صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۲۴، ۱۳۹۲

مهمترین رویدادهای هفتهمقاومت ایران یک سایت مخفی جدید اتمی رژیم را افشا کرد
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: شورای ملی مقاومت ايران (که مجاهدين خلق بخشی از آن هستند) طی اطلاعيه ای اعلام کرد: «شبکه سازمان مجاهدين خلق در داخل کشور اطلاعات قابل تکيه يی را در مورد يک سايت جديد کاملاً مخفی برای اهداف هسته يی رژيم، به دست آورده است که طی يک سال از حدود پنجاه منبع مختلف ارگانهای رژيم کسب شده است». این خبرگزاری افزود: شورای ملی مقاومت اپوزيسيون اصلی ايران، در گذشته در چندين نوبت دست به افشاگری در مورد برنامه هسته يی رژيم ايران زده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شورای ملی مقاومت توضيح می دهد: «اين سايت يک مرکز جديد برای فعاليتهای هسته يی است. اسم کد آن معدن شرق (که اسم معدنی در نزديکی آن است) يا پروژه کوثر می باشد. اين سايت در درون يک سری تونلهايی است که در زير کوهی حوالی شهر دماوند (شمال تهران) قرار دارد».
شورای ملی مقاومت گفت: «ساختن فاز اول اين سايت از سال 2006 شروع شده و اخيراً به پايان رسيده است. فاز اول شامل کندن تونلها و ساختن چهار سوله در محوطه بيرونی و تأسيسات سايت، محوطه سازی و ساختن جاده ها برای سايت می باشد». به گفته شورای ملی مقاومت: «اين امر قابل توجهی است که شرکت ايمان گستران محيط
، اين پروژه را اداره می کند و کنترل بخش مربوط به جنبه های هسته يی، بيولوژيک و شيميايی آن را به دست دارد. مديرکل ايمان گستران محيط، محسن فخريزاده، شخصيت کليدی برنامه هسته يی رژيم ايران است».
آژانس بين المللی انرژی اتمی بدون اين که به نتيجه برسد خواستار ديدار با محسن فخريزاده که يک افسر سپاه پاسداران است شده است. شورای ملی مقاومت ايران در اطلاعيه خود می نويسد: «ساختن فاز دوم سايت اخيراً شروع شده است (...) پيش بينی شده که 30تونل و 30سوله در اين مرحله دوم ساخته شود».
شورای ملی مقاومت تأکيد کرد که «اين افشاگريها يک بار ديگر نشان می دهد رژيم ملاها به هيچ وجه قصد ندارد پروژه ساختن بمب هسته يی خود را متوقف يا معلق کند». شورا آژانس بين المللی انرژی اتمی را فرامی خواند که «سريعاً از اين سايت ديدن کند». به گفته شورای ملی مقاومت، رئيس جمهور جديد رژيم ايران حسن روحانی که مستقيماً مذاکرات بر سر فعاليتهای هسته يی را هدايت کرده است «نقش کليدی در ادامه اين برنامه داشته» و از نظر شورا «مدره تلقی کردن وی و بستن اميد تغيير به او يک اشتباه هولناک است».
رژیم نسبت به افشاگری مقاومت ایران واکنش نشان داد و روز جمعه، عراقچی سخنگوی وزارت خارجه رژیم درحالیکه این افشاگری را داستان سرایی می خواند گفت: "چنین خبری به هیچ‌وجه صحت ندارد و تکذیب می‌شود". خبر افشاگری جدید شورای ملی مقاومت درباره سایت مخفی هسته ای رژیم در رسانه های بین المللی از جمله رویتر و خبرگزاری فرانسه و در رسانه های آمریکا انعکاس وسیعی یافته است.


یک جوان ورزشکار اعدام شد
به گزارش منابع خبری مقاومت ایران، در ميان اعدام شدگان روز يکشنبه رشت، یک ورزشکار ساکن رشت به نام ابراهيم ارنواز 20ساله؛ به چشم میخورد. به نقل از این منابع، شاکی پرونده اين جوان چند روز قبل از اعدام به بيگناهی وی در مقابل قاضی دادگاه شهادت داده بود، اما قاضی بر اجرای حکم اعدام اصرار نمود.  در خبری دیگر رژیم قصد دارد یک نوجوان 17 ساله را در اصفهان اعدام کند. وی پیمان جعفری نام دارد و اهل همایونشهر است و از 15 سالگی در زندان اصفهان زندانی است. حکم اعدام دو زندانی نیز در کردستان تایید شده است. دیوان عالی رژیم، حکم اعدام سامان نسیم اهل مریوان را تایید کرد. وی سال گذشته با منصور آروند به اعدام محکوم شده بود. رژیم روز پنجشنبه 20 تیرماه سه جوان افغان را در زندان قزلحصار بدار آویخت. به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، بدلیل اعتراض مردم افغانستان به اعدام شهروندان افغان در ایران، رژیم اجازه انتقال اجساد قربانیان به افغانستان را نمی دهد. به نقل از هرانا 22 تیر، 3 تن در اردبیل اعدام شدند. تعداد اعدام شدگان در این استان طی 4 روز به 9 تن رسید. این منبع روز شنبه گزارش داد که 7 شهروند در شامگاه 18 تیرماه در زندان مرکزی رشت به دار آویخته شدند.


عفو بین الملل برای نجات جان زندانی سیاسی آرش صادقی فراخوان داد
در بيانيه عفو بین الملل آمده است: فعال دانشجويی آرش صادقی از اول ژوئن (11خرداد) در اعتراض به بدرفتاری با وی در زندان اوين تهران در اعتصاب غذا به سر می برد. وی بدون هيچ حکمی از زمان بازداشتش در ژانويه 2012 در سلول انفرادی به سر می برد و در معرض شکنجه و ديگر اشکال بدرفتاری قرار دارد.
عفو بین الملل افزود: آرش صادقی چند بار به خاطر شرکت در تظاهراتی که به دنبال انتخابات رياست جمهوری سال 2009 صورت گرفت، دستگير شد. در يک مصاحبه در نوامبر 2010، او از شکنجه و ديگر بدرفتاريهايی که در زندان متحمل شده بود گفت که بازجويانش در زندان اوين صحبت می کردند که به وی اتهام محاربه بزنند و به وی گفتند در مقابل دوربين "اعتراف" کند که با سازمان مجاهدين خلق ايران و با دوستانی در خارج ايران مرتبط بوده است. بيانيه عفو بين الملل خاطرنشان کرد: گزارشگر ويژه ملل متحد در مورد حقوق بشر در ايران، در گزارش خود به مجمع عمومی ملل متحد، نتيجه گيری کرد "تجاوزات رژيم ايران به حقوق بشر حاصل عدم تجانس قانونی، عدم التزام مکفی به قانون، و مصون بودن مرتکبان نقض حقوق بشر است".
عفو بين الملل در اين فراخوان از کليه اعضای خود خواسته است برای آزادی و نجات جان اين زندانی سياسی دست به اقدام بزنند.

******
دادگاه رژیم در سنندج، بهزاد فرج اللهی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ايجاد تشکلهای کارگری را به تحمل يک سال حبس تعزيری محکوم کرد، اتهام وی تبليغ عليه نظام عنوان شده است. این دادگاه همچنين وفا قادری را به اتهام اقدام عليه امنيت ملی از طريق عضويت در کميته هماهنگی به يک سال حبس تعزيری محکوم کرده است.احمد شهید برای صحبت با ایرانیان به آمریکا و کانادا سفر می کند
آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد برای پیگیری وضعیت حقوق بشر در ایران، جهت گردآوری اطلاعات درباره نقض حقوق بشر در ایران به آمریکا و کانادا می‌رود.
به نقل از وب سایت سازمان ملل، آقای شهید قصد دارد با ایرانیان مقیم این دو کشور در این زمینه گفتگو کند. این مأموریت حقیقت یابی دو هفته ای از امروز 14 ژوئیه آغاز شده است و تا 28   همین ماه ادامه خواهد داشت. نتیجه این ملاقاتها در ماه اکتبر 2013 در قالب گزارشی به مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک ارائه خواهد شد. 


رژيم از کسب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد عقب نشينی کرد
به دنبال فشارهای بين المللی، رژيم اعلام کرد درخواست خود را برای کسب کرسی در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پس گرفته است. در همين حال کانديداتوری سوريه برای عضويت در اين شورا نيز با اعتراض شديدی روبه رو شده است. رزماری ديکارلو نماينده موقت آمريکا در سازمان ملل با عضويت رژيمهای ايران و سوريه در شورای حقوق بشر مخالفت و اعلام کرد اين 2 رژيم به دليل نقض گسترده حقوق بشر نمی توانند به عضويت اين شورا در آيند.


******
هزاران نفر از شرکت کنندگان در مراسم چهلم نيکمرد طاهری در صحنه کرمانشاه پس از شنيدن خبر دستگيری محمد قبولی از سخنرانان اين مراسم، در مقابل فرمانداری رژيم در اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار آزادی فوری محمد قبولی شدند. نيکمرد طاهری از پیروان یارسان در اعتراض به هتک حرمت يکی از هم کيشانش توسط رژيم اقدام به خودسوزی اعتراضی کرده بود. 


در خبری دیگر روز 21 تیرماه کارگران قراردادی شرکت ذوب آهن فولاد زاگرس، برای دومين روز متوالی، در اعتراض به اخراج و پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده خود در مقابل استانداری رژيم در سنندج تجمع کردند.
جمعی از بازنشستگان در تهران روز شنبه 22تير در مقابل ساختمان تأمين اجتماعی تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان به پرداخت نشدن حقوق و مطالباتشان اعتراض داشتند.
همچنین در همین روز، جمعی از خانواده های ساکن شهرک فرهنگيان خرمشهر در مقابل شهرداری رژيم در اين شهر تجمع کردند. آنها به نبودن امکانات اوليه در اين شهرک پس از گذشت حدود يک سال از تحويل واحدهای آن اعتراض کردند.
مردم ديواندره در استان سنندج نیز روز شنبه 22تير در مقابل شهرداری رژيم در اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. وضعيت جاده اين شهر که باعث تصادفهای مرگ آور می شود مورد اعتراض مردم این شهر بود.

بسیجیان اقدام به سوزاندن کتابهای یک کتابفروشی نمودند
سایت مجاهدین خلق 21 تیرماه خبر داد که ماموران بسيجی به کتابفروشی ارمغان در زرين شهر اصفهان يورش برده و کتابهای آن را با ريختن بنزين آتش زدند. این منبع افزود: آنان رضا ذبيحی صاحب اين کتاب فروشی را هم دستگير کردند.


******
العربیه فارسی روز شنبه گزارش داد: قایقی با 97 مهاجر غیر قانونیِ ایرانی و افغان، در شمال جزیره کریسمس در دریا غرق شد. مقامات استرالیایی می‌گویند امدادگرانی که به منطقه فرستاده شده‌اند 88 نفر را نجات داده‌اند و تا کنون جسد یک کودک را نیز یافته‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، جیسون کلر (Jason Clare)، وزیرکشور و دادگستری استرالیا گفته است این قایق بین استرالیا و اندونزی، جایی که مبدا قاچاق مهاجران بود، در دریای ناآرام دچار سانحه شد. به علت شرایط آب و هوایی، تا ساعت ده شب، رسیدن به محل حادثه غیرممکن بود.

این دومین قایق حادثه ‌دیده قاچاقچیان انسان در این منطقه در یک ماه گذشته است. اکثر مهاجران آسیایی از اندونزی به سوی استرالیا با قایق و کشتی های کهنه و فرسوده با کمک قاچاقچیان سفر می کنند. در ماه گذشته- ژوئن- یک قایق در همین منطقه غرق شد که بیش از 13 تن جان خود را از دست دادند.