صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، بهمن ۱۶، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، اعتراض صنفی کارگران قطار شهری اهواز به عدم دریافت 6 ماه حقوق معوقه خود روز شنبه 14 بهمن وارد پنجمین روز خود شد. به گفته یکی از کارگران، حدود 400 تن از کارگران قطار شهری اهواز که در قسمتهای پشتیبانی، تامین کننده ماشین آلات و حفاری تونل مشغول به فعالیتند از روز سه شنبه 10 بهمن در اعتراض به عدم دریافت 6 ماه حقوق معوقه خود در مقابل درب ورودی تونل کارگاه محل فعالیتشان تجمع کرده اند. در خبری دیگر جمعی از کارگران شرکت صنايع غذايی فلات کوهرنگ در شهر کيان در استان چهار محال و بختياری در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده و همچنين اخراج مستمر کارگران اعتراض کردند.


والدین دانش آموزان مدرسه دخترانه شهرستان فارسان تجمع اعتراض برگزار کردند
روز چهارشنبه 11 بهمن جمعی از اولیای دانش آموزان مدرسه دخترانه در شهرستان فارسان دراستان چهارمحال و بختیاری در مقابل آموزش و پرورش این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان به اعزام اجباری دانش آموزان به جبهه های جنگ ایران وعراق تحت عنوان "راهیان نور" اعتراض داشتند. تاکنون چندین دانش آموز در جریان اعزام اجباری به جبهه های جنگ بر اثر تصادفات کشته یا مجروح شده اند.

 

******
سایت سازمان مجاهدین خلق امروز درگزارش دریافتی از داخل کشور اعلام نمود که روز شنبه 14بهمن در اکثر نقاط شهر بندرعباس، مأموران نيروی انتظامی با خودرو و ونهای شيشه دودی در خيابان مستقر شده بودند. در اکثر خيابانهای اصلی شهر و به فواصل 200 الی 300 متر خودروهای ون نيروی انتظامی مستقر شده بودند. این منبع خاطرنشان ساخت مدتی است درگيريهای پراکنده يی به خصوص شبها در بندرعباس روی داده و صدای شليک به گوش می رسد.

 

یازده تن در کرمان و اصفهان اعدام شدند
بر اساس گزارشات منتشر شده روز چهارشنبه رژيم در يک اعدام جمعی پنج زندانی را در شهر کرمان بدار آويخت. اسامی اين زندانيان عبارتند از: نظر شه بخش فرزند الله داد، نعمت الله شه بخش فرزند اسد، عبدالله شه بخش فرزند ولی محمد، عبدالرحمن شه بخش فرزند يوسف و صالح نوتی زهی. اين پنج نفر حدود پنج سال قبل در اتوبوسی که در مسير سيرجان به کرمان متوقف شده بود؛ بازداشت شده بودند. درخبری دیگر شش زندانی که دو زن نیز در ميان آنان بود روز يکشنبه در زندان دستگرد زندان مرکزی اصفهان به اتهام مواد مخدر اعدام شدند، بر اساس اين گزارش يک تن از اعدام شدگان تبعه افغانستان بوده است. در خبری دیگر و بنا به گزارش سایت سازمان مجاهدین خلق رژیم روز چهارشنبه 11 بهمن، 12 زندانی محکوم به اعدام را از بند 3 واحد یک زندان عادل آباد شیراز به سلولهای انفرادی منتقل کرده اند. این منبع در خبری دیگر اطلاع داد که از محل نگهداری دو زندانی سياسی محکوم به اعدام یعنی زانيار و لقمان مرادی هيچ اطلاعی در دست نيست. روز پنجشنبه 12بهمن ماه، پدر زندانی سياسی لقمان مرادی به زندان گوهردشت کرج مراجعه کرده تا با فرزندش ملاقات کند، ولی به وی گفته اند که فرزندش در آن زندان نيست.******
به نقل از تارنمای مجذوبین نور 13 بهمن، شش تن از دروایش گنابادی ساکن کوار در استان فارس در دادگاه رژیم در شیراز به محاربه و حمل سلاح غیرمجاز و یک تن دیگر در تهران به اتهام بر هم زدن امنیت محاکمه شدند. در یکی از این محاکمه ها که روز پنجشنبه 12 بهمن در شیراز برگزار شد، پرونده کاظم دهقان، حمید آرایش، محمدعلی شمشیرزن به اتهام "محاربه و فساد فی الارض" و پرونده های امیدعلی اکبری، غلامعلی بیرمی و مهرداد کشاورز به اتهام "حمل سلاح غیرمجاز" بررسی شد. لازم به یادآروی است که در شهریور سال گذشته با پخش سی دی های توهین آمیز و نشر اکاذیب آخوندی بنام شهبازی در مورد دراویش، درگیری در کوار روی داد که کشته شدن یک درویش به نام مهندس وحید بنایی را در پی داشت.  در تهران نیز علی معظمی از دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی در « دادگاه انقلاب تهران»، به دوسال حبس تعزیری محکوم شد. اتهام وی « اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی» عنوان شده است. علی معظمی به همراه بیش از 15 تن دیگر از دراویش گنابادی در شهریور سال گذشته در تهران بازداشت و نزدیک به 1 ماه را در سلول انفرادی بند امنیتی زندان اوین نگهداری و مورد بازجویی قرار گرفت.

 
اتحاديه اروپا رژیم ایران را به توقف اجرای حکم اعدام 5تن از هموطنان عرب فراخواند

به گزارش رويتر کاترين اشتون، نماينده عالی و رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا، از رژيم ايران خواست اعدام 5 عضو اقليت عرب کشور را متوقف کند. اشتون گفت، نسبت به اين که اين 5نفر مجبور به اعتراف شده اند، نگران است. او با صدور بيانيه يی اظهار داشت، گزارشهايی که حاکی از قريب الوقوع بودن اعدام اين افراد است، نگران کننده بوده و من از مقامات رژيم ايران می خواهم در اين احکام تخفيف قائل شوند. پيش از اين نيز سازمان عفو بين الملل و گزارشگران ويژه سازمان ملل متحد خواهان توقف اجرای حکم اعدام اين هموطنان شده بودند.

 

******
بنا بر اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 13 بهمن، روز دوشنبه 9 بهمن، ماموران اطلاعات رژیم حسن صادقی (فرزند غلامحسین صادقی که چندی پیش در لیبرتی درگذشت و همسرش فاطمه مثنی را دستگیر و وسایل شخصی آنها ازجمله کامپیوتر، آلبوم عکسهای خانوادگی و کتابهایشان را ضبط نمودند. آقای صادقی و خانم مثنی هر دو از زندانیان سیاسی دهه 60 هستند. این اطلاعیه افزود که ماموران حکومتی روز بعد نیما پسر 17 ساله آنها را دستگیر کرده و خانه پدری این خانواده را پلمب کردند و به دیگر ساکنان این ساختمان، که از اقوام نزدیک آنها هستند، اجازه ورود به ساختمان ندادند. رژیم همچنین از برگزاری مجلس ختم برای آقای صادقی جلوگیری می کند.
 از سوی دیگر نیروهای عراقی در رسیدگی به وضعیت بهداشتی ساکنین لیبرتی کارشکنی می کنند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه روز چهاردهم بهمن اعلام داشت که نیروهای عراقی تحت امر نخست وزیری عراق روز جمعه 13 بهمن (اول فوریه) به دستور صادق محمد کاظم به کارشکنی و ایجاد مانع و تاخیر در ورود و خروج خودروهای فاضلاب مبادرت کردند. اقدامی که به خصوص با توجه به وضعیت ناهنجار منابع فاضلاب در لیبرتی و بارندگیهای مستمر باعث سر ریز شدن بیشتر منابع فاضلاب و شکاف برداشتن آنها و آلودگی شدید محیط میشود. علاوه بر این صادق محمد کاظم از بعد از ظهر جمعه مانع ادامه کار تانکرهای فاضلاب مدنی شده و از ورود آنها به داخل کمپ جلوگیری میکند چیزی که بر وخامت اوضاع افزوده است. ریزش بارانهای شدید چند هفته پیش در عراق و آبگرفتگی سطح لیبرتی، و کارشکنی نیروهای عراقی در انتقال خودروهای خدماتی خود ساکنین از اشرف به لیبرتی، ساکنان را در معرض خطر شیوع بیماریهای عفونی قرار داده است. ساکنین لیبرتی طی نامه ای از بان کی مون دبیرکل ملل متحد، خواستار بازگشت به اشرف شدند.


******
به نقل از خبرگزاری هرانا 12 بهمن، زهرا (محبوبه) منصوری زندانی سیاسی بند زنان زندان اوین با عود بیماری سرطان سینه روبرو گشته و با وجود موافقت دادستانی، وزارت اطلاعات با اعزام وی به مرخصی درمانی مخالفت کرده است. این منبع افزود: این در حالی است که با دستور پزشک زندان، دادستان اجازه مرخصی درمانی وی را با قرار وثیقه 200 میلیون تومانی صادر کرده، ولی وزارت اطلاعات با مرخصی استعلاجی نامبرده مخالفت می کند. قاضی پیرعباسی وی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به 5 سال حبس تعزیری محکوم کرده بود که بدلیل وضعیت خاص جسمی این حکم به 2 حبس تعزیری و 5 سال حبس تعلیقی تقلیل یافت. خانم منصوری خواهر زندانی سیاسی محمد علی منصوری است که از 11 شهریور سال 86 به دلیل وابستگی‌های خانوادگی به اعضای سازمان مجاهدین خلق به تحمل 17 سال حبس تعزیری و تبعید به زندان رجایی شهر کرج محکوم شده است.

******
حکم پیرترین زندانی بهایی آقای محمدحسین نخعی به یک سال حبس و جریمه نقدی تقلیل یافت. هرانا 13 بهمن دراینباره خبر داد که  دادگاه تجدد نظر بیرجند، حکم بدوی 3 سال حبس تعزیری محمدحسین نخعی 85 ساله را به یک سال حبس تعزیری و 60 میلیون ریال جریمه نقدی تبدیل کرده است. آقای نخعی در 24 اردیبهشت سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل مسکونی اش در روستای خوسف بیرجند بازداشت شد. وی به اتهام تبلیغ علیه نظام، محکوم شده است. 
 

زندانیان سیاسی حمزه ریگی 32 ماه است که در سلول انفرادی بسر می برد
خبرگزاری هرانا 13 بهمن گزارش داد که حمزه ریگی، زندانی سیاسی بلوچ با گذشت بیش از 32 ماه همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود. وی به اتهام ارتباط با گروه جندالله بازداشت شده بود و در زمان بازداشت زیر 18 سال سن داشت. وی در پاییز سال جاری 25 روز در اعتراض به شرایط نگهداری خود در سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده بود. هرانا افزود یکی از نزدیکان این زندانی سیاسی گفت: تنها دلیل بازداشت وی نسبت فامیلی با عبدالمالک ریگی بوده است.

تعداد روزنامه نگاران بازداشت شده به 16 تن رسيد
سازمان خبرنگاران بدون مرز طی بيانيه يی اعلام کرد تعداد روزنامه نگاران بازداشت شده در ايران از تاريخ هفتم بهمن تا کنون به 16تن افزايش يافته است. اين سازمان خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان گرديد. در همین رابطه کارترین اشتون رئيس سياست خارجی اتحاديه اروپا دستگيری روزنامه نگاران در ايران را محکوم کرد. وی طی بيانيه يی اين دستگيريها را «با انگيزه سياسی» و نگران کننده دانست. روزنامه های حکومتی که خبرنگاران آنها بازداشت شدند عبارتند از آرمان، اعتماد، بهار، شرق و هفته نامه آسمان.

 

وزير خارجه کانادا گسترش غنی سازی توسط رژيم ايران را محکوم کرد
جان برد وزير خارجه کانادا گسترش غنی سازی اورانيوم توسط رژيم ايران را محکوم کرد. وی اين اقدام رژيم ايران را نقض تعهدات بين المللی، غيرمسئولانه و غيرقابل قبول دانست. جان برد گفت: کانادا از شورای امنيت سازمان ملل متحد می خواهد اين شرايط را به عنوان نقض قطعنامه هايش بررسی کند و مجازاتهای مناسب را در نظر بگيرد.

******
روز شنبه 14بهمن برابر با 2 فوریه و در آستانه سی و چهارمین سالگرد انقلاب ضدسلطنتی ایران، به دعوت کمیته فرانسوی برای ایران آزاد (CFID) یک کنفرانس بین المللی در پاریس تحت عنوان: 2013- سال تغییر در ایران، با شرکت و سخنرانی شمار زیادی از شخصیت های فرانسوی، اروپایی، آمریکایی و هیأتهای پارلمانی از مصر، اسپانیا، جمهوری چک و استونی از جمله نیوت گینگریج رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا و کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا، طاهر بومدرا، مقام ملل متحد در کیس اشرف در عراق، مسئول کمیسیون زنان پارلمان اسپانیا، و چندین تن دیگر از سیاستمداران و حقوقدانان اروپایی با حضور خانم رجوی، برگزار شد. این کنفرانس بین المللی در حمایت از برنامه ده ماده ای مریم رجوی، که از ارزشهای جهانشمول دفاع می کند، خواستار برسمیت شناختن شورای ملی مقاومت برای استقرار آزادیهای اساسی و دمکراسی در ایران شد. رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت در سخنان خود با اشاره به وضعیت ساکنین لیبرتی گفت: دولت عراق به دستور رژیم ایران، و با همدستی نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد آنان را بی‌خانمان و روانه زندان لیبرتی کرد. از انتقال اموالشان به لیبرتی جلوگیری کرد و اجازه فروش اموالشان در اشرف را نمیدهد و عملاً از آنها سلب مالکیت کرده است. بهانه این بود که مصاحبه‌های پناهندگی باید خارج از اشرف انجام شود و ساکنان به کشور ثالث منتقل شوند. اما پس از گذشت یکسال و در حالیکه کمیساریا با حدود 2000 تن مصاحبه کرده، تنها پنج تن از این طریق به خارج از عراق منتقل شده‌اند. این بی‌خانمان‌سازی باید پایان یابد. ساکنان لیبرتی بخصوص افرادی که کمیساریا با آنها مصاحبه کرده، باید فورا به اشرف، خانه 26 ساله‌شان برگردند و از آنجا به کشور ثالث منتقل شوند. وی همچنین تأکید کرد: آمریکا بهیچوجه نمی تواند با انداختن مسئولیت بدوش ملل متحد از وظایفی که در قبال اشرفیها بعهده دارد شانه خالی کند.

هواپيمای رژيم ايران که حامل سلاح بود توسط رزمندگان سوری سرنگون شد
مردم سوريه در تظاهرات سراسری جمعه در شهرهای مختلف که آن را ”جمعه جامعه جهانی، شريک بشار اسد در کشتار مردم سوريه“ نام نهاده بودند، به خيابانها آمده و خواستار سرنگونی رژیم بشار اسد شدند.  در خبری دیگر از سوریه، رزمندگان ارتش آزادی سوريه در حومه دمشق يک هواپيمای رژيم ايران را که برای بشار اسد سلاح حمل می کرد در نزديکی فرودگاه بين المللی دمشق سرنگون کردند. يکی از سخنگويان شورای هماهنگی انقلاب در گفتگو با تلويزيون الجزيره در اين رابطه گفت: اين هواپيمای رژيم ايران که حامل سلاح بود قصد داشت در فرودگاه بين المللی دمشق که اکنون به يک مرکز نظامی تبديل شده فرود بيايد که توسط رزمندگان ارتش آزادی هدف قرار گرفت و سرنگون شد. ارتش آزادی سوريه همچنین اعلام کرد که در حومه دمشق يک هواپيمای جنگی رژيم اسد از نوع ميگ که در حال بمباران مناطق مسکونی بود را سرنگون کرده است.
 

مردم عراق بار دیگر با شعار سرنگونی حکومت مالکی تظاهرات بزرگی برگزار کردند
تظاهرات ميليونی روز جمعه در عراق اين هفته در 11 منطقه بغداد و در 17 شهر ديگر در استانهای مختلف عراق، عليه حکومت مالکی با شعارهای وفاداری به شهدای فلوجه «الشعب يريد اسقاط النظام»، «ای مالکی برو» و همچنين با شعارهای خلع يد از آخوندها و اخراج رژيم ايران برگزار شد. تلويزيونهای الجزيره، الشرقيه، الرافدين، بغداد و التغيير، اقدام به پخش مستقيم اين تظاهرات کردند.