صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۱۷، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مردم مصر انقلاب خود را پس گرفتند
روز چهارشنبه سوم ژوئیه برابر با 12 تیرماه، بدنبال چندین هفته تحصن و تظاهرات، بالاخره محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری برکنار و دولت موقت برای دوران انتقال حاکمیت به مردم، اعلام شد. ارتش مصر با یک اولتیماتوم 48 ساعته از محمد مرسی خواست تا به خواستهای مردم گردن نهد اما او احترامی به خواستهای مردم نگذاشت. روز چهارشنبه ارتش مصر با ملغی اعلام کردن دولت مرسی و پایان حکومت اخوان المسلمین موجی از جشن و شادمانی در میدان تاریخی تحریر در قاهره برای مردم بوجود آورد. لازم به ذکر است که چند تن از وزرای دولت استعفای خود را پیش از این اعلام نموده بودند. ژنرال عبدالفتاح السيسي وزير دفاع و فرمانده نيروهاي ارتش، در جلسه اي با حضور رهبران مذهبي و ملي مصر از جمله: شيخ الازهر، و اسقف اعظم مسيحيان قبطي مصر، با قرائت بيانيه ارتش اعلام كرد: تلاش كرديم بحران را مهار كنيم اما رياست‌جمهوري مخالفت كرد. لذا بر متوقف كردن كار بر اساس قانون اساسي به‌ صورت موقت توافق كرديم. رئيس دادگاه قانون اساسي با اداي سوگند، اداره امور كشور را برعهده مي‌گيرد و دولت تكنوكراتهاي ملي تشكيل مي‌شود. نيروهاي مسلح به تظاهرات مسالمت‌آميز و اجتناب از خشونت ملتزم است. و همزمان كميته‌ يي با شركت تمامي طرفها براي اصلاح قانون اساسي تشكيل خواهد شد.  
يك روز پس از بركناري مرسي از رياست جمهوري مصر، براساس نقشه مسير ارائه شده توسط ارتش، عدلي منصور رئيس دادگاه عالي قانون اساسي، روز پنجشنبه، به عنوان رئيس جمهور موقت مصر سوگند ياد كرد
تا از نظام جمهوري حفاظت كند، قانون اساسي و قانون را محترم بشمارد و حافظ منافع مردم باشد. از کشورهای عربی تنها دولت تونس مداخله ارتش را محکوم کرده است. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، طی پیامی پیروزی مردم مصر را تبریک گفت و افزود: شعله ور شدن مجدد بهار آزادی در مصر نشانه ديگری از حتميت و ضرورت تغيير رژيم در ايران و قيام برای آزادی عليه فاشيسم دينی حاکم بر ايران است. کشورهای غربی و دبیرکل ناتو نیز از سقوط دولت مرسی ابراز نگرانی کردند. پس از دستگیری محمد مرسی توسط ارتش، هواداران مرسی که در تظاهراتی در مقابل ساختمانی که گمان میرفت، محمد مرسی در آنجا نگاهداری می شود، با نیروهای ارتش درگیر شدند. بر اساس گزارشهای منتشر شده، 25 تن از هواداران مُرسی در درگیرهای روز جمعه کشته و حداقل 250 تن مجروح شدند. ارتش مصر هر گونه شليک به سوی تظاهر کنندگان را رد کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، طرفداران مسلح محمد مرسی روز جمعه بعد از يک درگيری مسلحانه به مراکز استانداری شهر عريش در شمال سينا يورش برده، آن را تصرف کردند و بگفته این خبرگزاری پرچم سياه بنيادگرايی را بر بالای آن برافراشتند. هانی عبدالعزیز سخنگوی وزارت کشور مصر اعلام کرد که خیرت شاطر، جانشین رئیس اخوان المسلمین و برادرش به اتهام تحریک به خشونت علیه معترضان جمعه شب در شهرک نصر قاهره، دستگیر شده اند. خیرت یک تاجر ثروتمند است که نامزد اصلی اخوان المسلمین برای انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته مصر بود ولی بدلیل سابقه قضایی رد صلاحیت شده بود. از سوی دیگر امام جمعه های خامنه ای، در یک ارکستر هماهنگ اعلام کردند که دلیل سقوط مرسی و اخوان المسلمین نداشتن ولی فقیه بوده است. به نقل از سایت مجاهدین خلق، 15 تیرماه، پاسدار حسين کنعانی مقدم از سرکردگان سابق سپاه پاسداران، اخوان المسلمين مصر را به درگيری مسلحانه ترغيب کرد و گفت: به نظر می رسد که اين باره اخوان المسلمين تبديل به يک نيروی نظامی مسلح بشه و همان اتفاقی که در سوريه افتاده در مصر هم اتفاق بيفته. پس از بخش خبر با میهمان امروز ایرآوا درباره پیروزی انقلاب مردم مصر و اثرات آن در منطقه، به گفتگو خواهم نشست.


موج اعدامها پس از نمایش انتخابات در ایران بالا گرفته است
به نقل از سایت مجاهدین خلق 15 تیرماه، 11 زندانی از جمله 5 زن در زندان مرکزی زاهدان در يک اعدام جمعی بدار آويخته شدند. اسامی برخی از اعدام شدگان رسول خوروج،  وحيد ريگي، حميد نجفی و ناصر نقعی عنوان شده است. سایت مجاهدین خلق ضمن انعکاس این خبر افزود از زمان انتخاب حسن روحانی در نمايش انتخابات رياست جمهوری حداقل 48تن اعدام شده اند که با اعدامهای روز گذشته شمار اعدام شدگان به 59 تن  می رسد. همین منبع در خبری دیگر اعلام کرد که روز سه شنبه 11 تیرماه، 9 زندانی در زندان وکیل آباد مشهد، بدار آویخته شدند. رژیم، هویت و اسامی این قربانیان را اعلام نکرده  است. بنا به اطلاعیه شورای ملی مقاومت، روز سه شنبه 11 تیر، 21 زندانی در زندان قزل حصار کرج و روز چهارشنبه  12 تیر، 4 زندانی در زندان گوهر دشت کرج اعدام شدند. خبرگزاری حکومتی مهر نیز خبر داد که در روز پنجشنبه 13تير نيز 4 زنداني در زندان اروميه و شش زنداني در زندان بم به دار آويخته شدند. همچنین حكم قطع دست شش زنداني در شيراز و حكم اعدام 11زنداني ديگر در مرودشت فارس صادر شده است. در همین رابطه خانم رجوی جامعه جهانی، به ويژه شورای امنيت، دبيرکل ملل متحد، کميسر عالی حقوق بشر و ديگر ارگانهای ذيربط سازمان ملل را به اتخاذ اقدامهای فوری در مقابله با نقض سيستماتيک حقوق بشر در ايران به ويژه روند فزاينده اعدامها پس از نمایش انتخابات فراخواند.

  

6دانش آموز در درياي خزر غرق شدند
به نقل از عصر ایران، اين دانش آموزان از جمله 90 دانش آموزي بودند كه در يك اردوي تابستاني در شمال كشور به سر ميبردند. عصر روز سه شنبه 10تن از اين دانش آموزان كه به طور جمعي به دريا رفته بودند غرق و فقط 4تن از آنها نجات ميابند. مشاور مدير کل آموزش و پرورش استان البرز اعلام کرد: حادثه غرق شدن چند نوجوان در استان مازندران ارتباطي به آموزش و پرورش البرز ندارد. كارگزاران رژيم نيز در شهرستان نور هيچ مسئوليتي در قبال كشته شدن اين 6 دانش آموز بعهده نگرفته و فرماندار اين شهر گفت آنها به رغم هشدار پليس مبني بر توفاني بودن هوا، براي شنا به دريا رفتند. دانش آموزان غرق شده بين 16 تا 18 سال سن داشتند و دو تن از آنان برادر بودند. به گفته مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از ابتدای خردادماه تاکنون 65 نفر در حدود سنی 21 تا 30 سال، در دریای مازنداران غرق شده اند. از دلایل این فاجعه انسانی می توان به خودداری رژیم از اختصاص غریق نجات و حداقلهای ایمنی و محدودیتهای ارتجاعی رژیم برای استفاده از سواحل دریا اشاره کرد که بسیاری را مجبور به شنا در سواحل پرت افتاده می کند.

 
"در شرايط سختي به لحاظ داخلي و خارجي هستيم"
به نقل از خبرگزاری حکومتی ایسنا 13 تیر، رئیس جمهور جدید رژیم، حسن فریدون روحاني، در قم گفت از لحاظ داخلي و خارجي در شرايط سختي هستيم. وی گفت: برای حل مشکلات سخت و پیچیده فراروی کشور به حمایت مردم، رهبری، مراجع محترم، علما و حوزه‌های علمیه نیازمند هستیم. دولت یازدهم در سخت‌ترین شرایط کار اجرایی را تحویل ‌می‌گیرد و باید به این دولت کمک کرد. شرایط کشور از لحاظ داخلی و خارجی شرایطی سخت و پیچیده است. صافی گلپایگانی به رئيس جمهور جديد رژيم گفت نباید طوری در رفتار و گفتار عمل کنیم که تنزل داشته باشیم بلکه باید عزت و اقتدار ما در جهان تقویت شود. باید توجه شود کسانی که در دولت آینده مسئولیت می‌گیرند، باید مدیریت‌شان عقلانی باشد تا رضایت تامین شود.


كمكهاي فوري به شهر حمص توسط روسيه در شوراي امنيت وتو شد
خبرگزاری الجزیره 14 تیرماه خبر داد که روسيه قطعنامه شوراي امنيت براي رساندن فوري كمكهاي انساندوستانه به شهر حمص را وتو كرده است. این درحالیست که شهر حمص توسط نيروهاي بشار اسد و حزب الله زير بمباران قرار دارد.


بر اثر انفجار در ميان متحصنان سامرا، دهها تن کشته و زخمی شدند
يک خودرو بمب گذاری شده در ميان متحصنان در ميدان حق در سامرا منفجر شد. همزمان تلويزيون التغيير خبر داد افراد مسلح به چادرهای متحصنان در شمال رمادی شليک کرده اند. همچنين دو خودرو بمب گذاری شده در کوت منفجر شدند. در اين انفجار ده تن کشته و 15تن زخمی شده اند». اسامه النجيفی رئيس پارلمان عراق سلسله انفجارهای اخير عراق را محکوم کرد و آن را تلاشی برای دامن زدن به تعصبات مذهبی و تفرقه بين مردم عراق دانست.


مرکز شهرستان لَک مِگانتیک در ایالت کبک کانادا، بر اثر خارج شدن قطار باری از ریل منهدم شد
بامداد روز شنبه 6 ژوئیه، رسانه های کانادایی خبر دادند که خارج شدن یک قطار 73 واگنی حامل سوخت از ریل، مرکز شهرستان لَک مِگانتیک حدودا 250 کیلومتری مونترال در ایالت کبک کانادا را منهدم کرده است. جمعیت لک مِگانتیک که کنار رودخانه ای به همین نام با آب شیرین می باشد، 6000 نفر است و خبرگزاری سی بی سی، از قول شاهدان عینی نوشت که بین 4 تا 6 انفجار ساعت یک بعد از نیمه شب بوقت محلی رخ داده است.
بیش از 100 تن از ماموران  آتش نشانی از شربوروک و آمریکا برای کمک رسانی صبح زود در صحنه حاضر شده بودند. علت خارج شدن قطار از ریل هنوز مشخص نیست. تلویزیون سی بی سی امروز اعلام کرد که تا بحال 4تن جان خود را از دست داده اند ولی احتمال بالا رفتن تعداد کشته شدگان زیاد می باشد. 2000 تن از 6000 سکنه این محل به نقطه دیگری منتقل شده اند. ماموران محیط زیست از آلوده شدن آب شیرین لک مِگانتیک ابراز نگرانی کرده اند. هرچند این آتش سوزی مهیب مهار شده اما هنوز بطور کامل خاموش نشده است.