صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مرداد ۰۷، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهوزیر امور خارجه کانادا از رژيم ايران خواست اجازه دهد احمد شهيد از ايران بازدید کند
در جریان سفر دو هفته ای احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر، که جهت جمع آوری اطلاعات از قربانیان دهه 60 در ایران به کانادا سفر کرده بود، با جان برد وزير خارجه این کشور دیدار کرد. سايت وزارت خارجه کانادا درباره این دیدار نوشت: کانادا عميقاً نگران نقض حقوق بشر در ايران است. کانادا به مدت 10سال با موفقيت، پيشتاز قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد حقوق بشر در ايران بوده است. جان برد ضمن اعلام حمایت خود از گزارشگر ویژه، از رژیم ایران خواست تا به احمد شهید اجازه دهد از ایران بازدید کند. آقای احمد شهید تا روز 26 ژوئیه در کانادا بود و با تعدادی از شاهدان و قربانیان نقض حقوق بشر در ایران دیدار و گفتگو کرد.

******
مردم سراوان در اعتراض به توهین به پیشوای مذهبی اهل تسنن اقدام به تجمع اعتراضی کردند. سایت مجاهدین خلق، 5 مرداد خبر داد که مردم سراوان در زاهدان در اعتراض به توهين شرکت حکومتی ايرانسل به امام عبدالحميد؛ پيشوای مذهبی اهل تسنن در اين شهر؛ دست به تجمع و اعتراض زدند و دکل ايرانسل در سراوان را منهدم کردند. مردم سراوان خواهان عذرخواهی شرکت ایرانسل می باشند. در خبری دیگر تعدادی از اساتید اخراجی شهرکرد روز چهارشنبه دوم مرداد در اعتراض به اخراج خود در مقابل ساختمان اداری این دانشگاه در رحمتیه تجمع کردند. ماموران حراست در وحشت از گسترش این حرکت اعتراضی به اساتید معترض حمله کرده و آنها را از محل بیرون کردند. یکی دیگر از پیروان یارسان در مقابل مجلس، خود را به آتش کشید
به نقل از هرانا، 5 مرداد، یکی دیگر از پیروان یارسان (اهل حق) اینبار در مقابل مجلس رژیم دست به خودسوزی زد و جان‌سپرد. هرانا افزود که بامداد 5 مرداد یک جوان 22 ساله به نام محمد قنبری از پیروان یارسان اهل قزوین، در ادامه اعتراض به بی‌توجهی حکومت به مشکلات پیروان این دین، در برابر مجلس رژیم خود را به آتش کشید. وی تحت تدابیر شدید امنیتی و جلوگیری از هرگونه ملاقات و اطلاع رسانی در بیمارستان مطهری تهران بستری شد، ولی جان خود را از دست داد. لازم به یادآوری است که در مراسم خاکسپاری دونفر دیگر از پیروان یارسان که خودسوزی کرده بودند، عدهٔ زیادی از پیروان این اقلیت دینی تهدید کرده بودند در صورت عدم توجه به خواسته‌هایشان به خودسوزی ادامه خواهند داد.

حکم اعدام 11 زندانی در کرمان تایید شد
دادگاه رژیم در کرمان، روز دوشنبه 31 تیر حکم اعدام 11 زندانی را تایید کرد. آنها در زندان مرکزی کرمان محبوس می باشند. 


در خبری دیگر رژیم فشار بر زنان زندان قرچک ورامین را افزایش داده است. بنا به خبری که در سایت مجاهدین خلق انتشار یافته، رژیم داروی اعصاب زنان زندانی در این زندان را قطع کرده است و به زندانيان زن اين زندان گفته شده که دولت بودجه ندارد و ورشکسته است و توان تأمين داروهای آنها را ندارد. اين در حالی است که اکثر زنان جوان در زندان قرچک ورامین، فاقد سرپرست هستند يا اين که خانواده های آنها از اقشار تهیدست جامعه می باشند و قادر به تأمين داروهای فرزندان زندانيشان نیستند.


67 کافی نت در هفته گذشته پلمب شدند
روز شنبه رئیس پلیس تهران بزرگ، در حالی از پلمب 67 کافی نت بدلیل "تخلف" خبر داد که اشاره ای به نوع تخلف آنها نکرد. ساجدی نیا گفت: در اجرای طرح برخورد با کافی نتهای غیرمجاز و متخلف، که در طول هفته گذشته اجرا شده است ماموران نظارت بر اماکن عمومی پلیس تهران بزرگ از 352 کافی‌نت بازدید کرده‌اند که در نتیجه 67 کافی‌نت به خاطر تخلفات مالکان آن پلمب شد و تعدادی نیز اخطاریه پلمب دریافت کردند. وی مدعی شد این طرح بنا به درخواست خانواده ها در دستور کار پلیس تهران بزرگ قرار گرفته است.

از این پس در ایران با "شهروند خبرنگاران" برخورد خواهد شد
العربیه سوم مرداد، گزارش داد که یک مقام امنیتی رژیم ایران که نامش ذکر نشده گفته است که از این پس با "شهروند خبرنگارانی" که خبر یا تصویر به ''شبکه های بیگانه'' می فرستند، برخورد خواهد شد. العربیه توضیح میدهد که "شهروند خبرنگار" نوعی از شیوه خبرنگاری است که شهروندان عادی با عکاسی و فیلمبرداری و حتی نگارش وقایع اطراف خود، آن را در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک و توییتر منتشر می کنند. در ایران تهدید "شهروند خبرنگاران" پس از انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش این کشور شروع شد، زمانی که وزارت اطلاعات اعلام کرد با انتشار هر گونه خبر یا تصویر از اعتراضات مردمی در رسانه های اجتماعی برخورد خواهد كرد. اکنون یک مقام امنیتی، از فعالیت های "شهروند خبرنگاران" در ایران با عنوان جاسوسی برای کشورهای غربی نام برده است. این مقام امنیتی گفته است که، سرویس‌های جاسوسی غرب پس از جمع‌آوری اطلاعات رایگان٬ بخشی از آنها را در اختیار نهاد‌های اطلاعاتی قرار داده و بخشی دیگر را به منظور «سیاه‌نمایی» منتشر می‌کنند.
 
پنج تن بر اثر گرمازدگی در فولاد شهر اصفهان جان خود را از دست دادند

گزارشها در اینباره حاکی است که طی دو روز اول مرداد ماه جاری، پنج نفر از اهالی فولاد شهر اصفهان به علت گرمازدگی و نبود امکانات کافی درمان جان خود را از دست دادند.
 يک کادر درمانی بيمارستان فولاد شهر اصفهان گفته است: وقتی اين افراد به بيمارستان رسيدند اکثر تختهای اورژانس پر بود و امکانات ما هم برای درمان محدود است. وی افزود طی اين دو روز 5نفر بر اثر گرما زدگی فوت کرده اند. در شهری که آب و برق، سرم و داروهای ديگر جيره بندی است نبايد انتظار معجزه داشت.

******
جمعی از خانواده هایی که فرزندان و بستگانشان در آبهای اندونزی غرق شدند، روز پنجشنبه در مقابل سفارت اندونزی در تهران، تجمع اعتراضی برگزار کردند. روزنامه ديلی تلگراف استراليا نوشت: سهيل خود را تنها ايرانی بازمانده از يک گروه 61نفره ايرانی سوار بر اين قايق معرفی کرده است. هفته گذشته یک قایق حامل پناهچویانی که قصد پناهندگی در استرالیا از طریق عبور از اندونزی را داشتند، غرق شد. شورای ملی مقاومت ایران، دوم مرداد، جامعه جهانی و ارگانهای ذیربط بین المللی را به حمایت از پناهنجویان ایرانی فراخواند. گفته می شود بخش زیادی از مسافران این قایق، ایرانی و سوری بوده اند.


تظاهرات سراسری در عراق همچنان ادامه دارد

تلویزیونهای البغدادیه، بغداد، المدار، الشرقیه، و خبرگزاریهایی از جمله المدی، ضمن انعکاس اعتراضات مردم عراق، خبر از گسترش آن به استانهای جنوبی و خیزش در بصره علیه حکومت مالکی و دخالتهای رژیم ایران در این کشور دادند. این خبرگزاریها افزودند که تظاهرکنندگان برای تشکیل نیروی مسلح مردمی برای حفاظت و مقابله با شبه نظامیان اعلام آمادگی کرده اند. 
یکی از تظاهرکنندگان به البغدادیه گفت: روزانه در عراق انفجار می شود، مردم عراق از اين انفجارها دارند تکه تکه می شوند… انفجارها زياد است و امنيتی در کار نيست، کار نيست، بخدا قسم از گرسنگی مرديم، برق نيست، خدمات نيست.
با وخیم تر شدن اوضاع عراق، وضعیت پناهندگان ایرانی در کمپ لیبرتی در این کشور نیز نگران کننده تر شده است. بیش از یکسال پیش مارتین کوبلر نماینده سابق دبیرکل ملل متحد، با فریبکاری بیش از 3000 تن از ساکنین کمپ اشرف را با قول به انتقال سریع به کشورهای ثالث به لیبرتی منتقل نمود. در این مدت ساکنین لیبرتی با دو حمله موشکی روبرو شدند و چندین تن از ساکنین جان خود را از دست داده اند. محدودیتهای پزشکی نیز عامل دیگری برای نابودی آنها به شمار می رود. در همین رابطه ایرانیان در کشورهای مختلف آکسیونهایی در حمایت از ساکنین لیبرتی برپا داشته اند. در شهر اتاوا ایرانیان در مقابل سفارت آمریکا در این شهر، روزهای شنبه از ساعت 1 تا 2 آکسیون یرگزار کرده و خواسته ساکنین لیبرتی که بازگشت به اشرف تا انتقال به کشورهای ثالث می باشد را انعکاس می دهند.

 
******
پاسدار احمدی نژاد خیال دارد دانشگاهی به نام "دانشگاه ایرانیان" تاسیس کند. به نقل از العربیه فارسی، 5 مرداد، وی که تا 7 روز دیگر دوره ریاستش به پایان می رسد، مجوز تاسیس "دانشگاه ایرانیان" در تهران را اخذ کرده است. العربیه افزود: اخبار حکایت از آن دارد که حوزه اصلی فعالیت این دانشگاه، فناوری اطلاعات و فناوری‌های نوین و برتر از جمله آی.تی. نانو. هوافضا و هسته ای و با مدیریت محمود احمدی نژاد خواهد بود .
سه کوهنورد ایرانی در پاکستان کشته شدند
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایرنا روز چهارشنبه، آیدین بزرگی، پوریا کیوانی و مجتبی جراحی سه کوهنورد ایرانی که روز سه شنبه 25 تیرماه موفق به فتح قله هشت هزار و 47 متری برودپیک شدند، جان خود را از دست دادند. برودپیک، دوازدهمین نقطه مرتفع کره زمین می باشد و در رشته کوههای قراقروم پاکستان واقع است. 
لازم به ذکر است که لیلا اسفندیاری که از سال 80 بصورت تفریحی کوهنوردی را آغاز کرده بود، در سال 1390 نیز در همین رشته کوه جان خود را از دست داد و بنا به وصیت او، جسدش را همانجا باقی گذاشتند. وی توانسته بود 22 بار کوه دماوند را از سه مسیر مختلف فتح کند.