صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، خرداد ۱۲، ۱۳۹۲

مهمترین رویدادهای هفته


اولین مناظره تلویزیونی منتخبین خامنه ای به صحنه ای مضحک تبدیل شد
نخستین مناظره تلویزیونی حکومتی با حضور سعید جلیلی، غلامعلی حداد عادل، محسن رضایی، حسن روحانی، محمدرضا عارف، محمد غرضی، محمدرضا قالیباف و علی اکبر ولایتی برگزار شد و موضوع آن برنامه های آنها در مورد اقتصاد ایران بود. خبرگزاری فرانسه، روز شنبه در گزارشی به بررسی واکنش مطبوعات ایران پرداخت و گفت این مناظره که نزدیک به چهار ساعت به طول انجامید با اعتراض شرکت کنندگان روبرو شد و برخی از آنها حاضر به ادامه آن نشدند. اعتراض محمدرضا عارف، کاندیدای اصلاح طلب به این مناظره که آن را «مضحک» خوانده بود، تیتر اول روزنامه "بهار" بود. وی همچنین به روزنامه "اعتماد" گفته است که صدا و سیمای جمهوری اسلامی، مهمترین موضوع سیاسی کشور را به یک برنامه تلویزیونی «سرگرم کننده» تبدیل کرده بود. وی در جریان مناظره اعلام کرد که "سوالات تستی در شأن نامزدها نیست و من به احترام مردم می نشینم ولی به هیچکدام از تستها جواب نمی دهم.
سایت محسن رضایی به نام "تابناک" نیز نوشت که محسن رضایی، در صورت عدم تغییر در شکل برگزاری مناظره‌ها، در برنامه‌های بعدی که قرار است روزهای چهارشنبه و جمعه آینده برگزار شود شرکت نخواهد کرد. وی در جریان مناظره به مجری برنامه گفت که اگر از همین اول شئونات رئیس جمهور را رعایت نکنیم، معنی اش این است که دولت قوی نمی خواهیم تشکیل دهیم.  
 در این مناظره، عکسهایی به کاندیدها نشان داده میشد و از آنها خواسته شد تا درباره آن عکس نظرات خود را بگویند. از سوی دیگر و به نقل از العربیه فارسی، حسن روحانی حضورش در مناظره‌های تلویزیونی را منوط به تغییر شیوه برگزاری آن اعلام کرده است. به دنبال اعتراض کاندیدها، کمیسیون تبلیغات انتخابات رژیم ایران اعلام کرده است که از شیوه مناظره‌ها بی‌خبر بوده و افزوده است رئیس صدا و سیما نیز ایرادهای مناظره را ''پذیرفته است''. همچنین محمد باقری بنابی و محمدحسن آصفری دو تن از نمایندگان مجلس رژیم هم گفته اند نحوه برگزاری نخستین دور از مناظره میان نامزدها در تلویزیون مثل برنامه طنز خنده دار و یک مسابقه تلویزیونی بود.

زندانی سیاسی ارژنگ داوودی مردم را به تحریم انتخابات دعوت کرد
هرانا 10 خرداد گزارش داد که ارژنگ داوودی زندانی سیاسی که هم اکنون در زندان بندرعباس بسر میبرد و تا کنون بیش از 10 سال زندان را تحمل کرده است، طی نامه ای به تاریخ هفتم خرداد 92، ضمن تقاضا از مردم برای تحریم انتخابات می‌گوید: انتخابات تحت سیطره فقیه مرتجع همان قدر فاقد اعتبار ملی‌ و احترام بین‌ المللیست که انتخابات‌های برگزار شده در دوران سلطه شاهان قاجار و پهلوی. بنابرین ضروری مینماید به تأسی از پدران آزادی خواه خود برای رهایی از شر کلیت دستگاه جبار شیخ بپا خیزیم و آن را همچون 2 رژیم مطلقهٔ پیشین به قعر جهنم خودساختهٔ استبداد پرتاب کنیم.

 

دو شهروند بهایی ساکن شیراز به 6 سال حبس تعزیری محکوم شدند
به نقل از هرانا 10 خرداد، رحمان وفایی و حمید اسلامی، دو شهروند بهایی ساکن شیراز، مجموعا به 6 سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند. این دو  که در 24 تیرماه 1391 در شیراز بازداشت شده بودند از سوی دادگاه انقلاب رژیم به ریاست قاضی خشتی محکوم شدند و پس از قریب به 11 ماه بلاتکلیفی و بازداشت موقت در زندان عادل آباد شیراز در نهایت به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در تشکیلات بهاییت هر کدام به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم شدند. آقای وفایی 59 ساله به بیماری قلبی و فشار خون بالا مبتلاست. هرانا در خبری دیگر گزارش داد که در چندماه گذشته بهاییانی که جهت دیدار از خانواده های خود به ترکیه رفته بودند پس از بازگشت به ایران، به دفتر امنیت فرودگاه احضار شدند و وسایل شخصی شان مانند لب تاپ، تلفن همراه و چمدانهایشان مورد تفتیش قرار گرفت.

 

 2800 دستگاه ماهواره در زنجان، جمع آوری شدند
به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، بهروز آقاجانلو رئیس بازرسی نیروی انتظامی زنجان، اعلام کرد طی چند روز اخیر، 2846 دستگاه ماهواره جمع آوری شده است. وی افزود: در این باره با نصاب‌ها هم برخورد می‌شود.

 
 
 
 
 
 
 
 

مدیر امنیتی دفتر خامنه ای از سوی آمریکا تحریم شد
به نقل از العربیه فارسی 31 مه، وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه 30 می، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که علی اصغر میرحجازی، مدیر امنیتی – سیاسی دفتر خامنه ای، ولی فقیه رژیم ایران را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است. بر اساس این بیانیه میرحجازی متهم شده است که "از نفوذ پشت صحنه خود برای تقویت عواملی در سازمان های اطلاعاتی ایران در جهت سرکوب خشونت بار مردم ایران استفاده کرده است. العربیه افزود که پیش از این اتحادیه اروپا نیز علی اصغر میرحجازی را در ماه مارس سال گذشته همراه گروه دیگری از مقامهای عالی‌رتبه ایرانی به دلیل نقض گسترده حقوق بشر به فهرست تحریم‌های خود علیه ایران اضافه کرده بود. آمریکا می‌گوید هم‌اکنون 60 مقام دیگر ایرانی به دلیل سرکوب شهروندان این کشور در فهرست تحریم‌ها قرار دارند. محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج از جمله این افراد هستند. وزارت دارایی ایالات متحده همچنین کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه راکه در کنترل محتوای سایتهای اینترنتی و فیلتر کردن آنها فعال می باشد و شرکت مهندسی افق توسعه صابرین که به شرکت در انداختن پارازیت متهم شده به فهرست تحریم های خود اضافه کرده است. این شرکت وارد کننده تجهیزات پارازیت اندازی بر روی فرکانس شبکه های ماهواره ای است.  وزارت دارایی آمریکا همچنین از مسدود کردن حدود دو میلیارد دلار از دارایی های ایران در سال 2012 خبر داده است.

 

دولت کانادا روابط اقتصادیش را با رژیم ایران، به طور کامل، قطع کرد
روزنامه نشنال پست چاپ کانادا نوشت که جان برد وزیر امور خارجه کانادا، با صدور بیانیه ای اعلام کرد: بدلیل ادامه نقض حقوق بشر، حمایت رژیم ایران از تروریسم بین المللی و ادامه تلاشهای این کشور برای دستیابی به سلاح هسته ای، اتاوا تمامی روابط اقتصادی اش را با ایران قطع می کند. لازم به یادآوری است که کانادا در شهریور ماه 1391 مطابق با سپتامبر 2012، سفارت رژیم ایران در کانادا را تعطیل و روابط دیپلوماتیکش را با رژیم ایران قطع نمود. قطع روابط اقتصادی کانادا با رژیم ایران شامل مبادلات غذایی و دارویی، ارسال پول شهروندان کانادایی ایرانی تبار به افراد غیرتحریم تا سقف 40 هزار دلار و نیز تکنولوژیهای ارتباطی مورد نیاز مردم ایران نمی شود... دولت کانادا، همچنین نام 100 فرد و شرکت ایرانی را به لیست بلندبالای تحریمی خود افزود و تعداد این افراد و موسسات در لیست تحریمهای کانادا را به 600 مورد رساند».
نشنال پست در خبری دیگر نوشت که  روز دوشنبه 27 مه ده سناتور و نماینده پارلمان از هر سه حزب سیاسی دولت فدرال «پروژه جهانی حمایت از زندانیان سیاسی ایران» را آغاز کردند که بر اساس آن هر نماینده یا سناتور برای حمایت و  آزادی هر زندانی سیاسی که برای او در نظر گرفته شده است، از طریق سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین المللی رایزنی می کند و با زندانی، خانواده و وکلای او در تماس خواهد بود. روزنامه کانادایی نشنال پست گزارش داد کمیته فرعی وزارت امور خارجه دولت فدرال در امور حقوق بشر بین الملل نیز از«هفته پاسخگویی ایران» در اتاوا خبر داد و قرار است برنامه هایی با حضور کارشناسان بین المللی و چهره های فعال در امور حقوق بشر ایران به وضعیت نقض حقوق بشر ایرانیان توجه ویژه نشان دهند.
 

مامور رژیم ایران که قصد داشت سفیر عربستان سعودی در خاک آمریکا را ترور کند، به 25 سال زندان محکوم شد
العربیه فارسی روز جمعه خبر داد که دادگاه فدرال نیویورک روز پنجشنبه 30 مه، منصور ارباب‌سیر را به اتهام توطئه برای ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا به تحمل 25 سال زندان محکوم کرد. وی که يک شهروند ايرانی- آمریکایی و 58 ساله است در اکتبر سال گذشته اتهام خود را در دادگاه نيويورک پذیرفته بود. ارباب‌سير، به اتهام دست داشتن در توطئه ترور عادل الجبير سفير سعودی در واشنگتن بازداشت شد. دادستان کل ایالات متحده هنگام بازداشت وی در 29 سپتامبر سال 2011 در فرودگاه جان اف. کندی اعلام کرد که توطئه ترور سفير سعودی در واشنگتن توسط عوامل نیروهای قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران رژیم ایران و عناصری از دولت ایران هدایت و طراحی شده است. همدست ارباب سیر فردی به نام غلام شکوری عضو سپاه قدس هم اکنون در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل می باشد و عبدالرضا شهلایی و حامد عبداللهی از افسران ارشد نیروی قدس و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران متهم هستند که به طراحی این طرح ترور کمک کرده اند. این افراد در لیست تحریمهای آمریکا، کانادا و اتحادیه اروپا قرار دارند.
 
 
 
صدها تن در افغانستان علیه دخالت هاي رژيم ايران تظاهرات کردند
به نقل از رادیو آزادی بخش افغان رادیو اروپای مرکزی، روز پنجشنبه صدها تن در افغانستان در مقابل سفارت رژیم ایران در کابل در اعتراض به دخالتهای رژيم ایران در امور داخلی افغانستان تظاهرات کرده و شماری از  مقامهای افغانستان را به جاسوسی برای ایران متهم کرده‌اند. این منبع گزارش داد که معترضین عکسهای سران رِژیم را آتش زدند. معترضان همچنین نسبت به اخراج اجباری مهاجران افغان‌ از ایران و اعدام شهروندان افغانستان در زندان‌های رژیم ایران اعتراض کردند.