صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، تیر ۰۳، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز شنبه 22 ژوئن، بنا به گزارشهای گوناگون بیش از صدهزار نفر از ایرانیان از اقصی نقاط جهان در گردهمایی سالانه مقاومت ایران در ویلپنت پاریس در فرانسه شرکت کردند. خبرگزاري فرانسه درگزارشي از گردهمايي ويلپنت نوشت: رئيس جمهور منتخب شوراي ملي مقاومت ايران، مريم رجوي، روز شنبه «نمايش انتخاباتي» در ايران را محكوم كرد و غربيها را به نشان دادن قاطعيت در مقابل حسن روحاني، «مسئول ماشين سركوب» فراخواند.
خانم رجوي گفت خامنه اي، ولي فقيه رژيم، به خاطر وحشت از قيام «در وضعيتي نبود كه بتواند به رغم تقلبهايش، از صندوقهاي رأي بهره ببرد و آخوند روحاني را قبول كرد. »
رئيس جمهور منتخب شوراي ملي مقاومت ايران در مقابل دهها هزار هواداران خود كه از سراسر اروپا امده بودند گفت «رئيس جمهور رژيم كه با شعار مدراسيون وارد صحنه شده، كسي است كه مسئول ماشين جنگي و امنيتي و سركوب با يك گذشته سنگين است. »
خبرگزاري فرانسه خاطرنشان كرد: حسن روحاني در مسائل كليدي مثل اتمي فعلاً در همان مسير نفر قبلي خود يعني احمدي نژاد باقي مانده است.
در این گردهمایی همچنین 600 شخصیت سیاسی، پارلمانتر و حقوقی از 47 کشور و 5 قاره جهان حضور داشتند. این گردهمایی در خبرگزاریها و رسانه های بین المللی و منطقه ای انعکاس یافت. عنوان این گردهمایی بسوی پیروزی نام داشت با حمایت از ساکنین ایرانی کمپهای اشرف و لیبرتی و تاکید بر لزوم بازگرداندن ساکنین لیبرتی به اشرف تا انتقال امن به کشورهای ثالث. این گردهمایی را می توان اتحادی بر دیدگاه جهانی مبنی بر تغییر دمکراتیک رژیم نیز دانست چرا که خامنه ای با کارت جدید خود یعنی حسن روحانی امید دارد تحریمها و انزوای بین المللی پایان یابند. خانم رجوی در سخنرانی خود طرح ده ماده ای شورای ملی مقاومت که از جمله بر لغو حکم اعدام، برابری کامل زنان و مردان در کلیه امور اجتماعی و سیاسی و مشارکت برابر زنان در رهبری سیاسی، برسمیت شناختن سرمایه گذاری خصوصی و بازار آزاد، ایران غیر اتمی و عاری از سلاحهای کشتار جمعی را برشمرد. وی همچنین هدف اصلی مارتین کوبلر، نماینده سابق دبیرکل ملل متحد در عراق یعنی جمع آوری اطلاعات از محل اقامت آقای مسعود رجوی را که در جریان ملاقاتش که در پی اصرار حامیان ساکنین لیبرتی با کوبلر انجام گرفته بود، افشا کرد. در این گردهمایی حضور هیاتی از ارتش آزادی سوریه و شخص ژنرال مثقال البطیش چشمگیر بود. همچنین هیاتهایی از دیگر کشورهای عربی، افغانستان، پاکستان، کانادا، کشورهای اروپایی و آمریکا و استرالیا حضور داشتند.

 

یک فعال کارگری در زندان جان باخت
به نقل از العربیه فارسی، افشین اسانلو یکی از فعالان کارگری که در زندان رجایی شهر کرج به سر می برد، در اثر سکته قلبی درگذشت. العربیه افزود: به گزارش ''فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران'' افشین اسانلو بامداد جمعه 30 خرداد در بیمارستان رجایی کرج درگذشت. بنا بر این گزارش، افشین اسانلو که گفته می شود دچار سکته قلبی شده بود از زندان به بیمارستان منتقل شده بود. این گزارش می افزاید او در سالن 12 بند 4 زندان گوهردشت کرج در محیطی کاملا ایزوله شده که از داشتن ارتباط تلفنی و سایر حقوق اولیه انسانی محروم بود و دائم همانند سایر هم بندیانش تحت فشارهای روحی قرار داشت بسر می برد. افشین اسانلو 42 ساله و از فعالین کارگری بود که چند سال پیش دستگیر و به سلولهای انفرادی بند 209 امنیتی زندان اوین نگهداری شده بود. او پس از آن به زندان گوهردشت کرج تبعید شده بود. لازم به ذکر است که افشین اسانلو، برادر منصور اسانلو موسس سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران می باشد. مادر افشین اسانلو گفته است فرزندم در اثر شدت شکنجه به بیمارستان منتقل شده بود. به قدری کابل به کف پایش زده بودند تا از او به‌زور حرف بکشند، بعد از پنج، شش روز هم او را قپانی کرده بودند.
در همین رابطه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران طی اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کردند که آرش صادقی، فعال دانشجویی که از 25 دیماه سال گذشته در اوین زندانی است، به گفته پدرش، به شکلی غیرطبیعی کاهش وزن داشته و به طرزی آشکار از ضعف قوای جسمانی رنج میبرد و موهای سرش هم تراشیده شده است. همچنین محمدرضا پورشجری وبلاگ نویس در بند با نام مستعار "سیامک مهر"
 دیگر زندانی بیماری است که در تاریخ 21 شهریور ماه سال 89 بازداشت و هم اکنون در زندان مرکزی کرج محبوس است. این زندانی 51 ساله از بیماری‌های متعددی هم‌چون مشکلات تنفسی، ضعف بینایی، دیسک کمر، نارسایی کلیوی، درد معده و سوءتغذیه رنج می‌برد. وی در مهر ماه سال گذشته بر اثر حمله‌ی قلبی در زندان تحت عمل آنژوگرافی قرار گرفت.

 

مردم در جشن پیروزی تیم فوتبال، شعارهای ضدحکومتی در شهرهای مختلف سردادند
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 28 خرداد، همزمان با تهران مردم و جوانان در شهرهای مختلف کشور جشن پیروزی تیم فوتبال ایران بر تیم کره جنوبی را به صحنه ابراز انزجار از رژیم تبدیل کردند. در اصفهان مردم در پل خواجو و اطراف آن، با نیروی انتطامی درگیر شدند. عوامل نیروی انتظامی با پرتاب گاز اشک آور سعی در پراکنده کردن جمعیت را داشتند. در چهار راه آب نیز مردم به سردادن شعار پرداختند. در قائمشهر نیروهای ضدشورش و لباس شخصی ها به طور گاز انبری جوانان و مردمی را که شعارهای «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» سر میدادند، مورد حمله قرار داده و تعدادی از آنان را با باتون مضروب ساختند. درکرمانشاه انبوه جمعیت شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد، سر دادند. درتبریز نیز به دنبال تجمع مردم در چهارراه آبرسان خ ولی عصر و رشدیه  نیروهای حکومتی به طور متراکم شهر را به اشغال خود درآوردند و به پراکنده ساختن جمعیت پرداختند. به گفته خبرگزاری هرانا، نیروهای انتظامی بیش از 90 تن را در نقاط مختلف این شهر بازداشت کردند. سردار حیدر عباس زاده فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت 16 نفر از جوانانی که پس از پیروزی تیم ملی مقابل کره جنوبی، به شادمانی پرداخته بودند توسط پلیس بازداشت شدند. 
در همین رابطه در جشن صعود تیم ملی فوتبال ایران، به جام جهانی که در روز چهارشنبه در ورزشگاه آزادی برگزار گردید بدلیل جلوگیری از ورود زنان به استادیوم آزادی، مردان نیز بعنوان اعتراض از ورود به ورزشگاه خودداری کرده بدین ترتیب، صندلیهای ورزشگاه خالی ماندند.  

 

یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد
روز دوشنبه 27 خرداد، سیدمجید افضلی که از سال 1385 بازداشت و در زندان رجایی شهر کرج بسر می برد، اعدام گردید.

 طی سال گذشته 40 تن اعدام شده اند
خبرگزاری حکومتی فارس به نقل از دادستان عمومی و انقلاب رژیم در استان اصفهان گفت که 40 نفر در سال گذشته اعدام شده اند. محمدرضا حبیبی که قربانیان را قاچاقچی معرفی میکرد همچنین صدور حکم اعدام 12 زندانی دیگر را اعلام نمود.  

 

قوه قضاییه رژیم در نظر دارد به دلیل مسائل حقوق بشری، اعدام در ملاء عام انجام نگیرد
هرانا 30 خرداد گزارش داد که رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: به دلیل سیاست‌های قوه قضائیه و مسائل بین‌المللی و حقوق بشری، اعدام مجرمان در ملاءعام تجویز نمی‌شود. جمال انصاری گفت: "اگر در گذشته اعدامی در ملاءعام صورت می‌گرفت، به دلیل وجود شرایط استثنایی بود، ولی با توجه به تصویربرداری این گونه مراسم و پخش آن در رسانه‌های دنیا، دیدگاه قوه قضائیه این است که دیگر اعدام در ملاعام صورت نگیرد." سایت سازمان مجاهدین خلق گزارش داد که رئيس دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد 200 زندانی محکوم به اعدام در زندانهای هرمزگان حضور دارند. اين در حالی است که برخی گزارشها حاکی است تنها در زندان بندرعباس حدود 500 زندانی زير اعدام هستند که حکم 300تن از آنها توسط ديوان عالی رژيم تأييد شده است.  

 

****** 
در روز 30 خرداد، سالگرد قتل ندا آقاسلطان، جمعی از دانشجویان و مردم موفق
شدند بر سر آرامگاه ندا حاضر شده و یاد او را گرامی بدارند. به گفته شاهدان، ماموران لباس شخصی و انتظامی در بهشت زهرا با تهدید و ارعاب تلاش به پراکنده کردن جمعیت داشتند. همچنین بنا به خبری که در سایت سازمان مجاهدین خلق درج شده، ساعت 11 صبح 30 خرداد، تعدادی از مردم در فلکه اول صادقیه تهران تجمع کرده و به مناسبت سالگرد شهادت ندا شعار می دادند. بعد از مدتی ماموران نیروهای انتظامی و امنیتی بسرعت خود را به محل رسانده و به جمعیت یورش بردند.