صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۱۰، ۱۳۹۲

روز کاناداروز کانادا سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی یا
British North America Act

در تاریخ اول ژوئیه 1867 است که به موجب آن قانون، دو مستعمره و یک استان سابق امپراطوری بریتانیا متحد شدند و کشوری به نام کانادا را تشکیل دادند.
سازمان میراث کانادا در رابطه با این روز میگه، در بیستم ژوئن 1868 ابلاغیه ای از طرف والی کانادا لرد مانک به امضا رسید که در آن پیروان ملکه انگلستان را در سرتاسر کانادا ترغیب به پیوستن به برگزاری جشن در سالگرد تشکیل اتحادیه ایالات شمال آمریکای انگلیس به صورت فدراسیونی به نام کانادا در اول ژوئیه می کرد.
روز تعطیل اول ژوئیه بر اساس اساسنامه 1879 تحت عنوان روز سلطنت انتخاب شد. هیچگونه سندی از سازماندهی مراسمی بعد از اولین سالگرد این روز در دست نیست بجز برای پنجاهمین سالگرد فدراسیون در سال 1917 زمانی که بلوک میانی ساختمان پارلمان در دست ساخت بود که این ساختمان بعنوان یادواره ای به پدران فدراسیون ودلاوری نبرد کانادائیها در جنگ اول جهانی اهدا شد. جشن بعدی در سال 1927 برگزار گردید.
از سال 1958 دولت، جشن سالانه روز ملی کانادا را به شکل مراسمی ویژه در چمن پارلمان در بعد از ظهر با حضور سران کشور و هنگام غروب بوسیله کنسرت توده ای و آتش بازی به معرض نمایش گذاشت.
این ترکیب در سال 1968 با اضافه کردن نشانه هایی از فرهنگهای مختلف که کشور کانادا را تشکیل می دهند و کنسرتهای حرفه ای در برابر ساختمان
پارلمان کانادا به شکل زنده از تلویزیون، رنگی دیگر بخود گرفت. تا سال 1975 تمرکز این جشنها زیر نام "فستیوال کانادا" در پایتخت این کشور و در سراسر ماه ژوئیه که شامل فرهنگها، حضور هنرمندان محلی و مشهور و بازیهای ورزشی مختلف و سازمانهای خیرخواهانه بود، برگزار می شد که در سال 1967 لغو ولی دوباره در سال 1977 فعال شدند.
در سال 1980 فرمول جدیدی توسعه داده شد که کمیته ملی
، این امکان را در اختیارمردم هر شهر و محله ای قرار میداد تا آنها بنا به سلیقه خود و با کمک مالی دولت، روز ملی کانادا را جشن بگیرند. لازم به ذکر است که دولت فدرال عهده دار برنامه ریزی جشن تولد کاناداست. سال بعد از آن نیز این کار با اضافه کردن فشفشه بازی در 15 شهر بزرگ کانادا ادامه یافت. در 27 اکتبر 1982 روز اول ژوئیه که به "دومینیون دی" معروف بود به روز کانادا تغییر نام یافت.

از سال 1985 کمیته های روز کانادا در هر ایالت و قلمرو برقرار می شوند تا سازماندهی و هماهنگ کردن جشن روز کانادا را به صورت محله ای انجام دهند. دوایر این کمیته ها آماده اعطای هزینه این جشنها به مراکز مربوطه می باشند. روز کانادا

شاد و مبارک باد.