صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۲۳، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


اعتراضات کارگری در ایران همچنان ادامه دارد
به نقل از منابع خبری مقاومت ایران، کارگران ساختمانی در اعتراض به مشکلات بيمه و نبود يک چهارچوب معين برای پرداخت مزدشان، در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران معترض که کارگزاران رژيم را عامل اين وضعيت می دانند روز جمعه در خيابان شريعتی تهران پارس تجمع کردند. در خبری دیگر جمعی از بازنشستگان پالايشگاه نفت آبادان به همراه خانواده های خود از روز يکشنبه 15ارديبهشت مقابل وزارت نفت رژيم تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها خواستار پرداخت حقوق و مطالبات عقب افتاده هستند و اعلام کرده اند تا حل مشکلاتشان به آبادان برنخواهند گشت. کارگران کارخانه سيمان دورود نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن 2ماه حقوق عقب افتاده اعتراض داشتند. جمعی از کارگران و نمايندگان کارگری در استان همدان نیز در مقابل استانداری رژيم در اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. کارگران در اعتراض به کاهش مبلغ حق اولاد در فيش حقوقشان اعتراض کردند. اين مبلغ از 30هزار تومان به 12هزار تومان کاهش يافته است.


دستگیری شهروندان بهایی در ایران همچنان ادامه دارد
به نقل از هرانا، 21 اردیبهشت، طی روزهای اخیر کلیه کالاهای موجود در مغازه لوازم بهداشتی - آرایشی یک شهروند بهایی ساکن شهرستان بجنورد به نام "هوشمند ثنایی" توسط ماموران ضبط گردید. هرانا افزود که مغازه مزبور از چندین ماه پیش بدون ارائه دلیل توسط اداره اماکن با هدایت اداره اطلاعات پلمپ شده است. به گفته هرانا، هوشمند ثنایی همراه همسر"شعله شهیدی" و فرزندش "شایان ثنایی" در فروردین ماه سال گذشته در اداره اطلاعات بجنورد مدتی بازداشت بوده اند. در خبری دیگر هرانا 19 اردیبهشت گزارش داد که ی شهروند بهایی دیگر به نام پریسا شهیدی، ساکن گرگان، پس از تفتیش منزل به نقطه نامعلومی منتقل شده است. پریسا شهیدی همسر کمال کاشانی می‌باشد که وی به همراه 5 شهروند بهایی دیگر اهل گرگان بیش از شش ماه است که بلاتکلیف در زندان رجایی شهر کرج زندانی می‌باشند.
 

موج اعدامها در ایران در آستانه نمایش انتخابات رژیم اوج تازه ای گرفته است
به نقل از هرانا بامداد پنجشنبه 19 اردیبهشت، یک تن در سمنان و 3 تن دیگر در شاهرود اعدام شدند. این قربانیان که با حروف اختصاری ه-خ، ا-ث، م-خ و ح-ر معرفی شده اند به اتهام مواد مخدر اعدام شدند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای به تاریخ 20 اردیبهشت، اعلام نمود که در سحرگاه چهارشنبه 18ارديبهشت، 11 زندانی به طور جمعی در زندان قزل حصار کرج اعدام شدند. شماری از اعدام شدگان عبارتند از: عباس بی پروا، ابوالفضل، ميثم، عادل هاشمی و دو برادر به نامهای امير و حميد هاشمی. اجساد کشته شدگان به امامزاده بی بی حکيمه در بيرون کرج منتقل شدند تا به خانواده هايشان تحويل  داده شوند. این اطلاعیه افزود:  قربانيان جزو 22 زندانی هستند که در دو گروه 11نفره روزهای 16 و 17ارديبهشت برای اعدام به سلولهای انفرادی منتقل شده بودند.
در خبری دیگر و به نقل از هرانا حکم شلاق یک جوان 24 ساله که م-ش معرفی شده در شهرستان آبیک در ملاء عام اجرا شد. این جوان در اسفندماه سال گذشته دستگیر شده بود.

 
 
 
 
رژیم ایران بار دیگر ماهیت ضد زن خود را به نمایش گذاشت
خامنه ای، ولی فقیه رژیم، در سخنانی بر سیاستهای تحقیرآمیز حکومتش علیه زنان ایران تاکید کرد. سایت همبستگی ملی 22 اردیبهشت خبر داد: به گزارش خبرگزاری حکومتی فارس، خامنه ای که در جمع ”بانوان فرهیخته حوزوی“ سخنرانی میکرد از جمله گفت: ”اینکه ما به حضور بالای زنان در مناصب اجرایی افتخار کنیم، دیدگاهی غلط و در واقع انفعال در برابر گفتمان غربی است“. وی افزود: ”من منعی نسبت به اين مسئله ندارم، آن چيزی كه اشكال دارد، افتخار به اين مسئله است، كشورما ناخواسته و ندانسته در مقابل گفتمان غرب كه مشاغل مردانه را به سمت زن كشانده، دچار انفعال شده است“.

 
******
به نقل از سایت العربیه فارسی، پس از گمانه زنی های بسیار سرانجام،  هاشمی رفسنجانی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت کشور شد و کاندیداتوری خود را برای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. رفسنجانی حضور خود در این انتخابات را منوط به موافقت رهبر کرده بود و گفته بود که بدون موافقت خامنه‌ای حضور او نتیجه‌ای معکوس خواهد داشت. از سوی دیگر رحیم مشایی، کاندیدا و مشاور احمدی نژاد نیز در آخرین لحظات مهلت ثبت نام، در وزازت کشور حاضر و اوراق نامزدی خود را تسلیم کرد. خانم مريم رجوي رئيس جمهور برگزيده شورای ملی مقاومت ايران در اين باره گفت: رژيم حاكم بر ايران اكنون با كانديداتوري رفسنجاني در انتخابات رياست جمهوري ملايان دستخوش تحول كيفي شده است. قدرت يك سويه و متمركز خامنه اي كه پس از جنگهاي كويت (1370) و افغانستان (1380) و عراق و خلع سلاح اپوزيسيون ايران (1382) به آن دست يافته بود، در روند انقباض ديكتاتوري ديني به رياست جمهوري احمدي نژاد به مدت 8سال راه برد. چهارسال پيش خامنه اي و احمدي نژاد توانستند قيام مردم ايران را سركوب كنند اما احمدي نژاد خود با خامنه اي وارد رقابتي فرساينده شد. اكنون اين دوران به پايان رسيده و با ورود رفسنجاني و مشايي در جنگ آشكار قدرت در برابر خامنه اي، روند تجزيه و تضعيف رژيم بنحو بيسابقه اي تشديد شده و سقوط محتوم آنرا شتاب مي بخشد. كانديداتوري رفسنجاني كه شعارهاي خامنه اي درباره «حماسه اقتصادي» و «حماسه سياسي» را به سخره گرفت، آيينه تمام نماي بحران سرنگوني رژيمي است كه از سال 1358 تاكنون از 4جنگ بزرگ ارتزاق كرده است كه نخستين آن جنگ 8ساله با عراق بود و خميني آن را «نعمت الهي» توصيف مي كرد.


در جریان تیراندازی ماموران نظامی رژیم ایران به مهاجرین افغان، دهها تن کشته و زخمی شدند
همبستگی ملی به نقل از فعالان در تبعید نوشت: مقام های محلی در ولایت فراه می گویند این افراد صبح جمعه به شکل غیر قانونی از مرز پشمکی در ولایت فراه وارد خاک ایران شده بودند که با تیراندازی سربازان مرزی ایران روبرو شدند. یک مقام معتبر امنیتی که خواست نامش ذکر نشود به خبرگزاری بخدی گفت: ”ده شهروند افغانستان بر اثر تیراندازی ماموران ایرانی در منطقه مرز پشمکی در داخل خاک ایران کشته و 9 تن دیگر زخمی شده اند.” این منبع افزود که ده ها شهروند کشور، برای دریافت کار، از طریق مرز پشمکی در مرزهای ولسوالی لاش و جویند فراه وارد خاک ایران شده بودند. قربانیان این رویداد بیشتر از ولایت هرات هستند. سخنگوی والی فراه نیز وقوع این رویداد را تائید کرد و گفت: 9 تن از زخمی شدگان این رویداد در بیمارستان مرکزی شهر فراه بستری شده اند. سخنگوی والی فراه تائید کرد که براساس اطلاعات مردمی تعداد کشته و زخمی شدگان این رویداد زیاد است. 


******
ساعت 6:38 بامداد شنبه 21 اردیبهشت زلزله ای به قدرت 6.2 ریشتر بشاگرد در شمال بندر جاسک در استان هرمزگان را لرزاند. این زلزله در عمق 35 کیلومتری زمین به وقوع پیوست. علی بهرامی، بخشدار بخش گوهران شهرستان بشاگرد از تخریب 400 واحد مسکونی بدنبال وقوع زلزله 6.2 ریشتری صبح امروز خبر داد و درباره آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده در شهرستان بشاگرد به خبرگزاری حکومتی ایسنا گفت: درصد تخریب‌ها در این منطقه بالاست. وی با بیان اینکه، 70روستا در محدوده بخش گوهران قرار دارد، اظهارکرد: بدنبال وقوع این زمین‌لرزه، 70 درصد روستاهای بخش تخریب شده‌اند. وی درخصوص وضعیت راههای این بخش نیز گفت: متاسفانه محور اصلی بخش به علت ریزش کوه مسدود شد. به نقل از خبرگزاری حکومتی مهر، بر اساس گزارشهای موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران تاکنون شهرستان بشاگرد در شرق هرمزگان 20 بار لرزیده است.


******
روز شنبه 11 مه، در اعتراض به انتخابات نمایشی در ایران، ایرانیان در اتاوا در مقابل پارلمان کانادا در این شهر تجمع کردند. تظاهر كنندگان در شعارهاي خود، نمايش انتخاباتي رژیم را نفي و شعار راي من سرنگوني ميدادند. آنان ضمن محکوم کردن مارتین کوبلر در همدستی با مالکی و رژیم ایران علیه ساکنین لیبرتی و اشرف، خواستار شکستن سکوت جامعه بین المللی و سازمان ملل و پاسخ به مسئولیتهای انسانی خود در قبال مجاهدان ساکن لیبرتی شدند و در اعتراض به نقض فاحش حقوق بشر و اعدامهای گسترده در ایران، شعار می دادند. روز گذشته تظاهرات مشابهی در تورنتو، پاریس، وین و یوتوبری سوئد برگزار شد.


******
روز جمعه و شنبه دهم و یازدهم ماه مه نشستی با عنوان "گفتگوی جهانی درباره آینده ایران" با سخنان وزیر خارجه کانادا در حضور معدودی از ایرانیان در سالن مدرسه عالی مانک دانشگاه تورنتو برگزار شد. جان برد، وزیر خارجه کانادا رژیم ایران را تهدیدی برای امنیت جهانی دانست و تاکید کرد که آینده‌ای برای «دیکتاتوری آیت‌الله» متصور نیست. او گفت که کانادا باید حمایت بیشتری از جنبش مردم ایران در سال 2009 به عمل می‌آورد، اما کانادا در کنار فعالان طرفدار دموکراسی ایرانی خواهد بود. وزیر خارجه کانادا گفت: «مردم ایران شایسته انتخاباتی آزاد و عادلانه هستند، نه بازی بی‌پایان تعویض عروسک‌های خیمه شب بازی آیت‌الله [خامنه‌ای]، نه ظهور دیکتاتوری نظامی روحانیون سرکوبگر.» وزیر خارجه کانادا آزادی مطبوعات، آزادی زندانیان سیاسی و حضور ناظران بی‌طرف بر انتخابات را از جمله عوامل رسیدن مردم ایران به حقوق خود از طریق انتخابات دانست. جان برد، کانادا را حامی فعالان و مدافعان حقوق بشر ایرانی دانست و اظهار امیدواری کرد که روزی ساختاری خواهد داشت که مردم، آینده خود را با آزادی به بحث و گفتگو بگذارند و ایران، جایگاه مشروع خود را به عنوان یک قدرت منطقه ای به دست خواهد آورد. این کنفرانس با سخنرانی وزیر دفاع کانادا آقای پیتر مک کی به پایان رسید. به گفته آگاهان سیاسی، این کنفرانس بصورت محوری، در موازات خطوط اصلاح طلبان دولتی رژیم ایران، هدایت گردید. آنها عقیده دارند چرایی حذف بسیاری از شخصیتهای سیاسی فعال و شناخته شده ایرانی سرنگونی طلب در خارج کشور هر چند امری غیر عادی نیست اما نیازمند مطالعات بیشتری است.


تصاوير خامنه ای و احمدی نژاد در تظاهرات مردم الانبار عراق به آتش کشیده شد
تلويزيون الجزيره روز جمعه گزارش داد: گرمای خورشيد و تهديدهای بی وقفه حکومت برای اشغال ميدان تحصن که متحصنان را تروريست می نامد مانع آنها نمی شود. اين جا، هم چنان که متحصنان نامگذاری کرده اند، ميدان عزت و شرف است. خطيب جمعه می گويد سياست حکومت به جای اين که به شرف عراقيان احترام بگذارد بستن دهانهای آنهاست. در سامرا و رمادی خطبه جمعه بر روی انبوه اتهامات به حکومت مالکی و تأکيد بر استمرار تحصن ها و پايبندی به مسالمت آميز بودن آن تا محقق شدن خواسته های متحصنان متمرکز بود، در ديالی و موصل نیز تظاهرات وحدت روز جمعه برگزار شد. در بغداد حدود 10 تظاهرات در مناطق مختلف پايتخت برگزار شد. مسجد امام ابی حنيفه النعمان شاهد اعتراض گسترده عليه سياستهای حکومت مالکی بود. الجزيره در گزارش ديگری از تظاهرات در جلولا گفت: در شهر جلولا در استان ديالی خطيب جمعه قتل و کشتار مردم عراق توسط شبه نظاميان تحت نظارت حکومت مالکی که بر اساس طرحهای خارجی انجام می شود را محکوم نمود». سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران نیز گفت که کميته های هماهنگی تظاهرات در الانبار گزارش دادند جوانان در الانبار در اعتراض نسبت به دخالتهای رژيم ایران در کشورشان، تصاوير خامنه ای و احمدی نژاد را آتش زدند.