صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، فروردین ۰۵، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


بدنبال فشارهای بین المللی علیه مارتین کوبلر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، پس از حمله موشکی به کمپ لیبرتی و کشته و زخمی شدن دهها تن، مارتین کوبلر 21 مارس به شورای امنیت ملل متحد رفت تا از ساکنین لیبرتی و رهبری آنها شکوه و گلایه کند. وی از جمله گفت: ما با دو مشکل اصلی مواجه هستيم، نخست آن که تنها راه حل پايدار جابه جايی ساکنان خارج عراق است، اما، به رغم پيشنهادات بيشتری که شده اند، ساکنان کمپ حريه کماکان به تحريم مصاحبه ها برای جابه جايی با کميساريای عالی پناهندگان ادامه می دهند. دوم، 100 ساکنی که در کمپ اشرف باقی مانده اند حاضر نيستند به گروه بزرگتر در کمپ حريه بپيوندند تا زمانی که مذاکرات حول اموال تکميل شده باشند، من هم به دولت عراق و هم به ساکنان توصيه می کنم که به نحو سازنده يی با يکديگر مذاکره کنند تا سريعاً اين موضوع را حل و فصل نمايند. من به ساکنان توصيه می کنم که وکلای خودشان را به اين منظور معين نمايند و نهايتاً، من از رهبری کمپ ليبرتی درخواست می کنم که مانع ساکنانی که می خواهند کمپ را ترک کنند، نشوند و تا آنجا که به رسيدگی های پزشکی مربوط می شود با مقامات عراقی همکاری کنند و از رفتار مهاجمانه عليه ناظران ملل متحد خودداری کنند. ناظران ملل متحد می بايد بتوانند آزادانه با ساکنان کمپ حريه رفت و برگشت داشته باشند. 
کمیته در جستجوی عدالت بریاست آقای آلخو ویدال کوادراس، نایب رئیس پارلمان اروپا در گزارش کاملی به دبیرکل ملل متحد، تمامی موارد نقض حقوق ساکنین لیبرتی و نقش مارتین کوبلر در تسهیل نیات رژیم ایران را افشا نمود.
از سوی دیگر دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه 22 مارس خود اعلام نمود: "در حاليكه يك اتفاق نظر عمومي وجود دارد كه ليبرتي همچنان در معرض حملات جنايتكارانه رژيم آخوندي با همكاري دولت عراق قرار دارد، كوبلر در روز اول فروردين 1392 (21 مارس2013) در يك سخنراني تبليغاتي در شوراي امنيت ملل متحد تلاش كرد با دروغپردازي و جعل و تحريف، تهديدات آشكار و جدي امنيتي عليه ساكنان ليبرتي و فقدان هرگونه اقدام پيشگيري كننده در اين كمپ را ناديده گرفته و دور بزند." این اطلاعیه موارد مطرح شده توسط کوبلر در شورای امنیت ملل متحد را دروغ عنوان نمود و شرایط کمپ لیبرتی را آنچنان که وجود دارد تشریح کرد.
 
کارگران کارخانه کاشی گيلانا اقدام راهپیمایی اعتراضی برپا کردند
در آخرین روزهای سال 1391، کارگران کارخانه کاشی گيلانا در اعتراض به پرداخت نشدن هفت ماه حقوقشان راهپيمايی کرده و در مقابل فرمانداری رودبار تجمع کردند. این کارگران پيش از اين نيز به خاطر احقاق حقوقشان در مقابل فرمانداری رودبار تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند. اما اين بار از محل کارخانه در شهر منجيل تا رودبار را که بيش از 6 کيلومتر است راهپيمايی کرده و در مقابل فرمانداری تجمع کردند. کارگران خواستار هفت ماه حقوق عقب افتاده و عيدی امسال خود شدند. آنها همچنين به محقق نشدن وعده های کارگزاران رژيم در تجمع قبلی خود اعتراض کردند. در همين حال رسانه های رژيم نوشتند که رژيم حقوق و عيدی بازنشستگان 17 استان کشور را تا کنون پرداخت نکرده است.
مراسم چهارشنبه سوری سال 91 نیز، به صحنه رویارویی مردم با رژیم ایران تبدیل شد
بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، 50سطل زباله در نقاط مختلف شهر تهران به آتش کشیده شدند. در شمال تهران، نیز در ساعت20:30، جوانان شمال تهران به شعبه بانک صادرات در اين منطقه حمله کردند. در کرج، آتش بازی از غروب گسترش بيشتری يافت و صدای بمب دستی و نارنجک از مناطق مختلف شهر به گوش می رسيد. نيروی انتظامی و لباس شخصيها از ترس درگيری از نزديک شدن به نقاط تجمع خودداری می کردند
بر اساس گزارشهای متعدد خبرنگاران سیمای آزادی از داخل کشور، در شيراز مردم در محله معالی آباد شعار می دادند: لعنت به اين گرونی، آخوند تو سرنگونی. جوانان در خيابان چمران يک ماشين پليس را آتش زدند که يکان ويژه برای مقابله به محل آمد.
 در شهر زنجان، آتش بازی از ساعت 1700شروع شد. نيروهای حکومتی با فاصله يک متر از يکديگر در خيابانها مستقر شده بودند. حتی درجه داران ارتش را نيز برای کمک به کار گرفته بودند، اما جوانان زير پای مأموران نارنجک می انداختند. در اهواز، فضای شهر شلوغ بود. در محله کيان پارس، عوامل نيروی انتظامی تلاش کردند جوانان را پراکنده کنند، اما موفق نشدند. جوانان در مناطق مختلف به جنگ و گريز با ماموران پرداختند.
در سنندج رژيم با استقرار يکان ويژه ضدشورش و ديگر ماموران خود در نقاط مختلف شهر يک حکومت نظامی اعلام نشده برقرار کرده بود. بخش مهمی از ماموران از کرمانشاه به سنندج اعزام شده بودند. اخبار و گزارشهای خيزش چهارشنبه سوری حاکی است که در شهرهای قزوين، بوکان، رشت، و ايلام نيز ميان جوانان مأموران حکومتی درگيريهايی رخ داد و در برخی مناطق عکسهای خامنه ای به آتش کشيده شد. در همین رابطه و به نقل از سایت مجاهدین خلق، رژیم در وحشت و برای مقابله با اعتراضات مردم در چهارشنبه سوری، مرکزی به نام "اتاق فکر" تشکیل داد. در این جلسه که با حضور سرکردگان ارگانهای رژیم در شهر ورزقان با عنوان "هم اندیشی پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال" برگزار شد، به مرکزی به نام اتاق فکر اشاره شده بود.
هفت تن از اعضای خانواده دراویش زندانی، بازداشت شدند
به نقل از خبرگزاری هرانا، روز 30 اسفند، هفت تن از دراویش گنابادی دقایقی پس از تحویل سال نو در کنار زندان عادل آباد شیراز بازداشت شدند و همچنان سه نفر از آنها در بازداشت به سر می برند. هرانا افزود: خانواده‌های دراویش گنابادی ساکن شیراز برای اعلام همبستگی و همدلی با دراویش زندانی در زندان‌های اوین تهران و عادل آباد شیراز و آقایان کسری نوری و صالح مرادی که نزدیک به 70 روز است در اعتصاب غذا به سرمی‌برند، مراسم تحویل سال جدید را در کنار زندان عادل آباد شیراز برگزار کردند ولی به گزارش مجذوبان نور، دقایقی پس از تحویل سال 92 نیروهای امنیتی و حراست زندان عادل آباد شیراز به سمت خانوده‌های دراویش گنابادی حمله‌ور و پس از جمع کردن سفره هفت سین و پوسترهایی که حاوی عکس دراویش زندانی بود؛ هفت تن از افراد خانواده‌ی دراویش را بازداشت کردند. لازم به ذکر است که این دو درویش گنابادی از روز پنجشنبه اول فروردین در اعتصاب غذای خشک بسر می برند و وضعیت جسمی آنها وخیم گزارش شده است. در همین رابطه دبیرخانه شورای ملی مقاومت امروز 4 فروردین برای نجات جان آقایان کسری نوری و صالح مرادی در اطلاعیه ای عموم مراجع بین المللی و ارگانهای حقوق بشری بویژه کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد و گزارشگر نقض حقوق بشر در ایران را به اقدامی عاجل فراخواند.
يک شهروند مسيحی توسط مأموران وزارت اطلاعات در تهران دستگیر شد

 

مأموران وزارت اطلاعات در تهران ابراهيم فيروزی، شهروند مسيحی را به دلایل نامعلوم بازداشت کرده اند. «ابراهيم فيروزی» 28 ساله چند روز پیش ناپديد شده بود که پس از پيگيريهای فراوان خانواده اش متوجه شدند که در دادسرای رباط کريم، در بازداشت به سر می برد.
 
 
 
 
کشیش ایرانی ـ آمریکایی در زندان اوین تحت شکنجه قرار دارد
سایت جنگ خبر با درج این خبر از قول پیام نوشت: سعید عابدینی" کشیش ایرانی ـ آمریکایی که به خاطر آئین مسیحیت در ایران بازداشت و در زندان اوین نگهداری می شود، برای انکار اعتقاداتش، تحت شکنجه های جسمی و روحی قرار گرفت. کشیش سعید عابدینی در نامه ای در خصوص وضعیت جسمانی خود گفته است "چشمانم دیگر قوت بینایی سابق را ندارد، توان راه رفتن برایم باقی نمانده و ضعف و آشفتگی در وجودم را حس می کنم." سعید عابدینی در نامه اش افزود که در زندان کتک خورده است و به خاطر دینش اجازه درمان نیز به او داده نشده است. سعید عابدینی از نوکیشان مسیحی است که در مهرماه سال گذشته و در جریان سفری که برای بازدید از خانواده به ایران داشت، بدون اعلام اتهام علیه خود توسط ماموران امنیتی رژیم بازداشت شد.
شورای حقوق بشر ماموريت احمد شهيد را به مدت يک سال ديگر تمديد کرد
شورای حقوق بشر مأموريت احمد شهيد، گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد در امور ايران را به مدت يک سال ديگر تمديد کرد. احمد شهيد در خرداد 1390 به عنوان گزارشگر ويژه در سازمان ملل انتخاب شده است. رژيم ایران تا کنون به احمد شهید اجازه سفر به این کشور برای بررسی نقض حقوق بشر را نداده است. در خبری دیگر خبرگزاری رویتر گزارش داد که سازمان ملل متحد روز جمعه توافق کرد در آستانه نمايش انتخابات در ايران، بر روی حقوق بشر در این کشور متمرکز باشد و درباره در اینباره تحقيق کند. به گزارش رويتر اين اقدام مورد توجه مدافعان حقوق بشر قرا گرفت، زيرا رژيم ايران در آستانه نمايش انتخابات، سرکوب را شدت بخشيده است.
نشریه دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه توقیف شد
هرانا 30 اسفند خبر داد که نشریه دانشجویی «بیستون» متعلق به دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه بدلیل چاپ مطلبی در مورد ستار بهشتی توقیف شده است. در  این نشریه دانشجویی که بطور معمول با تیراژ 500 جلد در هر شماره در دانشگاه توزیع می شد، این نشریه به بهانه درج گزارشی از روند پیگیری پرونده ستار بهشتی که سه ماه پیش درج شده، بتازگی توقیف شده است.  
سنای آمريکا طرح منع کاربرد يورو در معاملات با رژيم ايران را تصويب کرد

بر اساس اطلاعيه دفتر سناتور مارک کرک، سنای آمريکا به متممی برای بودجه اين کشور رأی داده است که هدف از آن ممانعت از فعاليتهای تجاری رژيم ايران در سراسر جهان با استفاده از واحد پول يورو است. سناتور ديگری که به همراه مارک کرک اين طرح را ارائه داده بود، جو مانچين از حزب دموکرات بوده است. مصوبه سنای آمريکا امکان استفاده رژيم ايران از نظام پرداختی بانک مرکزی اتحاديه اروپا را سلب خواهد کرد.