صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، خرداد ۰۶، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت چهارم خرداد، رژیم ايران در تلاش براي جلوگيري از قيام مردم همزمان با نمايش انتخابات، در روزهاي گذشته دست به تهاجم گسترده يي براي دستگيري هواداران مجاهدين، خانواده‌هاي ساكنان اشرف و ليبرتي، زندانيان سياسي آزاد شده و تشكلهاي مرتبط با مجاهدين و هواداران آنها زده است. خبرگزاري حکومتی فارس وابسته به سپاه پاسداران به نقل از «يك مقام امنيتي» نوشت دو تن از مجاهدين «اخیراً به منظور انتقال دستورالعملهای حلقه خارج به داخل و هماهنگ‌سازی عناصر و تشکلهای داخلی جهت اخلال در روند برگزاری انتخابات، وارد کشور شده بودند که ... پس از ورود و چند روز تعقیب، بازداشت شدند».  اطلاعیه شورا افزود که رژيم در صدد است براي ايجاد رعب و وحشت و براي اينكه وانمود كند بر اوضاع مسلط است بار ديگر به ترتيب دادن شوهاي تلويزيوني و پخش اعترافات ساختگي و اجباري از بازداشت شدگان مبادرت كند. علاوه بر اين، وزارت اطلاعات با دستگير كردن شماري از مسافران تركيه و امارات و عراق، تلاش مي‌كند آنها را اعضاي متخصص و تيمهاي عملياتي براي درهم ريختن بساط انتخابات معرفی كند. پيش از اين خبرگزاري فارس در روز 28 ارديبهشت اعلام كرد سازمان مجاهدين كه «تجربه اغتشاش، آشوب و خرابکاري در حوادث بعد از انتخابات سال88 را دارد، با ارائه يک دستورالعمل انتخاباتي سعي در هدايت عوامل و هواداران خود براي انتخابات رياست جمهوري سال92 را دارند... و به نيروهاي خود دستور داده‌اند که از همه توان براي عميقتر شدن شکافها استفاده کنند... آنها همه توان رسانه‌يي خود اعم از کاربران شبکه‌هاي اجتماعي و سايتها و وبلاگها را به کار گرفته‌اند».

 

******
بدنبال حذف رفسنجاني از كانديداتوري به دستور خامنه اي، عوامل خامنه ای به صحنه آمده تا از صدور حکم حکومتی و بازگرداندن رفسنجانی جلوگیری شود. عباسعلي كدخدايي، سخنگوي شوراي نگهبان رژیم گفت: «تصميم شوراي نگهبان يك تصميم نهايي است و مرحله اعتراض وجود ندارد». سرتيپ پاسدار نقدي، سركرده بسيج نیز گفت: «قرار نيست در هر موردی از اختيارات خاص ولايت استفاده کنيم، کشور قانون و مقررات خاص خود را دارد و زمينه براي ورود حکم حکومتي در حال حاضر وجود ندارد». موحدي كرماني، در نمايش جمعه تهران از اينكه شوراي نگهبان «براساس دين و قانون» ، «خوب و دقيق عمل كرد» تشكر كرد. او اذعان كرد كه «سفارش مقام معظم رهبري هم همين بود». سرلشگر پاسدار حسن فيروز آبادي، رئيس ستاد كل نيروهاي مسلح رژيم، با تشكر از شوراي نگهبان، گفت: كانديداي رياست جمهوري بايد «اهل تبعيت از ولي‌فقيه باشد ... مردم را نسبت به نظام دلگرم سازد». وي افزود: «امروز عظمت قيام مردم بحرين ... انتفاضه فلسطين حماس و بيداري اسلامي دنباله‌روي از راه امام است. چگونه مي‌شود از اينها بازگشت و معامله كرد؟ سازش در مقابل آمريكا نتيجه‌يي جز ذلت و خواري نخواهد داشت». شمار دیگری ازعوامل جناح خامنه ای مانند پاسدار قاسمی نیز با نقل قول از خمینی، مخالفین خامنه ای و حکم وی برای تصفیه رفسنجانی و رحیم مشائی را "مفسد فی الارض" نامید و گفت: امثال آقای احمدی نژاد برای پای کار بردن آقای  مشایی در حال صحنه گردانی آن است خوب است ایشان هم دست از لجاجت بردارد و به رای شورای نگهبان احترام بگذارد چرا که امام امت(ره) صریح فرمودند: هرکس رأی شورای نگهبان را نپذیرد "مفسد فی‌الارض" است.

یک گروه از زنان ایرانی وابسته به سپاه پاسداران در ترکیه دستگیر شدند
روزنامه حریت چاپ ترکیه 4خرداد  با انتشار گزارشی از بازداشت یک گروه از زنان ایرانی وابسته به سپاه پاسداران در شهرمرزی ایغدیر به اتهام جاسوسی از مقامات نظامی، امنیتی و دولتی این کشور در پوش روسپیگری و ازدواج های موقت با این مقامات خبر داد. بنا براین گزارش، حدود 9 ماه پیش پلیس امنیت ترکیه طی گزارش های دریافتی از سوی مردم یک گروه 24 نفره را که در پوش فروشنده سنگهای تزئینی به فعالیتهای جاسوسی و جمع آوری اخبار و اطلاعات می پرداختند بازداشت می کند و 10 زن ایرانی از این گروه 24 نفره به ایران بازگردانده می شوند. این گزارش می افزاید سرویس اطلاعاتی ترکیه تعدادی از این زنان را که به صورت غیرقانونی مجددا وارد ترکیه می شود را تحت نظر می گیرد و روز هشتم ماه می مجددا این افراد به اتهام جاسوسی از طریق ازدواج موقت با نظامیان، مقامات امنیتی و دولتی و جمع آوری اطلاعات محرمانه از مراکز حساس و امنیتی ترکیه بازداشت می شوند. سازمان امنیت ترکیه اعلام کرده است که در بازجویی های صورت گرفته این زنان اعتراف کرده اند که با مدارک جعلی که سپاه پاسداران در اختیار آنها قرار داده و با هدایت و راهنمایی آنها به صورت غیرقانونی وارد خاک این کشور شده اند و بارها نیز به صورت غیرقانونی به ایران ورود و خروج داشته اند. این زنان اعتراف کرده اند که از سوی سپاه پاسداران مامور شده بودند تا خود را به مقامات امنیتی، نظامی و دولتی ترک نزدیک کنند و از طریق ازدواج موقت با آنها اخبار و اطلاعات محرمانه‌ی مورد نیاز دستگاه اطلاعاتی پاسداران را جمع آوری نمایند. به گزارش سازمان امنیت ترکیه از منزل دو تن از این زنان که هویت آنها زهرا-ی و الوینا-آ معرفی شده است مقادیر زیادی اسناد محرمانه جمع آوری شده است.

در خبری دیگر و بنا به گزارش خبرگزاری رویتر اول خرداد، مقامات عربستان از بازداشت 10 نفر به اتهام جاسوسی برای دستگاه امنیتی رژیم ایران، خبر داده اند. این گزارش می افزاید: ”متهمان شامل 8 شهروند عربستان سعودی، یک لبنانی و یک شهروند ترکیه هستند“. پیشتر از این، مقامات این کشور در ماه اسفند سال گذشته 18 تن دیگر از عوامل رژیم ایران را بدلیل جاسوسی بازداشت کرده بودند.

 

اعتصاب غذای بیش از 2000 تن از زندانیان قزلحصار، مسئولین زندان را وادار به عقب نشينی کردند
سایت خبرگزاری هرانا، 4 خرداد خبر داد که  حدود 2100 زندانی در زندان قزل‌حصار با وعده رسیدگی به خواسته‌هایشان از سوی حفاظت زندان، به اعتصاب غذای خود پایان دادند. سایت سازمان مجاهدین خلق نیز ضمن اعلام این خبر گزارش داد که بیش از 2000 زندانی در اعتراض به اعدامهای گروهی گسترده و مستمر، شکنجه، سرکوب و وضعیت بد زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند. آنان همچنین خواستار برکناری مرادی بعنوان ریاست زندان بودند که در کشتار زندانیان دست داشت. روز اول خرداد، در سومين روز اعتصاب شماري از زندانيان از بندهاي مختلف در حاليكه دستها و پاهايشان در زنجير بود نزد حسيني، رئيس زندان قزل حصار برده شدند. او تهدید کرده بود اگر به اعتصاب پایان ندهند حکم اعدام 100 نفر از آنها را به اجرا خواهد گذاشت. به گفته منابع خبری مقاومت ایران، زندان قزلحصار بزرگترين زندان ايران و يكي از بزرگترين زندانهاي خاورميانه است. شمار زندانيان آن دست كم 22هزار نفر ارزيابي مي‌شود و واحد 2 اين زندان به زندانيان متهم به قاچاق مواد مخدر اختصاص دارد كه  دست كم 6000زنداني در آنجا تلنبار شده اند.
در خبری دیگر اعتصاب غذای زندانيان سياسی، شاهرخ زمانی و خالد حردانی در زندان گوهردشت کرج روز جمعه وارد هفتمين روز خود شد. آنها در اعتراض به تخريب منزل 7 خوزستانی در محله ”شلنگ آباد“ اهواز اعتصاب غذا کرده اند. روز پنجشنبه 26 ارديبهشت ماه مأموران شهرداری رژيم، 7 باب منزل مسکونی مردم شلنگ آباد را تخريب کردند.


یک زندانی زن در قرچک ورامین پس از تحمل 100 ضربه شلاق اعدام شد
به نقل از فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، 2 خرداد، بامداد روز چهارشنبه اول خرداد ماه یک زن زندانی بنام گیتی مرامی 34 ساله متاهل و دارای یک دختر در محوطه زندان قرچک ورامین به دار آویخته شد. این منبع افزود که قبل از اجرای حکم اعدام به او 100 ضربه شلاق زدند و در حالی که خون از بدن وی جاری بود او را به دار آویختند. عیسی امان پور همسر خانم مرامی، نیز 13 سال است که در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برد.


******
جمعی از روستاييان و آوارگان سد گتوند در مقابل استانداری رژيم در خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به از دست رفتن خانه و زمينهای کشاورزی خود پس از آبگيری سد «گتوند» اعتراض کردند. لازم به يادآوری است پروژه سد مذکور در انحصار ماموران سپاه پاسداران می باشد.

 

 کارگران شرکت پتروشيمی هپکو که در فاز 13 پارس جنوبی در عسلويه فعاليت می کنند، اعتصاب کردند. کارگران با دستگاههای مختلف از جمله لودر، بيل مکانيکی و کاميون در مقابل در کارخانه تجمع کردند و مانع فعاليتهای اين شرکت شدند. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده تجمع کردند. مأموران نيروی انتظامی و لباس شخصی در وحشت از گسترش اين حرکت اعتراضی به کارگران حمله کردند.
 
 
 

روز سوم خرداد، عده ای از شهروندان بومهن در مقابل اداره مخابرات اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. 3 ماه از ثبت نام تجمع کنندگان برای دريافت تلفن ثابت می گذرد اما هنوز خط به آنها تحويل داده نشده است.

 جمعی از دانشجويان دختر دانشگاه صنعتی اصفهان به طرح تفکيک جنسيتی در آزمون کارشناسی ارشد در 7 رشته مهندسی کشاورزی اعتراض کردند. با اين طرح دانشجويان دختر نمی توانند اين دوره کارشناسی را بگذرانند و عملاً از ادامه تحصيل حذف می شوند.
 
 
 

در آخرین روزهای اردیبهشت ماه، در جلسه ای در دانشگاه اميرکبير، شرکت کنندگان به حداد عادل به خاطر حمايت رژيم  از ديکتاتور سوريه اعتراض کردند. يکی از حاضران گفت: ما از بخشيدن بيت المال به سوريه ناراضی هستيم، چرا که مردم خودمان گرسنه هستند. حداد عادل مدعی شد، مردم سوريه همگی حامی بشار اسد هستند. بدانيد اگر ما از آنها حمايت نکنيم، موشکها بر سر شما ريخته می شود.
 

******
خبرگزاری هرانا 4 خرداد گزارش داد که  نیکا و نوا خلوصی دو خواهر بهایی ساکن مشهد، از کار در نمایشگاه گل و گیاه مشهد منع شدند. به گفته هرانا، این دو خواهر بهایی که پس از 6 ماه بازداشت در فروردین 92 با قید وثیقه آزاد شده و منتظر حکم دادگاه می باشند در نمایشگاه گل و گیاه که از 25 تا 29 اردیبهشت در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار گردید شرکت کرده و غرفه ای گرفتند. در شب اول، مدیریت نمایشگاه برق غرفه آنان را قطع کرد که دلیل آنرا بدحجابی و سپس دستور از بالا اعلام نمود. این دو خواهر با نور شمع و با استفاده از نور غرفه های مجاور به کارشان ادامه دادند. اخیرا کميته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده است بهاييان در ايران هم چنان از تبعيض «فراگير» رنج می برند. اين سازمان از رژيم ايران خواسته است تا حقوق پيروان بهاييت در ايران را محترم شمارد.

 

کشيش روبرت آسريان از رهبران کليسای جماعت ربانی در تهران، بازداشت شد

دبیرخانه شورای ملی مقاومت اول خرداد اعلام نمود که روز سه شنبه 31ارديبهشت، ماموران وزارت اطلاعات، کشيش روبرت آسريان، از رهبران کليسای جماعت ربانی در تهران را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند. اين کليسا نيز توسط ماموران رژیم، تعطيل شد. این اطلاعیه افزود که مسئولین زندان گوهردشت از رسيدگی درمانی به کشيش زندانی بهنام ايرانی که در شرايط حاد جسمی به سر می برد، خودداری می کنند. آنها همچنين با جمع آوری تلويزيونهای داخل بندها و يورش مستمر به سلولها زندانيان را مورد اذيت و آزار قرار می دهند.
در زندان اوين نيز کشيش سعيد عابدينی 36ساله، که ماه گذشته به دنبال وخامت حالش به بيمارستان منتقل شده بود، بدون کمترين رسيدگی درمانی به بند 350 اوين برگردانده شد. او در مهرماه91 به خاطر تشکيل کليسای خانگی دستگير و به اتهام «اقدام عليه امنيت ملی» به هشت سال حبس تعزيری محکوم شد. در شيراز، مسيحيان زندانی در زندان عادل آباد از بيماريها و شرايط نامساعد زندان رنج می برند. وحيد حکانی يکی از زندانيان مسيحی به خاطر خونريزی دستگاه گوارشی به عمل جراحی فوری نياز دارد، اما
مسئولین زندان و قضاييه رژیم در استان فارس از رسيدگی درمانی به وی خودداری می کنند. وحيد حکانی و سه مسيحی ديگر در بهمن ماه سال 90 به همراه تعدادی ديگر از مسيحيان دستگير و با اتهام شرکت در جلسات خانگی، تبليغ و ترويج مسيحيت، ارتباط با سازمانهای مسيحی در خارج از کشور، تبليغ عليه نظام و برهم زدن امنيت ملی زندانی شدند.
 

******
خبرگزاری آسوشیتدپرس 23 مه خبر داد که گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل  نشان میدهد رژيم ایران همچنان به ساخت یک نیروگاه تحقیقاتی ادامه میدهد. نیروگاهی که به نظر کارشناسان غربی میتواند نهایتا پلوتونیوم لازم را برای سلاح اتمی تولید کند. این خبرگزاری افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گزارش داده است که رژيم ایران ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود را با درجه خلوص بیشتر در مرکز نطنز افزایش داده است. در بخش دیگری از گزارش آژانس آمده است رژيم ایران بخشی از محل مرکز نظامی پارچین را نیز آسفالت کرده، جاییکه دیده بان اتمی سازمان ملل، تصمیم به بازدید از آنرا داشته و دارد. این اقدام به احتمال زیاد سوظن غرب را در اینکه تهران درنظر دارد هرگونه اثر یا آلودگی هسته ای را پاک کند افزایش می دهد. یک دیپلمات اروپایی میگوید اکنون به احتمال زیاد برای بازرسان آژانس بین المللی بسیار دشوار خواهد بود تا رد پایی از فعالیتها و تحقیقات نظامی در پارچین یافت شود. رژيم ایران تا بحال از دسترسی بازرسان به این مرکز نظامی جلوگیری کرده است. آسوشیتدپرس گفت که گزارشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی هر سه ماه یکبار منتشر می شود، و این در حالی است که تلاشهای دیپلماتیک برای حل مناقشه ده ساله هسته ای رژيم ایران که سایه تهدید یک جنگ را بر خاورمیانه افکنده، به بن بست رسیده است. از سوی دیگر علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رژیم گفت که سياستهای هسته يی رژيم زير نظر خامنه ای انجام می شود و انتخابات رياست جمهوری تغييری در آن نمی دهد. خبرگزاری حکومتی مهر 3 خرداد به نقل از وی نوشت: «موفقيتهای ما در اين زمينه با شيب تندی سير صعودی داشته است. ما در عرصه هسته يی توانسته ايم بر خلاف اراده آمريکا... موفق عمل کنيم. غرب می گويد شما نبايد غنی سازی کنيد اما ما اين کار را انجام می دهيم و کارهای عظيمی انجام داده ايم». بروجردی که رئيس کميته سياسی ستاد انتخاباتی ولايتی (مشاور خامنه ای) نيز هست، در مورد تبليغات نامزدها در زمينه سياست خارجی گفت: «رابطه با آمريکا خط قرمز ماست. اين سياست تصميم گيری شده نظام است و تأکيد رهبری در اين زمينه وجود دارد».یک زندانی در حین انجام شیمی درمانی به زندان  فراخوانده شد
زهرا منصوری زندانی سیاسی زندان اوین که بدلیل ابتلا به بیماری سرطان به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود به زندان فراخوانده شد. هرانا 5 خرداد گزارش داد که زهرا منصوری زندانی سیاسی 60 ساله بند نسوان زندان اوین که با عود بیماری سرطان سینه به مرخصی درمانی اعزام شده بود در حالی به زندان اوین فراخوانده شد که در حین انجام مراحل شیمی درمانی خود بسر می‌برد. از قول یکی از بستگان خانم منصوری، وی سومین جلسه شیمی درمانی خود را پشت سر گذاشته و پزشکان گفته اند که باید بین 6 تا 8 جلسه شیمی درمانی انجام دهد. این زندانی سیاسی که از بیماری صرع نیز رنج می‌برد در بهمن ماه سال گذشته با تودیع قرار وثیقه 200 میلیون تومانی به مرخصی درمانی اعزام شد. خانم منصوری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به 5 سال حبس در سال 91 محکوم شد که بدلیل وضعیت خاص جسمی این حکم به 2 سال حبس تعزیری و 5 سال حبس تعلیقی تغییر یافت. برادر خانم منصوری به نام محمدعلی منصوری نیز به اتهام محاربه به تحمل 17 سال حبس تعزیری و تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم شده است.
حسین رونقی نیز که در حال درمان کلیه در خارج از زندان بود، به زندان بازگشت. آقای رونقی در جریان قیام 88 دستگیر شد و دوباره در جریان کمک به زلزله زدگان آذربایجان شرقی، دستگیر گردید.

 

سپاه پاسداران آماده حمله نظامی به نيروهای پژاک کردستان می باشد
تلويزيون التغيير گزارش داد: نيروهای سپاه پاسداران در ارتفاعات سوران وابسته به استان اربيل عراق متمرکز شدند و اقدام به تأسيس پادگانهای نظامی در آن نقاط کردند. اين بزرگترين تمرکز نيروی سپاه طی سالهای اخير بوده است. سپاه پاسداران آماده حمله نظامی بزرگ به نيروهای پژاک کردستان می باشد.