صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آذر ۰۶، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


پارلمان اروپا روز 22 نوامبر برابر با 2 آذرماه طی قطعنامه ای اعدامهای جمعی، شکنجه و قتل ستار بهشتی و نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران را محکوم کرد
پارلمان اروپا تاکید کرد: وضعیت فعلی حقوق بشر در ایران، نمونه یی از نقض سیستماتیک حقوق پایه یی انسانی شناخته شده است. - درایران مدافعان حقوق بشر، بطور خاص مدافعان حقوق زنان وکودکان و اقلیتها و روزنامه نگاران و وکلا و اتحادیه های کارگری بطور دائم تحت فشار هستند و در معرض دستگیری قرار دارند.- ستار بهشتی به جرم انتقاد به رژیم دستگیر شد و در زمان بازداشت به قتل رسید و در پی آن خانواده اش نیز مورد تهدید واقع شده اند. جان باختن ستار بهشتی نمونه فجیع دیگری از شکنجه سیستماتیک و بدرفتاری و انکار حقوق پایه ای زندانیان سیاسی در ایران است. امری که به صورت جریان وار و سیستماتیک درآمده و ماموران امنیتی و اطلاعاتی که مرتکب آن میشوند، در فضایی از معافیت کامل از مجازات به سر می برند.- افزایش دردآور شمار اعدامها درایران شامل اعدام نوجوانان طی سالهای اخیر با 300 اعدام از آغاز سال جاری میلادی، رکورد جدیدی از افزایش اعدامها را برجای گذاشته است.- رژیم ایران سانسور و محدودیتهای اینترنتی را تحت عنوان اینترنتِ حلال اِعمال میکند.
با استناد به تمامی موارد یاد شده، پارلمان اروپا نگرانی شدید خود را بر سر وخامت مداوم وضعیت حقوق بشر در ایران و شمار فزاینده زندانیان سیاسی و زندانیان عقیدتی و استمرار فزاینده اعدامها شامل اعدام جوانان، استفاده گسترده از شکنجه و محاکمه های ظالمانه اعلام می کند.- پارلمان اروپا نسبت به قتل ستار بهشتی و گزارشها در مورد شکنجه او در زندان عمیقا نگران است،- پارلمان اروپا استفاده از مجازات اعدام را در ایران قویا محکوم میکند و رژیم ایران را به توقف اجرای احکام اعدام و به تعلیق در آوردن مجازات اعدام فرامیخواند.- پارلمان اروپا از رژیم ایران میخواهد با جامعه بین المللی بر سر وضعیت حقوق بشر در ایران بطور کامل همکاری کند.

12 زندانی در قزلحصار بطور جمعی و مخفیانه اعدام شدند
منابع خبری مقاومت ایران 30 آبان، بنا به گزارشهای دریافتی خود اعلام نمودند که  رژيم 12زندانی را به صورت مخفيانه بدار آويخته است. اين اعدام جمعی روز يکشنبه 28آبان در زندان قزلحصار صورت گرفت. رژيم تا کنون از انتشار اين خبر جلوگيری کرده است.

 
 
 
 

کلیه ملاقاتهای حضوری برای زندانیان سیاسی زن در اوین لغو شد
به گزارش خبرگزاری هرانا 2 آذر، جعفری دولت آبادی داستان رژیم به زندانبانان زندان زنان در اوین دستور داده است از ملاقات حضوری روز چهارشنبه زندانیان زن که با کودکان و فرزندان خردسالشان صورت می گرفت، جلوگیری کنند. گفته میشود این دستور واکنشی در قبال اطلاعیه زنان زندانی در باره شهادت ستار بهشتی است. روز دوشنبه گروهی از زندانیان سیاسی زن در شکنجه گاه اوین، در بیانیه ای قتل ستار بهشتی را محکوم کرده و نگرانی خود را درباره سایر زندانیان و از جمله نسرین ستوده ابراز کرده بودند. در بیانیه زندانیان سیاسی زن آمده بود: بدیهی است در کشوری که عاملان و آمران جنایت کهریزک بی‌آنکه مورد محاکمه قرار گیرند به مقام و منصبی جدید می‌رسند، تکرار چنین فجایعی چندان دور از ذهن نیست.


سه شهروند کرد در شمال خراستان دستگیر شدند
خبرگزاری هرانا از قول کردپا گزارش داد که سه شهروند زن کرد اهل قوچان در خراسان شمالی و ساکن مشهد به نامهای محبوبه خبوشانی، مینا خبوشانی و بهناز رضازاده توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. این خبرگزاری همچنین خبر داد که یلدا عباسی هوزانوانی، فعال فرهنگی کرد خراسان ممنوع الخروج شده است. ممنوع الخروج بودن وی هنگامی به او ابلاغ می گردد که یلدا عباسی به قصد سفر به ترکیه در فرودگاه مشهد حاضر شده بود.


******

به نقل از خبرگزاری همبستگی ملی، مأموران وزارت اطلاعات در خوزستان 9 تن از هموطنان عرب را در شهرستان شوش بازداشت کردند. نيروهای امنيتی برای تفهيم اتهام جاسوسی به بازداشت شدگان ساعتها آنها را مورد بازجويی و شکنجه های فيزيکی قرار داده اند. اقوام نزديک به بازداشت شدگان می گويند: ”علت بازداشت اين افراد اعتقادات مذهبی است“.

 

******
رژیم از اعزام یک زندانی سیاسی که شهادت نامه ضرب و شتم ستار بهشتی را امضا کرده، به بیمارستان خودداری می کند. سید محمد ابراهیمی از زندانیان بند 350 زندان اوین از بیماری حاد تنفسی رنج می برد و روزانه بارها مورد حمله تنفسی قرار میگیرد. این زندانی سیاسی در نامه ای به خانواده اش هشدار داده که مسئولیت هرگونه حادثه ای که در زندان برای او رخ دهد، با روسای بند 350 و وزارت اطلاعات است که مانع اعزام وی به بیمارستان می شود.


ظن بازرسان به پاکسازی تأسيسات پارچين، افزایش می یابد
خبرگزاری رویتر گزارش داد که ديپلوماتهای مستقر در وين مقر آژانس بين المللی انرژی اتمی گفتند اين اطلاعات که از تصاوير ماهواره يی دريافت شده است ظن بازرسان را نسبت به پاکسازی تأسيسات پارچين توسط رژيم ايران تقويت کرد. اين تصاوير در يک نشست، پشت درهای بسته به کشورهای عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی نشان داده شده است. تصاويری که نشان می دهند رژيم ايران تلاش می کند رد جرم هر گونه فعاليت قاچاق را مخفی کند. رويتر افزود: در اين نشست توجيهی که توسط رئيس بازرسان آژانس هرمان ناکائرتس برگزار شده است، تصاويری به تاريخ 7نوامبر به نمايش گذاشته شد که نشان می دهد رژيم ايران انبوهی خاک را در آنجا جابه جا کرده است. يکی از ديپلوماتها با اشاره به اتاق انفجار که آزمايش اتمی در آن صورت گرفته بود گفت رژيم ايران زمين را تراشيده و شخم زده است و ديوارها برداشته شده اند.

 

در سومین حادثه تصادف، در دوماه اخیر 14 دانش آموز دختر دیگر مجروح شدند
سایت مجاهدین خلق ایران خبر داد که به دنبال اصرار رژيم بر اعزام دانش آموزان به جبهه های سابق جنگ ایران و عراق، تحت عنوان کاروان راهيان نور، برای سومين بار طی دو ماه گذشته، 14دانش آموز ديگر دچار سانحه شدند. به گزارش رسانه های حکومتی روز اول آذر اتوبوس دانش آموزان سيستانی در محور شيراز به گچساران واژگون شد. در اين حادثه 14دانش آموز مجروح شدند. حال دو تن از آنها وخيم گزارش شده است.

 


اردن پیشنهاد رژیم ایران برای سی سال نفت مجانی را رد کرد

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس 3 آذر، مقامات اردنی گفتند اردن پیشنهاد رژیم ایران برای تامین نفت آن کشور برای 30 سال آینده در مقابل کمک اردن به افزایش تجارت و جهانگردی با جمهوری اسلامی را رد کرده است. بخش عربی تلویزیون سی ان ان نیز به نقل از مقامات اردنی گزارش کرد، نفت مجانی در مقابل جهانگردی مذهبی و مواضع سیاسی مشخص در رابطه با سوریه بود. .... دولت اردن این پیشنهاد رژیم ایران را به عنوان یک معامله سیاسی ارزیابی کرده و آن را رد می کند.

 
 
 

انگلستان ائتلاف اپوزيسيون سوريه را به رسميت می شناسد
خبرگزاری رويتر، 20نوامبر گزارش داد که ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگلستان روز سه شنبه گفت، انگلستان به طور رسمی ائتلاف جديد گروه اپوزيسيون ملی سوريه را به رسميت شناخته است. هيگ به پارلمان گفت: ”دولت... تصميم گرفته است تا اين ائتلاف نيروهای انقلابی و اپوزيسيون سوريه را به عنوان تنها نماينده مشروع مردم سوريه به رسميت بشناسد. پیشتر فرانسه نیز ضمن برسمیت شناختن اپوزیسیون سوریه سفارت سوریه در این کشور را به مبارزین سوریه ای تحویل داده بود.

 
یک ایرانی بدلیل ارسال قطعات حساس نظامی به ایران، درمالزی دستگیر شد
به گزارش آسوشيتدپرس، دادگاه منهتن نيويورک يک ايرانی به نام عليرضا معظمی گودرزی را که تلاش کرده است از آمريکا برای رژيم ايران قطعات هليکوپترهای نظامی و هواپيماهای مدنی ارسال کند، متهم شناخت و خواستار دستگيری وی شد. اين فرد روز 24اکتبر (3آبان) در کوالالامپور پايتخت مالزی دستگير شده و هم اکنون در انتظار استرداد به آمريکا می باشد.