صفحات

درباره من

عکس من
Ottawa, Canada
رادیو ایرآوا بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه از سال 1995 فعالیت خود را آغاز کرد. بخش انگلیسی در زمستان 2005 راه اندازی شد. مجری و تهیه کننده: نرگس غفاری پخش زنده: یکشنبه ها ساعت 15:00 بوقت اتاوا، 23:30 بوقت تهران www.radioirava.com

دوشنبه، مهر ۱۰، ۱۳۹۱

نگاهی به مهمترین رویدادهای هفته


روز جمعه 28 سپتامبر برابر با 7 مهرماه خانم هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بطور رسمی برچسب تروریستی علیه سازمان مجاهدین خلق را لغو نمود. وی روز شنبه هفته گذشته اسناد و مدارک مربوط به تصمیم گیری خود را تسلیم کنگره آمریکا نمود. بدین ترتیب سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت رسما از لیست گروههای تروریستی آمریکا خارج شدند. لازم به ذکر است که نام این سازمان در زمان دولت آقای بیل کلینتون در سال 1997 در لیست سیاه آمریکا برای دلجویی از دولت خاتمی رئیس جمهور وقت رژیم گنجانده شد. خبرگزاریهای بین المللی و آمریکایی خبر لغو برچسب تروریستی از مجاهدین را بطور گسترده انعکاس دادند. شبکه جهانی "بی بی سی" گزارش داد که هواداران مجاهدين سالها در کنگره لابی کرده بودند. برخی قانونگذاران، از تصميم لغو ليست گذاری اين گروه، استقبال کردند. واشینگتن پست خبر داد که هرگونه داراییهای مجاهدین خلق در آمریکا دیگر بلوکه نیست. خارج کردن مجاهدین خلق، رژیم ایران را به خشم می آورد. خبرگزاری یونایتدپرس بین المللی نوشت: هيلاری کلينتون وزيرخارجه آمريکا گرچه با تأخير و با وجود مقاومت در درون وزارتخانه اش، با خارج کردن مجاهدين خلق ايران به عنوان يک سازمان تروريست خارجی، به عدالت اجازه داد فائق آيد و پيروز گردد. رویتر گزارش داد که هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا، نظر به کنار گذاشتن علنی خشونت توسط مجاهدين خلق، فقدان اعمال قابل تأييد تروريزم توسط ام.ئی.کی برای بيش از يک دهه و همکاری آنها در بستن صلح آميز پايگاه تاريخی آنان در عراق اين تصميم را که از روز جمعه قابل اجرا است، اتخاذ کرد. خبرگزاری فرانسه نیز گفت که وزيرخارجه آمريکا تصميم گرفته است مطابق قانون، نامگذاری مجاهدين خلق و شعباتش را به عنوان يک سازمان تروريست خارجی تحت قانون مهاجرت و تابعيت، لغو نمايد و همچنين مجاهدين خلق را به عنوان يک گروه تروريستی با نامگذاری ويژه جهانی تحت فرمان اجرايی 13224 از ليست خارج کند.

در همین رابطه خانم مریم رجوی هفتم مهرماه از تصمیم خانم کلینتون استقبال کرد و گفت که این یک تصمیمگیری سخت، و نیازمند شجاعت سیاسی بود. تصمیم درستی که سزاوار بود سالهای بسیاری قبل از این صورت گیرد تا یک مانع جدی در مسیر مبارزه مردم ایران برای آزادی کنار زده شود. وی ضمن اشاره به استمرار اعمال فشار حامیان رژیم افزود که ما امیدواریم در آینده اهداف جنبش مقاومت را هر چه بیشتر و بهتر به جامعه جهانی و به مردم آمریکا بشناسانیم. مردم و دولت آمریکا در خواهند یافت که بر خلاف کارزار شیطان سازی و اطلاعات گمراه کننده یی که فاشیسم دینی حاکم بر ایران در پشت آن قرار دارد، جنبش ما از ناسزاها و برچسبهایی که رژیم و گشتاپوی ملایان ادعا میکنند، بسیار فاصله دارد. ما یک ایران غیر اتمی، صلح، امنیت، دموکراسی و حقوق بشر، ثبات، سازندگی، دوستی و توسعه اقتصادی در این منطقه از جهان را پیشنهاد می کنیم که به قوانین و کنوانسیونهای بین المللی احترام میگذارد. وی افزود که خواهان تغییر در ایران به وسیله مردم ایران و مقاومت عادلانه آنها و حاکمیت رأی مردم در یک انتخابات آزاد می باشد و همزمان از جامعه بینالمللی خواهان پایان دادن قطعی به سیاست استمالت از رژیم و حمایت از حق آزادی و مقاومت مردم ایران است. روز شنبه 8 مهرماه حامیان ایرانی و غیرایرانی مجاهدین در اورسورواز مقر خانم رجوی گرد آمدند و باطل شدن برچسب تروریستی را جشن گرفتند.

******

بر اساس اطلاعیه شورای ملی بتاریخ سوم مهرماه، ظهر روز دوشنبه عوامل نیروی تروریستی قدس و مأموران وزارت اطلاعات رژیم ایران با کمک مأموران استخبارات عراق به تخریب کیوسک نگهبانی ساکنین شرف در شرق میدان لاله و سنگ پرانی به جانب مجاهدین پرداختند. این اطلاعیه افزود که دو تن از مهاجمان محمد کریم فنودی و محمد اکبر زاده از مأموران شناخته شده وزارت اطلاعات هستند که از سه سال پیش به اذیت و آزار و شکنجه روانی مجاهدین در اشرف مشغولند.

حکم اعدام چهار زندانی در اهواز صادر شد و یک زندانی تبعه افغانستان بدار آویخته شد

دادگاه آخوندها در اهواز چهار زندانی را در شادگان در نزديکی اهواز به اعدام و سه نفر را به حبس و تبعيد محکوم کرد. غازی عباسی، عبدالرضا امير خنافره، عبدالامير مجدمی و شهاب عباسی چهار زندانی هستند که رژيم آنها را به بهانه محاربه و فساد فی الارض به اعدام محکوم کرده است. اين افراد همگی کمتر از سی سال سن دارند. جاسم مقدم، سامی جدماوی نژاد و هادی البوخنفر نژاد نيز به سه سال حبس و تبعيد به زندان اردبيل محکوم شده اند. اين سه تن بين 24 تا 32 سال سن دارند. در خبری دیگر یک تبعه افغانستان بدار آویخته شد. وی که نعمت قريشی نام داشت، از جمله 12زندانی بود که در نيمه شهريور جهت اجرای حکم اعدام به سلولهای اوين منتقل شده بودند. وی بامداد پنجشنبه در زندان اوين اعدام شد. همچنین بامداد 6 مهرماه 7زندانی را در محوطه زندان اوين بدار آويخت. يکی از اعدام شدگان اسماعيل قنی آبادی نام داشت.


دو مادر بهایی به همراه فرزندان شیرخوارشان جهت اجرای حکم، بازداشت شدند


به نقل از هرانا 6 مهر، روز اول مهر ماه، ترانه ترابی به همراه فرزند 3 ماهه‌اش بارمان احسانی و زهره نیک آیین به همراه فرزند 7 ماهه‌اش رسام تبیانیان برای گذراندن محکومیت خود بازداشت و به بند نسوان زندان سمنان منتقل گردیدند. ترانه ترابی به اتهام اعتقاد به دیانت بهایی به 30 ماه زندان و زهره نیک آیین به همین اتهام به 23 ماه زندان محکوم شده است. به نقل از هرانا زندان سمنان پیشتر استبل اسب بوده که بعدها تغییر کاربری داده و به زندان تبدیل شده است. در بند زنان زندان سمنان حدود 70 زندانی در محیطی به مساحت 50 متر مربع زندگی می کنند و حتی تخت خواب به تعداد کافی وجود ندارد.
******
همانطور که انتظار می رفت هزاران تن از ایرانیان در اعتراض به حضور پاسدار احمدی نژاد در نیویورک و سازمان ملل تظاهرات کردند. ایرانیان در گوشه های مختلف شهر نیویورک از حضور رئیس جمهور رژیم ایران ابراز انزجار کردند. همزمان با سخنرانی پاسدار احمدی نژاد در سازمان ملل خانم مریم رجوی از طریق ویدیو برای مخالفین نظام سخنرانی کرد. تنی چند از مقامات و سیاستمداران آمریکایی از جمله آقای گینگریج نامزد سابق انتخاباتی آمریکا از حزب جمهوریخواه سخنانی ایراد نمود. لازم به ذکر است که هیات کانادا در مجمع عمومی سازمان ملل قبل از سخنرانی پاسدار احمدی نژاد از سالن خارج شدند. ریک راث دبیر مطبوعاتی جان برد وزیر خارجه کانادا، گفت: ما ساکت روی صندلیهایمان به سخنان نفرت انگیز، ضد غربی و ضد یهودی گوش نخواهیم داد.

در خبری دیگر سخنگوی وزارت خارجه رژیم، رامین مهمان پرست هنگام گشت و گذار در منهتن نیویورک توسط تعدادی از ایرانیان احاطه و با خشم آنان مواجه گردید. مهمان پرست که از شعار تروریست تروریست ایرانیان ترسیده و گیج شده بود توسط همراهانش از صحنه خارج شد. در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی در حال گردش است دیده می شود که یک نفر به صورت مهمان پرست تف می کند و دیگری به مهمان پرست هنگامی که سوار ماشین پلیس برای ترک منطقه می شد، تو سری می زند.

شیطان در ایران حکومت می کند

نخست وزیر کانادا عالیجناب استیون هارپر روز پنجشنبه 27 سپتامبر به هنگام دریافت جایزه از بنیاد ضمیر، ایران را کشوری دانست که شیطان در آن حکومت می کند. وی با تاکید بر اینکه از جنگ افروزی حمایت نمی کند خاطرنشان ساخت: "اظهارات من به معنای توصیه برای اقدام خاصی نیست و هدف من دشوارتر کردن زندگی مردم ایران که سالهای متمادی است که در رنج و عذاب بسر می برند نبوده و من به طور قطع حامی جنگ نیستم اما (هدف من) شناساندن شیطان و شرارت واقعی او در جهان است. آقای هارپر پیشینه حقوق بشر در ایران را «دهشتناک و هراس انگیز» خواند و رژیم ایران  را رژیمی دانست که «ایدئولوژی واقعاً نحسی» دارد.