صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۱۹، ۱۳۹۲

مهمترین رویدادهای هفته
مذاکرات 5+1 در آلماتی با شکست روبرو شد

خبرگزاری آلمان طی گزارشی از آلماتی گزارش داد:  مذاکرات در رابطه با برنامه های اتمی ایران بدون نتیجه به پایان رسید.“کاترین اشتون روز شنبه و پس از برگزاری دور اول این مذاکرات گفته بود : ” طرفین در دیدگاه هایشان فاصله ی بسیار زیادی از یکدیگر دارند." به گفته خبرگزاریهای بین المللی فضای مذاکرات به قدری سرد و اختلافات بحدی گسترده بود که حتی پس از پایان یافتن این دور از مذاکرات، زمان و مکان جدیدی برای دور بعدی تعیین نشد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای اولین بار پيمان تجارت تسليحاتی را که هفتاد ميليارد دلار معاملات تسليحاتی را برای نخستين بار به نظم و قانون درمی آورد تصويب کرد
اين قطعنامه روز دوم آوریل با 154 رأی موافق در مقابل تنها 3 رأي مخالف تصويب شد. به گزارش رويتر رژيمهای ايران، سوريه و کره شمالی هفته گذشته در يک رأی گيری مقدماتی که بر اساس اجماع همه کشورها بود مانع دستيابی به اتفاق آراء شدند، ولی رأی مجمع عمومی ملل متحد که عالی ترين مرجع بين المللی است اين مانع تراشی ها را با شکست روبه رو کرد.
اين پيمان تعهدات الزام آوری را برای کشورها ايجاب و دولتها را ملزم می کند تا از صدور تسليحات به حکومت هايی که احتمال استفاده از آنها در نقض حقوق بشر و قانون انسان دوستانه يا مرتکب نسل کشی يا ديگر جنايات جنگی می رود پرهيز کند. علاوه بر اين حکومت هايی که تحريم تسليحاتی سازمان ملل هستند نتوانند آن را نقض کنند و به طور غيرقانونی مسير اين گونه محمولات را تغيير ندهند. به موجب اين پيمان تمامی قراردادهای تسليحاتی مجدداً مورد بازبينی قرار می گيرد.
لازم به ذکر است که مانع تراشیهای رژیمهای ایران، سوریه و کره شمالی، موجی از اعتراض و محکوميت بين المللی را در پی داشت و با تصويب قطعنامه در مجمع عمومی اين رژيمها با انزوای جهانی بیشتری روبرو شدند.
 

وزير خارجه کانادا بر لزوم اتخاذ موضعی واحد عليه رژيم ایران تأکيد کرد

به گزارش روزنامه کانادايی ”گلوب اندميل“ چهارم آوریل، ديدار جان برد وزير خارجه اين کشور از قطر و بحرين به منظور ايجاد اتحاد عليه جاه طلبيهای اتمی رژيم ايران بود. بنابر اين گزارش، وزير خارجه کانادا با ديدار از دو کشور خليج فارس، به رژيم ايران به عنوان هدف مشترکی ميان کانادا و کشورهای مسلمان در خاورميانه می نگرد. گلوب اندميل افزود: برد انتظار دارد کشورهايی که از نگرانی نفوذ و اقدامات مداخله جويانه رژيم ايران به سر می برند به طور متعهد عليه رژيم ايران بايستند.

 

رژیم حکم اعدام 8 تن را در شیراز و مشهد تایید کرد
منابع خبری مقاومت ایران 18 فروردین بنا به گزارشهای دريافتى از داخل کشور، خبر دادند که ديوانعالی رژيم حکم اعدام سه زندانی را در شيراز مورد تأييد قرار داد. اسامی اين سه زندانی عبارتند از عليرضا، مجتبی و ابراهيم. رژیم همچنین حکم اعدام 5 زندانی دیگر را در وکیل آباد مشهد تایید کرده است. اسامی اين زندانيان عبارتند از: عبدالکريم حسن زهی، يونس کرمشاهی، مختار جمال بارزی، جلال نارويی و رشيد ريگی.

موج بازداشت هموطنان عرب در شهرهای مختلف خوزستان همچنان ادامه دارد
خبرگزاری هرانا، گزارش داد از اواسط اسفند ماه سال گذشته موجی از بازداشت شهروندان عرب در شهرهای مختلف استان خوزستان آغاز شده است که تا کنون منجر به بازداشت 170 تن شده است. برخی از خانواده‌های این افراد روز‌ها از وضعیت اعضای بازداشتی خانواده خود بی‌اطلاع بودند. برخی از دستگیر شدگان تنها به دلیل سابقه بازداشت در سالهای گذشته بازداشت شده‌اند و برخی دیگر با آزادی مشروط یا وقیقه آزاد شده بودند و یا دارای پرونده مفتوح در دستگاه قضایی بوده‌اند. هرانا در وب سایت خود اسامی این افراد را ذکر کرده است.

یک زندانی بدلیل ممانعت از رسیدگیهای پزشکی معلول شد
ابراهيم نجفی به دليل اين که مسئولین زندان بندرعباس مانع درمان و رسيدگيهای پزشکی به وی شدند دچار معلوليت شده است. ابراهيم نجفی اهل شهر رودان در استان هرمزگان می باشد و هفت سال است که در زندان بندرعباس زندانی است. او در حال حاضر تنها با صندلی چرخ دار قادر به حرکت می باشد.

دو زندانی به جرم توهین به خامنه ای در فضای مجازی محکوم شدند
دادگاه رژيم در مراغه دو زندانی سياسی مهدی کوخيان و عباس ولی زاده را، به ترتيب به يک سال وهشت سال زندان محکوم کرد. اين دو زندانی روز دهم دیماه سال 90 در شهر ملکان دستگير شده بودند و آنها را در ابتدای امر به اداره اطلاعات و بعد به زندان مراغه منتقل کرده بودند. اتهام اين دو زندانی، تبليغ عليه نظام و توهين به خامنه ای در فضای مجازی عنوان شده است.
 

******

روز گذشته 6 آوریل ایرانیان در شهرهای مختلف از جمله استکهلم، برلین، واشینگتن، ژنو، لندن، لاهه، پاریس و اتاوا در حمایت از حقوق شناخته شده بین المللی ساکنین لیبرتی تظاهرات سراسری برگزار کردند. در اتاوا، ایرانیان ضمن حمایت از ساکنین لیبرتی، به مناسبت سالگرد حمله نیروهای عراقی به کمپ اشرف در 19 فروردین 1390، در برابر سفارت آمریکا در این شهر گرد آمدند و در مراسم گلباران، به شهدای اشرف، ادای احترام کردند. گفتنی است در جریان حمله نیروهای عراقی به کمپ اشرف در 19 فروردین 1390 یا 8 آوریل 2011 35 تن از جمله 8 زن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند. همچنین متذکر می شویم که ایرانیان در ژنو 780 روز است که در حمایت از حقوق ساکنین لیبرتی و اشرف در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل در تحصن می باشند.

*****

دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای بتاریخ 13 فروردین با عنوان "هشدار به ملل متحد و دولت آمریکا" اعلام نمود که وزیر اطلاعات رژیم ایران پس از ملاقات با فالح فیاض مشاور امنیت ملی مالکی گفت: «پیگیری جدی اخراج مجاهدین از عراق... در این سفر به‌ طور ویژه به آن پرداخته خواهد شد. ما مصر هستیم هر چه زودتر این مجموعه از داخل عراق جمع بشه و با هماهنگی که صورت گرفته‌ انشاالله به‌ زودی این مجموعه از داخل عراق جمع خواهد شد و در واقع باید تکلیف شون هر چه سریع‌تر روشن بشه». از سوی دیگر یک روز قبل از این، مارتین کوبلر، طی نامه یی به خانم مریم رجوی نوشت: «دولت عراق اکنون تصمیم گرفته است برای بستن اشرف به پروسدور قانونی روی بیاورد. لطفاً توجه کنید که ما به هیچ وجه خود را در پروسدور دولت عراق درگیر نمی کنیم». در اطلاعیه 16 فروردین دبیرخانه شورای ملی مقاومت آمده است که  براساس اطلاعات رسیده از درون رژیم در تهران، مصلحی در سفر به عراق و در جریان دیدارش با مالکی، او را موظف کرده است تا نگذارد «مجاهدین اموالشان را بهانه باقی ماندن در عراق» بکنند و «اموال به وکیل سپرده شود» تا از آنها «لیست برداری» کند. این اطلاعیه افزود: واگذاری اموال به وکیل عراقی طرحی است که کوبلر به طور مستمر بر آن تأکید کرده است. وی همزمان با سفر مصلحی طی نامه یی بار دیگر بر واگذاری اموال به وکیل عراقی تأکید کرد. شورای ملی مقاومت در اطلاعیه یی در همین رابطه در روز 11 آبان1391  (اول نوامبر 2012) اعلام کرده بود که کوبلر خواهان این است که 100 نفری که بعنوان حافظان اموال در اشرف هستند، داراییها را به وکلای عراقی بسپارند و خود به سرعت به لیبرتی بشتابند تا در قدم بعد، وکلای عراقی را مرعوب کنند و پس برانند. بر اساس اطلاعیه شورای ملی مقاومت مصلحی در گزارش خود به دفتر خامنه ای تأکید کرده است مالکی و فالح فیاض به او اطمینان داده اند که بیشترین سختگیریها را علیه ساکنان لیبرتی اعمال می‌کنند و برگرداندن تی والهای حفاظتی، گسترش مساحت و سازندگی در لیبرتی و وارد کردن کیسه شن که ساکنین برای افزایش ضریب امنیتی لیبرتی درخواست کرده اند، ممنوع خواهد بود.

محل سکونت دیپلومات ارشد رژیم ایران در قاهره سنگ باران شد
همبستگی ملی 16 فروردین خبر داد: تعدادی از مردم مصر با تجمع در مقابل منزل مجتبی امانی رئیس دفتر حفاظت رژیم ایران در قاهره خواستار اخراج وی از این کشور شدند. تجمع کنندگان معترض اقدام خود را در چارچوب جلوگیری از گسترش تروریسم و بنیادگرایی توسط رژیم ایران در کشورشان قلمداد کردند و به نشانه حمایت از انقلاب سوریه، پرچم مخالفان سوری را در مقابل دفتر حفاظت منافع رژیم برافراشتند. معترضان پس از سنگ پرانی به سوی منزل مجتبی امانی تلاش کردند که وارد منزل وی شوند، اما پلیس قاهره با مداخله مانع این اقدام شد.

******
روز جمعه تظاهرات ميليونی مردم عراق در استانهای الانبار، صلاح الدين، نينوا، تأميم، ديالی و بغداد برای سرنگونی حکومت مالکی و اخراج و خلع يد از رژیم ایران در کشورشان برگزار گرديد. تلويزيونهای الجزيره، التغيير، الشرقيه، الرافدين و بغداد از این تظاهرات مستقیما گزارش پخش می کردند. عنوان سیزدهمین هفته قیام مردم عراق، "ماهیت این رژیم شکنجه و اعدام است" انتخاب شده بود و در شهرهای موصل و سليمان  نیز شعار اصلی تظاهر کنندگان "بر سر حقوقمان مذاکره نمی کنيم" بود.  مردم عراق بخصوص بدنبال سفر مصلحی وزیر اطلاعات رژیم ایران به این کشور ابراز انزجار کردند.