صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

یکشنبه، بهمن ۲۲، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


کمپ لیبرتی بامداد روز شنبه مورد حمله موشکی خمپاره قرار گرفت و دهها تن کشته و مجروح شدنددبیرخانه شورای ملی مقاومت در اطلاعیه ای به تاریخ 21 بهمن = 9 فوریه اعلام کرد که  ساعت 5 و 45  دقیقه بامداد روز شنبه به وقت محلی، کمپ لیبرتی مورد تهاجم موشکی و خمپاره ای قرار گرفت. در جریان این حمله موشکی 6 تن کشته و بیش از صد تن مجروح شده اند. حال مجروحین وخیم گزارش شده بود. در اطلاعیه شماره 1 آمده بود که هیچ کمک رسانی و آمبولانس برای حمل مجروحین وجود ندارد. ژنراتور کلینیک عراقی هم مورد اصابت و برق آن قطع شده و هیچ کارآیی ندارد. 3100 تن از ساکنان اشرف سال گذشته به کمپ لیبرتی منتقل شدند. ساکنان و نمایندگان و وکلای آنها روزهای پنجشنبه و جمعه نسبت به یک قتل عام دیگر توسط رژیم ایران و نیروهای عراقی هشدار داده بودند و برای چندمین بار از دبیرکل و مقامات آمریکایی خواهان بازگشت به اشرف شده بودند، جایی که دارای ساختمانهای سیمانی و سنگر و پناهگاههایی است که خودشان ساخته اند. دبیرخانه شورای ملی مقاومت در دومین اطلاعیه خود در روز شنبه اعلام داشت که نخست وزیری عراق به نیروهای عراقی دستور داده است تا مانع انتقال مجروحان به بیمارستان های بغداد با خودروهای معدودی که ساکنان از اشرف با خود به لیبرتی برده اند میشوند. این در حالیست که بیش از 50 مجروح وجود دارد که حال برخی از آنها وخیم است.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت اسامی کشته شدگان را بدین قرار اعلام نمود: پوران نجفی، یحیی نظری، اکبر عزیزی، مصطفی خسروی، مهدی عابدی و هادی شفیعی. این اطلاعیه افزود که مجروحان بیشتری در معرض شهادت قرار دارند. در اطلاعیه شماره 15 دبیرخانه شورای ملی مقاومت آمده است که کارشناسان نظامی عراقی که بعدازظهر شنبه 21بهمن، از ليبرتی بازديد کردند، محل اصابت 38 فروند موشک 107 ميليمتری را شناسايی کردند که 5 فروند آنها منفجر نشده در کمپ باقيمانده است. موشکهای منفجر نشده يک تهديد جدی برای جان ساکنان است. 
این اطلاعیه افزود: به قرار اطلاع 60 موشک ديگر آماده شليک به ليبرتی، در نزديکی اين کمپ يافت شده است و نيروهای امنيتی عراقی نيز در ساعت 10 صبح روز  شنبه، ساعتهايی پس از حملات موشکی عليه کمپ ليبرتی، اين موشکها را رؤيت کرده اند. مساحت کمپ ليبرتی يک هشتادم کمپ اشرف است و با توجه به اين که هيچ ساختمانی در آن وجود ندارد، به شدت آسيب پذير است. لیبرتی در قلب یک منطقه نظامی قرار دارد که بدون هماهنگی با حکومت عراق، برای هیچکس قابل دسترسی نیست. 8 کاروان که در سال 2012 از اشرف به لیبرتی منتقل شدند، قبل از ورود به لیبرتی در 7 نقطه متوقف و با انواع تجهیزات و یکان سگهای پلیسی بازرسی می شدند. در مارس گذشته وقتی لیبرتی برای نخستین بار هدف اصابت یک خمپاره قرار گرفت، شورای ملی مقاومت ایران هشدار داد که این مکان از هیچ امنیتی برخوردار نیست. متعاقبا ماموران نخست وزیری عراق حتی دیوارهای سیمانی حفاظ بنگالها را هم برداشتند و اعتراضهای ساکنان به کوبلر و یونامی بجایی نرسید. خانم رجوی از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و بان کی مون دبیرکل ملل متحد خواستار بازگرداندن ساکنین لیبرتی به اشرف شد. حمله موشکی به ساکنین لیبرتی، در رسانه های جهانی نیز انعکاس گسترده ای یافته است.
از سوی دیگر بان کی مون- دبیرکل ملل متحد، آنتونیو گوترز- کمیسر عالی پناهندگان ملل متحد، وزیر خارجه ایتالیا، ویکتوریا نولند- سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، کاترین اشتون- رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر امور خارجه نروژ،  طارق الهاشمی-معاون رئیس جمهور عراق، مقامات کشوری و دولتی، شخصیتهای سیاسی و حقوقی و سازمان عفو بین الملل، حمله موشکی به ساکنین لیبرتی را بشدت محکوم کردند.
همچنین احزاب و سازمانهای سیاسی ایرانی نیز از جمله سازمان چریکهای فدایی خلق، حزب سبزهای ایران، سازمان خه بات کردستان ایران، حزب دمکرات کردستان، کومه له و... حمله موشکی به لیبرتی را محکوم نمودند. خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت از بان کی مون دبیرکل ملل متحد و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواستار بازگرداندن ساکنین لیبرتی به اشرف شد. در اعتراض به حمله موشکی به لیبرتی، ایرانیان در شهرهای مختلف جهان آکسیونهای اعتراضی برپا کردند. از جمله در شهر اتاوا نیز روز گذشته ایرانیان در مقابل سفارت آمریکا در این شهر دست به اعتراض زده و با شعارهایی تعهدات آمریکا در قبال ساکنین لیبرتی را گوشزد کردند. آنان خواستار حفاظت آمریکا از جان ساکنین باقی مانده در لیبرتی شدند. در خبری دیگر و بنا به اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت 21 بهمن، مارتين کوبلر نماینده دبیرکل ملل متحد، به جای بازديد از آثار حمله موشکی و ديدن مجروحان و کشته شدگان در داخل ليبرتی، از نمايندگان ساکنان خواست به ملاقات او در محل کميساريا بروند. محل کمیساریا در 2 کیلومتری لیبرتی واقع شده است. پس از اصرار ساکنان برای آمدن به داخل کمپ، وی، به بهانه ”حفاظتی“ از اين کار خودداری کرد. این اطلاعیه افزود، کوبلر که با وجود شمار زيادی محافظان مسلح، از حضور نيمساعته در ليبرتی وحشت دارد، همان کسی است که با فريبکاری و دروغگويی سياست دولت عراق و رژيم ايران را برای بی خانمان سازی ساکنان به اجرا در آورد و 3100 پناهنده بی سلاح را به صورت متراکم به زندان ليبرتی که مساحت آن 80 بار کمتر از اشرف است، فرستاد. پس از 15ماه تجربه تلخ و خونين و آکنده از فريبکاری و تقلب، ملاقات و گفتگو با کوبلر برای پناهندگان و مقاومت ايران ديگر موضوعيت ندارد و نتيجه يی جز تشديد محدوديت و سرکوب و خونريزی مجدد نخواهد داشت.  شورای ملی مقاومت ايران از دبيرکل ملل متحد می خواهد، يک نماينده بی طرف برای به عهده گرفتن پرونده اشرف و ليبرتی تعیین کند. لازم به ذکر است که مارتین کوبلر، حمله مرگبار موشکی علیه ساکنین بی دفاع لیبرتی را  محکوم نکرده و تنها از لفظ "انفجارهای خمپاره ای" استفاده کرده است.

 
پخش شبکه های انگليسی زبان رژیم ایران به نامهای "پرس تی وی" و "آی فيلم" در شمال آمریکا متوقف شد
شبکه انگليسی زبان آخوندها به نام "پرس تی وی" اعلام کرد که پخش برنامه های اين شبکه و همچنين شبکه "آی فيلم" که هر دوی آنها متعلق به رژيم ایران هستند، در آمريکا و کانادا متوقف شده است. شبکه "پرس تی وی" علت توقف برنامه های اين دو شبکه برای کانادا و آمريکا را، تصميم شرکت خدمات ماهواره يی "گالکسی 19" دانسته است.

ما تسليت خودمان را به خانواده قربانيان اظهار می داريم و اميد به بهبودی سريع مجروحان داريم.

یک جوان سوری با لنگه کفش به احمدی نژاد حمله کرد
حمله يک جوان سوری به پاسدار احمدی نژاد در جریان سفر وی به مصر، انعکاس گسترده يی در رسانه های عربی پيدا کرد. روزنامه الزمان نوشت: ديدار احمدی نژاد از الازهر، با لنگه کفش سوريهای خشمگين به هم ريخت. يک سوری خشمگين در حالی که فرياد می کشيد به او نزديک شد و با لنگه کفشی به او حمله کرد. القدس العربی نيز نوشت: وقتی احمدی نژاد قصد خروج از مسجد «الحسين» را داشت، يک جوان با لهجه سوری گفت: شما برادرانم را کشتيد. او با لنگه کفش به احمدی نژاد حمله کرد. الشرق الأوسط نوشت: احمدی نژاد قصد داشت از مسجد الازهر نيز بازديد کند، اما به دنبال حمله يی که با لنگه کفش به او شد، اين بازديد را لغو کرد.

 


******
بدنبال جنگهای درونی نظام آخوندها، طرفداران احمدی نژاد با حمله به علی لاریجانی رئیس مجلس رژیم سخنرانی وی را در قم مختل کردند. به گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، علی لاریجانی امروز 22 بهمن برای سخنرانی به قم رفته بود که با یکصد تن از طرفداران احمدی نژاد که کفن پوشیده بودند و با شعارهای  "لاریجانی، بصیرت بصیرت" و "خواص بی بصیرت، مایه ننگ ملت" سر می دادند مواجه شد. لاریجانی سخنرانی خود را نیمه تمام گذاشت و آن محل را ترک کرد.