صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۱۷، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته

سقوط ارزش ریال مردم معترض را به خیابانها کشاند

براساس اطلاعیه های دبیرخانه شورای ملی مقاومت، روز چهارشنبه 12 مهر صرافان خیابان لاله زار تهران در اعتراض به بحران اقتصادی و سقوط آزاد ریال دست به اعتصاب و تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان که از بازار به سمت میدان فردوسی حرکت می کردند، در چهارراه استانبول، با یورش نیروهای حکومتی که تلاش می کردند تظاهرکنندگان را پراکنده سازند، روبه روشدند که شماری از آنان دستگیر شدند. در بازار سبزه میدان و خیابانهای اطراف ناصر خسرو و بازار نیز بسیاری از بازاریان با بستن مغازه ها و تجمع دست به اعتراض زدند. شماری از بازاریان صنف لوازم التحریر فروش و خرازی فروشها نیز مغازههای خود را بستند. این اطلاعیه خبر داد که فرش فروشیهای بازار مولوی در روز سه شنبه و بازارچه تهران- در انتهای بازار تهران نیز از روز دوشنبه تعطیل بودند. دراصفهان نیز بازار طلا و جواهرات روزهای دوشنبه و سه شنبه تعطیل بود. دانشجویان نیز در تهران در اعتراض به محرومیت از ارز تحصیلی دست به تجمع اعتراضی زدند.
شورای ملی مقاومت در دومین اطلاعه روز چهارشنبه 12 مهر اعلام نمود که در ساعت 2 بعد از ظهر بوقت محلی مردم در میدان فردوسی شعارهای: "محمود حیا کن سیاست را رها کن- سوریه را رها کن فکری به حال ما کن" ، "نترسید نترسید ما همه با هم هستیم" ، "احمدی به هوش باش ما مردمیم نه اوباش" به گوش می رسید. صدای تیراندازی و دود ناشی از پرتاب گاز اشک آور آسمان منطقه مرکزی تهران را پوشانده  و درگیری مردم با نیروهای حکومتی ادامه داشت. این اعتراضات مقابل بانک مرکزی، میدان ونک، خیابان ولیعصر- تقاطع میرداماد نیز ادامه داشت. در اطلاعیه شماره 3 شورای ملی مقاومت آمده بود که به دنبال تظاهرات اعتراضی بازاریان و اوضاع ملتهب تهران و بنا به خبرگزاری وزارت اطلاعات 12 مهر، سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی رژیم از تشکیل «یک ستاد متمرکز» برای «مقابله با اخلالگران» خبر داد. احمدی مقدم، پیش از این اعمال مجازاتهای اعدام را احکامی «برای اصلاح انسان» خوانده و گفته بود: «کشتن یک نفر برای زنده ماندن صد نفر خشونت نیست». احمد کریمی اصفهانی، ازسرکردگان چماقداران لباس شخصی خامنه ای در بازار، تظاهرات روز چهارشنبه را «تحرکات یک عده عناصر ناشناس از بیرون از بازار که در پی برهم زدن اوضاع بازار هستند» خواند. احمدرضا رادان، مسئول اردوگاه مرگ کهریزک و از اصلی ترین عوامل سرکوب قیام 88 نیز از «ستاد نیروی انتظامی» خواستار «مقابله با اخلالگران» شد.
خبرگزاریهای بین المللی خبر تظاهرات و درگیریهای مردم با نیروهای حکومتی را انعکاس دادند. خبرگزاری فرانسه در اینباره گفت: در روز چهارشنبه اولين نشانه از ناآراميهای عمومی عليه سقوط واحد پول که در طی هفته گذشته بيش از نصف ارزش خود را از دست داد در يک تظاهرات و کشمکش با پليس در مرکز تهران خود را نشان داد. شاهدان به خبرگزاری فرانسه گفتند، صدها نفر از پليس ضدشورش به منطقه مبادله ارز در منطقه فردوسی يورش برده و تعدادی از صرافان تبديل ارز غيرقانونی را دستگير و دستور بستن دفاتر قانونی و ديگر مغازه ها را دادند. چندين دستگيری توسط پليس لباس شخصی و مأموران امنيتی ديده شد. دود در اين منطقه ديده می شد. شاهدان گفتند افراد به سمت مأموران پليس سنگ پرتاب کرده و يک ماشين آنها را واژگون کردند اعتراض در منطقه بازار بزرگ تهران که مجتمعی پر پيچ و خم با مغازه هايی که برای شهر حياتی است شکل گرفته است ولی به سرعت توسط پليس مهار شده است. تلویزیون الجزیره در بخش انگلیسی خود گفت که اخباری که از ايران می رسد حاکيست پليس ضدشورش با تظاهر کنندگان در تهران درگير شده است، علت اين درگيری به دليل سقوط ارز اين کشور، ريال می باشد. ارزش ريال نسبت به دلار طی 48ساعت گذشته 25درصد کاهش داشته است. تلویزیون فرانس 24 نیز در خبری از اعتراضات مردمی گفت که بحران ارز در ايران منجر به درگيری در پايتخت شده است، مردم به خيابانهای تهران برای تظاهرات در اولين علائم از ناآراميهای عمومی آمدند، در اين هفته ارز اين کشور بيش از نيمی از ارزش خود را از دست داد، صدها تن از نيروهای پليس به منطقه تبديل ارز در تهران حمله کردند، تا که تظاهرات را مهار کنند، رئيس جمهور ايران تحريمهای غرب را مقصر دانسته است رقبای وی می گويند که سوء مديريت اقتصادی وی دليل واقعی آن است. سی ان ان نیز گفت ريال ايران امسال 75 درصد در برابر دلار افت کرده است که شامل يک افت چشمگير در همين هفته می شود. شبکه جهانی بی بی سی نیز گفت که شاهدان گفتند شمار زيادی از مردم در مقابل بانک مرکزی تجمع کرده اند و از رئيس بانک خواستند کنار برود و شعارهای ضددولتی سردادند...  حدود 100نفر از تظاهر کنندگان خشمگين در مقابل بانک مرکزی ايران تظاهرات کردند. آنها توسط پليس ضدشورش مورد حمله قرارگرفتند. بسياری از مغازه ها در بازار مرکزی، به نشانه همبستگی با تظاهر کنندگان، مغازه های خود را بستند… . به نقل از سایت مجاهدین خلق عباس جعفری دولت آبادی دادستان رژيم در تهران گفته است: تا کنون سی نفر از متهمان اصلی اخلال در بازار ارز کشور بازداشت شده اند و تحقيقات از آنان از طريق کارشناسان مجرب آغاز شده است. این درحالیست که رسانه های حکومتی پیشتر از دستگیری 180 تن در جریان تظاهرات روز چهارشنبه خبر داده بودند. روزنامه ااقبس چاپ کویت نوشت که  رژيم ايران، سازمان مجاهدين خلق را به قرارداشتن در پشت تظاهرات متهم کرد، خبرگزاری رسمی رژيم ايران گفت اتحاديه انجمنهای اسلامی بازاريان اعتراضاتی که بازار اصلی تهران را درنورديد، شديداً محکوم کرده و آن را يک توطئه کين توزانه توصيف کردند. اين اتحاديه گفت ”گروهی از منافقين و عناصر مشکوک و مزدور دشمنان اسلام، روز چهارشنبه تلاش کردند بازار تهران را ببندند“. يادآوری می شود که اتحاديه انجمنهای اسلامی بازاريان بعد از انقلاب ايران تأسيس شد و تحليلگران می گويند آنها به عنوان يک ارگان کنترلی برای مقابله با عناصر مخالف حکومت در بازار عمل کردند.
 از سوی دیگر
هیلاری کلینتون، تصمیمهای دولتی را عامل نابسامانی در ایران دانست. وی روز جمعه 5 اکتبر گفت که  تصمیمات دولت ایران که هیچ ربطی به تحریم ها نداشته، بر شرایط اقتصادی تاثیر گذاشته است.  هیلاری کلینتون همچنین طی پیامی به رژیم ایران گفت که چنانچه دست از برنامه اتمی اش بردارد و بطور سازنده وارد مذاکره شود تحریمها متوقف خواهند شد.
عدم رسیدگی پزشکی موجب مرگ یک زندانی شد
خبرگزاری هرانا 15 مهر گزارش داد که مبین (امیر) جلالی که بجرم انتسابی قاچاق مواد مخدر زندانی بود، روز جمعه در پی مسمومیت غذایی به بهداری زندان زاهدان منتقل شده که بدلیل نبود دکتر در بهداری بداخل بند بازگردانده میشود و در داخل بند زندان فوت می کند.
 
 
2 نفر در ملاء عام و 3 تن در زندان عادل آباد در شهر شیراز اعدام شدند
هرانا گزارش داد که بامداد امروز یکشنبه 16 مهر حکم اعدام 5 متهم قاچاق مواد مخدر در شهر شیراز اجرا شد. خبرگزاری حکومتی ایسنا دو تن از این افراد را "ع.پ"، "ع.ذ" که در ملاء عام اعدام شدند، معرفی  کرده است. سه تن دیگر در محوطه زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.
 
 
 
 
5تن در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند
روز شنبه 15 مهر 5 تن به جرم انتسابی قاچاق مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند. این قربانیان عبارتند از :هادی نوری، اقبال جوزانی، محمود زره پوش، نظام اسلامی و حسن محمدی. گزارشها حاکی است که نظام اسلامی و حسن محمدی نسبت فامیلی داشتند.
 
 
 
یکی از دراویش گنابادی متحمل 50 ضربه شلاق شد
ماموران شلاق، پس از اجرای 50 ضربه شلاق، احسان الله امانیان را برای گذراندن 5 ماه حبس روانه زندان کردند. لازم به ذکر است که در تير ماه 1388 جمعی از دراويش گنابادی در اعتراض به رفتار غيرقانونی دادستان گناباد مقابل دادگستری آن شهرستان تجمع کرده بودند که در اين واقعه، 24 تن از دراويش بازداشت و مورد محاکمه قرار گرفتند.
******
حسن گلخن بان، تصویربردار صدا و سیما که اخیرا به آمریکا پناهنده شده به نقل از اخبار منتشر شده گنجينه ای از فيلمهايی که قبلاً هرگز مشاهده نشده را درباره تأسيسات اتمی ايران به آمريکا تحويل داده است. حسن گلخن بان به همراه هیات احمدی نژاد به نیویورک رفته بود. رژیم ایران از دزدی صد میلیون دلاری گلخن بان از تجهیزات صدا و سیمای رژیم خبر داد.

 

******
الله وردی دهقانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس رژیم فاش ساخت: دست کم تا 2 سال دیگر هیچ خبری از خانه برای زلزله زدگان آذربایجان نیست. دهقانی گفت: «تا کنون دولت از 30هزار واحدی که قرار بود تا نزديکی فصل سرما برای زلزله زدگان آماده کند تنها 200 واحد مسکونی اسکلت بندی و فونداسيون و برخی از واحدها ديوارهای آن کشيده شده است ولی تا کنون اقدام ديگری را در اين زمينه از سوی دولت مشاهده نکرده ايم». دهقانی که نماينده ورزقان در مجلس رژیم می باشد، گفت: دولت برای مردم زلزله زده ورزقان، اهر و هريس خانه های تک واحدی سه در چهار متر ساخته است تا اگر ساختمانهايی که قول آن را به مردم زلزله زده داده آماده بهره برداری در موعد مقرر نشوند مردم بتوانند در ساختمانهای تک واحدی اسکان يابند. وی افزود: مردم نه تنها خانه های خود را از دست داده اند حتی مکانهايی را هم ندارند که بخواهند احشام خود را در آنجا نگهداری کنند. دهقانی همچنين گفت که دولت وعده داده بود وامهايی را به مردم زلزله زده برای ساخت و ساز و نوسازی ساختمانها بدهد ولی هنوز اين وعده اجرايی نشده است.
 
قرارداد کمپانی انگليسی برای خريد اموال مجاهدان اشرف، به امضا رسید
سایت سازمان مجاهدین خلق 15 مهرماه، اعلام نمود:  به قرار اطلاع يک کمپانی انگليسی قراردادی را برای خريد اموال منقول و همچنين داراييها و تأسيسات غيرمنقول اشرف با نمايندگان اشرف به امضا رسانده است. طبق اين قرارداد اموال موجود در اشرف که تماماً به هزينه ساکنان آن خريداری شده است با 50 درصد تخفيف به مبلغ 25 ميليون دلار خريداری می شود. قيمت داراييها و تأسيسات غيرمنقول در اشرف که حاصل کار و سرمايه گذاری 26ساله مجاهدين در اين شهر است 500 ميليون دلار برآورده شده که عوايد ناشی از فروش آن 40 درصد به کمپانی انگليسی و 60 درصد به مجاهدان اشرف خواهد رسيد. قرارداد منعقد شده يک قرارداد رسمی با ثبت رسمی وزارت خارجه انگلستان و تأييد اتاق بازرگانی اتحاديه عرب و تصديق سفارت عراق در انگلستان است. اين قرارداد تحت قانون و حکميت اتاق بازرگانی بين المللی سنديت يافته است. ساکنان اشرف برای انعقاد اين قرارداد در اموال منقول خود 50 درصد و در اموال غيرمنقول 40 درصد تخفيف داده اند. قرارداد طبق کنوانسيون بين المللی وين 1980 برای فروش بين المللی کالا بسته شده و ضوابط اتاق بين المللی بازرگانی بر آن حاکم است.
 
درگيريهای مرزی ميان ترکيه و سوريه
به نقل از تلويزيون سی.ان.ان، 6اکتبر، ترکيه گفت بعد از خمپاره باران توسط سوريه که در نزديکی مرز ترکيه صورت گرفت، متقابلاً عليه سوريه آتش گشوده است. اين چهارمين روز درگيری ميان دو کشور همسايه بود... فعالان اپوزيسيون گفتند که خشونتهای امروز، بيش از 30 کشته ديگر، که اغلب در استان حمص بوده، بر جای گذاشت.