صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، اردیبهشت ۰۱، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


اعدامهای بی رویه در ایران همچنان ادامه دارد
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران31 فروردین خبر دادند که بامداد روز شنبه 5 زندانی که 2 نفر آنها از اتباع افغانستان می باشند بنامهای عباس کریمی 21 ساله و کشمیر عالی زهی 48 ساله از اتباع افغانستان، جعفر سردشتی 23 ساله، عبدالغنی گرگیت 28 ساله و اقبال شه بخش، در زندان مرکزی زاهدان به دار آویخته شدند. این قربانیان تحت عنوان حمل مواد مخدر اعدام شدند. بر اساس این گزارش، در حال حاضر حداقل 100 زندانی در زندان مرکزی زاهدان در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برند. هچنین 4 زندانی در محوطه زندان کرمان به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام شدند. بر اساس گزارش خبرگزاری حکومتی مهر 27 فروردین نیز رژیم طی چند ساعت در شیراز 9 تن را در دو نقطه شهر شیراز بدار آویخت. شش تن از آنان در دو دسته 4 و 2 نفره در ملاء عام بدار آویخته شدند و سه تن دیگر در زندان عادل آباد.

نیروی انتظامی بعنوان تحقیر، مردی را با لباس زنانه در مریوان چرخاند

به نقل از خبرگزاری هرانا 27 فروردین، ماموران منطقه‌ی انتظامی مریوان، در جریان چرخاندن شهروندی تحت عنوان "ارازل و اوباش" در ملاءعام، به وی لباس زنانه پوشانده و او را در خیابان‌ها چرخانده‌اند. نمایندگان مجلس رژیم از جمله نماینده مریوان این اقدام را خلاف شئونات اسلامی و تحقیر لباس و شخصیت زن مسلمان عنوان کرده بودند.  ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس در این زمینه گفت که پوشاندن لباس زنانه بر اراذل و اوباش توسط ماموران و چرخاندن آنان در شهر به نوعی وسیله ای برای تحقیر زنان است. وی افزود: پوشاندن لباس زنان بر مردان از نظر شرعی مشکل داشته و این امر یک نوع عمل غیرقانونی است. در اعتراض به این عمل، زنان مریوان با پوشیدن لباسهای قرمز دست به اعتراض زدند. انجمن زنان مریوان اعلام نمود که در اعتراض به این حکم عده ای از "زنان با لباس قرمز کوردی و دست داشتن پلاکاردها به خیابانها آمدند". پس از آن، تجمع اعتراضی به تدریج گسترده تر شده تا جایی که نیروهای گارد به محاصره معترضان پرداخته و با باتوم و گاز فلفل دست به سرکوب آنان زدند که دراین درگیری چند نفر زخمی و دستگیر شدند.


دو کولبر دیگر در مناطق مرزی پیرانشهر کشته و زخمی شدند
منابع خبری مقاومت ایران 31 فروردین گزارش دادند که روز سی ام فروردین یک کولبر کورد به نام ابراهیم عزیزی بدلیل تیراندازی مستقیم ماموران حکومتی جان خود را از دست داد. وی 33 ساله و دارای دو فرزند بود. همچنین در نتیجه‌ی شلیک این نیروها یک کولبر دیگر به نام "مولود" 40 ساله به شدت زخمی گردید. بر اساس منابع خبری مقاومت ایران، طی یک ماه گذشته 7 کولبر کورد با شلیک مستقیم نيروهاي رژيم کشته و 4 کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند.


نقض حقوق بشر در ايران توسط وزارت امور خارجه آمريكا محکوم شد
وزارت‌خارجه آمريكا با انتشار گزارش سالانه خود، نقض حقوق بشر در ايران را محكوم كرد و گفت حقوق جهانشمول مردم ايران در عرصه‌هاي مختلف به ‌صورت آشكاري نقض ميشود. بر اساس وب سایت وزارت خارجه آمریکا 30 فروردین جان كري وزير خارجه این کشور هنگام معرفي اين گزارش اعلام كرد: انتشار اين گزارش تاكيدي است بر تعهد آمريكا براي ترويج آزاديهاي پايه اي همه مردم. بنابراين ما از زنان و مردان شجاع در سراسر جهان كه براي اين هدف تلاش ميكنند حمايت ميكنيم. مردمي كه در برخي نقاط بطور غيرقابل باوري دليرانه تلاش ميكنند و با شجاعت شگفت انگيزي كه از خود نشان ميدهند در حال نبرد براي دستيابي به اين حقوق هستند و ما بايد براي آنها بايستيم و از آنها حمايت كنيم. در بخش مربوط به ايران در گزارش سالانه وزارت خارجه آمريكا، به 523 مورد اعدام در سال 2012 اشاره شده و می افزاید: قضاييه حكومت ايران به مجازات شديد، حبس، و بازداشت بدون اتهام مخالفان سياسي و مدافعان حقوق‌بشر ادامه مي‌دهد. اين گزارش همچنين به ناپديد شدن‌ها، مجازات و رفتار بي‌ رحمانه، غيرانساني يا تحقيرآميز و از جمله قطع عضو و شلاق، اعمال خشونت و سركوب با انگيزه سياسي از جمله ضرب‌وشتم و تجاوز، شرايط نامناسب و تهديدآميز در بازداشت‌گاهها و زندانها اشاره كرده است. اين گزارش به نمونه‌هايي از جان باختن زنداني، به ويژه قتل ستار بهشتي در هنگام بازداشت نيز، اشاره كرده است.

زلزله مناطق دیگری از کشور را لرزاند
چهار روز پس از زلزله شدید استان سیستان و بلوچستان، استانهای چهارمحال بختیاری، فارس، اصفهان و کرمان شاهد وقوع زمین لرزه با مقیاس ریشتر نسبتا ضعیفی بود. پایگاه لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه ها را بین 3 تا 5 درجه ریشتر ثبت کرده است. در جریان زلزله سراوان رژیم حتی از ارسال چادر به آنها نیز دریغ می کند. مردم زلزله زده سراوان که برای دريافت چادر به هلال احمر مراجعه کرده بودند، دست خالی بازگشتند. يکی از زلزله زدگان سراوان گفت: "کل زندگی و خانه ام خراب شده، برای همين يک چادر می خواهم". يکی از کارگزاران رژيم در هلال احمر سراوان به نبود چادر اعتراف کرد و گفت:  2000نفر برای چادر مراجعه می کنند اما ما 200 چادر هم نداريم.

بهار بهار به ناهار ناهار تبدیل شد
محمدرضا باهنر نايب رئيس مجلس رژیم، با طعنه به پاسدار احمدی نژاد، درباره برگزاری نمايش انتخاباتی وی در استاديوم آزادی گفت: شعار زنده باد بهار به شعار زنده باد ناهار تبديل شد. وی افزود: هم چنان اعتقاد داريم هزينه برگزاری اين گونه همايشها بيش از 40ميليارد تومان است،.به گفته باهنر، دولت پاسدار احمدی نژاد  70 هزار نفر را از سراسر کشور با اتوبوس و قطار به تهران آورده بود.

دراویش گنابادی ساکن بندرعباس تجمع اعتراضی برپا کردند
دراویش گنابادی روز شنبه در مقابل اداره اطلاعات رژیم در بندرعباس دراعتراض به دستگیری عبدالغفور قلندری نژاد تجمع کرده و خواستار آزادی او شدند. ماموران حکومتی در هراس از گسترش این حرکت اعتراضی وعده دادند روز بعد او را آزاد می کنند.

حضور سفیر رژیم ایران در جلسه آکادمی کلیسای پروتستان در آلمان با اعتراض روبرو شد
دویچه وله 30 فروردین، خبر داد که نشست  آکادمی کلیسای پروتستان شهر لوکوم آلمان با عنوان "سیاست‌جدید برای خاورمیانه" با تظاهرات اعتراضی ده‌ها نفر همراه شد. نشست سه‌روزه "سیاست جدید برای خاورمیانه" از سوی آکادمی کلیسای پروتستان در شهر لوکوم ایالت نیدرزاکسن آلمان برگزار شد. شامگاه پنج‌شنبه 18 آوریل، 29 فروردین) سفير رژيم ایران در آلمان در این نشست که حدود 65 نفر از جمله تعدادی از کارشناسان خاورمیانه در آن حضور داشتند شرکت کرد. به ‌گزارش خبرگزاری آلمان، حضور وي در نشست لوکوم، پیشاپیش با اعتراض‌هائی روبرو شده بود. این خبرگزاری می‌نویسد: ”منتقدان، کلیسای پروتستان را متهم کردند که اجازه نداشته است برای نماینده رژیم ملایان در آلمان امکان حضور فراهم کند.“ برپایه گزارش خبرگزاری آلمان پیش از حضور سفير رژیم ایران در نشست لوکوم، حدود 50 نفر در برابر "اداره ایالتی کلیساها"ی شهر هانوفر دست به تظاهرات زدند. لازم به ذکر است یکی از برگزارکنندگان تظاهرات اعتراضی به حضور سفیر رژیم در نشست سیاست جدید برای خاورمیانه "بمب را متوقف کنید" بود.


بیش از 500 کارگاه کفاشی در اصفهان تعطیل شد

به نقل از  هرانا 31 فروردین، معاون اتحادیه کفاشان استان اصفهان گفت: سال گذشته بیش از 500 کارگاه کفاشی در اصفهان تعطیل شد. محمد نایب‌پور، معاون اتحادیه صنف کفاشان اصفهان با بیان اینکه تولیدکنندگان کفش انگیزه‌ای برای توسعه فعالیت خود ندارند گفت: ابتدای سال 91 با افزایش نرخ ارز، نرخ مواد اولیه وارداتی که اغلب از کشورهای اروپایی و چین وارد کشور می‌شدند به طرز چشم گیری افزایش یافت و افزایش 30 تا 40 درصدی نرخ زیره کفش و مواد اولیه منجر به رشد 60 درصدی قیمت نهایی کفش شد و با کاهش قدرت خرید مردم، در ایام پایانی سال استقبال خوبی از خرید کفش ایرانی نشد. وی افزود: اگر در هر کارگاه هم 5 نفر مشغول بوده باشند می‌بینیم تعداد زیادی از این افراد یا بیکار شده‌اند و یا در کارهای خدماتی نظیر رانندگی مشغول شده‌اند.

21 نفر در عراق به اتهام تروریسم اعدام شدند
خبرگزاری فرانسه 16 آوريل خبر داد که يک مقام ارشد وزارت دادگستری گفت، روز سه شنبه دولت عراق، 21 مرد را اعدام کرد. اين اقدام منجر به محکوميت بين المللی شده است. اين مقام که به شرط ناشناس ماندن صحبت می کرد، اظهار داشت که همه اين مردان عراقی بودند و به اتهام تروريسم محکوم شده بودند.  

شهریه دانشگاهها به 45 میلیون تومان رسیده است
به گزارش خبرگزاری حکومتی مهر، آخوندی بنام صدرالدین شریعتی، که رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در پردیس می باشد گفت: "شهریه دانشجویان دوره دکتری علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی 45 میلیون تومان است که دانشجویان در 6 ترم و به صورت اقساط پرداخت خواهند کرد".

آتش سوزي مهيب در كارخانه کود شیمیایی در تگزاس آمریکا دهها کشته و مجروح برجای گذاشت
شبکه‌های تلویزیونی آمریکا روز پنجشنبه خبر دادند که در اثر یک انفجار مهیب در یک کارخانه کود شیمیایی در ایالت تگزاس دهها تن کشته و زخمی شدند. این انفجار مهیب در بامداد پنج‌شنبه 18 آوریل رخ داد که
بر اساس گزارس "سی بی اس"، شعله‌های آتش از فاصله بسیار دور قابل رؤیت بود و ساختمان کارخانه کود شیمیایی به کلی تخریب شد. محل دقیق انفجار در
30 کیلومتری منطقه "ویکو" (Waco) اعلام شده است. هرچند دلیل این انفجار هنوز روشن نیست اما خاطره تلخی که 20 سال پیش در این منطقه روی داد را تداعی می کند. در 19 آوریل 1993، در جریان انفجار یک ساختمان در نزدیکی ویکو 80 نفر به همراه یک دوجین کودک، دست به خودکشی زدند. مامورن فدرال 51 روز این ساختمان را به محاصره خود در آورده بودند تا دیوید کورش رهبر سکت مذهبی داویدیان یا دیویدیان را به تسلیم درآورند. در میان قربانیان انفجار 2013 ویکو شماری از ماموران آتش‌نشانی نیز که برای نجات دیگران به محل حادثه اعزام شده بودند، جان خود را از دست دادند.

انفجار تروریستی در بوستون دهها کشته و زخمی برجای گذاشت


روز دوشنبه 15 آوریل در جریان مسابقه دو ماراتن در بوستون آمریکا، در اثر دو انفجار جداگانه در خط نهایی مسابقه سه تن کشته و دهها تن دیگر بشدت زخمی شدند. این انفجارها توسط دو برادر اهل چچنی روسیه که سالها در آمریکا زندگی می کردند، انجام گرفت. تامرلن سارنائوف 26 ساله بر اثر شلیک پلیس کشته شد اما برادر کوچکترش ژوخار 19 ساله زخمی دستگیر گردید. این واقعه تروریستی مانع از برگزاری مسابقات دو ماراتن در کشورهای دیگر نشد و صبح روز یکشنبه 21 آوریل این مسابقات در لندن انگلیس و تورنتوی کانادا با امنیت بالا برگزار شد.