائل علمی است که باید با جدیت دنبال بشود. کارشناسان منظور خامنه ای از مسائل علمی را تکمیل نمودن برنامه هسته ای و ساخت بمب اتمی می دانند.
همچنین همزمان با روی کارآمدن روحانی عفو بين الملل وضعيت حقوق بشر در ايران را هولناک توصيف کرد. در بيانيه عفو بين الملل آمده است: رژيم ”ايران برای مدتهای طولانی التزامات حقوق بشری خود را زير پا گذاشته است. بعد از سالها سرکوب و انزوای بين المللی مقامات رژيم ايران بايد اين وضعيت را متوقف کنند و به وضعيت طاقت فرسای حقوق بشر در اين کشور پايان دهند. در دهه های گذشته استفاده مستمر از شکنجه و ديگر بدرفتاريها توسط نيروهای امنيتی سرلوحه عملکرد مقامات رژيم ايران بوده است.
حسن روحانی و مقامات اين حکومت نبايد خواسته های مردم ايران مبنی بر احترام به حقوق آنها را ناديده بگيرند.
بيانيه عفو بين الملل تأکيد می کند: به عنوان اولين گام تمامی زندانيان عقيدتی که صرفاً به خاطر به کارگيری حقوق خود زندانی شده اند بايد فوراً و بدون پيش شرطی آزاد شوند.
محدوديتهای نابجا عليه مطبوعات، ارتباطات و همچنين فعاليتهای سازمانهای غيردولتی و اتحاديه های کارگری و صنفی بايد ملغی شود...
 تمامی قوانين تبعيض آميز عليه زنان لغو
شوند.
استفاده از ”اعترافهای اجباری“ در تلويزيون بايد متوقف شود...
به عنوان يک اقدام فوری برای دادن علامتی از تغيير در سياست ها، مقامات رژيم ايران بايد به کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل و سازمانهای غيردولتی از جمله سازمان عفو بين الملل اجازه ديدار از ايران را بدهند... 


کارگران به اعتراضات و اعتصابات خود ادامه می دهند
روز شنبه 12 مرداد، بيش از 700 تن از کارگران کارخانه کيان تاير، در اعتراض به متوقف شدن توليد و پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده در مقابل در ورودی کارخانه واقع در شهرک چهار دونگه در تهران تجمع کردند.
- روز پنجشنبه 10 مرداد در کرج نیز جمعی از مردم در بلوار 45 متری و بلوار چهاربانده مهرشهر در اعتراض به تخریب باغ سیب توسط ماموران شهرداری و سپاه پاسداران تجمع کردند.
- در همین روز در بوشهر جمعی از پرستاران و کادر درمانی بيمارستان شهدای خليج فارس این شهر در اعتراض به پرداخت نشدن کامل حقوق و مزايای خود اعتصاب کردند.
- همچنین روز 8 مرداد، تعداد زیادی از خانواده ها که در اعتراض به قطعی آب حدود سه ساعت در روز اعتراض داشتند در مقابل اداره آب شهر مهاباد در حالیکه روزه بودند، تجمع کردند.
- جمعی از فرهنگيان خرمشهر نیز در اعتراض به پرداخت نشدن 3ماه حقوق عقب افتاده روز سه شنبه هشتم مرداد در مقابل اداره آموزش و پرورش رژيم تجمع کردند.

- حدود 500 تن از کارگران کارخانه نيشکر هفت تپه خوزستان روز دوشنبه دست به اعتصاب زدند. اعتصاب کنندگان خواستار بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل، عدم واگذاری شرکت و شکسته شدن فضای امنيتی شدند.
- جمعی از مردم اراک در اعتراض به آلودگی شديد هوا و ادامه توليد آلاينده های شيميايی خطرناک از کارخانه ها دست به اعتراض زدند. تجمع کنندگان پلاکاردهايی در دست داشتند که در آن خواهان مقابله با آلاينده های شيميايی در اين شهر شدند. به گفته تجمع کنندگان اين ششمين تجمع در اعتراض به آلودگی محيط زيست در اراک می باشد.

- مردم شهرستان خورموج در استان بوشهر عليه تصميم رژيم برای جداکردن شهرکاکی در مقابل فرمانداری تجمع کردند. شهر کاکی در30کيلومتری خورموج واقع شده است.

- روز دهم مرداد جمعی از بازنشستگان همدان نیز در مقابل اداره بازنشستگی اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان می گفتند چرا سبد کالای ماه رمضان به بازنشستگان داده نشده است.

یک نوکیش مسیحی به ده سال حبس تعزیری محکوم شد
هرانا 9 مرداد گزارش داد که "مصطفی (محمدهادی) بردبار" شهروند نو کیش مسیحی در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به 10 سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم که طی روز 9مرداد به وکیل وی ابلاغ شده است، از سوی شعبه 26 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی "پیرعباسی" به اتهام "تبانی و اجتماع و شرکت در جلسات کلیسای خانگی" صادر شده است.
******
دادگستری رژیم در آبادان، حکم قطع دست یک زندانی را صادر کرد. وی نعمت الله بهروزی معرفی شده است.زندانی سیاسی ابوالفضل عابدینی به اعتصاب غذای خود ادامه می دهد
ﺍﺑﻮﺍﻟﻔﻀﻞ ﻋﺎﺑﺪينی ﺯﻧﺪﺍﻧﯽ سياسی که در مدت حضور ستار بهشتی در بند 350 زندان اوين شاهد علائم شکنجه ها روی بدن او بود و نزد شهرياری بازپرس تحقيق علت مرگ ستار بهشتی شهادت داده بود، به زندان اهواز تبعيد شد. اين زندانی در اعتراض به تبعيد اعلام اعتصاب غذای نامحدود کرد. مادر اين زندانی پس از ملاقات او در زندان اهواز گفت: فرزندش گفته است حتی اگر بميرد به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد. مادر اين زندانی گفت: ابوالفضل را هنگام دستگيری جلو چشمان خودم کتک زدند و در بازداشتگاه هم به شدت او را کتک زده بودند؛ فرزند من چه گناهی کرده بود که با کابل تنش را کبود کردند؟

رژیم بر زندانیان بستگان ساکنین اشرف در اوین فشار وارد می آورد
به نقل از هرانا 9 مرداد، وضعیت جسمی زندانی سیاسی "مطهره بهرامی حقیقی" زندانی سیاسی 62 ساله محبوس در بند زنان زندان اوین وخیم گزارش شده است و احتمال فلج شدن وی وجود دارد. مطهره بهرامی به همراه همسر 71 ساله‌اش محسن دانشپورمقدم و پسر خود احمد دانشپورمقدم و دو تن از نزدیکان وی به نام ریحانه حاج ابراهیم دباغ و هادی قائمی روز 6 دی ماه سال 88 (در روز عاشورا) در منزلشان بازداشت شدند و در یک پروسه قضایی مغشوش و پنهانی محسن و احمد به اعدام و مطهره بهرامی حقیقی به 10 سال زندان همراه با تبعید به زندان رجایی‌شهر کرج، ریحانه حاج ابراهیم دباغ به 15 سال زندان با تبعید به زندان رجایی شهرکرج و هادی قائمی به 15 سال زندان با تبعید به زندان گنبدکاووس محکوم شدند.
اتهام انتصابی این افراد برای صدور این احکام سنگین، ارتباط با سازمان مجاهدین خلق عنوان شده است. در خبری دیگر زندانبانان رژيم در زندان گوهردشت کرج قصد زجرکش کردن يک زندانی 71ساله به نام حسن رضاپور را دارند. اين زندانی بيمار اخيراً زمين خورده و لگن خاصره وی دچار شکستگی شده است. زخمهای عفونی در بدن اين زندانی ايجاد شده و به دليل وضعيت وخامت بار جسمی قادر به خوردن غذا نيست.


خامنه ای، شنیدن موسیقی، رقصیدن، پوشیدن لباس آستین کوتاه برای مردان، رفتن به خانقاه و معاشرت با بهاییان را حرام اعلام کرد
به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت بتاریخ دهم مرداد، خامنه ای مجموعه ای از رهنمودها و دستورالعملهای سرکوبگرانه را زیر عنوان "منتخب المسائل جدید مرجع تقلید شیعیان جهان" منتشر کرده است. این درحالیست که ادعای مرجعيت او در سالهای گذشته چنان به سخره گرفته شد که به ناگزير خود را «مرجع تقليد شيعيان خارج کشور» ناميد.
خامنه ای در مجموعه فتواهای جديد خود نوشته است: «ولايت فقيه... شعبه ای است از ولايت ائمه اطهار که همان ولايت رسول الله می باشد. در مسائل مربوط به اداره کشور اسلامی و اموری که به عموم مسلمين ارتباط دارد، نظر وليّ امر مسلمين بايد اطاعت شود»، «گزارش دادن ظلم مسئولان... در برابر مردم وجهی ندارد، بلکه اگر موجب فتنه و فساد و تضعيف دولت اسلامي‏ شود، حرام است» او در اين فتواها بار ديگر «حدود» را واجب خوانده و می نويسد: «اجرای حدود در زمان غيبت واجب است، و ولايت بر آن، مختص وليّ امر مسلمين می باشد»
خامنه ای می نويسد: «خريد٬ نگهداری نصب و تعمير آنتنهای ماهواره يی جايز نيست»، «اگر در اين مورد قانونی وجود داشته باشد بايد مراعات گردد»، «واجب است از مشاهده فيلمهايی که به مقدسات اهانت می کنند، اجتناب شود» و استفاده از سرويس کافی نت... و کسب درآمد از اين طريق نيز اشکال دارد
. «ترويج موسيقی و تدريس آن و تشکيل کلاسهای موسيقی، هر چند موسيقی حلال باشد، با اهداف عاليه نظام... سازگار نيست» و «شنيدن خوانندگی زن که غالباً مشتمل بر مفسده است، جايز نيست». بنابراين فتواها رقص مردان «حرام» و رقص زن برای زنان غيرمجاز اعلام شده است. «پوشيدن کراوات و ديگر لباس هايی که پوشش و لباس غيرمسلمانان محسوب می شوند به طوری که پوشيدن آنها، منجر به ترويج فرهنگ منحطّ غربی شود، جايز نيست». اطلاعیه شورای ملی مقاومت می افزاید: در اين فتواها خامنه ای از يک سو در مورد شرکت در مراسم خانقاه، می نويسد: «بايد از شرکت در اين گونه جلسات و هر گونه عملی که باعث ترويج اين گونه مراکز شود، اجتناب گردد.) و از سوی ديگر دستورالعمل صادر می کند که «بايد از هر گونه معاشرت با «فرقه ضالّه مضلّه» [منظور بهائيت]، اجتناب شود». اطلاعیه شورای ملی مقاومت در پایان متذکر می شود که در اين مجموعه که نزديک به 500 فتوای سالهای اخير خامنه ای را در بر می گيرد، هيچ اشاره ای به فتوای خامنه ای مبنی بر حرام بودن بمب اتمی که رژيم برای فريفتن جامعه بين المللی، در ديدارها و مصاحبه های خارجی به طور مستمر به آن استناد می کند، نشده است.
 
دوازده زن و کودک در اهواز غرق شدند
يک مينی بوس حامل روستاييان در آبهای پشت سد کارون در اهواز واژگون شد و 12 تن از مسافران آن در آب غرق شدند. 7 کودک و 5 زن“،قربانيان اين حادثه بودند.