صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۱۲، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


وضعيت کسری نوری و صالح مرادی بسيار وخيم گزارش شده است
سیمای آزادی، تلویزیون ملی ایران گزارش داد که وضعيت کسری نوری و صالح مرادی دو تن از دراويش گنابادی که در زندان عادل آباد شيراز محبوس هستند، بسيار وخيم گزارش شده است. به گفته همسر صالح مرادی، اين زندانی سياسی قدرت تکلم ندارد. صالح مرادی و کسری نوری در هفتاد و سومين روز اعتصاب غذای خود به سر می برند. آنها در اعتراض به انتقال وکلای دراويش به سلول انفرادی اعتصاب غذا کردند. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، در روز 9 فروردین، برای اقدام فوری بین المللی جهت نجات جان دراویش زندانی و همچنین هموطنان عرب که در اعتصاب غذا بسر می برند، فراخوان داد و از دبیرکل ملل متحد و کمیسر عالی حقوق بشر خواست دست به اقدام عاجل بزنند.
شورای ملی مقاومت همچنین در اطلاعیه ای بتاریخ دهم فروردین، از تشدید فشار علیه زندانیان سیاسی هوادار مجاهدین خبر داد. این منبع گفت که برغم شدت یافتن بیماری سرطان آقای علی معزی و خونریزی کلیه هایش او را از رسیدگیهای درمانی مورد نیاز محروم کرده و مانع از انتقال او به بیمارستان می شوند. وی  از 6 ماه قبل به خاطر خودداری از شرکت در دادگاه، بریاست قاضی صلواتی مدتی به سلولهای انفرادی اوین منتقل شده بود و اکنون 6 ماه است که از ملاقات با خانواده اش محروم شده است. علی معزی 63ساله، از زندانيان دهه60، در آبان 87 صرفاً به خاطر ديدار دو فرزندش در اشرف بازداشت و به دو سال زندان محکوم شد. در خرداد 90، چند روز بعد از عمل جراحی، به جرم شرکت در خاکسپاری زندانی سیاسی محسن دگمه چی که بر اثر محروميت از مداوا در زندان فوت کرد، يکبار ديگر دستگير گرديد. همچنین ماشاءالله حائری 62 ساله نیز برغم ابتلا به بیماری حاد قلبی و بیماریهای تنفسی از رسیدگیهای درمانی محروم است. اطلاعیه شورای ملی مقاومت افزود که وی تاکنون چند بار در زندان دچار ایست قلبی شده است. مسئولین زندان برای صدور مجوز برای خروج وی از زندان برای برخورداری از خدمات پزشکی یک و نیم میلیارد تومان وثیقه تعیین کردند ولی آنها با وجود آماده شدن وثیقه، از خروج آقای حائری از زندان جلوگیری می کنند. وی در سال 88 به خاطر حضور فرزند و برادرش در اشرف بازداشت و به 15 سال زندان محکوم شد. برادر آقای حائری از زخمیان حمله موشکی 21 بهمن به لیبرتی می باشد.
 


هشت تن از بازداشت شدگان شهر پاوه به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل شدند

به نقل از خبرگزاری هرانا 9 فروردین، اسامی این افراد عبارتند از، معتصم شافعی، محمد نگاری، جهانبخش احمدی، قانع حاتمی، آراس حاتمی، بابک عباسی، پدرام قادریان و گوران بهرامی. هرانا افزود که تلاش خانواده‌های دستگیرشدگان برای کسب جواب مبنی بر دلایل دستگیری و درخواست آنها‌ مبنی بر تودیع وثیقه‌ برای آزادی، تاکنون از جانب سپاه پاسداران (مرجع دستگیری‌ها) و دادگستری پاوه‌ (مرجع صدور حکم دستگیری‌ها) بدون جواب مانده‌ است. هرانا در پایان این خبر اعلام نمود که در اسفندماه سال گذشته، 22 شهروند کرد توسط نیروهای امنیتی، در شهر پاوه بازداشت شدند که تاکنون تنها شش نفر از آنها توانسته‌اند با تودیع وثیقه و به صورت موقت آزاد شوند. همچنین از سرنوشت 3 شهروند دیگر اهل مهاباد که یک ماه پیش توسط ماموران امنیتی این شهر و به دلیل نامعلومی بازداشت شده‌اند، هیچ اطلاعی در دست نیست.

 

حکومت عراق از رسیدن نیازمندیهای مبرم امنیتی به اعضای مجاهدین خلق در لیبرتی ممانعت می کند
به نقل از اطلاعیه شورای ملی مقاومت 10 فروردین، 50 روز پس از حمله موشکی به لیبرتی، به رغم درخواست های مکرر ساکنان و نمایندگانشان از مقامهای آمریکایی، عراقی و ملل متحد و مراجعات و مکاتبات پیاپی آنها و با وجود فراخوان های جهانی در پنج قاره جهان، دولت عراق با تدابیر امنیتی ضروری و حداقل در لیبرتی، به صراحت مخالفت کرده یا در عمل آنها را بی‌جواب گذاشته است. این در حالیست که سفارت آمریکا در بغداد در ابلاغیه 23 بهمن91= 11 فوریه خود به شهروندان آمریکایی هشدار داد حملات مشابه 21 بهمن 9فوریه) در کمپ لیبرتی در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. خبرگزاری آسوشیتدپرس 21 بهمن از قول دولت عراق گزارش داده بود که عراق جلوی حمله موشکی به لیبرتی را نمی‌تواند بگیرد. بر اساس گزارشهای روزنامه های الشرق الاوسط و الحیات 6 اسفند، و آسوشیتدپرس 8 اسفند، ایادی نیروی تروریستی قدس در عراق نیز اعلام کردند تحت امر خامنه ای هستند و به لیبرتی حملات سنگین‌تری خواهند کرد. این اطلاعیه افزود: از بهمن ماه1390 =فوریه2012  و پس از جا به‌جایی اولین گروه از ساکنان از اشرف به لیبرتی، دولت عراق شروع به بیرون بردن 17500 تی وال کرد که از زمان آمریکایی ها در اطراف بنگال ها در لیبرتی نصب شده و یک حفاظ نسبی برای آنها بود. به گفته کارشناسان نظامی یونامی نصب تی وال ها تنها راهی است که می تواند، تلفات حملات احتمالی بعدی را پایین بیاورد. دولت عراق همچنین از ورود کیسه شن و بیل و کلنگ برای ایجاد جان ‌پناه های اولیه ممانعت می‌کند و تعداد زیادی از گونی های خریداری شده توسط ساکنان، در پست ورودی کمپ توقیف شده است. دولت عراق اجازه انتقال کلاه ها و جلیقه های حفاظتی و همچنین انتقال تجهیزات پزشکی ساکنان را نیز از اشرف به لیبرتی نداده است.

مردی در میدان انقلاب خودسوزی کرد
بنا به خبری که در سایت سازمان مجاهدین خلق ایران درج شد، بامداد روز شنبه دهم فروردین مردی در ضلع شمال غربی ميدان انقلاب در تهران دست به خودسوزی زد. وی با ريختن يک پارچ بنزين بر روی خود، اقدام به خود سوزی کرد. به گفته شاهدان وی که به شدت مجروح شده بود، با آمبولانس به بيمارستان منتقل شد.

 مردم عراق بار دیگر روز جمعه اقدام به یک تظاهرات میلیونی کردند
تلویزیونهای بغداد، الجزیره، الشرقیه، التغییر و السومریه 10 فروردین خبر دادند که نیروهای امنتی مالکی به میدان تحصن تکریت مرکز استان صلاح‌الدین به منظور خارج کردن مردم از میدان تحصن، آنان را مورد تهاجم قرار داده و اقدام به شلیک هوایی کردند. به‌دنبال این تهاجم، درگیریهایی بین دو طرف صورت گرفت و پس از آن در شهر منع عبور و مرور اعلام شد. 3 تن از سخنرانان در عامریه دستگیر شدند و چند تن دیگر در نیمه شب قبل از تظاهرات دستگیر شدند. درتظاهراتی که در استان های انبار، موصل، صلاح الدین، دیالی و کرکوک برگزار شد؛ تظاهرکنندگان بر ادامه تظاهرات تا تحقق خواست هایشان تاکید کردند. در جریان سلسله انفجارهای تروریستی که در شهرهای مختلف عراق رخ داد، 31 تن کشته و ده ها نفر مجروح شدند. این انفجارها در استان های دیالی و کرکوک و سه منطقه در بغداد رخ داد و هدف آنها اساسا حسینیه ها و اماکنی بود که در آن تظاهرات برگزار میشد. این انفجارات در حالی رخ دادند که بغداد علاوه بر تشدید اقدامات امنیتی گسترده و نقاط بازرسی مستقر شده در همه خیابانها و اقدامات امنیتی غیر معمولی که در هر جمعه وجود دارد، این انفجارات در محلهایی رخ میدهند که از مناطق مشخص بسته شده می باشند. 

******

جمع کثيری از مردم افغانستان در شهر کابل عليه رژيم ايران تظاهرات کردند. تظاهر کنندگان گفتند هنگام درخواست ويزا برای سفر به ايران  300 يورو توسط سفارت رژيم از آنها به عنوان تضمين، اخذ شده اما حالا اين پول را پس نمی دهند.