صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، اردیبهشت ۰۹، ۱۳۹۲

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


مردم هرمزگان با نیروهای حکومتی درگیر شدند
بنا به گزارش سایت سازمان مجاهدین خلق، 6 اردیبهشت، بخش کوخِرد شهرستان بستک در استان هرمزگان در روزهاي اخير صحنه درگيري‌هاي شديد ميان مردم و نيروهاي حکومتی بوده است. بر اساس این گزارش مردم منطقه با نيروهاي اعزامی رژيم درگير شده و چندين دستگاه موتور و خودروهاي آنان به آتش کشيده شد. تعداد زيادي از مردم مجروح شدند. از سوی دیگر تعداد زيادي از نيروهاي حکومتی نيز توسط مردم مجروح و متواري شدند. اين درگيريها به علت نارضايتي مردم از تقسيم بندي استاني كه مورد اعتراض پيشاپيش مردم بوده است آغاز شد که پنهانكاري سردمداران رژيم عليرغم تمايلات مردم و براي پيشبرد اهداف خود، به اعتراضات مردمی افزود. مردم معترض جاده بستک-بندرلنگه را نیز مسدود کردند.

 

یکبار دیگر بر اثر اعتراضات گسترده، سفر هیات پارلمان اروپا به ایران لغو شد
سایت همبستگی ملی خبر داد که روز جمعه 6 اردیبهشت تارجا کروبگر نماینده پارلمان اروپا از حزب سبزهای فنلاند که رئیس هيات رابطه با رژيم در پارلمان اروپا مي باشد با انتشار اطلاعيه اي در سايت شخصي خود اعلام كرد: سفر دوم تا ششم ماه مي هیات رئيسه هيات رابطه پارلمان اروپا با ايران لغو گرديد. همبستگی ملی یادآوری کرد، اعلام سفر هيات پارلمان اروپا به ايران با اعتراض گسترده مقاومت ايران و ايرانيان فعال در شبكه اجتماعي تويتر روبرو شد. طي روزهاي گذشته كمپين توفان تويت در اعتراض به اين سفر راه اندازي شده بود كه طي آن به شدت به اين سفر اعتراض نمودند. لازم به ذکر است که این دومین باری است طی چند ماه گذشته که سفر هیات اروپایی به ایران بدنبال اعتراضات گسترده لغو می گردد.

 

مردم تبریز احمدی نژاد را کتک زدند
بر اساس خبری در سایت همبستگی ملی 8 اردیبهشت، مردم در تبریز با احمدی نژاد درگیر شدند و وی را مورد ضرب و شتم قراردادند. به نقل از این گزارش، این درگیری در حالی بوقوع پیوست که تعدادی از مردم شهر با پلاکاردهائی در مقابل ماشین احمدی نژاد صف آرائی کرده و دست به حرکت اعتراضی زدند. این عده که اموالشان از سوی "صندوق قرض الحسنه نصر" در تبریز مورد اخاذی قرار گرفته نخست از احمدی نژاد خواستار پاسخگوئی به مشکلات خود شدند و سپس تعدادی از مردم به ماشین احمدی نژاد حمله ور شده و با وی گلاویز می شوند. احمدی نژاد توانست به کمک محافظین و لباس شخصی ها از صحنه فرار کند.

 

******
دبیرخانه شورای ملی مقاومت 6 اردیبهشت اعلام نمود که بر اساس گزارشهاي رسيده از درون سپاه پاسداران، نيروي تروريستي قدس گروههاي عملياتي و دسته‌هاي تروريستي وابسته به خود را مامور كرده است تا در مناطق و استانهاي مختلف عراق مساجد و مراكز اهل تسنن و همچنين مراكز تحصن و تظاهرات ضد حكومتي در بغداد و استانهاي ديگر را با خودروها و بسته هاي انفجاري يا خمپاره هدف قرار دهند. این اطلاعیه افزود: انفجارهايي كه در روزهاي اخير در نزديكي چند مسجد و مركز تجمع در مناطق عامريه و غزاليه بغداد صورت گرفته توسط گروههاي وابسته به نيروي قدس سازمان داده شده بود. طبق دستور العمل اين نيرو، در مناطقي كه بمب گذاري در هدف مشخص شده مشكل است، بمب در نزديكترين نقطه ممكن كار گذاشته مي‌شود. اطلاعیه شورای ملی مقاومت افشا نمود که مساجد و مناطق تجمع تظاهركنندگان در حي الجامعه، تاجي و راشديه و عامريه در بغداد از جمله هدفهاي بعدي هستند. گروههاي وابسته به نيروي قدس در حال شناسايي و آمادگيهاي تداركاتي اين اهداف هستند. از سوی دیگر دولت نوری مالکی، روز سه شنبه 23 آوریل تظاهرات مسالمت آمیز مردم عراق را با گلوله های داغ پاسخ داد. در جریان حمله به تظاهرکنندگان در حویجه، دست کم 200 تن کشته و زخمی شدند. تلويزيون الشرقيه روز گذشته در خبری گفت: فعالان اجتماعی تعدادی عکس از ميدان تحصن الحويجه را بعد از اين که توسط نيروهای ”سوات“ و نيروهای لشگر 12 ارتش عراق در روز سه شنبه مورد حمله قرار گرفت بروی اينترنت گذاشتند، در اين عکسها اجساد شهيدان نشان داده می شود که دستانشان از پشت بسته شده و در کنار اماکن تخريب شده ميدان تحصن بعد از حمله بر زمين افتاده اند. الشرقيه گفت: از پخش همه عکسهايی که به دست بخش خبر رسيده، به دليل وضعيت وحشتناک اجساد که مورد حمله قرار گرفته اند معذور است. السياسه چاپ کويت در گزارشی درباره تحولات عراق تحت عنوان تهاجمات تروريستی به مساجد اهل سنت و تشکيل ارتش عزت و شرف تصويری از به آتش کشيدن پرچم رژیم ایران و عکس احمدی نژاد را به چاپ رسانید.

جوانان شیرازی یک بسیجی را کتک زدند
رسانه حكومتي فارس، که بسیجی کتک خورده را دانشجو معرفی کرده و جوانان شیرازی را اراذل و اوباش نوشت: نزدیک به اذان مغرب، حوالی میدان دانشجوی شیراز، سه نفر از اراذل و اوباش، در حال ایجاد مزاحمت برای چند بانو بودند که این دانشجوی مومن، سعی می‌کند به آنها تذکر دهد اما این مزاحمان وی را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. این منبع حکومتی افزود: وي ابتدا در بیمارستان خلیلی ناحیه‌هایی از صورت و دهان وی بخیه خورده و پس از آن برای انجام سی‌تی‌اسکن برای اطمینان از سلامت اعضای داخلی این دانشجوی غیور ایرانی، وی را به بیمارستان نمازی انتقال دادند.


در آستانه روز جهانی کارگر، کارگران ایران مطالبات خود را فریاد می زنند
- سایت حکومتی آخرین نیوز 7 اردیبهشت در اینباره گزارش داد: "عده‌ای با حمله به تاسیسات و تجهیزات و ماشین‌آلات معدن دهبید استان فارس آن را به آتش کشیدند و خسارات فراوانی به این معدن وارد کردند. بررسی کارشناسی میزان خسارت وارده را دهها میلیارد تومان ارزیابی کرد. مشاهدات خبرنگار ما نشان می دهد در این حمله که جمعه گذشته صورت گرفته صدها نفر بدون توجه به اخطارها و هشدارهای ماموران نیروی انتظامی و نظارتی وارد محوطه کارگاهی این معدن شدند و بعد از تخریب اماکن و ساختمان های محوطه اقدام به تخریب معدن و تجهیزات و ماشین آلات سنگین و با ارزش مستقر در آن کردند و بسیاری از آن را به آتش کشیدند و مدیران مستقر در معدن را مورد ضرب و شتم قرار دادند ".
- کارگران فولاد مبارکه اصفهان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوقشان تجمع اعتراضی برپا کردند. این کارگران برای شرکتی که مديرعامل آن حسين ظفری پاسدار بازنشسته سپاه می باشد و با فولاد مبارکه قرارداد دارد، کار می کنند. ظفری در پاسخ به خواسته کارگران معترض، اسلحه کمری خود را بيرون کشید و به سمت آنان نشانه رفت که  کارگران واکنش نشان داده او را کتک زدند. متعاقباً مأموران امنيتی تعدادی ازکارگران را دستگير کرده و با خود بردند.
- جمعی از کارکنان آزمايشگاههای شهر کرج روز چهارشنبه در مقابل ساختمان بهداشت و درمان اين شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها در اعتراض به عملی نشدن قانون سخت و زيان آور بودن مشاغل آزمايشگاهی، دست به تجمع زدند.


بيماران در اصفهان به یک کلیینک دولتی حمله کردند
بيماران در اصفهان روز سه شنبه سوم ارديبهشت به يک کلينيک دولتی در خيابان آمادگاه حمله کرده و تمام تجهيزات آن را تخريب کردند. اين حرکت در اعتراض به هزينه بالای ويزيت اين کلينيک بود که بيش از کلينيکهای خصوصی است. گفته می شود بيماران تمام شيشه های اين ساختمان را شکسته و خسارات زيادی به تجهيزات آن وارد کردند.

 

يک پيرمرد 77 ساله در شهر کرد، خودکشی کرد
بامداد چهارشنبه 4ارديبهشت ماه يک پيرمرد 77ساله به نام حسين دهقانی کارگر بازنشسته در قسمت کوره بلند ذوب آهن اصفهان، خود را از پنجره کانون بازنشستگان فولاد شهرکرد به پايين پرتاب کرد. گفته می شود وی که برای دهمين بار به کانون بازنشستگان مراجعه می کرد تا علت پرداخت نشدن حقوقش را بپرسد وقتی با پاسخ رد کارگزاران رژيم روبه رو شد، به سمت بالکن رفت، در را باز نموده و خود را به پايين پرتاب کرد و جان سپرد.

موج جدید اعدامها در ایران در هراس از حرکات اعتراضی مردم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری رژیم افزایش می یابد
رژيم، روز چهارشنبه دو زندانی را در زندان وکيل آباد مشهد اعدام کرد. اعدام شدگان دو جوان 22 و 26ساله بودند. به نقل از هرانا 5 اردیبهشت نیز شامگاه چهارشنبه 3 زندانی در زندان ارومیه اعدام شدند. هرانا دو تن از این قربانیان را نظمی هارون عباس نژاد و ایل بیگ زاده معرفی نمود و اعلام کرد که نام سومین اعدامی تا لحظه انتشار این خبر بدست نیامده است. هر سه زندانی به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند. رژیم همچنین سه زندانی را در بم اعدام کرد و حکم اعدام بهروز 24 ساله را مورد تایید قرار داد. د رخبری دیگر یک زندانی یک روز پس از اقدام به خودکشی در بندرعباس اعدام شد. به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، امید سجادی 28 ساله و اهل بندرعباس روز دوم فروردین ماه در حالیکه به دلیل اقدام به خودکشی شب قبل از اجرای حکم اعدام و تلاش برای زدن رگ گردنش در وضعیت بد جسمی قرار داشت با گردن خونین در محوطه زندان مرکزی بندرعباس اعدام شد. وی به اتهام مواد مخدر از دو سال پیش زندانی بود. بر اساس این گزارش ماموران اجرای احکام به دلیل جاری شدن خون در گردن زندانی، حاضر به کشیدن چهارپایه زیر پای آقای سجادی نشدند ولی یکی از مسئولین زندان شخصا اقدام به کشیدن چهارپایه و اجرای حکم اعدام کرد.
4 زندانی دیگر نیز روز جمعه در زندان کرمان به دار آویخته شدند. اتهامات این قربانیان قاچاق مواد مخدر عنوان شده است. بر اساس برخی گزارشات دو تن از این قربانیان زن بودند. روز پنجشنبه علیرضا شبهازی 23 ساله، زندانی جوانی که به جرم نزاع 8 سال پیش دستگیر شده بود، در زندان گوهردشت خودکشی کرده و به زندگی خود پایان داد. رژیم در ازای آزادی وی 15 میلیون تومان پول درخواست کرده بود که خارج از عهده خانواده اش بود.

 

گارد وِیژه به بند زندانیان اهل تسنن زندان زاهدان یورش برد
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران خبر داد؛ روز چهارشنبه 4 اردیبهشت گارد ویژه همراه با تعداد زیادی از پاسداربندها به بند زندانیان سیاسی بلوچ در زندان زاهدان بدستور و همراهی رئیس سازمان زندانهای استان فردی به نام بابابی حمله کرده و حداقل وسایل شخصی آنها را تخریب نمودند. در این یورش، از سگها برای ایجاد رعب و وحشت استفاده شده بود. بر اساس این گزارش، بدستور بابایی تمامی زندانیان سیاسی و عادی را به حیاط زندان منتقل کرده و آنها را چند ساعت زیر تابش شدید آفتاب بدون امکان نوشیدن آب و استفاده از سرویسهای بهداشتی نگه داشتند و سپس 15 تن از زندانیان را به سلولهای انفرادی بند قرنطینه منتقل کردند. علت انتقال آنها خم نشدن جلوی سر زندانبان ولی فقیه عنوان شده است. تلفن بند 5 نیز به دستور بابایی قطع شد.

 
طرح یک حمله تروریستی در کانادا خنثی شد
به گزارش تلویزیون سی بی سی دو مظنون در ارتباط با این طرح بازداشت شدند. پلیس کانادا روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام نمود که این دو نفر را که در صدد بودند یک قطار مسافربری تورنتو را از ریل خارج کنند دستگیر کرده است. پلیس همچنین اعلام نمود که شهیب الصغیر 30 ساله و رائد جاسر 35 ساله را یک سال است که تعقیب می کرده و قبل از عملی کردن طرح تروریستی شان دستگیر کرده است. پلیس کانادا همچنین گفت که این دو مظنون از عناصر القاعده مستقر در ایران حمایت می شده اند.

تاکنون 14 تن از ساکنین لیبرتی بر اثر محاصره پزشکی جان خود را از دست داده اند
به نقل از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت، بعد از ظهر چهارشنبه 4 ارديبهشت، رضا نصيري، 46 ساله، از ساکنان ليبرتي در اثر عدم دسترسي به خدمات پزشكي و تأخير در انتقال به بيمارستان و كارشكني در معالجه و مراقبتهاي پزشكي، در بيمارستاني در بغداد درگذشت. وی از 24 سال پيش به‌طور حرفه يي به مجاهدین پیوسته بود. رضا نصيري در سال 1376 به خاطر نارسايي كليه تحت عمل پيوند كليه قرار گرفته بود و تحت مراقبت مستمر قرار داشت. اما پس از انتقال به ليبرتي علائم نارسايي كليه در او بارز شد. وی در نامه های جداگانه ای به معاون کوبلر در 12 دسامبر و در 13 دسامبر به مسئول حقوق بشری یونامی وضعیت خود را توضیح داده بود که ترتیب اثری داده نشد. رضا نصيري چهاردهمين فردی است كه در اثر محاصره پزشكي جان خود را از دست می دهد. در همین رابطه روز گذشته جمعی از ایرانیان اتاوا در برابر سفارت آمریکا در این شهر آکسیون اعتراضی برپا کردند و یاد آقای نصیری را گرامی داشتند. آنان خواستار بازگردانیده شدن ساکنین لیبرتی به اشرف هستند تا انتقال آنها به کشورهای ثالث.

رژیم از اعزام زندانیان سیاسی زن به بیمارستان جلوگیری می کند
بنا بر منابع خبری مقاومت ایران، وضعيت جسمی برخی از زندانيان زن از وابستگان مجاهدان اشرف در زندان اوين وخيم گزارش شده است، ولی رژيم از اعزام آنها به بيمارستان جلوگيری به عمل می آورد. مطهرهٴ بهرامی 59ساله که به علت ديسک شديد مهرهٴ کمر تحت فشار قرار دارد و صديقه مرادی به علت ديسک مهره های گردن شرايط سختی را در زندان می گذراند. زهرا منصوری نیز که وضعيت جسمی او به دليل بيماری سرطان وخيم می باشد، با ممانعتهای پزشکی روبروست.

"فیس بوک عامل اصلی یک سوم طلاقها در ایران است"
به نقل از مقاله ای به قلم خانم لیلا جدیدی که در سایت جنگ خبر درج شده، رئیس پلیس فتای خراسان شمالی، به نام سرهنگ یلی، که عامل قتل ستار بهشتی شناخته شده ادعا کرده است که فیس بوک مسبب اصلی یک سوم طلاقها در ایران و "تنفرآمیز ترین ابزار جاسوسی دنیاست". خانم جدیدی اینگونه حملات را جاده صاف کن خامنه ای برای انتخابات قلابی دانسته و می افزاید: پلیس فتا یا بهتر بگوییم جاسوسان دربار خامنه ای، خود با استخدام هزاران نفر و صرف هزینه های کلان از فیس بوک برای جاسوسی از شهروندان ایرانی استفاده می کنند و بسیاری از کاربران فیس بوک را هدف قرار داده و آنها را بازداشت و مجازات کرده اند. از سوی دیگر، رژیم ولایت فقیه در همین "تنفرآمیزترین ابزار جاسوسی دنیا"، هزاران صفحه و پیج برای تبلیغ سیاستهای خود یا تخریب مخالفان ایجاد کرده است. خانم جدیدی افزود: اگر در دوران سلطنت پهلوی برای پخش یک اطلاعیه یا نشریه سالها زندانی و یا اعدام در انتظار نشسته بود، امروز شبکه های اجتماعی این امکان را از حکومت مستبدی که جانشین آن شده گرفته اند. مردم ایران در داخل یا خارج کشور در امر آگاهی رسانی، اقدامات هماهنگ و سازمان یابی از یکی از امکانات بسیار ضروری یعنی شبکه های اجتماعی و فیس بوک استفاده خواهند کرد.


خامنه ای بالاخره خصوصیات رئیس جمهور مطلوب خود را  اعلام نمود
خامنه ای ولی فقیه نظام حاکم بر ایران، برخورداری از تدبير، روزمره فکر نکردن در مسائل اقتصادی، تهذيب اخلاقی و نپرداختن به حواشی را از ويژگيهای رئيس جمهور رژيم دانست. آگاهان سیاسی اين اظهارات خامنه ای را طعنه به پاسدار احمدی نژاد می دانند. وی همچنین نسبت به هر گونه اعتراض در انتخابات آینده هشدار داد. خبرگزاری هرانا 7 اردیبهشت گزارش داد که خامنه ای، ساز و کار انتخابات در ایران را بسیار مستحکم توصیف کرد و هر گونه اعتراض نسبت به آن را رد کرد. خامنه ای گفت: اعتراضاتی که در گوشه و کنار می شود، بیجاست.

همسر محسن دگمه چی جهت اجرای حکم احضار شد

به نقل از هرانا 6 اردیبهشت، دادستانی تهران در پی تائید محکومیت همسر محسن دگمه چی زندانی سیاسی که در زندان رجایی شهر در اثر ابتلا به سرطان درگذشت وی را جهت اجرای حکم سه سال حبس به زندان اوین احضار نموده است. حکم مریم النگی که به 3 سال حبس در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محکوم شده بود، سال گذشته در شعبه 36 تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر به تایید رسید. طبق این حکم مریم النگی باید محکومیت خود را بصورت تبعید در زندان رجایی شهر کرج سپری نماید ولی بدلیل اینکه بند زنان زندان مذکور تعطیل شده است محل گذراندن حبس وی نامعلوم است. مریم النگی همسر محسن دگمه‌چی از بازاریان سر‌شناس بازار تهران بود که در 16 شهریور 1388 بدلیل کمک مالی به خانواده زندانیان سیاسی بازداشت و به 10 سال حبس محکوم شد. وی در حین تحمل حبس در زندان به سرطان پانکراس روده مبتلا شد که بدلیل کوتاهی مسئولین و تاخیر چند ماهه در اعزام وی به بیمارستان در تاریخ 8 فروردین 1390 در زندان فوت کرد. خانم النگی که یک ماه پس از بازداشت همسرش دستگیر شده بود، 70 روز را در انفرادیهای بند 209 زندان اوین در زیر فشار روحی و بازجویی بسر می برد.