صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۳۱، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهشورای ملی مقاومت ايران سرکوب پناهجويان اردوگاه نائورو در استرالیا را محکوم کرد
شورای ملی مقاومت امروز (30 تیر) در اطلاعیه ای حمله خشونت بار به پناهجويان مستقر در اردوگاه پناهندگی جزيره نائورو را، که بخش زيادی از آنها کسانی هستند که از ایرن فرار کرده اند، قوياً محکوم کرد و دولت استراليا را به احترام به حق مقدس پناهندگی و به رسميت شناختن حقوق آنان و اعمال استانداردهای پناهندگی و حقوق بشری درباره آنها فرا خواند.
این اطلاعیه می افزاید: جمعه شب 28تير صدها پناهجوی مستقر در اردوگاه پناهندگی جزيره نائورو در واکنش به کندی روند پناهندگی و به ويژه سختتر شدن قوانين پناهندگی استراليا دست به اعتراض زدند، که مورد حمله پليس واقع شدند. شماری از معترضان بر اثر ضربات «ساطور و لوله های فولادی» برخی از اهالی جزيره که به کمک پليس آمده بودند، مجروح شدند. دست کم چهارتن از مجروحان در بيمارستان بستری شده اند و نزديک به 130تن از پناهجويان بازداشت شده اند. دولت استراليا اين هفته اعلام کرد که از اين پس ديگر هيچ پناهجويی را نمی پذيرد و پناهجويانی که خود را به خاک استراليا برسانند، به گينه نو و ساير جزاير اقيانوس آرام منتقل می شوند. همچنين به درخواست دولت استراليا دولت اندونزی نيز شرايط صدور رواديد برای ايرانيانی که وارد اندونزی می شوند را سختتر کرده است. گفته می شود دولت استراليا اداره مهاجرت اين کشور را موظف ساخته که ارزيابی درخواستهای پناهجويی را بر اساس اطلاعات وزارت خارجه انجام دهد. بر اساس وزارت خارجه استراليا ايران به عنوان منطقه امن معرفی شده است. اين باعث رد تقاضای پناهندگی ايرانيان و استرداد آنها به رژيم ايران می شود.
اطلاعیه شورای ملی مقاومت خاطرنشان کرد که امن اعلام کردن ايران تحت حاکميت آخوندها، به تاراج دادن حقوق بشر در مقابل تجارت و منافع اقتصادی است. رژيمی که رکوردار بالاترين آمار اعدام نسبت به جمعيت در سطح جهان است، در فاصله سه هفته پس از نمايش انتخابات نزديک 100زندانی را بدار آويخته است، جايی که زنان و کودکان هم از شلاق و اعدام و مجازات در امان نيستند و جوانان 20ساله به خاطر سرقت کمتر از 35يورو در ملأعام بدار آويخته می شوند. چشم بستن بر اين شرايط وخيم، از آثار سياست مماشات است که ارزشهای جهانشمول اخلاقی و انسانی را در پای منافع تجاری قربانی می کند. مقاومت ايران، از کميساريای عالی پناهندگان و ديگر ارگانهای مسئول قوياً خواسته است اجازه ندهند، حق پناهندگی ايرانيانی، که مجبور به ترک ایران شده اند، لگدکوب منافع اقتصادی شود.
 

******
سفر احمدی نژاد به عراق برای به کار گرفتن بيشتر امکانات اين کشور در جنگ عليه مردم سوريه و دور زدن تحريمهای بين المللی با اعتراضات مردم عراق روبرو شد. احمدی نژاد، رئيس جمهور رژیم، در يک سفر شتابزده به عراق درصدد به کار گرفتن امکانات اين کشور در جنگ عليه مردم سوريه، به ويژه کمک رسانی گسترده تر نيرويی و تسليحاتی به بشار اسد، از خاک عراق است. شيخ محمد طه حمدون، سخنگوی متحصنان در شش استان عراق از جمله معترضین به سفر احمدی نژاد به عراق است که اظهار داشته: «سفر احمدی نژاد به عراق خوشايند نيست. [رژيم] ايران عامل اصلی تمام جنايتهايی است که در عراق رخ می دهد. آنها تأمين کننده منابع مالی و حامی و پشتيبان شبه نظاميانی هستند که الآن در عراق می کشند و کوچ می دهند و رعب و وحشت در ميان مردم عراق ايجاد می کنند. رژيم ايران از اين خونها قدرت و نفوذش را در عراق افزايش می دهد. عامل خفقان مذهبی در عراق و انفجار مرقد امامان عسکری [رژيم] ايران است و در نتيجه سفر او ناخوشايند است». همچنین شورای ملی عشایر عراق، شورای شیوخ بغداد، تجمع آزادگان کاظمیه، انجمن کمکهای انسانی و انجمن دانشجويان آزاده دانشگاه موصل، اعلام داشتند که هرگونه دخالت احمدی نژاد در امور عراق بویژه آنچه مربوط به موضوع اشرف و لیبرتی است، را محکوم می کنند.

هنرمندان اصفهان حمایت خود را از خانه سینما اعلام کردند
عده زيادی از هنرمندان اصفهان در بيانيه ای اعلام کردند روز شنبه 29تير ماه در باغ غدير اصفهان در حمايت از هنر و به خصوص سينما تجمع خواهند کرد. هنرمندان از مردم خواستند در اين تجمع شرکت کنند. روز پنجشنبه بيش از 2هزار تن از سينماگران در اعتراض به پلمب خانه سينما توسط وزارت ارشاد رژيم در مقابل خانه سينما در تهران تجمع کردند. رژیم اعلام کرده که «شورای فرهنگ عمومی کشور، با توجه به گزارشهای مسئولان ارشاد در مورد وضعیت «خانه سینما» داوری کرد و در نهایت این نهاد صنفی را «غیر قانونی» دانست». به گزارش هرانا، این نتیجه ی چند سال درگیری مسولان فعلی وزارت ارشاد اسلامی با نهاد صنفی خانه سینما بود که در ماههای اخیر شدت بسیاری یافت و اکنون به نظر می رسد که با تازه ترین حکمِ صادره در این مورد، به تعطیلی این نهاد بیانجامد.


******
بيش از 40زندانی سياسی در بند 350زندان اوين، يورش  150تن از گاردهای زندان به اين بند و ضرب و جرح زندانيان را محکوم کردند. اين يورش هنگامی صورت گرفت که زندانيان بند 350 اوين به تبعيد يک زندانی سياسی به زندان زابل اعتراض کردند. گاردهای زندان در جريان يورش خود، 6زندانى را به سلولهای انفرادی منتقل نمودند.
در خبری دیگر حال پنج تن از زندانیان سیاسی اعتصاب غذاکننده در زندان تبریز وخیم گزارش شده است. محمود فضلی، شهرام رادمهر، آيت مهرعلی بيگلو، لطيف حسنی و بهبود قلی زاده از روز شنبه 22 تير، در اعتراض به احکام سنگين حبس اعتصاب غذا کرده اند. اتهام اين افراد «تشکيل گروه غيرقانونی» و «مشارکت در فعاليت تبليغی عليه نظام» عنوان شده است.
همچنین زندانی سیاسی شهرام پورمنصوری، 32 ساله که نزدیک به 13 سال است در زندان بسر می برد، در اعتراض به شرایط غیرانسانی و رفتارهای ضدانسانی زندانبانان در زندان گوهردشت کرج، از روز چهارشنبه 19 تیر دست به اعتصاب غذا زده است. وی خواستار پایان دادن به نگهداری او و برادرش در فرعی زندان و همچنین پایان دادن به فشارها، محدودیتها و اذیت و آزارهای مستمر است. وی اعلام کرده تا زمانی که به خواستهایش رسیدگی نشود، به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

******
پيام اسلامی زندانی 25ساله در اعتراض به وضعيت زندان گوهردشت کرج دست به خودکشی زد و جان باخت. وی به سلول انفرادی بند 5 منتقل شده بود. پیام اسلامی روز چهارشنبه 26تير ماه در داخل سلول خود را حلق آويز کرد.  
سایت سازمان مجاهدین بنا به گزارشهای دریافتی خود خبر داد که سه زندانی در واحد 2 زندان قزلحصار کرج روز پنجشنبه 27 تیرماه خودکشی کردند. این زندانیان در اعتراض به شرایط طاقت فرسای زندان، بلاتکلیفی و طولانی بودن مدت حبس خود، خود را در حمام زندان حلق آویز کردند.وضعيت آب در خوزستان و روستاهای گيلان نگران کننده است
شريف حسينی عضو هيأت رئيسه مجلس رژیم گفت: آب لوله کشی در خوزستان به حدی آلوده است که مردم برای حمام هم از آن استفاده نمی کنند. وی افزود: در مدت اخير بيماريهای پوستی ناشی از آب در خوزستان بيشتر شده و برخی از مردم حتی برای استحمام نيز از آبی که به صورت بشکه ای خريداری می شود استفاده می کنند». حسن تأمينی عضو کميسيون بهداشت مجلس رژیم نيز، گفت بسياری از روستاهای گيلان به آب آشاميدنی دسترسی ندارند. در تهران نیز جیره بندی آب قطعی است. محمد اصغری یک کارشناس رژیم با اشاره به اين که در استان تهران تا به امروز بر اساس آمار با 18 درصد کمبود بارش مواجه بوده، افزود: در بين 31 استان کشور بدترين شرايط از نظر کمبود منابع آب مربوط به استان همدان است به همين علت اين استان با شرايط بحرانی آب مواجه است.