صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۱۶، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


در روز جهانی کارگر، شهرهای مختلف ایران شاهد برگزاری اعتصابات و اعتراضات کارگری بود
جمعی از کارگران در مقابل مجلس رژيم نسبت به پايين بودن دستمزدها و وضعيت وخيم معيشتی تجمع اعتراضی برگزار کردند. در جريان اين تجمع ماموران نيروی انتظامی دو جوان را که مشغول گرفتن عکس بودند بازداشت کردند اما کارگران توانستند آنها را از آزاد کنند. همچنين جمعی از کارگران در مقابل وزارت کار رژيم در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. تجمع کنندگان خواستار تأمين بيمه درمانی شدند. در کرمانشاه ساعت 10 و 30دقيقه بامداد کارگران معترض که از روستاهای اطراف آمده بودند مقابل دانشگاه رازی و استانداری رژيم تجمع کردند.  کارگران معترض فولاد مبارکه، مورچه خورت اصفهان و کارگرانی از شهرهای نائين و ساير شهرهای اطراف اصفهان نیز در باغ غدير اصفهان تجمع کردند. گزارش شده است که سازماندهندگان اين تجمع از قبل بازداشت شده بودند اما به رغم اين، کارگران تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند. کارگران شرکت فولاد همدان که به صورت پيمانی در اين شرکت مشغول به کار هستند نیز در روز جهانی کارگر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات کارگران اعتصاب کردند. همچنين جمعی از کارگران و نمايندگان کارگری استان همدان در مقابل استانداری اين شهر تجمع کردند. آنان به پايين بودن حق اولاد اعتراض داشتند. همزمان با روز جهانی کارگر، کارگران شهرداری شوشتر تجمع اعتراض برگزار کردند. اين تجمع در مقابل ساختمان آتش نشانی شوشتر برگزار شد و کارگران خواستار 12ماه حقوق عقب افتاده خود شدند. کارگران شهرداری شوشتر از 12روز پيش در اعتصاب به سر می برند.  کارگران کاغذسازی ساوه نیز تجمع کردند. تجمع کنندگان به وعده های دروغين رژيم مبنی بر مسکن سازی برای کارگران اعتراض کردند. کارگران گروه صنعتی مپنا در تهران در اعتراض به پرداخت نشدن پاداش خود، در روز جهانی کارگر اقدام به اعتصاب غذا کردند.
 

کارگران کارخانه کاغذسازی ساوه تجمع اعتراضی برپا کردند
سایت مجاهدین خلق 14 اردیبهشت بر اساس گزارشات دریافتی خود خبر داد که کارگران کاغذ سازی ساوه نسبت  به عملی نشدن وعده تحويل مسکن به کارگران در مقابل فرمانداری رژيم در اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. عوامل رژيم در اين کارخانه از دو سال پيش تا کنون مبالغ هنگفتی از کارگران گرفته اند، ولی تا کنون هيچ کاری برای آنها انجام نداده اند.


 كارگران راه آهن مشهد و شهرداري اهواز دست به اعتصاب زدند
سایت همبستگی ملی 12 اردیبهشت خبر داد که کارگران شرکت تعمیرات دیزل راه آهن مشهد در اعتراض به پرداخت نشدن دو ماه حقوق عقب افتاده و عيدي سال جديد از رفتن به سر كار خودداري كردند. پس از اين اعتصاب، كارگزاران رژيم در وحشت از ادامه و گسترش اعتصاب كارگران، وعده دادند كه حقوق عقب افتاده كارگران را پرداخت مي كنند. اعتصاب كارگران شهرداري اهواز نیز همچنان ادامه دارد. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات يك ساله خود از روز سه شنبه دهم ارديبهشت ماه اعتصاب كردند. در خبری دیگر کارگران نساجی اصفهان در مقابل مجلس رژیم تجمع کردند. خبرگزاری حکومتی ایلنا در این خصوص گزارش داد که نماینده تجمع کنندگان در خصوص علت این تجمع گفت: ما می‌خواهیم طبق قانون مشاغل سخت و زیان آور با 20 سال سابقه کار بازنشسته شویم اما متاسفانه طبق قانون اجرا نمی‌شود. وی افزود: متاسفانه سازمان تامین اجتماعی طبق مقررات و قوانین عمل نمی‌کند و می‌خواهد از ما پول بیشتری بگیرد و بخاطر همین موضوع کارگری که باید با سابقه 20 سال بازنشسته شود را تحت فشار قرار می‌دهد.


چهار کارگر در سنندج دستگیر شدند
همبستگی ملی خبر داد که ماموران حکومتی چهار تن از کارگران را در سنندج بازداشت کرد. اسامی کارگران بازداشت شده عبارتند از "آرام زندی، فردين قادری، شاهپور حسينی و جليل محمدی". این منبع افزود: بنا به گزارشهای دريافتی ساعت يک بعدازظهر روز پنجشنبه، آرام زندی، فردين قادری و شاهپور حسينی، سه تن از مدافعان حقوق کارگر پس از دستور ايست مأموران رژيم و تيراندازی هوايی، بازداشت شدند. پنجشنبه شب نيز جليل محمدی، توسط نيروهای امنيتی رژيم دستگير گرديد.

 
80 درصد واحدهای تولیدی در معرض نابودی هستند 
دبیرکل حزب اسلامی کار در روز کارگر گفت: بیش از 80 درصد از واحدهای تولیدی مشکل دارند و کارگران آنها به صولت گروهی بیکار می شوند.

******

یک زندانی در زندان کارون اعدام شد. وی روز دوشنبه 9 اردیبهشت به اتهام جرائم اخلاقی در حالی که 27 ساله بود به دار آویخته شد. در خبری دیگر و به نقل از هرانا روز 12 اردیبهشت چهار زندانی در زندان مرکزی اراک به دار آویخته شدند. اتهام این چهارتن قاچاق مواد مخدر عنوان شده است. اسامی این قربانیان تنها با نامهای اختصاری م-ی متولد 1367، م- ح، الف- ع و م- ج اعلام شده است. همچنین احکام اعدام 5 زندانی سیاسی عرب اهواز در زندان کارون این شهر تایید شده است. هاشم شعبانی‌نژاد: شاعر و وبلاگنویس، دبیر ادبیات عرب و دانشجوی فوق لیسانس علوم سیاسی دانشگاه چمران اهواز، هادی راشدی: دبیر شیمی و فوق لیسانس شیمی کاربردی، محمد علی عموری‌نژاد: فعال دانشجویی و عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان و وبلاگنویس، به همراه دو تن دیگر به نامهای جابر و مختار آلبوشوکه که برادرند، پنج زندانی مورد اشاره هستند که در تاریخ 17 تیرماه سال گذشته به اتهام محاربه، مفسد فی الارض، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شدند که حکم اعدامشان تایید شده است.

******
26 تن از پارلمانترها، شخصیتها و جریانهای سیاسی اقلیم کردستان عراق خواهان بازگشت فوری ساکنین لیبرتی به اشرف شدند و اعلام کردند که موضوع پناهجويان و پناهندگان در اشرف و ليبرتي به طور كامل در چارچوب وظايف كميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد است و كميسر عالي بايد اين مسئوليت را به‌دور از دخالتهاي مارتين كوبلر برعهده گيرد. لازم به ذکر است حمله موشکلی 9 فوریه 2013 به کمپی که قرار بود موقتا اعضای سازمان مجاهدین خلق را تا انتقال آنها از لیبرتی به کشورهای ثالث پذیرا باشد، و کشته شدن 8 تن و بیش از صد زخمی، سیلی از اعتراضات جهانی را به همراه داشته است که همگی با ساکنین لیبرتی هم آواز شده و خواستار بازگتشان به اشرف می باشند.

 

یک فیزیکدان جوان ایرانی به دلیل "همکاری با دولت دشمن" دستگیر شد
مجله بین المللی علوم 26 آوریل خبر داد؛ امید کوکبی دانش آموخته فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف در نامه ای اعلام کرده است او که دوره دکترای تخصصی خود در رشته فیزیک لیزر را از دانشگاههای بارسلونا و تگزاس گرفته، در ژانویه 2011 در فرودگاه تهران به جرم "همکاری با یک دولت دشمن" دستگیر شد. این منبع افزود که سفارت رژیم ایران در مادرید از توضیح در اینباره به ژورنال نیچر خودداری کرد.

 
جوانی که در مقابل مقر استانداری اهواز خودسوزی اعتراضی کرده بود، جان باخت

العربیه فارسی بنا به گزارشات دریافتی خود می گوید که مهدی مجدم 37 ساله پیشتر به صورت پیمانی در شرکت نفت کار می کرد اما تلاش های مستمر او برای یافتن کار بی نتیجه ماند و در پی آن به منظور اعتراض ابتدا خواهان دیدار با استاندار شده بود ولی وقتی که با مخالفت حراست استانداری روبرو گردید هنگام خروج حجازی از ساختمان خودسوزی کرد."سه تن از دراویش گنابادی در کوار فارس بازداشت شدند

بنا به گزارش تارنمای مجذوبان نور، محمدعلی صادقی، محمدعلی دهقان و محسن اسماعیلی سه درویش گنابادی ظهر روز سه‌شنبه 10 اردیبهشت، "بدون ارائه حکم قضایی" بازداشت شده‌اند. به گفته خانواده‌ این دراویش گنابادی، بازداشت این افراد با "ایجاد رعب و وحشت" همراه بوده است. خانواده‌های دراویش بازداشت شده در مورد سلامت و وضعیت نگهداری آن‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند. مجذوبان نور افزود: "پس از حملات نیروهای لباس شخصی و امنیتی به دراویش گنابادی ساکن شهرستان کوار در شهریورماه سال 90، بازداشت، محاکمه و فشار بر دراویش این منطقه در استان فارس افزایش یافت و در شش ماهه‌ همان سال و شش ماهه‌ اول سال 91،  بیش از 100 تن از دراویش شهرستان کوار بازداشت، ضرب‌وشتم و محاکمه شدند."


دو تن از نوکیشان مسیحی در تهران بازداشت شدند
به نقل از هرانا، 12 اردیبهشت دو نو کیش مسیحی به نامهای سمیه بختیاری و روناک سماوات به ترتیب در 4 اردیبهشت ماه و 5 اردیبهشت ماه سال جاری در منازل خود بازداشت شدند. این دو در منازل شخصی خود بصورت دوره ای، جلسات دعا و نیایش را برای نوکیشان مسیحی برگزار می کردند.


گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، طی پیامی خامنه ای را به تحصن در مقابل دادگاه تهدید کرد. این پیام را اینجا بشنوید.


******
به نقل از خبرگزاری رویتر، سخنگوی کاترين اشتون رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا گفت: خانم اشتون در تاريخ 15 می (25ارديبهشت) با سعيد جليلی در استانبول ديدار خواهد کرد. رویتر افزود: اين ملاقات پس از مذاکرات اتمی در آلماتی که به شکست انجاميد برگزار می شود. اما ديپلوماتهای غربی اين ملاقات را حياتی عنوان کردند و گفتند اين ديدار از اين جهت اهميت دارد که بايد تصميم گرفته شود آيا مذاکرات ميان شش قدرت جهانی و رژيم ايران می تواند ادامه پيدا کند يا خير.
 از سوی دیگر حلقه تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران تنگتر شده و در چارچوب تحريمهای آمريکا عليه رژيم ايران، مقررات مربوط به داد و ستد آهن و فولاد از دهم تيرماه آينده سخت تر می شود. به گزارش خبرگزاری رويتر واردات فراورده های آهن و فولاد به ايران طی سال گذشته بيش از 50درصد کاهش يافته است. آمريکا فشار بر چين، روسيه و قزاقستان را افزايش داده است که به بخش حياتی صنعت آهن و فولاد در ايران کمک نکنند.

رژیم یک زندانی سیاسی  را غیابا به یک سال زندان در تبعید محکوم کرد
خبرگزاری هرانا 13 اردیبهشت گزارش داد که  علی معزی زندانی سیاسی سالخورده، در حالی به 1 سال زندان در تبعید زندان کچویی کرج، بصورت غیابی محکوم شد که با احتساب 3 سال حبس تعلیقی از پرونده قبلی باید 4 سال را در زندان تحمل کند. هرانا افزود: علی معزی زندانی سالمند بند 350 که به بیماری سرطان مثانه مبتلا می‌باشد بدلیل خودداری از شرکت در جلسات دادگاه قاضی صلواتی، مدت 6 ماه است که ممنوع الملاقات می‌باشد و از اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان نیز محروم گشته. به نقل از هرانا، علی معزی که حدود سه ماه و نیم را در انفرادی گذرانده به اتهام شرکت در مراسم یادبود محسن دکمه‌چی، علی صارمی و جعفر کاظمی بازداشت شده بود. وی از خردادماه 90 تاکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد و 7 ماه را در بندهای 209 و 240 زندان اوین سپری کرده است.
 

دو ایرانی به اتهام توطئه برای بمب گذاری در کنیا مجرم شناخته شدند
قضات دادگاه کیفری نایروبی، پایتخت کنیا، پنجشنبه 2 ماه مه، دو شهروند ایرانی به نام های احمد ابوالفتحی محمد و سید منصور موسوی را به وارد کردن پانزده کیلوگرم مواد منفجره به قصد بمب‌گذاری در شهرهای کنیا مجرم تشخیص دادند. این دو نفر شهروند ایران معرفی شده اند و قرار است روز دوشنبه ، دادگاه رای خود را در مورد میزان مجازات این دو نفر، که حداکثر پانزده سال زندان است، صادر کند. خبر دستگیری این دو در ماه ژوئن سال گذشته، انتشار یافت و در آن زمان، منابع پلیس کنیا گفتند که دستگیرشدگان بیش از یکصد کیلوگرم مواد منفجره پر قدرت را وارد کنیا کرده اند اما تا کنون تنها کشف پانزده کیلوگرم مواد منفجره تایید شده است. همچنین، مقامات پلیس گفته بودند که ممکن است دو فرد بازداشتی عضو یک شبکه وسیع تروریستی در کنیا باشند و در نظر داشته اند تاسیسات دولتی، اماکن عمومی و موسسات خارجی را در کنیا هدف قرار دهند. برخی منابع خبری از طرح این شبکه برای حمله به موسسات آمریکایی، بریتانیایی، اسرائیلی و سعودی در کنیا خبر داده بودند.


تبدیل دژ تاریخی‌ اسد خان به آغل گوسفندان تبدیل شده است  
خبرگزاری هرانا 14 اردیبهشت خبر داد که غلام‌رضاجلیلی‌نیا سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی مسجدسلیمان گفت: دژ اسدخان در اندیکا واقع شده است و قدمت آن به دوران اسلامی برمی‌گردد. وی افزود: در حال حاضر مردم آن منطقه به عنوان آغل و طویله از این دژ قدیمی و تاریخی استفاده می‌کنند. به نقل از جلیلی‌نیا دژ اسدخان هم‌اکنون در حال نابودی و تخریب است و اگر همین گونه پیش برود تا چند وقت دیگر چیزی از آن باقی نمی‌ماند. وی خاطرنشان کرد که بار‌ها اداره میراث فرهنگی استان و حتی کشور را در جریان این فاجعه قرار داده اند اما هنوز هیچ‌گونه اقدامی از جانب آ‌ن‌ها صورت نگرفته است. وی ادامه داد: دژ اسد خان با وجود اینکه ثبت ملی شده و قدمت زیادی دارد از داشتن حتی یک نگهبان محروم است و هنوز تعیین حریم نشده است.


ایران از لحاظ آزادی مطبوعات رتبه 191 جهان را به خود اختصاص داد
العربیه فارسی خبر داد: فریدم هاوس یا خانه آزادی در گزارش سالانه خود که روز چهارشنبه، 11 اردیبهشت درباره آزادی مطبوعات در جهان منتشر کرد، رژیم ایران را یکی از بدترین دولت ها در این زمینه معرفی کرد.
بر اساس این گزارش که وضعیت رسانه‌های 197 کشور جهان را بررسی کرده، ایران همراه با کوبا در رتبه 191 یعنی بالاتر از کشورهای ترکمنستان، کره شمالی، ازبکستان، اریتره و بلاروس قرار گرفته اند. سازمانهای بین المللی مدافع آزادی بیان بارها رژیم ایران را در ردیف بزرگترین دشمنان آزادی مطبوعات قرار داده اند.

 

تظاهرات سراسری روز جمعه مردم عراق با شعار مردم خواهان اعلام جهاد هستند برگزار شد
تلويزيون الجزيره در گزارش خود از تظاهرات روز جمعه در عراق گفت؛ خطيب سامرا اعلام كرد؛ ناديده گرفتن خواستهاي تظاهر كنندگان از سوي مالكي آنان را به سمت گزينه هاي ديگر كه در پيشاپيش آن بركناري مالكي است، رهنمون شده است. تلويزيون الجزيره درگزارش ديگري گفت: متحصنين در شش استان خواستار تعويض نخست وزير نوري المالكي با شخصيتي ديگر شدند. درهمين حال موج جديدي از خشونت در عراق سر برآورده و در منطقه الاعظميه و الراشديه، دو مسجد هدف حمله قرار گرفتند كه منجر به كشته و مجروح شدن تعدادي نمازگزار شد. اين حملات تروريستي در كادر عملياتي است كه عليه مساجد در بغداد و ديالي در دو هفته گذشته صورت گرفته است. همچنين موصل و بغداد شاهد انفجارهاي ديگري بود كه منجر به كشته و مجروح شدن تعدادي از مردم عراق شد.