صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۱۰، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


"گفت‌وگو با ایران نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد"

خبرگزاری روسی ایتارتاس، خبر داد که یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای روز پنجشنبه ششم تیرماه، در سومین کنفرانس بین‌المللی سطح عالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سنت پترزبورگ روسیه اظهار داشت که گفت‌وگوها با تهران نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد، بلکه هدف این است که آنها اطمینان یابند برنامه اتمی تهران اهداف صلح‌آمیز دارد. این خبرگزاری افزود، آمانو در پاسخ به سئوالی درباره احتمال تغییر مواضع آژانس نسبت به پرونده تهران با توجه به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفت: «موضع ما همان است که در دوران رییس جمهوری پیشین ایران بود.»
 
 
از سوی دیگر فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی رژیم، از ساخت یک رآکتور اتمی دیگر در ایران خبر داد. عباسی گفت این رآکتور 10 مگاواتی از نوع "استخریاب سبک" به روز شده و پیشرفته تر از رآکتور تهران است. وی همچنین تاکید کرد که روحانی تغییری در برنامه اتمی رژیم نخواهد داد و غنی سازی اورانیوم ادامه خواهد یافت.

زندانيان زندان بندر عباس مورد حمله قرار گرفتند
به نقل از سایت مجاهدین خلق 7 تیر: زندانبانان زندان بندرعباس روز دوشنبه 3 تيرماه به زندانيان حمله کردند. آنها هواخوری بندها را بسته و تلفنهای زندان را قطع کردند. سپس بهرام کشتکار رئيس اطلاعات زندان همراه با 50 نفر از ماموران گارد ويژه به بند 1 حمله کردند و تمام 15 سلول اين بند را بهم ريخته و زندانيان را به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند.
 
******
خبرگزاری حکومتی فارس خبر داد که بامداد 8 تیر یک زندانی در اهواز اعدام شد. رژیم این قربانی را در ملاء عام در چهارراه سلمان فارسی اهواز بدار آویخت. این منبع در خبری دیگر اعلام کرد که در همین روز سه زندانی در زاهدان به دار آویخته شدند و افزود که رئیس دادگاه بخش سعدآباد در نماز جمعه اعلام کرده است که طی چند روز آینده سه زندانی در این شهر به چوبه دار آویخته خواهند شد. همچنین دو زندانی دیگر در روز 5 تیرماه در اصفهان اعدام شدند.
 
******
رژیم از درمان زندانی سياسی ريحانه حاج ابراهيم که به نقل از منابع مقاومت ایران ازبستگان ساکنین اشرف می باشد، ممانعت به عمل می آورد. اين زندانی سياسی بيش از يک سال است از دردهای عصبی در ناحيه کمر و پا رنج می کشد. ريحانه حاج ابراهيم از بازداشت شدگان آذر 88می باشد که به 15سال زندان محکوم شده است.
 
 
******
تعدادی از پناهجویان در آلمان از هفته گذشته در اعتراض به محدودیتهای معیشتی و پزشکی دست به اعتصاب غذا زده اند که شماری از آنان از روز سه شنبه 4 تیرماه در اعتصاب غذای خشک بسر می برند و تعدادی به بیمارستان منتقل شده اند. در میان معترضین پناهجویان ایرانی نیز دیده می شوند. پناهجویان معترض خواهان تایید سریعتر موقعیت پناهندگی و بهبود شرایط معیشتی و پزشکی خود می باشند. آنها همچنین خواهان لغو اقامت اجباری در منطقه محل پناهندگی و این که بتوانند بدون کسب مجوز به سایر مناطق آلمان رفت و آمد داشته باشند هستند. شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 8 تیرماه خود، از خواستهای پناهندگان اعتصابی ایرانی در آلمان حمایت کرد و تاکید نمود که  خواستهای پناهندگان اعتصابی، بر اساس استانداردهای کنوانسیون پناهندگی و قانون حقوق بشر بین المللی است و هم در چارچوب قوانین آلمان قرار می گیرد.

وکیل ستار بهشتی یک "مامور اطلاعات" را مسئول مرگ او دانست
به نقل از خبرگزاری هرانا 7 تیرماه، خانم گیتی پورفاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که در زندان زیر شکنجه کشته شد، می‌گوید که یکی از ماموران اطلاعاتی ایران که از موکل او بازجویی می‌کرده، مقصر اصلی مرگ ستار بهشتی بوده است. به گفته وکیل خانواده بهشتی، ستار چهار بازجو داشته که یکی از آنها "مقصر اصلی" مرگ او بوده است، اما چون این بازجو "مامور اطلاعات" است، پرونده او را به دادگاه نمی‌فرستند، "مبادا که محکوم شود".
 
 
******
به نقل از سایت العربیه فارسی 29 ژوئن، 8 تن دیگر از عناصر حزب الله لبنان به دست ارتش آزاد سوریه کشته شدند. این منبع افزود: این 8 نفر هنگامی که تلاش می کردند خود را به منطقه درگیری واقع در زینبیه دمشق برسانند مورد هدف قرار گرفتند. ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ستاد ارتش آزاد سوریه، در تماسی با تلویزیون العربیه، با تایید این خبر، گفت: "در حقیقت جنگ با نیروهای اسد تنها درحلب یا مناطق شرقی کشور نیست بلکه ما در همه جبهه ها با نیروهای رژیم در حال نبرد هستیم." وی تاکید کرد:" ما وظیفه داریم در همه جبهه ها با او بجنگیم اما جنگ سرنوشت ساز ما در دو منطقه حمص و دمشق رقم خواهد خورد. زیرا بشار اسد تلاش می کند تا از این مناطق بویژه حمص برای خود یک کشور کوچکی بر مبنای فرقه گرایی، نژادپرستی، نفرت و دشمنی پایه ریزی کند." حکومت اسد تا کنون هزاران تن از مردم غیر نظامی سوریه را به قتل رسانده است، اما به نظر می رسد که جنگ نابرابر با نیروهای اسد، در حال چرخش است. به نوشته وال استریت ژورنال، آمريکا تحويل سلاح به رزمندگان سوری را از طريق مرز اردن آغاز کرده است. اين سلاحها از طريق ايجاد شبکه يی از انبارهای مخفی و طی يک ماه به رزمندگان می رسد. اين اقدام که با مجوز رسمی باراک اوباما صورت گرفته، آموزش رزمندگان عليه بشار اسد را نيزدر بر می گيرد.
 مخالفان رئيس جمهور مصر در ميدان تحرير قاهره تجمع خود را آغاز کردند
مخالفان مُرسی خواهان سرنگونی او هستند. آنها که شامل جوانان ضدبنیادگرا می باشدند، می گویند مُرسی و حزبش انقلاب آنها را ربوده است. بیش از 22 میلیون نفر با امضای فراخوانی خواستار سقوط دولت مُرسی شدند. در یک ابتکار جالب مردم به مُرسی کارت قرمز دادند.