صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، آبان ۲۹، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفتهمدیر آژانس انرژی اتمی به شورای امنیت ملل متحد و شورای حکام آژانس گزارش داد که رژیم ایران قطعنامه های شورای حکام و شورای امنیت را نقض کرده و از بازرسی سایت پارچین ممانعت به عمل می آورد. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که  آژانس اتمی ملل متحد می گويد رژيم ايران در لبه شرايطی است  که ظرفيت غنی سازی اورانيوم آن به دو برابر افزايش می يابد و به آسانی می تواند به ماده اصلی کلاهک اتمی برسد. مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی گزارش فصلی خود را در مورد جاه طلبيهای اتمی رژيم ایران در 13 صفحه منتشر کرد که این گزارش روز جمعه 26آبان ميان 35 کشور عضو شورای حکام توزيع و همزمان برای شورای امنيت ملل متحد ارسال شد. يوکيا آمانو در گزارش خود يادآوری می کند که:
- بر خلاف قطعنامه های صادره توسط شورای حکام و شورای امنيت، رژيم ايران فعاليت مربوط به پروژه های آب سنگين از جمله ساخت و ساز ادامه دار رآکتور تحقيقاتی آب سنگين اراک و رآکتور تحقيقات اتمی را به حالت تعليق در نياورده است. رژيم ايران تا به امروز اجازه نمونه برداری از آب سنگين ذخيره شده در تأسيسات تبديل اورانيوم اصفهان (
UCF
) را به آژانس نداده است.
- رژيم ايران برخلاف توافقات شورای حکام و شورای امنيت، پروتکل الحاقی را اجرا نمی کند. به اين ترتيب آژانس قادر نخواهد بود ضمانت موثقی مبنی بر نبود فعاليتها و مواد اعلام نشده اتمی در ايران ارائه دهد.
- بر اساس قطعنامه های شورای حکام و شورای امنيت، رژيم ايران ملزم به تعليق فعاليتهای بازپردازش شامل تحقيقات و توسعه است. آژانس تنها در مورد تأسيساتی که به آنها دسترسی داشته، می تواند تأييد کند که هيچ فعاليت بازپردازشی در ايران در جريان نيست.
آژانس بين المللی انرژی اتمی در جديرترين گزارش خود هشدار داد: رژيم ايران در عرض چند روز آماده افزايش توليد اورانيوم غنی شده 20 درصدی خود در تأسيسات فردو با استفاده از 700 سانتريفوژ اضافه شده می باشد. اين موضوع زمان لازم برای داشتن مواد لازم برای ساختن يک بمب اتمی را به سه ماه خواهد رساند.


اعدام 100 زندانی طی 24 روز جنایت علیه بشریت است
خانم مریم رجوی برای اعتراض و قیام علیه موج اعدامها به مردم داخل کشور فراخوان داد. وی اعدام بیش از 100 زندانی در 24 روز را مصداق بارز جنایت علیه بشریت خواند و جامعه جهانی بویژه شورای امنیت و کشورهای عضو، دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد و عموم سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر را به محکومیت رژیم  و اقدام فوری برای توقف خونریزی  و محاکمه سران رژیم فراخواند. رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت تاکید کرد که این اعدامها به هر بهانه یی صورت گیرد نامشروع است، تمام محاکمه ها و قضات این رژیم فاقد صلاحیت هستند و کل دستگاه قضایی آن یک ماشین کشتار برای حفظ نظام است. وی با اشاره به اینکه یک سیاست قاطع در قبال رژیم وجود ندارد و تداوم معاملات اقتصادی و مراودات دیپلوماتیک با رژیم همچنان ادامه دارد، از کشورهای جهان خواست همه روابط اقتصادی و سیاسی خود را با آخوندها قطع کنند. وی همچنین از عموم مردم ایران خواست با اعتراض به اعدامها و همبستگی با خانواده قربانیان، به وظیفه ملی و میهنی خود قیام کنند.

 
******

یک شاعر عرب اهوازی به نام ستار سیاحی به طرز مشکوکی روز یکشنبه 21 آبان به قتل رسید. ستار صياحی، کارگر بود و بارها توسط عوامل وزارت اطلاعات تهديد به مرگ شده بود، از جمله در روز پنجشنبه 27مهر امسال، اطلاعات رژیم، ستار سیاحی را به يکی از شعب وزارت اطلاعات در فلکه ساعت اهواز احضار کرد؛ در آنجا ضمن توهينهای زياد به او می گويند اجازه سرودن شعر ندارد و اگر به سرودن و خواندن شعر ادامه بدهد او را به جای بی بازگشتی خواهند فرستاد. سایت سازمان مجاهدین خلق که این خبر را گزارش داده می افزاید: ستار که شعرهايش مورد علاقه بسيار هموطنان عرب خوزستان بود، از دی ماه سال 1386 مرتب در معرض تهديد عوامل سانسور و سرکوب رژيم بود. در روز يکشنبه بيست و يکم آبان، در حالی که در محل کارش بود به شکلی کاملاً مرموز دچار شوک و خونريزی شده و قبل از رسيدن به بيمارستان جان می سپارد. در حالی که پيش از آن هيچ سابقه بيماری نداشت و جوانی سالم و قوی بنيه بود. این گزارش می افزاید که پسر عمه آقای سیاحی، که او نیز شاعر بود، 7 ماه پش به طرز مشکوکی در یک تصادف کشته شد. همچنین در فروردین 1387 سه شاعر معروف عرب به نامهای طاهر سلامی، عباس جعاوله و ناظم هاشمی هنگام بازگشت از برپایی شب شعری در بندر ماهشهر در جاده آبادان-ماهشهر در تصادف کشته می شوند. لازم به ذکر است که این سه شاعر به خاطر سرودن اشعاری که ستم رژیم را انعکاس می داده مورد تهدید عوامل وزارت اطلاعات قرار گرفته بودند. در سال 85 نیز ایوب خنافره در جاده کوت عبدالله اهواز به طرز فجیعی کشته می شود. مرگ این شاعر اهوازی یک هفته پس از برپایی شعری بود که ویدیوی آن در شبکه یوتوب منتشر شده بود.

 

 

 تقاضای اعاده دادرسی غلامرضا خسروی به دیوان عالی کشور رژیم ارائه شد


خبرگزاری هرانا 27 آبان گزارش داد که چهارشنبه هفته گذشته، وکیل غلامرضا خسروی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، تقاضای اعاده دادرسی پرونده وی را به دیوان عالی کشور ارائه داد. روال معمول در اینگونه موارد این است که ظرف مدت یک هفته باید شعبه دادرسی مشخص شده ولی زمان مرحله بعدی مشخص نمی‌باشد. غلامرضا خسروی سوادجانی که پیش‌تر در سال 60 و در سن 16 سالگی بازداشت و در سال 65 پس از اتمام محکومیتش آزاد شده است به دلیل کمک مالی به سیمای آزادی مجددا در پنجم اسفند ماه سال 86 بازداشت شد. آقای خسروی پس از طی مراحل بازجویی در شرایط سخت بازداشتگاه‌های مختلف تا کنون بیش از 40 ماه را در سلولهای  انفرادی بسر برده است.

نسرين ستوده، در وضعیت وخیم جسمی به سر می برد

وضعيت جسمانی وکيل زندانی سياسی نسرين ستوده به دليل يک ماه اعتصاب غذا مناسب نيست و با کاهش جدی وزن و ضعف جسمانی شديدی روبه رو گرديده است. مأموران وزارت اطلاعات مانع ملاقات همسر او گرديده اند و این زندانی سیاسی را تحت فشار گذاشته اند.

 

یک زندانی سیاسی به خاطر شهادت در مورد قتل ستار بهشتی، به زندان اهواز تبعید شد

زندانيان سياسی بند 350 زندان اوين در اعتراض به تبعيد زندانی سياسی ابوالفضل عابدينی به زندان اهواز از پذيرش غذا خودداری کردند. ابوالفضل عابدينی در مقابل بازپرس ويژه قتل ستار بهشتی شهادت داده بود که ستار شکنجه شده است. زندانيان بند 350 به هنگام بدرقه ابوالفضل عابدينی از بند از جمله شعار می دادند مرگ بر ديکتاتور، “خون ستار می جوشد زندانی می خروشد ”و “بازجو جنايت می کند رژيم حمايت می کند”. لازم به ذکر است که آقای عابدینی در اعتراض به تبعيد غيرقانونی خود به زندان اهواز دست به اعتصاب غذا زده است.

 
 
 
 

******

ارژنگ داودی زندانی سياسی، بعد از تحمل 127 روز انفرادی در بند 209 اوين به زندان بندرعباس تبعيد شد. ارژنگ داوودی قريب 12 سال را در زندان به سر می برد و به 25 سال زندان محکوم شده است. وی روز شنبه 20 آبان ماه پس از 127 روز انفرادی به زندان بندرعباس تبعيد شد. او هم اکنون در بند قرنطينه زندان بندرعباس و در شرايط بدی نگهداری می شود.

 


یک قانون جديد دیگر در مجلس رژیم عليه زنان به تصویب رسید

به نقل از روزنامه حکومتی اعتماد، حسين نقوی حسينی سخنگوی کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی رژیم اعلام کرد بر اساس لايحه گذرنامه که توسط اين کميسيون تصويب شد، صدور گذرنامه برای زنان مجرد زير چهل سال تنها با موافقت ولی قهری و يا حکم حاکم شرع امکانپذير است. ولی قهری به کسی اطلاق می شود که به حکم قانون انتخاب می شود و ولايتش بر شخص يا اشخاص مورد نظر اجباری است.

 

بارزانی برای دفاع از کردستان عراق در برابر تجاوزهای مالکی فراخوان داد

مسعود بارزانی رئيس اقليم کردستان طی بيانيه يی نيروهای پيشمرگه را فراخواند که برای دفاع از کردستان آماده شوند. بارزانی گفت: هر گونه دست درازی و يا تجاوز دشمن به خاک ايالت را با قاطعيت پاسخ می دهيم .. وی افزود: ما درگيری را دوست نداريم اما برای هر احتمالی در برابر تحريکات آماده ايم.

 

 

 تصرف کامل شهر آلبوکمال توسط رزمندگان ارتش آزادی سوريه
منابع ارتش آزادی سوريه، گزارش دادند که آنها توانستند با تسخير فرودگاه نظامی حمدان، شهر مرزی آلبوکمال را به طور کامل پاکسازی و آزاد سازند. این منطقه یکی از مهمترین مراکز پشتیبانی اسد بشمار می رود.
 
 
 
از سوی دیگر فرانسه سفارتخانه سوريه در اين کشور را به اپوزيسيون سوريه سپرد. فرانسوا اولاند رئيس جمهور فرانسه در ديدار با ائتلاف ملی سوريه تصريح کرد سفارت سوريه در فرانسه به سفيری که توسط رئيس ائتلاف ملی سوريه معرفی شود سپرده خواهد شد. احمد معاذ خطيب رئيس ائتلاف ملی سوريه در ملاقات با فرانسوا اولاند در کاخ اليزه گفت: مسئوليت سفارت سوريه در فرانسه را به منذر ماخوس خواهد سپرد.

 

زندانیان سیاسی کرد ترکیه به اعتصاب غذای خود پایان دادند

رویتر گزارش داد که هزاران نفر از زندانیان سیاسی کرد محبوس در زندان های ترکیه امروز یکشنبه 18 نوامبر به اعتصاب غذای خود پایان دادند. به گزارش رویتر، صدها نفر از زندانیان سیاسی کرد بنا بر درخواست "عبدالله اوجلان" رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ ک ک) از امروز به اعتصاب غذای خود پایان دادند. این زندانیان سیاسی کرد نزدیک به هفتاد روز پیش جهت بهبود وضعیت عبدالله اوجالان و همچنین اعطای حقوق بیشتر به کردهای ترکیه در اعتصاب غذا بودند.